عتیقه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک ساعت عتیقه
شتر عتیقه قدیمی

عتیقه یا آنتیک (به فرانسوی: Antique) به هر چیز گران‌قیمت و با ارزشی گفته می‌شود که در نهاد خود، جنبه کمیابی یا تاریخی را داشته باشد. عتیقه به‌دلیل زیبایی، کم‌یابی، وضعیت، کاربرد، احساسات انسانی مربوط به آن یا دیگر ویژگی‌های شاخص مورد توجه هست. به‌طور معمول، چیزی عتیقه شمرده می‌شود که صد سال دیرینگی داشته‌باشد.[۱] جای معمول برای خرید و فروش عتیقه، عتیقه‌فروشی است.

ریشه کلمه[ویرایش]

این کلمه در زبان فارسی از کلمهٔ عتیق در زبان عربی گرفته شده‌است. کلمه عتیق در زبان عربی معنی قدیمی، کهنه یا کهنه‌دوست را می‌دهد.

لاتین این کلمه Antique می‌باشد که ریشه فرانسوی دارد به معنی عتیقه، کهنه و باستانی.

در زبان فارسی محاوره‌ای این کلمه آنتیک خوانده می‌شود که معمولاً برای اشاره به وسایل با ارزش قدیمی به‌کار برده می‌شود.

بازارهای عتیقه‌فروشی در سراسر جهان[ویرایش]

در سراسر جهان بازارهایی برای فروش عتیقه وجود دارد که می‌توان به بازار بریک لین در شهر لندن و بازار دست فروشی رزبول در ایالت کالیفرنیا و بازار لو ویلاژ سنت پُل در شهر پاریس و بازار عتیقه فروشان خیابان منوچهری در شهر تهران اشاره کرد.

جمع آوری عتیقه[ویرایش]

بسیاری از اشیایی که از قلع و آلیاژ مس یا اسپند ساخته می شوند، مانند سینی، قوری و کتری و همچنین قهوه جوش، امروزه به عنوان عتیقه جمع آوری می شوند. اشیاء قدیمی از برنج، مس و قلع نیز جمع آوری شده است. افرادی که عتیقه‌جات جمع‌آوری می‌کنند، توجه زیادی به کمیاب یا زیبایی آن‌ها ندارند! بلکه اشیای ذکر شده را دوست دارند زیرا نمایی از شیوه زندگی افراد قبلی را در مقابل چشمانشان زنده می کنند.

پانویس[ویرایش]

  1. «‌لایحه قانونی راجع به جلوگیری از انجام اعمال حفاری‌های غیرمجاز و کاوش به‌قصد به دست‌ آوردن اشیاء عتیقه و آثار‌تاریخی». مرکز پژوهش‌های مجلس. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ مه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۲ اوت ۲۰۲۳.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]