پولیس ملی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلیس ملی افغانستان)
پرش به: ناوبری، جستجو
وزارت امور داخله افغانستان
(پولیس ملی افغانستان)
Seal of the Afghan National Police (English).svg
نشان رسمی پولیس ملی افغانستان
فعالیت ۲۹ پس از سال ۲۰۰۱ الی امروز
کشور افغانستان
شاخه پولبس ملی
نوع محافظ
نقش مبارزه علیه تروریسم، امور امنیتی، مبارزه با قاچاق و جرایم، انفاذ قانون، برقراری نظم عامه، تحقیقات جنایی، امنیت مرزی و کنترل ترافیک
فرماندهان
فرمانده کل تاج محمد جاهد
معین ارشد امنیتی ایوب سالنگی
علامت
نماد هویت Flag of the Afghan National Police (English).svg
پولیس افغان در سال ۱۸۷۹ زمان سلطنت عبدالرحمن خان

نور الحق علومی پولیس ملی افغانستان نهاد عمده غرض حفظ امنیت شهرها ولسوالیها و تأمین نظم عامه این کشور بوده همانند دیگر نیروهای پولیس دنیا، مسئولیت فعالیت‌های ضدتروریستی، امور امنیتی، مبارزه با قاچاق , انفاذ قانون، برقراری نظم، تحقیقات جرایم جنایی، امنیت مرزی و کنترل ترافیک را دارند. پولیس ملی افغانستان تحت رهبری وزارت امور داخله اداره می‌شود. نیروی پولیس افغانستان در سال ۱۳۹۱ دذ حدود ۱۵۷۰۰۰ رسیده است، به تعداد ۹۲٬۸۳۱ تن آنان که ۷۳ فیصد نیروهای پولیس را پولیس یونیفورمدار تشکیل می‌دهد. به تعداد ۵۹٬۳۹۲ تن افسر، ۲۷٬۴۵۲ تن ساتنمن و ۲۱٬۵۴۷ تن افسر در تشکیل این نیروها می‌باشند. توقع می‌رود که در اخیر سال ۲۰۱۴ تعداد منسوبین پولیس ملی به ۱۶۰۰۰۰ برسد.[۱][۲]

محتویات

تاریخچه پولیس افغانستان[ویرایش]

در افغانستان کلمه پولیس اولین مرتبه در سال ۱۳۱۵ هـ. ش در عنوان مکانی به نام تعلیم‌گاه پولیس استفاده شد. این مکان آموزشی در منطقه مهتاب قلعه کابل (نزدیک پل سوخته) تأسیس شده بود و در آن استادان آلمانی مسئولیت پیشبرد تعلیمات نیروهای پولیس را به عهده داشتند. در زمان سلطنت شاه امان‌الله خان و پیش از آن نیروها پولیس امنیه نام داشتند. فارغین این تعلیم‌گاه پس از ۹ ماه تا یک سال تعلیم دیده لقب «صوبه دار» می‌گرفتند و فرماندهی/قوماندانی آن نیروها «کوتوالی» نامیده می‌شد.[۳]

کوتوال‌ها که تحت نظر والی/استاندار فعالیت می‌کردند، سرانجام و با تعلیم دیدن تعداد زیادی از افراد، تشکلی با نام «ریاست امنیه» در چارچوب وزارت امور داخله ایجاد گردید که از سال ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۶ هـ. ش تحت همین نام فعالیت می‌کرد.[۴]

در سال ۱۳۲۶ «ریاست امنیه» به «قوماندانی عمومی پولیس و ژاندارم» تغییر نام داد که بر اساس آن مسائل و موضوعات امنیتی داخل کشور شامل شهرها و محلات را پولیس و وظایف تأمین امنیت سرحدات را ژاندارم بر عهده داشت.

پیش از ۱۳۲۶ اکثر افسران واجد شرایط «حربی شونحی» و «حربی پوهنتون» نیز در تعلیم‌گاه‌های پولیس برای مدتی فعالیت آموزش می‌دیدند و به عنوان موظفین پولیس گماشته می‌شدند. تا اینکه «آکادمی پولیس» در منطقه افشار شهر کابل با هدف آموزش و تربیت بهتر پولیس ایجاد گردید.[۵] در آکادمی پولیس آن وقت سه نوع تعلیمات مروج بود:

 1. - تحصیلات سه سال که به سطح لیسانس پولیس فراغت حاصل می‌نمودند دوهم څارن معادل دوهم برید من اردو..
 2. - تعلیمات سه ساله برای فارغین صنوف نهم معارف که بنام ساتنوال دارای چهار پلیت فارغ می‌شدند یعنی معاونین.
 3. - فارغین صنوف ششم که ایشان با تعلیم ۹ ماه منحیث دریم ساتنمن به جامعه و خدمت مردم تقدیم گردیده‌اند. تعلیمات آنها توسط استادان کشور جرمنی و افغانی به پیش برده می‌شد.

در سال ۱۳۵۲ هـ. ش و در زمان ریاست جمهوری محمد داود خان بعضی از قوانین و مقررات نافذه در کشور لغو، تعدیل و تنقیض گردید از آنجمله تعلیمات سه سال پولیس، این سه سال به تعلیمات ذیل تعویض گردید:

 1. - فارغین صنوف دوازدهم معارف بعداز گذرانیدن امتحان کانکور، معاینات صعب صحی، اندازه قد و برجستگی اندام، عدم موجودیت و شمولیت در احزاب سیاسی، عدم موجودیت دوسیه جزایی و داشتن عشق به وطن و صداقت، شرایط شمولیت در آکادمی پولیس بوده، که فارغین بعد از یک دوره تعلیمی به رتبه دریم ساتنمن بکلوریا پاس و بعد از خدمت موعود دوباره شامل صنوف دوم و به همین منوال به صنف سوم و بعد از سپری نمودن امتحانات موفقانه به رتبه دوهم څارن موقف می‌گرفتند.

۲- فارغین صنوف نهم صرف برای ۹ ماه تعلیم، فراغت به رتبه دریم ساتنمن را حاصل و بالترتیب در بین هر چهار سال یک رتبه ترفیع به رتبه دوهم، لمری و با سپری نمودن کورس به رتبه سرساتنمن یا معادل ساتنوال می‌رسیدند. ۳- البسه یونیفورم پولیس وقت برنگ فولادی تیره و کرتی/کت آن بدون کمربند بود. جنرال‌ها تنها کلاه و پطلون/شلواری به رنگ سیاه و کرتی/کتی به رنگ فولادی به تن داشتند و با فورم و نشان‌های جداگانه متمایز بودند. ۴- در این دوره پولیس تحت امر فرماندهی/قوماندانی پولیس و ژاندارم فعالیت می‌کرد. همچنین در این دوره مهم‌ترین بخش‌های پولیس عبارت بودند از «آمریت‌های عمومی امنیت»، «ترافیک»، «پاسپورت»، «سرحدی»، «پیژنتون»، «تخنیک»، «مخابره»، «محبوسین»، «حرکات»، «جنایی» و «استخابارات».[۶]

پس از ۷ ثور/اردیبهشت ۱۳۵۷ هـ. ش اسم پولیس به «حارندوی» تغییر کرد گردید که دارای بخش‌های تعلیمی پولیس امنی، جنایی، سرحدی، ترافیک و پوهنحی سیاسی بود. نشان‌ها و فورم‌ها بدون تغییر باقی ماند و تنها نشان کلان و رنگ لباس تغییر یافت.[۷]

قوماندانی/فرماندهی پولیس و ژاندارم در ۶ جدی/دی ۱۳۵۸ جای خود را به معینیت/معاونت امور امنیتی داد و در سال ۱۳۶۹ این پست به معاونیت اول وزارت امور داخله تغییر یافت.

در میزان/مهر ۱۳۷۱ «حارندوی» جای خود را دوباره بازیافت و به پولیس تغییر نام یافت که در رأس آن قوماندانی/فرماندهی عمومی پولیس و ژاندارم قرار داشت.

وزارت امور داخله و پولیس در جریان جنگ‌های داخلی از هم پاشید. اما پولیس مجدداً و پس از فروپاشی حکومت طالبان با کمک‌های بین‌المللی تشکیل شد که بازهم همانند گذشته مدتی را تحت عنوان قوماندانی/فرماندهی پولیس و ژاندارم فعالیت کرد که بعدها به معاونت اول و سپس در سال ۱۳۸۸ به معاونت ارشد امور امنیتی ارتقاء یافت. در افغانستان تشکیلات پولیس از قدیم الایام بنامها دیگر با تشکیلات مختلفه وجود داشته و از آنها غرض امنیت شهرها، جایداد مردم، دکانها وغیره محلات استفاده بعمل می‌گرفت. وزارت امور داخله و پولیس اثر جنگ‌ها از هم پاشید ولی بعد از ایجاد دولت موقت در سال ۲۰۰۱ آهسته، آهسته جایگاه خود را دریافت و به خدمت حضور یافت. تشکیلات پولیس ملی بازهم به مانند گذشته یک مدتی بنام قوماندانی پولیس و ژاندارم و بعد از آن معاونیت اول و متعاقباً در سال ۱۳۸۸ به معینیت ارشد امور امنیتی مسمی گردید که بخشی از اجرا کننده گان و نافذین قانون و تأمین کننده امن و نظم و محافظت عامه را در تشکیل دارد. ۶- وزارت امور داخله در سال ۱۳۸۸ دارای چهار معین در بخش‌های امنیتی، اداری و تامینات مبارزه با مواد مخدر و معینیت پالیسی و استراتیژی می‌باشد که هر یک وظایف جداگانه کاری و مسلکی خویش را با داشتن ریاست‌های متعدد ایفا می‌نمود. با توجه و رهنمایی داهیانه رهبری وزارت امور داخله همکاری‌های جامعه بین‌المللی وحمایت دولت جمهوری اسلامی افغانستان شاهد پیشرفت‌ها و توسعه از کمیت و کیفیت و ارتقای ظرفیت‌های مسلکی و خدمتگذاری سالم برای مردم و کشور افغانستان خواهد بود.. توافقنامه افغانستان سال ۱۳۸۵ معیاری را برای سال ۱۳۸۹ وضع نمود که مطابق آن پولیس کاملاً منظم مسلکی، کارا و از نظر قومی متوازن که شامل ۶۲۰۰۰ نفر بود، ایجاد گردید. در حمل ۱۳۸۶ برای پاسخ به افزایش سطح حملات شورشی در جنوب افغانستان، بورد مشترک انسجام و نظارت این تعداد را به ۸۲۰۰۰ نفر افزایش داد. در انتخابات ۱۳۸۸ تعداد پولیس ملی به ۹۶۸۰۰ افزایش داد و تقسیم بندی‌های فوق نیز براساس این تعداد صورت گرفت. هرچند در دلو ۱۳۸۸ بورد انسجام و نظارت این رقم را به ۱۰۹۰۰۰ الی میزان ۱۳۸۹ و ۱۳۴۰۰۰ الی میزان ۱۳۹۰ تصویب کرد. بعضی از تمویل کننده گان درباره تداوم مالی افزایش تعداد پولیس ملی ابراز نگرانی کرده‌اند؛ و بعضی از تمویل کننده گان دیگر ازینکه پولیس مدنی به نیروی ضد شورشی و نظامی مبدل می‌گردد نگران اند. نیروهای پولیس ملی در سپتمبر سال ۲۰۰۸ به تعداد۱۲۵۰۰۰ نفر بود. اصلاحات سکتور پولیس یکی از پنج رکن استراتژی سکتور امنیتی دولت افغانستان، عمدتاً بالای آموزش، تهیه تجهیزات و اعمار زیربناها و زیر ساختارهای سازمانی مانند اصلاح رتبه‌های اعضای پولیس و پرداخت معاشات تمرکز نموده است. صندوق وجهی نظم و قانون در افغانستان) LOTFA (مسوولیت اساسی هماهنگی کمک تمویل کنندگان را برای پرداخت معاشات پولیس ملی به عهده دارد. سکتور پولیس در افغانستان توسط ۲۵ کشور تمویل کننده حمایت شده است که کشور آلمان تا سال ۱۳۸۶همکار اصلی” بود. از ۱۳۸۳ بدینسو ایالات متحده آمریکا بزرگترین حامی منابع مالی و بشری جهت حمایت سکتور پولیس بوده است که در سال ۲۰۰۷ مساعدت آن ۲٫۵ میلیارد دالر تحمین گردید. در جون ۲۰۰۷ هیئت پولیس اتحادیه اروپا EUPOL(در افغانستان نقش اساسی آلمان را در سکتور اصلاحات پولیس ملی برای تر یکب و تنظیم رو کیرد مختلف میان اعضای جامعه اتحادیه اروپا گنجانید.

از دیر زمان بدینسو ایالات متحده آمریکا بزرگترین حامی منابع مالی و بشری جهت حمایت سکتور پولیس بوده است که در مارچ ۲۰۰۹ مساعدت آن ۶٫۲ میلیارد دالر رسید. از ۱۳۸۴ بدینسو قوماندانی مشترک امنیتی امر یکا در افغانستان تلاش‌های اصلاح، آموزش و انکشاف اردوی ملی و پولیس را بهده گرفته است. قوماندانی مذکور چندین هزار کارمند و سازمان‌های قراردادی دارد که ماموریتش در راستای تربیه پولیس ملی افغانستان اختصاص داده شده است. تمویل کننده گان رو کردهای بسیار متفاوت را در زمینه اصلاحات پولیس ملی داشته و تلاش‌ها برای تر کیب، ادغام و انسجام این رو کردها به کندی پیش رفته است. در ماه دلو سال ۱۳۸۵ تمویل کننده گان و دولت افغانستان هیئت بین‌المللی هماهنگی پولیس(IPCB) را به منظور انسجام و تر کیب تلاش‌های بین‌المللی برای اصلاح پولیس ملی و افزایش موثریت افغانها روی این اصلاحات، ایجاد کرد. این هیئت شامل نمایندگان از وزارت داخله، قوماندانی مشترک امنیتی آمریکا، هیئت پولیس اتحادیه اروپا در افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بودند.. قوانین عمده پولیس عبارت از قانون پولیس سال ۱۳۸۴ و قانون موقت جنایی سال ۱۳۸۳ می‌باشد. این قوانین بر اساس ماده۵۶ و۳(۷۵) و ۱۳۴ قانون اساسی استوار است. این مسیر:

افسر پولیس ملی در حال مارش سال۲۰۱۰
 • . وزارت داخله
 • . معین امنیتی وزارت
 • ۳. قوماندانان منطقوی پولیس
 • ۴. قوماندانان امنیه ولایات،
 • ۵. قوماندان امنیه ولسوالی‌ها می‌باشد.

اخیراً شش حوزه پولیس ملی در ولایت کابل، مناطق شمال، شرق، جنوب، غرب و مرکزی فعالیت می‌نمایند. درچوکات پولیس څارنمن کسی است که باید از صنف ۱۲ فارغ و ۳ سال در آکادمی پولیس کابل آموزش دیده باشد. ساتنمن کسی است که باید از صنف ۹ فارغ و ۹ ماه را در آکادمی پولیس کابل آموزش دیده باشد. ساتونکی آن افراد پولیس اند که کورس آموزشی را یا در مرکز آموزشی کابل و یا در مراکز آموزشی بامیان، گردیز، هرات، جلال‌آباد، کندهار، کندز و مزار شریف سپری کرده باشد. شهر کابل دارای ۲۲ حوزه پولیس می‌باشد؛ که بزرگترین تشکیلات پولیس شهری را دارد.

اقدام عمده وزارت داخله برای اصلاح پولیس انکشاف ولسوالی متمرکز می‌باشد، که در قوس ۱۳۸۶ آغاز گردید. برنامه مذکور به گونه یک استراتژی مسلط برای آموزش پولیس یونیفورم دار افغانستان که قسمت اعظمی پولیس ملی را تشکیل می‌دهد، ایفای وظیفه می‌کند. این برنامه هدفمند است تا قابلیت پولیس ولسوالی و حاکمیت قانون را افزایش دهد و از طرز العمل که دارای شش مرحله است جهت ارزیابی، آموزش، تنظیم مجدد، تجهیز مجدد و بررسی پولیس در ولسوالی‌های منتخب استفاده می‌کند.

تشکیلات پولیس ملی افغانستان[ویرایش]

معینیت ارشد امنیتی[ویرایش]

 1. . پولیس امنی (پولیس یونیفورم دار)
 2. . پولیس سرحدی
 3. . پولیس امن و نظم عامه
 4. . قطعات خاص پولیس
 5. . پولیس محلی
 6. . پولیس ترافیک
 7. . پولیس مبارزه با حوادث طبیعی و اطفاییه
 8. . مبارزه با جرایم
 9. . ریاست عمومی مبارزه علیه با ترروریزم
 10. . ریاست مبارزه با جرایم سنگین

معینیت مبارزه علیه مواد مخدر[ویرایش]

 1. . اولویت‌های معینیت مبارزه علیه مواد مخدر

معینیت محافظت عامه[ویرایش]

معینیت پالیسی و استراتیژی[ویرایش]

 1. . اهداف استراتیژیک استراتیژی پولیس ملی
 2. . تدوین استراتیژی جلب و جذب زنان در پولیس ملی

معینیت اداری[ویرایش]

 1. . پاسپورت و ویزه
 2. . قوماندانی جلب و جذب
 3. . ثبت احوال نفوس
 4. . تعلیمات مسلکی پولیس

معینیت تامیناتی[ویرایش]

 1. . مدیریت بخش مالی و بودجه
 2. . ریاست دفتر
 3. . ریاست جندر، حقوق بشر و اطفال
 4. . مرکز اطلاعاتی ۱۱۹ پولیس
 5. . مطبوعات و روابط عامه

پولیس یونیفورمدار[ویرایش]

< پولیس یونوفارم دار

پولیس یونیفورم دار افغانستان که مؤظف به انجام فعالیت‌های روزمره پولیسی است. این گونه پولیس بزرگترین بخش پولیس ملی را تشکیل می‌دهد و مسولیت انجام وظایف عمومی پولیس را مطابق قانون پولیس به عهده دارد. این پولیس برای ولسوالی‌ها و همچنین فرماندهی‌های ولایتی و منطقوی اختصاص یافته است؛ فرماندهی‌ها در هر کدام از شش منطقه تحت پوشش پولیس یونیفورم دار افغانستان، به معاون وزیر امنیت؛ گزارش دهی انجام می‌دهد. پولیس یونیفورمدار در تمام افغانستان در حوزه‌های امنیتی و محلات تلاشی توظیف می‌باشند و اغلب این پولیس اولین واکنش را در برابر حادثات که رخ می‌دهد نشان می‌دهند. در هر ولایت افغانستان یک قوماندانی امنیه پولیس و در ۳۶۴ ناحیه افغانستان یک حوزه پولیس وجود دارد. پولیس که در قوماندانی‌های امنیه و حوزه‌های پولیس توظیف اند معمولاً پولیس یونیفورمدار می‌باشند. همچنان آنها مسولیت محلات تلاشی سیار و دایمی را در تمام کشور دارا می‌باشند.

پولیس امن و نظم عامه افغانستان (ANCOP)[ویرایش]

پولیس نظم عامه

این نیروها که با اسلحه جدید مجهز بوده و تاکتیک‌های جدید را آموزش دیده‌اند در عملیات‌های واکنش سریع مانند بی نظمی شهری، سرقت، گروگان گیری و شورش‌ها سهم می‌گیرند که تعداد آن به ۱۶۰۰۰ نفر میاشد که ممکن این رقم به ۵۰۰۰۰ برسد. قرار است پولیس نظم عامه امنیت اکمالاتی شاهراه‌ها را بدوش گیرند. واین فعالیت پس از خروج قطعات خارجی ادامه خواهید یافت. پاسوال زمری پیکان قومندان پولیس امن و نظم عامه می‌باشد.

پولیس سرحدی افغانستان(ABP)[ویرایش]

پولیس سرحدی ولایت هرات

در قسمت انفاذ قانون در مرزهای بین‌المللی و دیگر نقاط ورودی کشور گماشته شده‌اند. پولیس سرحدی در مزکز و سرحدات دارای نیروی ۱۹۷۳۹ نفر در ۶ زون ۱۴ سرحد و ۵ میدان هوائی موجود اند. این پولیس محافظ ۵۵۲۹ کیلومتر سرحد می‌باشد. فومندان این پولیس جنرال محمد یونس نورزی است.

تا ریخچه پولیس سرحدی افغانستان[ویرایش]

درتشکیلات ا داری کشور بخش ژاندارم ا ز زما ن امیر شیرعلی خا ن بد ین سو بنیان‌گذاری گرد یده ا ست. در زما ن امیر عبد ا لرحمن خان ا ولین ژا ندارم بنام راهداری. ویا بنام خا صه دارها یا د گردیده ا ست که به ترکیب (۳۰۰۰) نفر وظایف سرحد داری را انجام می‌داد کوتوا لان مشهورآ ن زمان نا ئیب میر سلطان خان کوتوا ل سراسری کشور ومیرزا محمد حسین خان مسؤل د فتر سنجش کوتوا لان بودند. در سا ل (۱۳۰۱) هجری شمسی در چوکات وزارت امور داخله ارگا نی بنام نظارت امنیت که وظیفه ستر سرحدات را نیز بد وش دا شت تشکیل شد. ــ در سال ۱۳۰۹ هـ ش در چوکات وزارت امور داخله بنام (نظارت و امنیت) وظایف ستر سرحدات را بدوش داشت. در سا ل (۱۳۱۹) هجری شمسی در چوکات مدیریت عمومی پولیس بخش محا فظین سرحدات نیز گنجا نیده شد. ــ ــ این مدیریت در سا ل (۱۳۲۰) هجری شمسی به ریاست امنیه ارتقاء نمود. این ریا ست در سا ل (۱۳۲۸) هجری شمسی به قوماندانی ژاندارم وپولیس مسمی وقوما ندا نی‌های ژا ندا رم در ولایات سرحدی در جوار قوما ندا نی‌های ا منیه عرض وجود نمود. ــ در سا ل (۱۳۵۲) هجری شمسی قوماندانی ژاندارم وپولیس به قوماندانی عمومی امنیه تغیر نام نموده وشعب قبلی ژاندارم بنام پولیس سرحدی مسمی گرد ید. ــ درسا ل(۱۳۵۹)هجری شمسی به اسا س فرمان نمبر ۳۸۴۸ مؤرخ ۲۸ /۱۱ /۱۳۵۸ دولت وقت پولیس سرحدی ا ز تشکیل وزارت امور داخله مجزا وبنام قوای سرحدی در چوکات وزارت دفاع ملی ایجاد ووظایف مقد س ستر سرحدا ت را بد وش گرفت. ــ درسال ۱۳۷۵ هـ ش به اساس فرمان شماره (۱۳۶) مورخ ۷/۴/۱۳۷۵ دولت وقت دوباره از وزارت دفاع ملی مجزا و به تشکیلات وزارت امور داخله مدغم گردید. ــ به اسا س فرمان (۴۲۵) مؤرخ ۲۸ / ۱۱ / ۱۳۸۰ رئیس اداره مؤقت بار د یگرا ز تشکیل وزارت امورداخله مجزا ودر چوکات وزارت دفاع ملی با تشکیل(۲۶) لوای سرحدی، دو غند سرحدی ویک غند تعلیمی مدغم و وظایف محوله خویش را در۱۹ ولایت سرحدی کشور ادامه داده ا ست. در سا ل (۱۳۸۱) به اسا س فرمان (۱۶۰) مؤرخ ۲۹ /۸ /۱۳۸۱ رئیس دولت انتقا لی قوای سرحدی از تشکیل وزارت دفاع ملی مجزا ودرچوکات وزارت امور داخله بنام ریا ست عمومی پولیس سرحدی مسمی گردید. به اسا س فیصله‌های بن با کمیت (۱۲۰۰۰) نفر پرسونل، یک قرارگاه مرکزی، یک کندک منتظره، هشت آمریت عمومی سرحدی، یازده محل عبور وکنترول زمینی و سه محل عبوروکنترول هوائی ایجاد ووظایف تأ مین امنیت ومحا فظت سرحدات کشور را عهده دار گردید. با در نظردا شت وضعیت وشرایط کنونی کشور به ا ساس امریه نمبر(۰۱۵)مؤرخ ۲ /۴ / ۱۳۸۶ وزیر امور داخله دولت جمهوری اسلامی ا فغانستان تشکیل پولیس سرحدی از (۱۲۰۰۰) نفر به (۱۸۰۰۰) نفر ارتقاء وبا تشکیل یک قرارگاه بنام قوما ندانی عمومی پولیس سرحدی، یک کندک واکنش سریع قرارگاه ،(۱)تولی قطارهای اکمالاتی و(۱) تولی محافظ قرارگاه؛ قوماندانی قطعه محافظ گمرکات؛ پنج قوماندانی زون سرحدی که در ولایت ننگرهار؛ پکتیا؛ قندهار؛ هرات وبلخ و(۱۴) محل عبور وکنترول زمینی و(۴) محل عبور وکنترول هوائی ایجاد وهم اکنون بطور فعا ل در(۱۹) ولایت سرحدی و۸۶ ولسوالی سرحدی کشورپرسونل سرحدی وظا یف ذیل را به حسن صورت انجام می‌دهند. قرار امریه (۰۲۲) مورخ ۱۱/۲/۱۳۹۰ تشکیل پولیس سرحدی با داشتن قرارگاه به نام قوماندانی عمومی پولیس سرحدی تحت قومانده لوی پاسوال محمد یونس (نورزی) با داشتن شش زون سرحدی، پنج قوماندانی درمیدانهای هوائی و ۱۴ محل عبور و کنترول زمینی، قوماندانی قطعه محافظ گمرکات در (۱۹) ولایت و (۸۶) ولسوالی سرحدی در حدودی (۵۸۱۳) کیلومتر مرز مشترک با (۶) کشور همسایه و هم جوار (پاکستان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجکستان) بخاطر دفاع از ستر سرحدات جلو گیری از متجاوزین و قاچاقبران مواد مخدر وسایر تخطی‌های سرحدی شب و روز وظایف مقدس خویش را انجام می‌دهند.

وظایف پولیس سرحدی[ویرایش]

حفاظت سرحدات هوا ئی، زمینی، وآ بی از هرنوع تجاوز وتخطی‌های عمدی وغیر عمدی. ـ تحکیم حاکمیت ملی در سرحدات کشور. وجلوگیری از حملات باندهای مسلح وورود هرنوع مجرمین حرفوی وتخریب کار در سرحد. تحکیم زیر بنای ا قتصادی کشور طوریکه به قا چا قبران اجازه داده نشود تا اموا ل وسا یر ا شیاء مختلف ممنوعه را از سرحدا ت عبور دهند. منع ورود. وخروج غیر قا نونی ا فرا د، اجنا س وگرفتا ری آن. کنترول از ورود. وخروج قا نونی ا فرا د واجناس که از نقا ط عبور وکنترول هوائی، زمینی، وآبی عبور ومرور می نما یند. تأ مین ارتباط با قوای سرحدی کشورهای همسایه جهت رفع معضلات سرحدی بین طرفین مطا بق مقررات نا فذه (قبول شده کشور). حفا ظت از رژیم سرحدی، پیلرهای سرحدی در سرتا سر حدود سیاسی کشور. همکاری و مساعی مشترک با جزو تام‌های اردوی ملی، پولیس امنی، امنیت ملی ود یگر ارگا ن‌های دولتی. تأ مین ا رتبا ط سا لم، دوستا نه وعملی با مرد ما ن سرحد نشین وجلب همکاری شا ن با روش خاص مسلکی جهت تأ مین امنیت سرحدات کشور. حفظ ومراقبت از وسا یل، وسایط، تجهیزات، تسلیحات، اماکن سرحدی ومنابع طبیعی کشور. حفظ ومحرم نگاه داشتن کلیه اسرار وظیفوی. وتقد یم بوقت وزما ن راپورهای مستند و واقعی ا ز وضع سرحد به مرا جع مربوطه. تطبیق قوانین د ولت جمهوری اسلامی افغانستان در حدود سیا سی کشور. جلوگیری از تورید، تولید، قا چا ق وترا فیک موا د مخد ر. کنترول ومرا قبت مسا یل سرحدی از نقطه صفری سرحد ا لی ساحه ۵۰ کیلومتری عمق کشور درجهت همکاری وتأ مین ا منی با ا رگا ن‌ها در تشریک مساعی در سرحد

صلاحیت‌های پولیس سرحدی[ویرایش]

اعطا ویزه به آ نعده مسافرین که تابع کشوری با شند که در آنجا نما ینده گی سیاسی. وقنسلگری افغانستان موجود نبا شد البته این ویزه ترانزیت و یا صرف از (۲۴) ا لی (۷۲) ساعت اعطا شده می‌تواند. داشتن حق استفاده وصلاحیت بکار انداختن هرنوع وسیله مخابراتی درهرنوع شرایط وکسب حق اولیت در حا لات خاص وظیفوی. داشتن حق قا نونی تلاشی اشخاص، اشیاء، وسا یل، وسا یط تراسپورتی و بگا ژ مسا فرین البته با رعا یت حقوق کا مل آنعده اشخاصیکه ازمصؤنیت‌های سیاسی برخوردارباشند. داشتن صلاحیت بازپرس از متجا وزین سرحدی مطابق احکام قانون. ۵ ـ داشتن حق کنترول ومراقبت اعما ل واجراات آنعده اشخا صیکه درسرحدات مخصوصاً درنقاط عبور وکنترول ایفای وظیفه می‌دارند. داشتن صلاحیت از کنترول ومراقبت شهرها، دها ت، منازل متروکه، تأ سیسات سرحدی و منطقه رژیم سرحدی مطا بق به قانون، مقررات وهدا یا ت خا ص. داشتن حق مداخله، مشوره یا منع آن نوع تأ سیسات وفعا لیت‌های که ما نع فعا لیت‌های پولیس سرحدی گردیده یا خطر را درجهت حفا ظت سرحدات با رمی آورد. داشتن حق به منظور توقف دادن اشخاص مشکوک وتثبیت هویت آنها مطا بق به احکا م قا نون. انعده از جوانان که سن شان از (۱۷ الی ۳۵) سال باشد ومیخواهد وظیفه مقدس سربازی خویشرا در صفوف پولیس سرحدی انجام دهند به تلیفون شماره (۰۷۰۰۲۰۶۱۱۶) مسول جلب وجذب قوماندانی عمومی پولیس سرحدی تماس گرفته حل مطلب نماید.

پولیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان CNPA[ویرایش]

وظیفه این پولیس کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان می‌باشد که دارای نیروی ۲۹۵۸ نفر می‌باشد. دارای معینیت در چوکات وزرات می‌باشند. در سال ۲۰۰۳ دولت جمهوری اسلامی افغانستان تصمیم اتخاذ نمود تا یک ارگان خاص و با مسوولیت‌های انحصاری مبارزه علیه تولید و ترافیک مواد مخدر غیر قانونی را در چوکات وزارت امور داخله ایجاد نماید. قسمت اعظمی پرسونل پولیس مبارزه علیه مخدر که در آغاز کار این ارگان به آن واگذار گردیده بود تجربه اندکی را در ارتباط با عملیات‌ها و تحقیقات مبارزه علیه مواد مخدر داشتند، اما پس از آن فرصت‌های مغتنمی به پرسونل پولیس مبارزه علیه مواد مخدر در جهت دسترسی به تعلیمات خاص، تأکتیک‌های مبارزه علیه مواد مخدر از طرف ارگان‌های مختلف بین‌المللی داده شد که آن سبب شد تا پولیس مبارزه علیه مواد مخدر به یک ارگان مسلکی و مؤثر تحقیقاتی در امر مبارزه علیه مواد مخدر تبدیل گردد. پیشرفت‌های خاصی در ظرفیت‌های پولیس مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان مستقیماً به همکاری ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، ناروی و اداره مبارزه با جرایم ملل متحد UNODC وسایر مشاورین و مربیان بین‌المللی پولیس فراهم شده است. قوماندان قطعه خاص پولیس مبارزه با مواد مخدر جنرال امام الدین مطمین است. مبارزه علیه مواد مخدر در وزارت وزارت امور داخله جمهوری افغانستان می‌باشد. صلاحیت: پولیس مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان صلاحیت‌های وظیفوی خویش را از قانون جدید مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر و کنترول آن که به تاریخ ۲۴ جوزای سال ۱۳۸۹ که به تأسی حکم ماده ۹۴قانون اساسی توسط رئیس جمهور توشیح گردیده است به دست می‌آورد. این قانون به پولیس مبارزه علیه مواد مخدر اجازه می‌دهد تا تحقیقات خویش را در هدف قرار دادن شبکه‌های بزرگ فعال قاچاقبران مواد مخدر در داخل افغانستان و در سطح بین‌المللی به اجرا در آورد.

پولیس بخش تحقیقات جنائی CID[ویرایش]

مطابق به قوانین افغانستان تعداد مسوولین تحقیقات جنائی با نیروی ۵۹۲۹ باشند. در تشکیلات وزارت داخله ریاست عمومی با جرایم جنائی وجود دارد؛ که عمداً مبارزه وجلوگیری از اعمال جنائی را اجرا می نمیند. ریاست عمومی مبارزه با جرایم مسئولیت رهبری و سازماندهی مؤثر مبارزه با جرایم را در سطح کشور بعهده دارد. این ریاست با طرح متناسب و جامع میتودها و روش‌های علمی، تحقیقی و مسلکی منسوبین مبارزه با جرایم، زونها، ولایات و ولسوالی‌ها را در جهت مبارزه بهتر علیه جرایم با روی دست گرفتن برنامه‌های تربیوی آماده ساخته و با توجه به معیارهای کدری مقرر و فعال می‌سازد. اما خود به استثنای احکام و هدایات مقامات ذیصلاح در وظایف بالفعل اشتراک نمی‌نماید، چه مسئولیت هر بخش از لحاظ لایحه وظایف و مسئولیت ساحوی مشخص گردیده است.

تاریخچه ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی[ویرایش]

قبل از سال ۱۳۱۴ در تشکیلات وزارت امور داخله وقت، یک بخش تحت عنوان (اداره تنظیم) وجود داشت، که این اداره بصورت مشخص وظایف و مسئولیت‌های معینی را در قبال مبارزه با جرایم بدوش داشت، با انکشاف تدریجی نفوس، شهرها و ضرورت‌های محسوس جامعه آنروز، اداره تنظیم نیز انکشاف پیدا کرد و به مدیریت امنیت پولیس ارتقاء داده شده که وظایف مبارزه با جرایم را به پیش می‌برد. همچنان دو شعبه دیگر تحت نام آمریت جزا و واقعات نیز تحت امر مدیریت متذکره بودند، که وظایف کشف، تحقیق و احصائیه جرایم، واقعات جنائی و سایر امور مربوط را تنظیم و سازماندهی می‌نمود. در سال ۱۳۱۶ که تشکیلات پولیس بنابر مقتضیات زمان وسعت پیدا کرد، مأموریت‌های پولیس در شهر و قوماندانی‌های پولیس در ولسوالی‌ها ایجاد گردید در تشکیلات آنها آمریت‌های جزا نیز شامل گردید که وظایف آنها کشف و تحقیق جرایم بود. نظر به ضرورت‌های باالفعل جامعه و گستردگی جرایم و واقعات جنائی کشور در سال ۱۳۱۹ آمریت‌های جنائی محل نیز در تشکیلات پولیس افزود گردید که آمریت نشان انگشت و عکاسی واقعات مربوطه آن بودند. در سال ۱۳۳۹ بخش‌های کشف و تحقیق از تشکیل مأموریت‌ها و قوماندانی‌های پولیس ولسوالی‌ها جدا و شامل تشکیل جنائی محل گردید. در سال ۱۳۴۴ مدیریت جنائی محل به مدیریت عمومی جنائی مرکزی انکشاف پیدا کرده و آمریت نشان انگشت، آمریت آثار و علائم محل واقعه، اطلاعات و محبوسین در چوکات آن ایجاد و به اجرای امور مؤظف گردیدند و همزمان با آن در چند ولایات بزرگ کشور نیز آمریت‌های جنائی محل افتتاح و بکار آغاز نمودند، در سال ۱۳۵۰ آمریت‌های جنائی محل در ۲۸ ولایات کشور انکشاف داده شد و وظایف مبارزه علیه جرایم جنائی را به عهده گرفتند؛ و در سال ۱۳۵۹ شعبات آمریت جزا که در تشکیلات ولسوالی‌ها و مأموریت‌های پولیس فعالیت داشتند. به آمریت‌های جنائی تغییر اسم داده و به کمیت ساختار تشکیلاتی آنان نیز متناسب با اقتضای وقت تزئید بعمل آمد و همزمان با آن مدیریت عمومی جنائی مرکزی نیز به ریاست مبارزه با جرایم جنائی انکشاف پیدا کرد و در سال ۱۳۶۰ از ریاست عادی به ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی ارتقاء داده شد که در تشکیلات آن تعداد سه معاون در بخش کشف، تحقیق و کریمنال تخنیک، اگنتوری و سیاسی علاوه گردید. در سال ۱۳۶۸ ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی به سمت معاون وزیر امور داخله در امور جنائی ارتقاء نمود که ریاست کشف جرایم اقتصادی نیز در تشکیلات آن اضافه گردید. بعد از سقوط رژیم داکتر نجیب الله، ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی و چهار ریاست تحت امر آن بحال خود باقی و سلسله تشکیلاتی آن تحت امر قوماندان عمومی ژاندارم و پولیس قرار گرفت و الی پایان حکومت مجاهدین تحت زعامت برهان الدین «ربانی»، ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی با همان تشکیل وظایف خود را دنبال کرد، با بقدرت رسیدن رژیم طالبان تشکیل این اداره از مجموع ۴۴۴ نفر پرسونل به ۱۳۵ نفر تنزیل یافت از سال ۱۳۸۲ ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی به همان حالت قبلی یعنی با تشکیل ۴۴۴ نفری وظایف خود را از سر گرفت که بنا به نیازمندیهای محسوس یک اداره جدید تحت نام ریاست بررسی محل واقعه جدیداً در ساختار تشکیلاتی ریاست ایجاد و در کنار سایر قدمه‌های تحت امر به فعالیت آغاز نمود. در سال ۱۳۸۲ تشکیل جدید ریاست مبارزه با جرایم جنائی بار دیگر مورد تجدید نظر قرار گرفته و با ایجاد تغییرات جدی در ساختار تشکیلاتی آن از لحاظ کمیت پرسونل و صلاحیت‌های وظیفوی دچار تحول شده و شعبات مهم آن از تشکیل حذف و پرسونل آن نیز در سطح کشور کاهش پیدا کرد. در سال ۱۳۸۶ که پروسه ریفورم پولیس ملی نیز آغاز گردید، تشکیل ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی از کمیت ۴۵۳ نفر به ۲۵۷ نفر تنزیل نموده و در سطح ولایات نیز تغییرات مشابه در تشکیلات پولیس مبارزه با جرایم جنائی رونما گردید و با ایجاد قوماندانی‌های زون‌های ساحوی شش‌گانه، ریاست تحقیقات جنائی در سطح زون‌ها ایجاد شد. در سال ۱۳۸۷ یکبار دیگر تشکیلات ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی مورد بازنگری مسئولین ذیربط قرار گرفت که تعداد پرسونل آن در سطح ولایات تقریباً %۵۰ کاهش یافته و در تشکیلات مرکزی کدام تغییر محسوس بوجود نیامد. ضمناً در اوایل سال ۱۳۸۷ بنا به ضرورت مبرم اوضاع جرمی و امنیتی در کشور به ابتکار مقامات ذیصلاح وزارت امور داخله معاونیت‌های کشفی در چوکات قوماندانی‌های امنیه ولایات و ولسوالی‌های کشور بوجود آمد که با ایجاد این تشکیل امور کشفی و استخباراتی پولیس انسجام پیدا کرده و کنترول اوضاع جرمی را برای پولیس سهل تر ساخت. در سال ۱۳۸۸ باز هم در تشکیلات ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنائی تغییرات رونما گردید، در ساختار تشکیلات سال ۱۳۸۸ یک اداره مرکزی تحت نام ریاست عمومی مبارزه با جرایم ایجاد گردید که ریاست‌های مبارزه با جرایم جنائی، مبارزه با تروریزم و بررسی جرایم خاص تحت امر رئیس عمومی قرار گرفت و همچنان مدیریت عمومی اداری ریاست عمومی مبارزه با جرایم به معاونیت اداری ارتقاء داده شد، ضمناً شعبات کنترول منطقوی که از شعبات بسیار ضروری ادارات کشفی بحساب می‌آید و از بدنه تشکیل حذف شده بود، دوباره در چوکات ریاست مبارزه با جرایم جنائی و زون ۱۰۱ آسمائی احیا شد، همچنان بمنظور انکشاف بهتر پروسه تحقیقات و بررسی واقعات و جرایم در کشور به پیشنهاد ریاست عمومی مبارزه با جرایم پنج تیم بررسی و تحقیقاتی در ریاست‌های مهم کشفی پولیس ایجاد و تشکیل آن به تشکیلات موجوده علاوه گردید که تاکنون پرسونل ریاست عمومی مبارزه با جرایم که تعداد مجموعی آن در سطح مرکز، ولایات و ولسوالی‌ها کشور به (۵۹۲۹) نفر می‌رسد بداخل تشکیل موجوده مصروف انجام وظایف هستند. به صورت مشخص وظایف عمده ریاست عمومی مبارزه با جرایم قرار ذیل است:

 1. . پلان گذاری و طرح ستراتیژی مبارزه با جرایم برای پولیس کشفی افغانستان.
 2. . سوق، اداره و سازماندهی پولیس مبارزه با جرایم در عملیات‌ها و پروژه‌های کشفی و اوپراتیفی بر علیه جرایم سازمان یافته.
 3. . استخدام قوتها، تخنیک و تکنالوژی پولیس کشفی افغانستان در جهت تطبیق پلان‌های مبارزه با جرایم.
 4. . تقرر، تبدل، عزل و نصب افسران کادری بلند رتبه، رتبه‌های متوسط و رتبه‌های پائین در ادارات پولیس کشفی افغانستان.
 5. . اجرای مکافات و مجازات پرسونل پولیس کشفی افغانستان متناسب به عملکردهای آنها.
 6. . پیشبینی، طرح و اکمال بودجه مورد ضرورت پولیس جنائی افغانستان متناسب با ظرفیت‌های کادری، پلانگذاری و پروژه سازی علیه جرایم.
 7. . ارتقای مهارت‌های مسلکی با اجرای تریننگ‌ها، کورس‌های مسلکی، تعلیمات معاصر و سیمینارهای آموزشی برای پولیس کشفی افغانستان.
 8. . اکمال پرسونل مسلکی، تخنیک، تکنالوژی و مواد لوژستیکی برای پولیس کشفی افغانستان.
 9. . فراهم آوری تسهیلات، ساختمان و دفاتر کاری پولیس کشفی افغانستان.
 10. . تشریک مساعی و هماهنگی وظیفوی با ارگانهای وزارت عدلیه، حارنوالی و محاکم.
 11. . رهبری و سازماندهی فعالیت‌های اداره مرکزی کریمنال تخنیک لابراتوارهای تحقیقاتی و تدقیقاتی و پروژه بیومتریک.

مکلفیت‌های پولیس جنائی[ویرایش]

ریاست عمومی مبارزه با جرایم با ترتیب ستراتیژی کوتاه مدت و دراز مدت و طرح پلان‌های سالانه، شش ماه، ربع وار و ماهوار با توجه به اولویت‌ها در روشنی احکام قانون اساسی بخصوص ماده (۱۳۴) امور بهتر وقایه، جلوگیری، کشف، تعقیب و کاهش جرایم را در سطح مرکز و ولایات ارزیابی نموده، پالیسی‌های متناسب به اوضاع جرمی را ترتیب و غرض تطبیق به قدمه‌های مربوط ابلاغ می‌نماید.

ریاست عمومی مبارزه با جرایم در جنب وظایف عمده به موارد ذیل توجه و اهتمام ویژه معطوف نموده است.  تحلیل اوضاع جرمی و امنیتی کشور در عرض هر هفته، ماهوار، ربعوار، شش‌ماهه و سالانه و مطالعه عوامل سقوط و صعود گراف جرایم و تغییرات تخنیکی و تاکتیکی که در اسلوب و کرکترهای جرمی مجرمین رونما می‌گردد.  تمرکز و تشدید مبارزه علیه پدیده‌های مهم جرمی مانند قاچاق انسان، تجاوزات جنسی، اختطاف، قتل، جرایم اقتصادی، فساد، حملات تروریستی (انتحار، انفجار) و غیره...  تشدید فعالیت‌های فرهنگی و میتودیکی با اولیای امور تعلیم و تربیه در مرکز و ولایات بمنظور جلوگیری از انحطاط و انحراف جوانان و اطفال کشور به طرف پدیده‌های جرمی.  اشتراک بالفعل مقامات رهبری و پرسونل ریاست عمومی مبارزه با جرایم در عملیاتهای ویژه، بررسی-های واقعات بزرگ و هدایات خاص مقامات رهبری وزارت امور داخله در مرکز ولایات کشور.  تدویر سیمینارهای مهم میتودیکی برای مسئولین کشفی مرکز و ولایات در سال چهار مرتبه بمنظور ارتقای مهارتهای مسلکی آنان.  فراهم سازی زمینه تعلیمات و تحصیلات اختصاصی برای پرسونل در داخل و خارج کشور در کوردینه و تفاهم با جامعه بین‌المللی. پولیس گمرکی افغانستان ACP– این پولیس قوانین و مقررات گمرکی افغانستان را تطبیق می‌کند؛ عملیات این پولیس تحت صلاحیت وزارت مالیه می‌باشد.

پولیس ضد تروریزم CTP[ویرایش]

فعالیت‌های تروریستی در افغانستان هم‌زمان با جنگ‌های داخلی آغاز شد و افغانستان مورد مداخله کشورها قرار گرفت این مداخلات کشورها سر انجام سه پدیده خیلی نادرست را وارد افغانستان نمود که عبارتند از جرایم تروریستی، مافیای مواد مخدر و فساد اداری می‌باشد که باعث از میان بردن اکثر داشته‌های مادی و معنوی افغانستان گردید ه است. به همین منظور نیاز بود تا یک اداره ضد تروریزم در چوکات وزارت امور داخله فعال گردد تا از حملات و فعالیت‌های تروریستی جلوگیری نمای. وظالف این پولیس، فعالیت‌های مبنی بر مبارزه با شورش و تروریزم می‌باشد. تا اکنون دارای نیروی مجاز ۱۰۰۰نفر می‌باشد. موظفین این پولیس در ۳۴ ولایت و ۳۶۵ ولسوالی افغانستان حضور دارند که در ولایات به سطح مدیریت مبارزه با تروریزم فعالیت می‌نمایند و در قرارگاه‌های ولایت تحت اثر ولایات مربوطه ایفای وظیفه می‌کنند. تعقیب ودستگیری انتحاری وظیفه این پولیس است.

پولیس اطفائیه افغانستان (ریاست عمومی رسیدگی به حوادث طبیعی)[ویرایش]

که موظف به اطفایه و جلوگیری از آتش‌سوزی و نجات قربانیان حریق می‌باشد؛ این ریاست در سراسر کشور فعالیت دارد و از یک نیروی ۸۸۲ نفری برخوردار است. ۷. نیروهای کمکی پولیس نیروهای کمکی پولیس ملی افغانستان که در سال ۱۳۸۵ منحیث نیروی موقت و محلی جهت کمک به پولیس ملی ایجاد گردیده بودند در سال ۱۳۸۷ پیاده گردیدند. هرچند برنامه محافظت عامه افغان با برنامه نیروهای کمکی پولیس ملی افغانستان AN مشابهت دارد. تکرار این برنامه بنام اقدام دفاع ملی/ اقدام دفاع اجتماعی یوده که شامل کارمندان آموزش یافته از سوی نیروهای نظامی بین‌المللی می‌باشد.

پولیس محلی[ویرایش]

پولیس محلی یکی از موثرترین وظیفه پولیس محلی است که در قرا قصبات وو لسوالی‌ها تطبیق گردیده است. با وجودیکه این گونه پولیس یکتعداد مشکلات کوچک را برای اهالی و دولت خلق می نمائید ولی تجارب نشان داده است آن عده قرا وقصبات که علیه طالبان در حال جنگ هستند و ضرورت به سلاح مهمات و پشتیبان داشته‌اند. دولت کنونی از این موقف استفاده نموده این گونه محلات را توسط جوانان همان منطقه امن ساخته است. این جوانان در تحت اداره پولیس ملی فعالیت می‌نمایند. تعداد پولیس محلی به کمیت ۲۹۰۲۵ تن در ۹۹ ولسوالی و ۲۸ ولایت در ۹ مرحله تظیم تشکیلاتی گرده است که در حال حاضر فعالیت دارند.

پولیس زن[ویرایش]

کنون یک فیصد پولیس ملی افغان را پولیس زن تشکیل می‌دهد. هر چند پولیس زن برای زنان افغان به منظور گزارش دادن جرایم ودسترسی به عدالت ضرورت پنداشته می‌شود، اما زنان کمتری در افغانستان وجود دارند که به پولیس زن دسترسی داشته باشند اقدامات بیشتری ضرورت است تا پولیس زن را در صفوف پولیس ملی افغان جذب، آموزش و محافظت نمود. این یک گام مهم برای تقویت و حمایت از حقوق زنان و دختران افغان می‌باشد.

تاریخچه زنهای که پولیس شدند[ویرایش]

اولین پولیس زن در افغانستان وظیفه خود را در سال ۱۹۶۷ میالدی یعنی سه سال بعد از اعطای حق رای به زنان افغان شروع نمود. اما تحوالت سیاسی پس از سال ۱۳۷۲ نقش زنان را در پولیس ملی کم رنگتر ساخته وحتی بعد از به قدرت آمدن طالبان در سال ۱۹۹۶، زنان از خدمت در پولیس ملی محروم شدند پس از سال ۲۰۰۲ دولت افغانستان به جذب زنان در صفوف پولیس دوباره اقدام نمود. در سال ۲۰۰۵، فقط ۱۸۱ زن در میان ۵۳۴۰۰ کارمند این اداره ثبت گردیده بود. در جوالی ۲۰۱۳ این رقم به ۱۵۵۱ پولیس زن در میان ۱۵۷۰۰۰ کارمند این اداره ثبت گردیده است. لا وجودیکه در جامعه افغانی پولیس زن ضروری است ولی شرایط طوری است که پولیس زن هم در فامیل آزادی معدود دارد. بعضاً خود پولیس‌های زن مورد اذیت جنسی، خشونت ، ازدواج‌های اجباری، , ترور قرار گرفته‌اند.

آکادمی آموزش پولیسهای افغان[ویرایش]

مکتب انجینیری[ویرایش]

این مکتب مختص برای آموزش پولیس در بخش خنثی سازی مواد انفجاری افتتاح کردیده است. وزارت داخله از سال ۱۳۸۶ به این سو آموزش پولیس را در عرصه مین پاکی آغاز کرده است و نزدیک به ۳۰۵ تن در دوره‌های مختلف آموزش دیده‌اند. هکذاایجاد این مکتب در چارچوب آکادمی پولیس می‌تواند به آموزش بهتر نیروهای نظامی در این عرصه کمک کند. در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۵۰۰ پولیس در این مکتب در بخش‌های مختلف تحت آموزش قرار گرفته است. این پولیسها با همکاری کارکنان ماین پالی دفتر سازمان ملل متحد یا (UNMAS) یکجا فعالیت خویشرا به پیش می‌برند. در طول سال ۱۳۹۱ نزدیک ۲۰۰۰ ساحه خطرناک از وجود ماین پاکسازی شده است. اما هنوز نزدیک به ۵۰۰۰ ساحه خطرناک در کشور باقی‌مانده است.[۸]

امنیت مدنی در مقابل پلیس و مرگ و میر پلیس[ویرایش]

در وضعیت فعلی جنگ علیه شورشیان عمدتاً توسط پولیس یونیفورم دار انجام می‌شود. این جنگ پولیس یونیفورمدار را از نقش پولیس مدنی و وظایف شان مطابق قانون پولیس منحرف و به نقش امنیتی مبدل ساخته که باعث دو نوع عوارض جانبی شده است. اول اینکه مردم را از داشتن یک پولیس مؤثر که با جرایم مبارزه و قانون را تنفیذ کند محروم ساخته. مردم اعتماد خود را در تأمین امنیت شان از طریق پولیس از دست داده‌اند. عارضه دومی آنکه باعث از دست رفتن تعداد زیادی از جان‌های پولیس شده است. تنها در سال ۱۳۹۱ به تعداد ۱۸۰۰ تن از افسران، ساتنمنان و سربازان شهید شده‌اند.

اسلحه ووسایط پولیس افغانستان[ویرایش]

وسایط موتر رو پولیس افغانستان فورد رینجر آمریکائی، تویوتا، وازروسی، نیسان تیوتا جیب روسی وغیره می‌باشد. اسلحه پولیس افغانستان قرار ذیل می‌باشد.

جزًیات نوعیت سلاح نام اسلحه فوتو
تفنگچه Smith & Wesson Sigma 9mm Smith and Wesson Sigma SW9VE.JPG
تفنگچه AMD 65 Female Afghan National Police Cadets Train (4790009464).jpg
تفنگ ماشیندار AKM AKM automatkarbin, Ryssland - 7,62x39mm - Armémuseum.jpg
تفنگ ماشیندار Vz. 58 Sa 58-JH01.jpg
راکت انداز Rocket-propelled grenade
A rocket-propelled grenade and آرپی‌جی-۷ launcher
Soviet/Russian rocket launchers. From up to down: RPO-A Shmel, RPG-22, RPG-26, RPG-18

فعالیت‌ها و دستآوردها پولیس ملی طی چند سال اخیر[ویرایش]

برای جنگ علیه شورشیان همکاری‌ها میان پولیس یونیفورمدار، پولیس سرحدی، پولیس نظم عامه، اردوی ملی و امنیت ملی در عملیات‌های مشترک تقویت یافته. در کار جمعی این نیروها موثریت خود را منحیث نیروهای امنیتی افغان بعد از گرفتن مسولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی تقویت بخشیده‌اند. مطابق انتقال مسولیت‌های امنیتی و دیدگاه ده ساله، پولیس یونیفورمدار اهمیت بیشتری برای اصلاحات در گونه آموزش‌ها و عملیات‌ها داده است. از آنجایکه اردوی ملی مسولیت‌های بیشتر را برای تأمین امنیت می‌گیرد، پولیس یونیفورمدار به مسلکی شدن، موضوعات اخلاقی، توانائی آنکه با جامعه در تماس باشد، احترام به تنفیذ قانون و توانائی‌ها برای رسیدگی به جرایم را در این نیروها تقویت می‌بخشد. در سال ۱۳۹۱ پولیس یونیفورمدار آموزش پرسونل خویش را نیز تشدید بخشید. تقریباً به تعداد ۱۷٬۵۵۲ یا بیست فیصد پولیس یونیفورمدار تحت آموزش‌ها قرارگرفت. پولیس ملی افغانستان در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به تعداد ۲٬۵۴۱ عملیات مستقل و ۲۷۸ عملیات مشترک را در همکاری با سایر نیروهای امنیتی کشور راه‌اندازی نموده که نتایج ملموس و مثبتی در پی داشته است. در این عملیات‌ها به تعداد ۵٬۶۲۶ هراس افگن به هلاکت رسیده و ۱٬۸۴۳ تن آنان زخمی و ۲٬۷۱۷ تن بازداشت شده است. در پی این عملیات‌ها به تعداد ۲٬۸۲۶ سلاح و به تعداد ۴٬۱۷۳ حلقه ماین نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

پولیس ملی افغانستان در جریان این عملیات قربانی‌های زیادی را نیز متقبل شده که در سال ۱۳۹۲ تقریباً ۲۳۰۰ تن از پولیس شجاع ما به شهادت رسیده‌اند. پولیس سرحدی در جریان سال ۱۳۹۲ خورشیدی به مقدار ۲۷۸ کیلو گرام هیروئین، ۱٬۳۰۴ کیلو گرام تریاک، ۳٬۶۰۰ کیلوگرام چرس ۳۵ کیلوگرام مورفین، ۳٬۰۴۰ لیتر تیزاب و ۱۰۲۹ کیلوگرام امونیم نایتریت را به دست آورد با در نظرداشت ترک وظیفه توسط تعداد از پولیس، این امر ضروری پنداشته می‌شود تا پولیس بیشتر استخدام و به وظایف گماشته شوند. گرچه در آینده تصمیم بر آن است که از این روند جلوگیری شود و آموزش‌ها برای نیروهای موجود که از آموزش‌ها محروم مانده‌اند فراهم گردد. علاوه بر آن به تعداد ۳۰٬۵۸۹ تن از پولیس یونیفورمدار در کورس‌های سواد آموزی اشتراک نموده بودند که از جمع آنان ۶٬۱۷۵ تن آنان فارغ شده‌اند.

قومندانان پولیس افغانستان در ۸۶ پست جنرالی[ویرایش]

 1. . ـپاسوال حسن شاه فروغ قوماندانی زون 101 آسمایی کابل
 2. . ـ محترم دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی امنیه ولایت کابل
 3. . ـ علیشاه پکتیاوال فرزندعجب خان دربست مل پاسوال بحیث مدیر مبارزه باجرایم جنایی قوماندانی امنیه ولایت کابل
 4. . ـ عبدالرحمن سیدخیل فرزندحضرت الدین دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت پروان
 5. . ـ محمد عظیم فرزند عبدالهاشم دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت کاپیسا
 6. . ـ ولی‌الله فرزندولی محمددربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت پنجشیر
 7. . ـ سیداکبر فرزندسیدمحموددربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت بامیان
 8. . ـ غلام مصطفی فرزندمحمدمحسن دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت لوگر
 9. . ـ محبوب الله فرزندامیرمحمددربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه میدان وردک
 10. . ـ محمدعلی رضائی فرزند محمد عیسی دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت دایکندی
 11. . ـ عبدالبصیر فرزندعبدالحبیب دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت ننگرهار
 12. . ـ محمد امیر مرادی فرزندصفدرعلی دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت ننگرهار
 13. . ـ عبدالجلال فرزندشاه غریب دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت کنرها
 14. . ـ عبدالصبورفرزندعبدالقدوس دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت کنرها
 15. . ـ محمد لقا فرزند سلیم شاه دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه لغمان
 16. . ـ اصیل طوطا خیل فرزندطوطاخیل دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت نورستان
 17. . ـ سبحان قل فرزندمحمد ابراهیم دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی زون ساحوی مرکز
 18. . ـ محمد یاسین آدینه فرزند محمد عمر دربست مل پاسوال بحیث رئیس تحقیقات جنایی قوماندانی زون ساحوی مرکز
 19. . ـ بلال نیرم فرزندآقامیرخان دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی زون ساحوی مزارشریف
 20. . ـ حبیب الرحمن سحرفرزندمحمد کبل دربست مل پاسوال بحیث رئیس تحقیقات جنایی قوماندانی زون ساحوی مزارشریف
 21. . ـ خان محمدفرزنددادمحمد دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت بلخ
 22. . ـ عبدالرؤف فرزند عبدالقدوس دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت بلخ
 23. . ـ فضل الدین فرزند تاج الدین دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت جوزجان
 24. . ـ خلیل‌الله فرزندعظیم الله دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت فاریاب
 25. . ـ محمدنادرفرزند محمد باقردربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت سرپل
 26. . ـ جمعه محمد عدیل فرزندغلام حیدردربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت سمنگان
 27. . ـ عوض محمد فرزند نذیرمحمددربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت بغلان
 28. . ـ سیداحمد سامع فرزندبازمحمد دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت کندز
 29. . ـ مجتبی پتنگ فرزند عبدالمالک دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت تخار
 30. . ـ آقانور کینتوزفرزندصیفوردربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت تخار
 31. . ـ امام الدین فرزندخانمحمددربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت بدخشان
 32. . ـ غلام حیدر فرزندغلام رضادربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت بدخشان
 33. . ـ میرویس فرزند محمد موسی دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی زون ساحوی گردیز
 34. . ـ محمد نواز فرزندغلام حیدردربست مل پاسوال بحیث رئیس تحقیقات جنایی قوماندانی زون ساحوی گردیز
 35. . ـ عبدالحنان فرزند عبدالرؤف دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت پکتیا
 36. . ـ مطیع الله فرزنداسدالله دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت پکتیا
 37. . ـ عبدالباقی فرزندسلطان محمددربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت پکتیکا
 38. . ـ شاه علم فرزند گل علم دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی امنیه ولایت پکتیکا
 39. . ـ محمدایوب فرزند آقاجان دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت خوست
 40. . ـ تفسیرخان فرزند سیلانی دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت غزنی
 41. . ـ سید اکبرشاه تابش فرزندسید انورشاه دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی زون ساحوی قندهار
 42. . ـ محمدانعام فرزندمحمدی دربست مل پاسوال بحیث رئیس تحقیقات جنایی قوماندانی زون ساحوی قندهار
 43. . ـ سید عزیزاحمد فرزندسیدعبدالواحد دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت قندهار
 44. . ـ محمد قسیم فرزندمحمدرحیم دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت قندهار
 45. . ـ نورمحمد پکتین فرزندخان محمد دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت زابل
 46. . ـ محمد عظیم فرزند محمد هاشم دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت زابل
 47. . ـ محمد قاسم فرزند جان محمد دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت ارزگان
 48. . ـ عبدالصفامومند فرزند محمدنواب دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت ارزگان
 49. . ـ محمد داؤد (عسکریار) فرزندمحمد ایوب دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت نیمروز
 50. . ـ نبی جان فرزندوزیرجان دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت هلمند
 51. . ـ محمدرزاق فرزند محمد یعقوب دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی امنیه ولایت هلمند
 52. . ـ سیدمحبوب فرزندسیدمعصوم دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی زون ساحوی هرات
 53. . ـ علی خان فرزند علیجان دربست مل پاسوال بحیث رئیس تحقیقات جنایی قوماندانی ساحوی زون هرات
 54. . ـ محمدایوب فرزندمحمداسماعیل دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت هرات
 55. . ـ شیرعلی فرزندخدای قل دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت بادغیس
 56. . ـ شاه جهان فرزندنصرالله دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت غور
 57. . ـ سیدآغا فرزند بادام گل دربست مل پاسوال بحیث قوماندان امنیه ولایت فراه
 58. . ـ مرتضی قل فرزند مصطفی قل دربست مل پاسوال بحیث معاون وآمرامنیت قوماندانی امنیه ولایت فراه
 59. . ـ محمدعثمان فرزند سید اکبردربست مل پاسوال بحیث رئیس اداری تفتیش اسنادی
 60. . ـ عبدالحکیم فرزندعبدالنبی دربست مل پاسوال بحیث رئیس اداره معیارهای مسلکی
 61. . ـ جمیع الله فرزندرحمت الله دربست مل پاسوال بحیث رئیس اداره مبارزه علیه فساداداری
 62. . ـ عبدالقیوم فرزند محمد عمردربست مل پاسوال بحیث رئیس اداره حقوق بشر
 63. . ـ شیر حسین علی گوهری فرزند حاجی رمضان در بست مل پاسوال به حیث رئیس تنظیم قوت‌ها
 64. . ـ عبدالعلی فرزندسلطانعلی دربست مل پاسوال بحیث معاون ریاست ترافیک شاهراه
 65. . ـ محمد شریف فرزند محمد امان دربست مل پاسوال بحیث معاون ریاست قطعات منتظره
 66. . ـ نظرمحمد نیکزاد فرزند غلام محمد دربست مل پاسوال بحیث رئیس بررسی محل واقعه
 67. . ـ عبدالضیا فرزند عبدالظاهردربست مل پاسوال بحیث معاون ریاست تروریزم
 68. . ـ عبدالرحمن فرزند مرزامحمد دربست پاسوال بحیث رئیس عملیاتی پولیس سرحدی
 69. . ـ الهام الدین فرزندجمال الدین دربست مل پاسوال بحیث رئیس اداری پولیس سرحدی
 70. . ـ امین الله فرزند غلام حضرت دربست مل پاسوال بحیث قوماندان پولیس سرحدی میدان هوایی کابل
 71. . ـ عبدالشکور (خیرخواه) فرزند خیرمحمددربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر یک سرحدی
 72. . ـ محمد خلیل امین زاده فرزند محمد امین در بست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر۲ سرحدی
 73. . ـ عبدالحمید فرزند عبدالحی دربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر ۳ سرحدی
 74. . ـ سیف الله فرزند عبد الحکیم دربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر ۴ سرحدی
 75. . ـ محمدداؤد فرزنداحمدجان دربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر ۵ سرحدی
 76. . ـ محمدایوب فرزند عبدالمتین دربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر۶ سرحدی
 77. . ـ عبدالخلیل فرزندعبدالوکیل دربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر ۷ سرحدی
 78. . ـ عبدالظاهر فرزند حاجی عبدالقدیردربست مل پاسوال بحیث قوماندان لوای نمبر۸ سرحدی
 79. . ـ سردارآقا فرزند شیرمحمددربست مل پاسوال بحیث رئیس مبارزه علیه جرایم جنایی قوماندانی زون ساحوی مرکز
 80. . ـ سیدنورالله حل فرزند سیدهاشم دربست مل پاسوال بحیث رئیس تدریسات قوماندانی آکادمی پولیس
 81. . ـ سیدمحمدقدوسی فرزند عبدالقدوس دربست پاسوال بحیث رئیس دفترمقام وزارت
 82. . ـ عزیزه بنت احمدعلی دربست مل پاسوال بحیث رئیس پاسپورت
 83. . ـ معشوق احمد سیلاب فرزند گلبدین دربست مل پاسوال بحیث رئیس تخنیک واسلحه
 84. . ـ نورآغا فرزند رحم خدا دربست مل پاسوال بحیث قوماندان قطعه گمرکات
 85. . ـ محمدوسیم (عظیمی) فرزندمحمدعظیم دربست مل پاسوال بحیث رئیس اوپراسیون
 86. . ـ عصمت الله فرزند محمدابراهیم دربست پاسوال بحیث قوماندان زون ساحوی قندهار

منابع[ویرایش]

جرمنی ۱۲۰۰ پولیس خودرا غرض تربیه افغانها فرستاده است

[۱]

 • تاریخچه پولیس ملی افغانستان در وبگاه وزارت داخله افغانستان

[۲]

 • تاریخچه پولیس رحدی وبگاه وزارت داخله افغانستان

[۳]

 • اباما یکتعداد پولیس سرحدی آمریکا مکسیکو را برای تربیه پولیس ملی افغانستان فرستاد در وبگاه

[۴]

 • پولیس سرحدی افغان در وبگاه سرحدی تاجکستان

[۵]

 • قومندانی پولیس نظم عامه در وبگاه پولیس نظم عامه

[۶]

 • پلیس محلی در افغانستان در وبگاه

http://dari.irib.ir/political/برنامه-سیاسی/انعکاس/item/48093-پلیس-محلی-در-افغانستان

 • راپور دولت آمریکا در مورد پولیس افغانستان

[۷]

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]