پارس‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پارس آباد)
پرش به: ناوبری، جستجو
پارس‌آباد
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان پارس‌آباد
بخش مرکزی
سال شهرشدن ۱۳۷۰ خورشیدی
مردم
جمعیت ۱۰۰٬۳۸۳ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت +۱۹ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۳۲ متر
اطلاعات شهری
شهردار رحمت انوری آذر
ره‌آورد ورنی، جاجیم. تخوم
پیش‌شماره تلفنی ۴۵(۰۰۹۸)
وبگاه فرمانداری پارس‌آباد
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۱۲۳۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر

پارس‌آباد یکی از شهرهای استان اردبیل در شمال غربی ایران است. نام این شهر از کلمه پارسا، که نام خانوادگی مدیرعامل شرکت شیار آذربایجان که در سال ۱۳۳۰ شمسی این شهر را بنیان نهاد، برگرفته شده امّا بعدها به دلیل اشکال در تلفّظ دو حرف آ بصورت پشت سرهم یکی از الفها حذف و شکل نوشتاری پارس‌آباد صورت امروزی خود را یافت.[۱]

شهر پارس‌آباد منطقه‌ای است که در جلگه‌ای هموار با آب و هوایی معتدل تا گرم قرار دارد. فاصله آن تا اردبیل ۲۲۰ کیلومتر می‌باشد. جلگه پارس‌آباد مستعدترین خاک و مطلوب‌ترین شرایط آب و هوایی را برای زراعت دامپروری و باغداری داراست. شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان بزرگترین شرکت در نوع خود در کشور و در خاورمیانه با حجم عملیات زراعی، دامی و صنعتی در همین شهرستان دایر است همچنین وجود کارخانه قند، کمپوت سازی، مرباسازی، پنبه پاک کنی و کارگاه تولید لبنیات رونق خاصی به این شهرستان داده‌است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر بصورت علفهای مرتع مرغوب می‌باشد و عشایر شاهسون که بقایای ۳۲ طایفه اصلی اند با حفظ نژاد و سنتهای خویش هنوز در دشت مغان به حیات خویش ادامه می‌دهند. از محصولات کشاورزی و دامی مغان می‌توان به پنبه، چغندر قند، ذرت، گندم، برنج هاشمی، حبوبات، دانه‌های روغنی، کنجد، و میوه جات اشاره کرد.

در تاریخ[ویرایش]

در کتاب مسالک و ممالک تألیف ابواسحق ابراهیم اصطخری در قسمت مربوط به ذکر دریای خزر چنین آمده‌است: «جانب شرقی دریای خزر بهری از دیلمان، طبرستان، گرگان و حدود آن و بهری از بیابان خوارزم دارد؛ و جانب غربی آذربایجان، موقان (مغان)، حدود سریر، دریای خزر، بهری از بیابان غزیه و… و اما از جانب دست چپ دریا از برابر آبسکون تا زمین دریای خزر همه آبادانی و پیوسته‌است از آبسکون بر حدود گرگان و طبرستان و دیلمان بروند. آنگه در حدود آذربایجان بیله سوار (در فاصله ۵۵ کیلومتری جنوبی) شوند و چون موقان بگذرند تا دربند دو روز راه ولایت شروان شاه است و از آنجا گفته شد تا به سمندر چهار روزه راه است و تمام و…»

مقدسی نیز می‌نویسد: «موغان شهری است که دو نهر به دور آن است. پیرامون آن باغهای زیبا است که گویی دشت را بهشت ساخته برای رحاب در کشور اسلام فخرآور هستد…. حومه‌اش خشک و دلگشا و دو نهر آن روان است، روی مردمش همچون لؤلؤ و مرجان است بخشاشگر و کریمند. حمدالله مستوفی در ذکر دیار آران موغان می‌نویسد: «هوایش گرمسیر است و به عفونت مایل و حدودش با ولایات ارمن، شیروان، آذربایجان و دریای خزر پیوسته‌است. حقوق دیوانیش در عهد اتابکان زیاد از ۳۰۰ تومان این زمان بوده‌است و اکنون ۳۰ تومان و ۳۰۰۰ دینار است که بر روی دفتر آمده.» مستوفی، با جروان و بزرند را دیه‌های معمور نوشته و می‌گوید: «برزند هوایش به گرمی مایل است و حاصلش غله می‌باشد.

صنایع دستی[ویرایش]

فرش بافی مهم‌ترین صنایع دستی منطقه است. عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی‌های نفیسی تولید می‌کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بدنه آن‌ها بیش تراز طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره‌ای آن‌ها الهام گرفته‌است.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۰۰٬۳۸۳ نفر (در ۲۶٬۵۰۵ خانوار) بوده‌است.[۲]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت  %±
۱۳۵۵ ۸٬۹۱۲
۱۳۶۵ ۲۷٬۷۹۱ ۲۱۱٫۸ ٪
۱۳۷۰ ۴۷٬۱۳۰ ۶۹٫۶ ٪
۱۳۷۵ ۶۰٬۴۸۵ ۲۸٫۳ ٪
۱۳۸۵ ۸۱٬۷۸۲ ۳۵٫۲ ٪
۱۳۹۰ ۸۸٬۹۲۴ ۸٫۷ ٪
۱۳۹۵ ۱۰۰٬۳۸۳ ۱۲٫۹ ٪

بیشتر مردم پارس آباد را عشایر تشکیل می دهند که بزرگترین طایفه عشایر به ترتیب گیکلو و مغانلو است.

زبان[ویرایش]

مردم این شهرستان مسلمان و ۱۰۰٪ شیعه می‌باشند و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. .

آموزش عالی پارس‌آباد[ویرایش]

پارس‌آباد شامل یک دانشکده دولتی،[۳] دانشگاه پیام نور،[۴] مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی مغان،[۵] دانشگاه آزاد اسلامی،[۶] دانشکده سماء،[۷] دو مرکز جامع علمی کاربردی 1[۸] و ۲ می‌باشد. اما با توجه به ظرفیت‌های عظیم منطقه در حوزه کشاورزی ضرورت ارتقای دانشکده دولتی به دانشگاه کشاورزی انکار ناپذیراست.

فرودگاه[ویرایش]

فرودگاه پارس‌آباد مغان به جهت حاصل خیز بودن منطقه و آمدوشد کارشناسان مختلف و توریست‌ها احداث شده که پروازهای هفتگی به تهران و بالعکس را دارا می‌باشد. این فرودگاه به عنوان قدیمی‌ترین فرودگاه استان اردبیل در سال ۱۳۵۲ تأسیس و در سال ۱۳۸۱ از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منفک و تحویل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور شد؛ که سند آن پس از ۱۲ سال، در سال ۱۳۹۲ به نام این شرکت ثبت شد.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام moghanshahr.com وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار. 
  3. http://www.uma.ac.ir/index.php?site=mogan
  4. http://parpnu.ac.ir/
  5. http://www.moghan.ac.ir/
  6. http://iaupmogan.ac.ir/
  7. http://46.225.123.213/login.aspx
  8. http://www.uast-parsabad1.ac.ir/