کاسپر هاوزر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کاسپر هاوزر
زادروز ۳۰ آوریل ۱۸۱۲(1812-04-30)
ناشناخته
درگذشت ۱۷ دسامبر ۱۸۳۳ (۲۱ سال)
آنسباخ،باواریا فدراسیون آلمان

کاسپر هاوزر(به آلمانی: Kaspar Hauser)(آوریل ۱۸۱۲-دسامبر۱۸۳۳)

سالها پیش در دروازهٔ شهر نورنبرگ واقع در آلمان پلیس مرد جوانی را بازداشت کرد و او را مورد بازجویی قرار داد او با پاهای لنگ چنان می‌نمود که از زمین نیامده.

به دشواری راه می‌رفت و پاهایش به شدت ورم داشت. روشنایی روز دیدگان او را به شدت آزار می‌داد او مرتب این جمله را تکرار می‌کرد:من هم می‌خواهم مانند پدرم بک سرباز بشوم پلیس پرسید نامت چیست؟ ولی به‌نظر می‌رسید که او اصلآ نمی‌دانست آنها دربارهٔ چه چیزی سخن می‌گویند. ولی هنگامی که یک قلم به دستش دادند به کندی ولی خوانا نوشت:"کاسپر هاوزر"

متن فوق از کتاب عجیب تر از علم نوشتهٔ فرانک ادوارز گرفته شده. کاسپر هاوزر یکی از معماهای تاریخ است که هنوز حل نشده. در دست او نامه‌ای وجود داشت که توسط مادرش نوشته شده بود و متنش این بود: هر کس این پسر را پیدا کرد، از او نگهداری کند، و وقتی به سن ۱۷ سالگی رسید، او را به نورنبرگ بفرستد تا در انجمنی که پدرش در آن عضو است ثبت نام کند. نامه ی دیگری که بسیار بدخط بود، به نظر می‌رسید که از طرف شخصی که از او مراقبت کرده ولی نتوانسته از عهدهٔ او بربیاید نوشته شده.

ادامه داستان[ویرایش]

دکتر دامر که از معروفترین دانشمندان نورنبرگ به حساب می‌آمد به این نتیجه رسید که "کاسپر" یک موجود عقب افتاده‌است. دکتر دامر طی مدت طولانی توانست به این شخص خواندن و نوشتن یاد بدهد و کاسپر هاوزر به دوستان خود گفت از طفولیت در یک زیر زمین تاریک بزرگ شده...

اولین حادثه[ویرایش]

چندی بعد "کاسپر" درحالی که خون از سر و صورتش جاری بود، تلوتلو خوران از زیرزمین منزل دکتر دامر بیرون آمد. او گفت که مرد نقابداری با یک چاقوی بزرگ به او حمله کرده و او را زخمی کرده‌است. پس از آن مقامات شهر دو نفر را مامور حفاظت از جان وی ساختند.

مرگ[ویرایش]

یک روز پس از آن که دو پلیس مشغول چرت زدن بودند کاسپر برای هواخوری و گردش به پارکی رفت و پس از چند دقیقه خونین و مالین بازگشت و بر اثر جراحات وارده در گذشت. پزشکان اظهار داشتند که مقتول به هیچ وجه خودکشی نکرده و در پارک هیچ ردپایی غیر از ردپای مقتول دیده نشده.[۱]

فیلم سینمایی[ویرایش]

در سال ۱۹۷۳ در آلمان غربی فیلمی به نام معمای کاسپر هاوزر بر اساس داستان کاسپر هاوزر ساخته شد[۲]

پانویس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ادواردز، فرانک. عجیب تراز علم. ترجمهٔ سیروس گنجوی. پیک فرهنگ، ۱۳۷۱. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «کاسپر هاوزر»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ شهریور ۱۳۹۱).

پیوند به بیرون[ویرایش]