مایکروسافت ورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مایکروسافت ورد (ویندوز)
Microsoft Word 2013 logo.svg
انتشار پایدار ۱۵٫۰٫۴۵۶۹٫۱۵۰۸ / ۲۰۱۳
سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز
گونه واژه پرداز
پروانه Proprietary EULA
وب‌گاه Word Home Page - Microsoft Office Online
مایکروسافت ورد (Mac OS X)
انتشار پایدار ۱۱٫۳٫۸ (۲۰۰۸) / ۹ اکتبر ۲۰۰۸
سیستم‌عامل مک اواس‌اکس
گونه واژه پرداز
پروانه Proprietary EULA
وب‌گاه Word 2004 for Mac

مایکروسافت ورد (به انگلیسی: Microsoft Word) یا مایکروسافت آفیس ورد، از بهترین و پر استفاده‌ترین نرم‌افزارهای واژه پرداز است.این نرم‌افزار همچنین مشهورترین نرم‌افزار واژه پرداز در رایانه های شخصی و اداری است.[۱] در ۱۹۸۳ اولین انتشار ورد تحت نام Multi - Tool برای سیستم‌های Xenix و سپس برای کامپیوترهای شخصی IBM برای اجرا در محیط سیستم‌عامل DOS منتشر شد.

اولین نسخه مایکروسافت ورد در سیستم‌عامل گرافیکی در سال ۱۹۸۴ برای کامپیوتر اپل مکینتاش منتشر شد. پس از آن، این برنامه برای سیستم‌های عامل‌های SCO UNIX و اواس/۲ و Windows 3.1 به بازار آمد. در سال ۱۹۸۹ این برنامه به عنوان جزئی از مجموعه نرم‌افزاری Microsoft Office تبدیل شد.

ورد ۲۰۰۸ برای مکینتاش[ویرایش]

ورد ۲۰۰۸ جدیدترین نسخه ورد و قسمتی از مجموعهٔ Microsoft Office 2008 برای سیستم‌عامل مکینتاش (Mac OS X) است. این نسخه شامل تغییرات زیادی شامل یک فرمت فایل XML-based جدید، طراحی مجدد نمای برنامه، یکپارچگی فرمول ویرایش، مدیریت فهرست کتب و پشتیبانی از اسناد ساخته شده می‌باشد.

ورد ۲۰۰۷ برای ویندوز[ویرایش]

ورد ۲۰۰۷ قسمتی از مجموعهٔ Microsoft Office 2007 برای سیستم‌عامل ویندوز است. این نسخه شامل تغییرات زیادی می‌باشد. شامل یک فرمت فایل XML-based جدید، طراحی مجدد ظاهر برنامه، یکپارچگی فرمول ویرایش، مدیریت فهرست کتب و پشتیبانی از اسناد ساخته شده می‌باشد. در همین حال ورد ۲۰۰۸ فسمت

رقیبان[ویرایش]

سر سخت‌ترین رقیبان مایکروسافت ورد اپن‌آفیس (OpenOffice.org) و گوگل داکیومنتز (اسناد گوگل) (Google Documents) هستند.

منابع[ویرایش]

  1. سیدعلی موسوی، مجید سبزعلی گل. ICDL 5. ج. دوم. تهران: صفار، ١٣٩٤. ٢٢. 

پیوند به بیرون[ویرایش]