رزومه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کارنامک)

کارنامک[۱] یا رزومه (فرانسوی:résumé) به نوشته‌ای گفته می‌شود که پیشینهٔ تحصیلی، مهارتی و شغلی و برخی جزئیات زندگی یک شخص در آن درج می‌شود تا شرکت‌ها و کارفرماها بتوانند با مطالعهٔ ان در مورد استخدام یک شخص تصمیم بگیرند.

برای موفقیت در کاریابی، معمولاً تهیهٔ یک کارنامک مناسب اهمیت زیادی دارد. درستی نوشتاری و بی‌غلط بودن کارنامک نیز از موارد مهم تهیهٔ یک کارنامک دانسته می‌شود.

رزومه یک واژه فرانسوی به معنی "خلاصه" است. رزومه و سی‌وی گاهی در یک معنا به کار می‌روند اما در واقع کمی با هم تفاوت دارند. سی‌وی حروف اختصاری اصطلاح لاتین curriculum vitae به معنی "سیر زندگی" است.

به طور کلی رزومه‌ها مختصرتر نوشته می‌شوند و فقط فعالیتهای شغلی و مدارک تحصیلی مرتبط با شغل درخواستی در آن‌ها نوشته می‌شود اما سی‌وی مفصل‌تر است و تمام تجربیات کاری شخص در آن پوشش داده می‌شود. رزومه بیشتر برای ارائه به کارفرما نوشته می‌شود اما از سی‌وی برای درخواست پذیرش در دانشگاه، دریافت بورسیه و کمک‌هزینه و درخواست برخی انواع ویزا استفاده می‌شود.[۲]

تفاوت رزومه سازی سنتی و اینترنتی[ویرایش]

استفاده از رزومه نویسی سنتی و پلتفرم های رزومه ساز اینترنتی، هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند و بسته به شرایط و اهداف، افراد یکی از این دو را انتخاب می‎کنند. برای اغلب شرکتهای داخلی در پست‎های شغلی entry-level و mid-level ( تکنسین و کارشناسان تازه کار و نیمه حرفه ای انواع مشاغل ) افراد از رزومه سازهای اینترنتی استفاده می‎کنند اما برای استخدام در مراکز و شرکتهای تراز اول داخلی در پست‎های شغلی مدیریت (manager)، کارشناس ارشد (expert) و متخصص (specialist)، استخدام در سازمان‎های دولتی و کمپانی‎های معتبر اروپایی، استرالیایی و امریکای و اپلای تحصیلی برای دانشگاه‎های معتبر خارجی که رزومه حرفه ای مطابق با استانداردهای بین‌المللی و سازگار با سیستم ATS مورد نیاز است معمولا از رزومه سازی به روش سنتی توسط رزومه نویسان متخصص استفاده میشود.[۳]

بخش‌ها و عناصر رزومه[ویرایش]

  • بخش معرفی شخصی:

شامل موارد: نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، وضعیت تأهل، نشانی، شماره تلفن و پست الکترونیکی.

  • بخش پیشینهٔ تحصیلی:

ذکر دوره‌های تحصیلیِ گذرانده (به‌ترتیب از قدیم تا آخرین دورهٔ تحصیلی)، دوره‌های آموزشی و سمینارهایی که فرد در آن شرکت کرده‌است نیز می‌تواند در این بخش ذکر شود.

  • بخش مهارت‌ها:

ذکر مهارت‌های گوناگون، ازجمله تسلط داشتن یا آشنایی با زبان‌های گوناگون، برنامه‌های رایانه‌ای و غیره.

  • بخش متفرقه:

شامل توضیح مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌های شخصی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Résumé، Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Résumé&oldid=183272904 (accessed January ۱۲، ۲۰۰۸).