کارت عابربانک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمونهٔ یک کارت عابربانک

کارت عابربانک (به انگلیسی: ATM Card) که به عنوان کارت بانک و کارت نقدی نیز شناخته می‌شود، کارتی است که برای انجام عملیاتی همچون دریافت وجه، سپردن وجه، انتقال وجه، دریافت اطلاعات حساب، اعلام موجودی و… در دستگاه‌های خودپرداز مورد استفاده می‌گیرد و توسط بانک یا مؤسسات مالی و اعتباری صادر می‌شود.

طبق استاندارد ISO/IEC 7810 ID-1 اندازهٔ این نوع کارت به‌طور معمول ۵۴ × ۸۶ میلی‌متر است.
کارت نقدی (به انگلیسی: Debit card) در تعریف جهانی به کارتی گفته می‌شود که به یک حساب بانکی متصل است و توسط مشتریان در پایانه فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما کارت عابربانک (به انگلیسی: ATM card) برای انجام عملیات بانکی در دستگاه‌های خودپرداز استفاده می‌شود.
در برخی کشورها مانند ایران، عملکرد این دو کارت با هم ادغام شده و در قالب کارت نقدی با افتتاح حساب جاری، حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت یا حساب قرض‌الحسنه برای مشتریان حقیقی صادر می‌شود. دارندهٔ این نوع کارت علاوه بر بهره‌مندی از خدمات متداول حساب‌های مذکور، از قبیل دریافت و پرداخت نقدی، از امکان خرید کالا و خدمات از فروشگاه‌های طرف قرارداد بانک نیز بهره‌مند می‌گردد.

مزایای استفاده از کارت بانکی[ویرایش]

  1. کارت‌ها باعث افزایش سرعت و کاهش زمان انتقال وجوه از یک نقطه به نقطه دیگر می‌شوند.
  2. استفاده از کارت به جای پول، باعث جلوگیری از انتقال پول نقد می‌گردد.
  3. استفاده از کارت به جای پول، باعث افزایش امنیت در مقابل سرقت، مفقود شدن و از بین رفتن پول نقد می‌گردد.
  4. سالیانه مبالغ قابل توجهی صرف چاپ اسکناس و وسایل مربوط به آن می‌شود. بهره‌گیری از کارت‌ها سبب کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس می‌گردد.
  5. کارت‌ها، حجم مسافرت‌های درون‌شهری به منظور دریافت و پرداخت‌های معمولی بانکی را کاهش می‌دهند و از این طریق باعث کاهش هزینه‌های فردی و اجتماعی می‌گردند.[۱]

به‌طور معمول، مشتریان با استفاده از همین کارت، امکان استفاده از دیگر خدمات بانکداری الکترونیک مانند تلفن‌بانک، اینترنت‌بانک و خرید اینترنتی را خواهند داشت. این عملیات با داشتن رمز دوم کارت، شمارهٔ CVV2 و تاریخ انقضای کارت (درج شده بر روی آن) انجام می‌شود.

مشخصه‌های کارت[ویرایش]

شماره کارت[ویرایش]

شماره کارت یک عدد ۱۶ رقمی می‌باشد که برای سهولت در خواندن و بخاطر سپاری، به صورت چهار مجموعه چهار رقمی بر روی کارت درج می‌گردد. اجزای تشکیل دهنده شماره کارت برای مثال در بانک‌های ایران به شرح زیر می‌باشد:

6037-6911-2987-6542
رقم کنترل شماره سریال کارت کد محصول شماره شناسایی یانک
2 29876542 11 603769

اجزا تشکیل دهنده شماره کارت[ویرایش]

  • شش رقم اول (۶۰۳۷۶۹) معرف شماره شناسایی بانک یا (BIN Bank Identification Number) می‌باشد . (در این مثال، ۶۰۳۷۶۹ نشان دهنده این است که کارت متعلق به بانک صادرات ایران است[نیازمند منبع]).
  • دو رقم بعدی (۱۱) معرف کد محصول می‌باشد. انواع مختلف کارت‌های بانکی از قبیل کارت بدهکار، کارت پیش پرداخت (بن کارت، کارت هدیه و …)، کارت اعتباری و … دارای کد محصول مجزا می‌باشند.
  • هفت رقمی بعدی (۲۹۸۷۶۵۴) معرف شماره سریال کارت می‌باشد.
  • رقم آخر (۲) رقم کنترلی (Check Digit) می‌باشد. این مقدار با استفاده از الگوریتم لان محاسبه می‌گردد.

منابع[ویرایش]

سی سی وی

  1. http://way2pay.ir/42314