پیوند اندام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پیوند (عضو))
پرش به: ناوبری، جستجو
پیوند اندام
مداخله پزشکی
Beinwunder Cosmas und Damian.jpg
Saints Cosmas and Damian miraculously transplant the (black) leg of a Moor onto the (white) body of Justinian. دیتزینگن، 16th century
ICD-10-PCS 0?Y
MeSH D016377

پیوندینه (به انگلیسی: graftاندام یا بافت یا شیئی است که در بخشی از بدن کاشته شود.

انواع پیوندینه[ویرایش]

انواع پیوندینه‌های رایج عبارت‌اند از:

  1. خودپیوندینه (اتوگرافت): یعنی پیوند از شخص به خودش. این نوع پیوند بیشتر مربوط به بافت‌های اضافی بدن، یا بافت‌هایی است که قدرت بازسازی خودشان را دارند. مثل پیوندهای پوستی یا مثلاً برداشتن سیاهرگ از پای بیمار برای بازسازی عروق کرونر قلب.
  2. هم‌پیوندینه (آلوگرافت): یعنی پیوند عضو یا بافت بین دو جاندار از یک گونه واحد (مثلاً انسان به انسان) که از نظر ژنتیکی با هم یکسان نیستند. بیشتر پیوندها از همین نوع است.
  3. همسان‌پیوندینه (ایزوگرافت): یک جور هم‌پیوندینه است با این فرق که دهنده و گیرنده از نظر ژنتیکی همسان هستند؛ مثلاً پیوند بین دوقلوهای همسان. این نوع پیوند از نظر پاسخ ایمنی، مانند نوع خودپیوندینه رفتار می‌کند.
  4. دگرپیوندینه (زینوگرافت): یعنی پیوند عضو یا بافت بین دو جاندار از دو گونه متفاوت؛ مثلاً پیوند دریچه‌های قلب خوک به انسان.

بافت‌های پیوندی[ویرایش]

معروف‌ترین بافت‌هایی که پیوند زده می‌شوند عبارتند از کلیه و مغز استخوان. ولی پیوند قلب، کبد، قرنیه، روده، لوزالمعده، انگشت، عصب و... نیز انجام می‌شود.

نخستین پیوند دست[ویرایش]

در ایران[ویرایش]

بیمارستانهای مجهز برای پیوند اعضاء پس از کسب اجازه کتبی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، می‌توانند از اعضای سالم بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان بر طبق نظر کارشناسان خُبره مسلم باشد، به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی میت جهت پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو یا اعضای فوق بستگی دارد استفاده نمایند.[۲][۳]

این قانون از زمره معدود قوانینی است که بر اساس اصل ۹۴ قانون اساسی بدون اظهار نظر شورای نگهبان به اجرا درآمده است.[۲][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]