دریچه قلب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Heart valves
CG Heart.gif
دریچه‌های قلب در حین حرکت
جزئیات
دستگاهCardiovascular
شناسه‌ها
اف‌ام‌اِی7110
واژگان کالبدشناسی

دریچه قلب (انگلیسی: Heart valve) به خون اجازه می‌دهد تا تنها در یک مسیر از قلب جریان یابد ، به‌طور کلی نقش دریچه‌ها در دستگاه گردش خون یک طرفه کردن جریان خون است . در قلب پستانداران، چهار دریچه وجود دارند که سوی جریان خون را تعیین می‌کنند.

دریچه‌های قلبی بر اساس ۱.اختلاف فشار خون دو سوی خود و ۲.ساختار خاصشان ، باز یا بسته می‌شوند.(منظور از ساختار خاص جهت مساعد باز شدن دریچه هاست) باز و بسته شدن دریچه‌های قلبی توسط دستگاه عصبی پیرامونی مدیریت می‌شود و کاملاً غیرارادی است .

از چهار دریچه قلب، دو دریچه، دهلیزی-بطنی و دو دریچه، نیمه‌هلالی یا سینی هستند. دریچه میترال (دولتی) و دریچه سه‌لتی(تریکاسپید) ارتباط میان بطن‌ها و دهلیزها را برقرار می‌کنند و از این‌رو دهلیزی-بطنی خوانده می‌شوند. دریچه ریوی و دریچه آئورتی، دریچه‌های سینی هستند که ارتباط قلب با سرخرگ‌های ترک‌کنندهٔ قلب را اداره می‌کنند.

جنس دریچه‌های قلب = ۱.بافت پوششی سنگفرشی ساده که چین خورده است و + ۲.بافت پیوندی رشته‌ای (اسخوانگان فیبری).(نکته: بخش اصلی دریچه‌ها همان بافت پوششی چین خورده است ، بافت پیوندی نیز باعث استحکام دریچه‌ها می‌شود)

در یک فرد سالم ، دریچه‌های لختی(میترال و ۳ لختی که میان بطن و دهلیز چپ و راست به ترتیب) فقط هنگام انقباض بطن‌ها بسته و دریچه‌های سینی (دریچه‌هایی میان سرخ رگ ششی و بطن راست و سرخ رگ آئورت و بطن چپ)فقط هنگام انقباض بطن‌ها باز هستند. هر 4 دریچه در لحظه شروع و پایان انقباض بطن همزمان باز هستند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]