پروژه ام‌کی‌اولترا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مدرکی شاهد بر استفاده ال‌اس‌دی در پروژه ام‌کی‌اولترا

به عنوان پروژه کنترل ذهن هم معرفی میشود.

پروژه ام‌کی‌اولترا (به انگلیسی: Project MKULTRA) اسم رمز برنامه مخفی و غیرقانونی تحقیقاتی بر روی انسان بود که توسط دفتر اطلاعات دانش سیا انجام می‌شد. این برنامه رسمی دولت آمریکا از سال ۱۹۵۰ آغاز شد و در طول دهه ۶۰ میلادی ادامه یافت و از شهروندان آمریکایی و کانادایی به عنوان مورد آزمایش استفاده می‌کرد.

مدارک منتشر شده رسمی نشان می‌دهد که برنامه ام‌کی‌اولترا از روش‌های گوناگونی برای دست‌کاری حالت فکری افراد و تغییر فعالیت‌های مغزی بهره برده است. این روش‌ها شامل استفاده پنهان از داروهای مخدر و دیگر مواد شیمیایی، از بین بردن حس‌های فرد، تنها گذاشتن و تجاوز جنسی و کلامی بوده است.

این پروژه برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ توسط کنگره آمریکا و از طریق تحقیقات کمیته چرچ و انجمن راکفلر برای عموم آشکار شد. تحقیقات با مشخص شدن این واقعیت که ریچار هلمز رئیس سیا در سال ۱۹۷۳ تمام مدارک مربوط به ام‌کی‌اولترا را نابود کرده است، دچار مشکل شد. تحقیقات این دو کمیته تنها بر پایه اقرارهای افرادی که در این برنامه به طور مستقیم دخیل بوده‌اند و مدارک اندکی که از دستور نابودی هلمز باقی‌ماندند، انجام گرفت.

ام کی الترا پروژه عظیمی بود و نزدیک به 80 موسسه در آن درگیر بودند. از جمله 44 دانشگاه و کالج به همراه بیمارستان ها، زندان ها و کارخانه جات داروسازی.سیا با نقاب موسسات دیگر با این موسسات همکاری میکرد. هرچند که در مواردی سطوح مدیریتی بالا از ماجرا آگاه بودند. دادگاه عالی ایالات متحده اعلام کرد: "با در نظر گرفتن تحقیقات در زمینه مواد شیمیایی و بیولوژیکی و رادیولوژی برای پیشبرد اهداف در زمینه کنترل رفتار انسانی، پروژه شامل 149 زیر پروژه میشود که سیا با موسسات مختلف نظیر دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برای پیشبرد آنها قرداد بسته بود. حداقل 80 موسسه و 185 محقق در این پروژه ها شرکت داشته اند. بدلیل اینکه بودجه پروژه از طریق غیر مستقیم تامین میشد، بسیاری از افراد نسبت به اینکه با سیا همکاری میکنند ناآگاه بودند. "

در سال 1977 کمپین اطلاعت آزاد درخواست رونمایی 20000 فایل مربوط به پروژه را نمود که متعاقبن سنا درگیر ماجرا شد. در جولای 2001 بعضی اطلات مربوط به پروژه برای عموم رونمایی شد.


منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Project MKULTRA»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ آوریل ۲۰۱۱).‎