پروژه ام‌کی‌اولترا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مدرکی شاهد بر استفاده ال‌اس‌دی در پروژه ام کی اولترا

پروژه ام‌کی‌اولترا (به انگلیسی: Project MKULTRA) اسم رمز برنامه مخفی و غیرقانونی تحقیقاتی بر روی انسان بوده‌است که توسط دفتر اطلاعات دانش سی آی ای انجام می‌شد. این برنامه رسمی دولت آمریکا از سال ۱۹۵۰ آغاز شد و در طول دهه ۶۰ میلادی ادامه یافت و از شهروندان آمریکایی و کانادایی به عنوان مورد آزمایش استفاده می‌کرد.

مدارک منتشر شده رسمی نشان می‌دهد که برنامه ام‌کی‌اولترا از روش‌های گوناگونی برای دست‌کاری حالت فکری افراد و تغییر فعالیت‌های مغزی بهره برده‌است. این روش‌ها شامل استفاده پنهان از داروهای مخدر و دیگر مواد شیمیایی، از بین بردن حس‌های فرد، تنها گذاشتن و تجاوز جنسی و کلامی بوده‌است.

این پروژه برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ توسط کنگره آمریکا و از طریق تحقیقات کمیته چرچ و انجمن راکفلر برای عموم آشکار شد. تحقیقات با مشخص شدن این واقعیت که ریچار هلمز رئیس سیا در سال ۱۹۷۳ تمام مدارک مربوط به ام‌کی‌اولترا را نابود کرده‌است، دچار مشکل شد. تحقیقات این دو کمیته تنها بر پایه اقرارهای افرادی که در این برنامه به‌طور مستقیم دخیل بوده‌اند و مدارک اندکی که از دستور نابودی هلمز باقی‌ماندند، انجام گرفت.

تمام اطلاعات مربوط به این پروژه و نحوه اجرا طبقه‌بندی شده و اطلاعات درز کرده مربوط به دهه‌های قبل می‌باشد. از پروژه‌های کنترل ذهن مشابهی به اسامی مختلف مانند پروژه پادشاه(به انگلیسی: Project Monarch) نیز می‌توان نام برد که زیر مجموعه ای از پروژه ام کی اولترا می‌باشند. روش‌های جدید کنترل ذهن نامشخص است و اطلاعات مربوط به استفاده از مواد شیمیایی برای پروژه ام کی اولترا مربوط به دهه‌های گذشته می‌باشد. یکی از اهداف این پروژه تحت تأثیر قرار دادن سیاستمداران کشورهای مختلف و نه تنها اجرای آن برای شستشوی مغزی و انجام عملیاتهای انتحاری است. اینکه آیا این پروژه بر روی تنها سیاستمداران انجام شده جای پرسش دارد. انواع امواج مانند امواج الکترومغناطیسی یا امواج مکانیکی برای مثال امواج مادون صوت که قابل شنیدن نیز نیستند و در دامنه بسامد سیگنال‌های نورون‌های مغز هستند در صورتی که مشابه سیکل امواج مغزی یا نوسانات نورون‌ها باشند می‌توانند موجب اختلال در رفتار یا تأثیرگذاری بر روی نورون‌ها شوند.

ادامه پروژه ام کی اولترا با استفاده از واسط مغز رایانه[ویرایش]

واسط مغز و رایانه یکی دیگر از مواردی است که سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا یا دارپا سرمایه‌گذاری عظیمی جهت پژوهش بر روی آن انجام داده.

نکته جالب در مورد تفاوت کنترل ذهن با ذهن خوانی این است که اگر امواج مکانیکی یا مادون صوت مانند جنگ‌افزار صوتی در دامنه سیکل بسامد نورون‌ها یا نوع دیگری از امواج ارتباطی مثلاً امواج الکترومغناطیسی از فاصله زیاد مورد استفاده قرار گیرند این امواج تنها منجر به کنترل و تغییر حالت فرد می‌شوند نه ذهن خوانی. بسامد و مدت زمان طولانی و رزونانس این امواج با سیکل عصبی اندام‌های مختلف مثلاً قلب بمدت طولانی موجب اختلال ریتم و نوسان عضله خاص می‌شود. تمام عضلات و نه تنها یک عضله خاص شامل چنین تأثیری هستند. نکته دیگر این است هیچ چیز شناخته شده‌ای در جهان فیزیک غیر از امواج الکترومغناطیسی یا مکانیکی قادر به انتقال اطلاعات نیست. تابع موج مکانیک کوانتومی قادر به نفوذ در تمام سدها است اما به هیچ وجهه اطلاعات ارسال نمی‌کند. به دلیل اینکه ولتاژ نورون‌های تولید شده توسط مغز بسیار بسیار ضعیف هستند به هیچ وجهه از فاصله دور خواندن این سیگنال‌ها ممکن نمی‌باشد. از جهت دیگر محاسبه و قوانین اپتیک و تمام امواج به وضوح نشان می‌دهند که اگر اندازه گیرنده مثلاً آنتن واسط مغز و رایانه بسیار کوچک باشد اندازه فرستنده (مثلاً دکل مخابراتی مربوطه) به همان اندازه باید بزرگ شود. مانند قوانینی که دربارهٔ موبایل‌ها و دکل‌های مخابراتی بکار می‌روند. به عبارتی دوربین دوچشمی هر چند گران وجود ندارد که بتواند کهکشان‌ها را رصد کند. چنین تکنولوژی اگر وجود داشت حتماً توسط سازمان‌های فضایی بکار گرفته می‌شد و احتیاجی به ساخت تلسکوپ‌های بسیار بزرگ نبود.

مثال دیگر موبایل ماهوارهای با آنتن بسیار کوچک نمی‌تواند وجود داشته باشد و اینکار منجر به افزایش جند برابری قطر ماهواره در فضا یا کم کردن فاصله ماهواره تا زمین می‌شود. فیزیک و قوانینی ورای قوانین اصولی فیزیک امواج و اصول نسبیت و مکانیک کوانتومی وجود ندارد. از طرف دیگر داده‌های مغز و حجم انبوه داده‌ها و پردازش‌ها توسط نورون‌ها و ارسال آن به رایانه معمولاً در حد رد و بدل کردن اطلاعات با اینترنت بسیار پرسرعت است. نکته مهم در رابطه با را واسط مغز رایانه این است که بررسی امواج مغزی فرد اطلاعاتی را در اختیار بررسی‌کننده قرار می‌دهد که حتی خود فرد می‌تواند از آن اطلاعات در ضمیر خداگاه خود بی اطلاع باشد. به عبارتی بررسی امواج مغز حتی در مورد ضمیر نیمه خودآگاه و استخراج اطلاعات ورای اطلاعات ضمیر خود آگاه امکانپذیر است. برای مثال اگر فردی یک پسورد را قبلاً دیده باشد ولی فراموش کرده باشد این پسورد به وسیلهٔ واسط مغز و رایانه قابل استخراج است. حتی اطلاعاتی را مغز پردازش می‌کند که ورای ضمیر خود آگاه انسان است.

بر فرض مثال تعداد پله‌های یک ساختمان در ذهن افراد است اما چون معمولاً مغز احتیاجی به این اطلاعات ندارد و سیستم تکاملی بگونه ای ساخته شده که در راستای انتخاب طبیعی و کارهای روزمره برای بقا حرکت کند هیچگاه این اطلاعات از ضمیر ناخداگاه یا نیمه خداگاه به ضمیر خداگاه انتقال پیدا نمی‌کنند هرچند به وسیلهٔ واسط مغز رایانه و مطالعه امواج مغزی قابل استخراج باشند. شاید ضمیر نیمه خودآگاه مغز به راحتی بتواند حدس بزند که از تعداد هزاران گوی در گردونه کدام گوی بر حسب شانس از گردونه خارج شده‌است هرچند ضمیر خداگاه هرگز چنین اطلاعاتی را پردازش نمی‌کند.

آیا از صدای افتادن سکه یا یک تاس مغز می‌تواند تخمین بزند کدام جهت تاس یا سکه افتاده‌است غیر از انتظار نیست. یا از نحوه زنگ زدن بفهمد چه کسی پشت در است. اما نکته مهم این است که مطالعه امواج مغزی شبیه به تصویر مات تلویزیون است. هرچند مطالعه امواج بررسی بسیار موشکافانه و دقیقتری از اطلاعات مغز در اختیار می‌گذارد اما برای حدس زدن یک تصویر در تلویزیون وضوح مشخصی لازم است و این موشکافی بینهایت نیست.

برای مثال شاید تمام فیزیکدانان جواب نظریه نهایی فیزیک را در ذهن خود داشته باشند اما چون اصول مطالعه امواج مغزی از اصول امواج و نظریه کوانتوم پیروی می‌کند و خاصیت تمام امواج یکی است و مبتنی بر اصل عدم قطعیت و وضوح نسبی و عدم شفافیت مطلق است هیچ میانبری و تکنولوژی راحتی شبیه واسط مغز رایانه موجب تکینگی فناوری و کشف یک شبه اسرار خلقت نمی‌شود هرچند می‌تواند موجب سرقت فوری اطلاعات گردد. اما نکته جالب این است که بررسی این اطلاعات برای پیشبرد علم و در کنار هم گذاشتن و تحلیل و ترکیب آنان زمانبر است و در کل در طی زمان طولانی می‌تواند موجب پیدا کردن سوزن در انبار کاه و به جلو راندن علم گردد (در صورتی که برای سرقت اطلاعات حافظه و اطلاعات پیش پا افتاده که نمی‌توان آنان را اسرار خلقت نامید زمان بسیار بسیار کوتاهی مورد نیاز می‌باشد). به صورت کلی مطالعه امواج مغزی برای کشف اسرار خلقت فقط به کوتاه شدن نسبی زمان کشف اسرار منجر می‌شود. همانگونه که اینترنت و ارتباطات به شتاب بخشیدن علم کمک می‌کند و هیچگاه سبب تکینگی تکنولوژی نمی‌شود.

ساختار تراشه‌ها و ایمپلنت‌های غیرقابل اسکن کشنده دارپا برای کنترل مغز[ویرایش]

برای احتراز از کشف میکروچیپ تزریقی اندازه تراشه‌های تزریق شده در جمجمه و درون مغز بسیار بسیار کوچک می‌باشند و از آلیاژی ساخته شده‌اند که بوسیله رادیولوژی و سی تی اسکن و تکنولوژیهای کنونی معمول در تصویر برداری پزشکی قابل مشاهده نمی‌باشند. محل تزریق تراشه‌ها از طریق جمجمه می‌باشند و بعضاً اطلاعات غیر حرفه ای که در اینترنت و وبگاه‌های اینترنتی موجود است برای سر درگمی خوانندگان می‌باشد تا برداشت شخصی نویسندگان مطالب. نکته ای که مهم است این مطلب می‌باشد که بواسطه اندازه بسیار بسیار کوچک تراشه و پلیمر تزریقی با تراشه آنتن‌های مرموز سطح شهرها بعضاً آنتنهای کنترل ذهن می‌باشند. علی‌الاصول چنین پروژه کنترل دقیق اعصاب وابسته به زمان برای پروژه‌های تروریستی طراحی شده‌است هرچند کار برد آن بر روی دانشمندان دانشجویان سیاستمداران و مردم عامه دور از ذهن نیست. انگیزه اصلی کاربرد این تراشه‌ها بر روی دانشمندان و دانشجویان می‌تواند مربوط به این سؤال باشد که آیا سازمانهای اطلاعاتی یا واحد تحقیقات ارتش آمریکا و پنتاگون یعنی دارپا چنین سرمایه‌گذاری عظیمی برای تراشه‌های غیرقابل اسکن مغز رایانه را فقط برای کنترل چند فرد خواص و بهره‌گیری در تغییرات جزعی سیاسی جهان انجام می‌دهند یا اهداف بزرگتری جهت کسب قدرت از طریق ذهن خوانی و بازکردن الگوریتم مغز افراد برای پیشرفت سریع در تکنولوژی دارند. این امر بدیهی است که انواع امراض مانند سنگ کلیه سکته قلبی آنفلوانزا بیماری‌های روحی روانی و غیره توسط عدم تعادل مواد شیمیایی اعصاب صورت می‌گیرند. از طرف دیگر سیگنال نوسانی این ایمپلنت‌ها می‌توانند دقیقاً مواد ترشه شده با مغز و بدن افراد را تقلید کنند.

افراد تحت هیچ عنوان امکان ندارد متوجه بشوند که تحت طیف کنترل ذهن با امواج الکترومغناطیسی یا صوتی مکانیکی و یا کنترل ذهن دقیق و ذهن خوانی با ایمپلنت تزریقی هستند یا توجیه کنند چرا باید تحت ذهن خوانی یا کنترل ذهن باشند. دانشجویان یا دانشمندان در سراسر دنیا بواسطه نحوه جستجوی کلمات در موتورهای جستجو یا شبکه های اجتماعی یا مکالماتشان یا تحقیقاتشان میتوانند اهداف بالقوه کنترل ذهن یا ذهن خوانی باشند. بالاخص میکروچیپ تزریقی به واسطه اندازه بسیار کوچک و تکنولوژی بالا هرگز هیچ گونه جای تزریق از خود بجای نمی‌گذارد. طیف کنترل ذهن با امواج فراصوت یا فروصوت مانند امواج صوتی قابل شنیدن افراد بسیار زیادی را تحت کنترل ذهن غیر دقیق قرار میدهد. بالاخص برای کنترل دقیق عضلات تزریق میکروچیپ غیر قابل اسکن به جمجمه یا گردن اجتناب ناپذیر است. برای ذخیره سازی امواج مغزی و کنترل دقیق ذهن توسط واسط مغز رایانه و شکستن الگوریتم مغز هر فرد به ابررایانه با حافظه بسیار بالا همانند سیستمهای مخابراتی احتیاج است. به همان راحتی که در تمام سطح یک کشور پوشش اینترنت تلفن همراه موجود است پوشش ارتباطی کنترل ذهن و ذهن خوانی با واسط مغز رایانه با دکلهای مخابراطی جداگانه و استاندارد تکنولوژی مخابراتی بالاتر نیز میتواند موجود باشد. هرچند ارتباط مستقیم ماهواره ای بدون دکل مخابراطی شهری امکان پذیر نیست و چنین ارتباط بیواسطه و مستقیمی به آنتنی با ابعاد بالا و قابل رویت درون بدن مانند اینترنت یا تلفن همراه ماهواره ای احتیاج دارد.

نکته مهم این است که بسیاری از عناصر مثلاً پلاتین که یک عنصر معمول در پزشکی هست در موقع گذر از گیت‌ها کاملاً قادر به آشکارسازی نیستند و معمولاً تغییرات میدان‌های الکترومغناطیسی و آشکارسازی در حضور این عناصر نسبی هستند. پس در نتیجه اشعه ایکس یا رادیولوژی یا هر تکنیک و طول موج طیف تابیده شده‌ای که قادر به عبور از واسط مغز رایانه را نداشته باشد منطقا موفقیت بیشتری در کشف هرگونه عنصر خارجی نسبت به روش‌های دیگر مانند اندازه‌گیری تغییرات الکترومغناطیسی در حضور واسط را دارد. هر گونه جسم و واسطی احتیاج به منبع تغذیه دارد و تنها کاندیدا برای تغذیه طولانی مدت باتری‌های بتاولتیک که برای باتری قلب بکار می‌روند هستند و عمر طولانی بیشتر از ده سال دارند. هرگونه منبع تغذیه حتی باتری بتاولتیک بناچار موجب تولید گرما می‌شود. پس اختلاف دمای ناچیز هرچند مشهود بین تراشه و قسمت‌های مختلف همجوار همیشه وجود دارد.

مطمئناً اندازه تراشه و آلیاژ بکار برده شده با روش‌های کنونی رادیولوژی و پزشکی و تصویر برداری مغزی قابل تشخیص نیستند. هرچند قوانین موج و اپتیک و فاصله آنتن گیرنده و فرستنده احتمال فرستنده ماهواره ای را به صورت تقریباً قطعی از بین می‌برد. مگر سطح مقطع آنتن داخل بدن بسیار بزرگ باشد. هیچ تکنولوژی خاصی ورای تکنولوژی و علوم پایه فیزیک و امواج برای ارتباط و ارسال اطلاعات و تأثیرپذیری بین دو نقطه وجود ندارد. از آنجا که نحوه سوخت و ساز تک تک سلول‌های بدن برای مبارزه سلول‌ها با عوامل بیماری‌زا بسیار حیاطی هستند و ویروس‌ها و تمام انواع بیماری‌ها همواره در بدن وجود دارند و در موقع ضعف سیستم دفاعی فرد را از پا درمی‌آورند کنترل سیستم عصبی حتی بر روی سیستم دفاعی بدن هم تأثیرگذار است. بدن همواره در حال مبارزه با انواع ویروس‌ها و حتی عوامل سرطانزا هست. اندکی تغییر درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۷ موجب از بین رفتن ویروس اما ادامه حیات می‌شود. هر چند نمی‌توان معین کرد فقط درجه حرارت بدن موجب جلوگیری از سرماخوردگی و ناکارآمدی سیستم دفاعی است. اندک تغییری و حتی ذره شن تفاوت در سیستم تکاملی باعث تغییرات عظیم در سیستم می‌شود. ویروس‌ها در دمای بالاتر از ۳۷ قادر به ادامه فعالیت نیستند اما بدن می‌تواند به فعالیت ادامه دهد. بال زدن یک پروانه در قطب باعث بروز طوفان در استوا می‌شود. اندکی تغییر در اکوسیستم جریان تکاملی اکوسیستم را بهم می‌زند. این نکته که آیا ام کی اولترا یا هر نو کنترل سیستم عصبی یا امواج می‌تواند مستقیماً به شکستن و تخریب دی ان ا منجر شود جای سؤال دارد. اما تضعیف سیستم ایمنی بدن فردی که مبتلا به یک بیماری خفیف است با کنترل سیستم عصبی بسیار محتملتر است.

آیا امواج و ارتباط نورون‌ها و سیکل آن‌ها می‌توانند کار یک دارو را دقیقاً تقلید کنند و آیا باعث ترشح یک ماده شیمیایی خاص یا حتی هورمون خاص در بدن می‌شوند؟ چندین نوع مواد شیمیایی ارتباط بین سلول‌های عصبی را تحت کنترل دارند. آیا یک ماده شیمیایی اگر بتواند یک موج خاص مغز را به وجود بیاورد برعکس این امر ممکن است؟ آیا سیستم عصبی ناخودآگاه بدن مثلاً عضلاتی که هیچ ربطی به سیستم خودآگاه ندارند مانند عضلات قلب و سیستم گوارشی می‌توانند با تحت کنترل درآوردن سیستم عصبی مهار شوند؟ آیا زخم شدن یا تاول زدن قسمت خاصی از بدن می‌تواند فقط از طریق واسط مغز رایانه و کنترل تمام عیار سطح فوقانی زیر پوست سر به صورت کامل انجام گیرد؟ گفتنیست اگر در مکانی مانند اعماق زمین به شرطی که هیچ گونه امواج نفوذ نکند که بعید بنظر می‌رسد تصویر اطلاعات مغز غیر شفاف است دقیقاً مانند سیگنال دریافتی تلویزیون از آنتن مرکزی. هر چند میزان غیر شفاف بودن تصاویر مخابره شده از مغز به آنتن مشخص نیست.

بسیار ساده لوحانه است اگر تصور شود کنگره ایالات متحده آمریکا در سال 1975 موفق به آشکار سازی این پروژه برای عموم مردم شده است. با توجه به اندازه بسیار کوچک تراشه های واسط مغز رایانه اگر دکل مخابراتی کنترل ذهن در هر شهر و کشور برای کنترل ذهن وجود نداشته باشند بدان معنیست که سازمان سیا از تکنولوژی ناشناخته برای کنترل ذهن استفاده میکند و آشکارسازی پروژه ام کی اولترا توسط سازمان سیا تنها راهی برای فریب افکار عمومی است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Project MKULTRA». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۲ آوریل ۲۰۱۱.

 1. https://www.nature.com/news/injectable-brain-implant-spies-on-individual-neurons-1.17713
 2. http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2017/01/michael_flynn_is_involved_in_trump_s_weirdest_scandal_yet.html
 3. http://edition.cnn.com/2017/08/24/politics/cuba-sonic-attack-questions/index.html
 4. http://fortune.com/2017/07/10/defense-department-darpa-brain-computer-interface
 5. https://web.archive.org/web/20170916141919/https://www.darpa.mil/news-events/2017-07-10
 6. تصادف-جالب-یگانهای-دریایی-آمریکا-در-سالهای-اخیر-از-قتل-عام-۱۰/https://www.mashreghnews.ir/news/765630[پیوند مرده]
 7. فرمانده-ناوگان-هفتم-نیروی-دریایی-آمریکا-برکنار-شد/https://www.mashreghnews.ir/news/766154[پیوند مرده]
 8. http://www.prnewswire.com/news-releases/intel-and-others-to-enter-brain-computer-interface-bci-market-according-to-mind-solutions-inc-240086981.html
 9. http://money.cnn.com/2017/08/14/technology/intel-ceo-brian-krzanich-trump-manufacturing-council/index.html?adkey=bn
 10. https://www.vox.com/policy-and-politics/2017/8/11/16130788/trump-nuclear-congress-korea
 11. http://www.dailymail.co.uk/news/article-4655964/Democrats-lay-foundation-remove-Trump-mental-grounds.html
 12. https://web.archive.org/web/20170825184542/https://news.brown.edu/articles/2017/07/neurograins
 13. https://web.archive.org/web/20170825190821/https://www.extremetech.com/extreme/252946-darpa-developing-broadband-interface-brain
 14. پروژه-کنترل-ذهن-و-شستشوی-مغز-چگونه-در-سازمان-سیا-اجرا-می-شود /https://www.mashreghnews.ir/news/96146[پیوند مرده]
 15. http://www.farsnews.ir/newstext.php?nn=13910711000877
 16. فرمانده هوانیروز اخبار مربوط به سانحه بالگرد ارتش را رد کرد http://www.farsnews.ir/newstext.php?nn=13960615001520
 17. فرمانده-مرکز-آموزش-زبان-های-خارجه-نهاجا-به-لقاء-الله-پیوست https://web.archive.org/web/20170917034806/http://nahaja.aja.ir/portal/home/?news/62745/69592/1402487
 18. سردار-ناظری-در-منطقه-نازعات-و-در-حین-انجام-مأموریت-به-یاران-شهیدش-پیوست https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/02/22/1072380
 19. سفیر-روسیه-در-ترکیه-ترور-و-کشته-شد-ترکیه-ضارب-افسر-پلیس-بود-او-هنگام-تیراندازی-فریاد-زد-انتقام-حلب-را-خواهیم-گرفت-تصاویر http://www.entekhab.ir/fa/news/311560[پیوند مرده]
 20. https://www.theguardian.com/film/2014/jan/03/paul-walker-died-car-coroner-report
 21. http://edition.cnn.com/2015/05/24/us/feat-john-nash-wife-killed/index.html
 22. مریم-میرزاخانی-نابغه-۴۰-ساله-ریاضی-جهان-درگذشت http://www.entekhab.ir/fa/news/354740[پیوند مرده]
 23. رجب طیب اردوغان: پوتین با آتش بازی نکند https://web.archive.org/web/20170917033137/http://ghiamnakh.com/fa/tarikhche/49-akhbar/120-news1
 24. سرگذشت یک روزنامه‌نگار: علیرضا رجایی http://www.ion.ir/News/255440.html
 25. https://www.nytimes.com/2017/05/26/us/zbigniew-brzezinski-dead-national-security-adviser-to-carter.html?mcubz=3
 26. دلیل-پیروزی-شگفت-انگیز-ترامپ-http://www.isna.ir/news/95081913533/۸
 27. پرواز_شماره_۱۷_هواپیمایی_مالزی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 28. سه نفر از سربازان گمنام امام زمان (عج) درپیرانشهر به شهادت رسیدند /https://www.mehrnews.com/news/4191087
 29. https://en.wikipedia.org/wiki/Mohsen_Hojaji
 30. کشته شدن ۱۳ نفر در اعتراضات خیابانی اخیر /http://fararu.com/fa/news/342743
 31. اعتراضات_۱۳۹۶_ایران/https://fa.wikipedia.org/wiki
 32. اعتراضات_آبان_۱۳۹۸_ایران/https://fa.wikipedia.org/wiki
 33. اعتراضات_دراویش_گنابادی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 34. حمله_به_رژه_نظامی_در_اهواز/https://fa.wikipedia.org/wiki
 35. واژگونی_اتوبوس_دانشجویان_واحد_علوم_تحقیقات_دانشگاه_آزاد_تهران/https://fa.wikipedia.org/wiki
 36. حملات_۱۳۹۶_تهران/https://fa.wikipedia.org/wiki
 37. حسین_همدانی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 38. کشته‌شدن تشییع‌کنندگان در تشییع جنازه قاسم سلیمانی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 39. مرگ-تراژیک-ریاضی%E2%80%8Cدان-ذهن-زیبا-و-همسرش-در-حادثه-رانندگی/https://ana.ir/fa/news/63/19847/
 40. پل_واکر/https://fa.wikipedia.org/wiki
 41. رابین_ویلیامز/https://fa.wikipedia.org/wiki
 42. پرواز_شماره_۹۵۲۵_جرمن%E2%80%8Cوینگز/https://fa.wikipedia.org/wiki
 43. آتش%E2%80%8Cسوزی_و_ریزش_ساختمان_پلاسکو/https://fa.wikipedia.org/wiki
 44. قتل_میترا_استاد/https://fa.wikipedia.org/wiki
 45. فرخنده_ملکزاده/https://fa.wikipedia.org/wiki
 46. دختر_آبی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 47. روح%E2%80%8Cالله_زم/https://fa.wikipedia.org/wiki
 48. آزارهای-جنسی-سریالی-در-من-و-تو-اسناد/https://www.mashreghnews.ir/news/377570
 49. مریلین_مونرو/https://fa.wikipedia.org/wiki
 50. حادثه_نفت%E2%80%8Cکش_سانچی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 51. مرگ_و_تشییع_اکبر_هاشمی_رفسنجانی/https://fa.wikipedia.org/wiki
 52. پرواز_شماره_۷۵۲_هواپیمایی_بین%E2%80%8Cالمللی_اوکراین/https://fa.wikipedia.org/wiki
 53. لحظه-به-لحظه-با-صحنه-قتل-بابک-خرمدین-از-زبان-پدرش-عکس/https://www.mashreghnews.ir/news/1218754

ردهa:کنترل ذهن