زهران علوش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زهران علوش
Zahran Alloush, Syria, 2015.jpg
زادهٔ۱۹۷۱
دوما، سوریه
درگذشت۲۵ دسامبر ۲۰۱۵
غوطه شرقی، سوریه
علت مرگحمله هوایی نیروهای ارتش روسیه
ملیتسوریه‌ای
محل تحصیل
شناخته‌شده برایتأسیس و رهبری گروه جیش الاسلام
همسر(ها)۳
والدین
  • شیخ عبدالله علوش (پدر)
پیشینه نظامی
وفاداری جبهه اسلامی
(نوامبر ۲۰۱۳-دسامبر ۲۰۱۵)
شاخه نظامی جیش الاسلام
(۲۰۱۱-دسامبر ۲۰۱۵)
سال‌های خدمت۲۰۱۱–۲۰۱۵
درجهفرمانده کل
فرماندهی
جنگ‌ها و عملیات‌هاجنگ داخلی سوریه

زَهران عَلوش (زاده ۱۹۷۱ در دوما – درگذشته ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ در غوطه شرقی) از رهبران نظامی و مذهبی فعال در جنگ داخلی سوریه بود که رهبری گروه شورشی جیش الاسلام (از گروه‌های ائتلاف موسوم به جبهه اسلامی سوریه) را بر عهده داشت. وی یکی از نیرومندترین فرماندهان نظامی در مناطقی از سوریه که تحت کنترل شورشیان بود، به‌شمار می‌آمد. علوش در حملهٔ هوایی نیروی‌های روسیه به یکی از جبهه‌های جنگ در منطقه غوطه شرقی دمشق کشته شد.

زندگی[ویرایش]

علوش در سال ۱۹۷۱ در شهر دوما در حومه دمشق به دنیا آمده‌است. وی سه همسر داشت و فرزند شیخ عبدالله علوش از مفتیان سلفی سوریه است که اکنون در عربستان زندگی می‌کند. زهران در دانشکده حقوق دانشگاه دمشق و دانشگاه اسلامی مدینه تحصیل کرده‌است. محمد ناصر الدین الالبانی، عبدالعزیز بن باز، محمد بن صالح العثیمین، عبدالله بن عقیل، عبد المحسن العباد، عبدالله الغنیمان، محمد بن محمد المختار الشنقیطی و محمد الحسن الددو الشنقیطی از استادان او بوده‌اند.

فعالیت‌های تبلیغی[ویرایش]

از سال ۱۹۸۷ فعالیت‌های تبلیغی خود را علیه حکومت سوریه شروع کرد و به همین دلیل مورد تعقیب حکومت قرار گرفت. وی از سال ۲۰۰۹ زندانی شد و در سال ۲۰۱۱، سه ماه بعد از آغاز جنگ داخلی سوریه در پی عفو عمومی ۱۵۰۰ زندانی سلفی و اسلام‌گرا از زندان آزاد شد. این اقدام دولت سوریه از سوی برخی تحلیلگران به عنوان تلاش در جهت اسلامی‌کردن نیروهای مخالف و در نتیجه بی‌اعتبار کردن آنها به عنوان متعصبین مذهبی و تروریست‌ها تعبیر شد.[نیازمند منبع]

پس از آزادی[ویرایش]

علوش بلافاصله پس از آزادی از زندان وارد جبهه‌های جنگ علیه حکومت بشار اسد شد. وی از مخالفان ایجاد حکومت دموکراتیک و نیروهای دمکرات سوریه بود.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

از نظر ایدئولوژی مرز بندی فکری میان علوش و برخی گروه‌ها همچون القاعده و داعش وجود داشت، جیش الاسلام جز اولین گروه‌های انقلابی سوری به رهبری علوش بود که تنها در عرض چند روز منطقه غوطه شرقی دمشق را از اعضای داعش پاکسازی کرد.

همچنین در کلیپی که پس از کشته شدن علوش از وی منتشر شد، به شدت تئوریسین‌های گروه القاعده (ابومحمد مقدسی و ابوقتاده فلسطینی) سرزنش می‌کند و آن‌ها را خوارج می‌نامد.[۲]

او اعتقاد داشت که دموکراسی باعث تفرقه بین مردم می‌شود و به جای حکومت دموکراتیک طرفدار تشکیل یک حکومت اسلامی بود.

علوش و گروه جیش الاسلام خواستار برپایی حکومت و دولت اسلامی در سوریه بودند، در همین راستا رئیس دفتر سیاسی این گروه محمد علوش در توییتر خودش گفته بود: ما حکومت اسلامی می‌خواهیم اما نه به روش القاعده و داعش.

مرگ[ویرایش]

زهران علوش به گفته مسئولین جیش الاسلام و نزدیکان وی سرانجام در روز ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ در حمله هوایی روسیه به یکی از مناطق درگیری غوطه شرقی دمشق کشته شد و پس از وی عصام البویضانی توسط مجلس شورای جیش الاسلام به عنوان جانشین وی تعیین شد. زهران علوش به همراه فرماندهان نظامی خود در ریف دمشق مشغول برگزاری جلسه نظامی بودند که جنگنده‌های روسی با استفاده از اطلاعات تجسس پهبادهای ایرانی محل جلسه را پیدا کرده و ساختمان را هدف موشک‌های هوا به سطح قرار دادند.[۳][۴][۵][۶][۷][۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The wars of the Eastern Ghouta grind on". The Daily Star (Lebanon). 30 September 2014. Archived from the original on 4 August 2018. Retrieved 11 June 2015.
  2. "مقطع حصری للشیخ الشهید بإذن الله زهران علوش وهو یتکلم عن المقدسی". Syria Comment (به انگلیسی). Retrieved 2015-12-25.
  3. http://www.bbc.com/persian/world/2015/12/151225_l45_zahran_allough_syria_jaysh_islam
  4. http://orient-news.net/ar/news_show/98080/0/تعرّف-على-أبو-همام-البويضاني-قائد-جيش-الإسلام-الجديد
  5. http://www.aljazeera.net/news/arabic/2015/12/25/مقتل-زهران-علوش-وقيادات-بجيش-الإسلام-بغارة-بالغوطة
  6. https://www.youtube.com/watch?v=Y8mkI3lE0lw
  7. https://www.youtube.com/watch?v=5RqOoAkKkN8
  8. https://www.youtube.com/watch?v=f5Pwlpkfsic