هارپسیکورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
tumb
اجرا شده با یک هارپسیکورد فرانسوی

مشکلی در پخش این پرونده دارید؟ اینجا را مطالعه کنید.

هارپسیکورد (به انگلیسی: Harpsichord) یا چمبالو (cembalo)[۱] یکی از سازهای کلاویه‌ای است. شکل ظاهری هارپسیکورد تقریباً شبیه پیانو است اما شیوهٔ ایجاد صدا در این دو ساز با هم تفاوت‌هایی دارد؛ در هارپسیکورد با فشردن کلاویه‌ها و حرکت اجزای یک سیستم مکانیکی متصل به آن‌ها، زائده‌های کوچک مضراب مانند سیم‌ها را به ارتعاش درآورده و صدا ایجاد می‌شود.

چمبالو ایتالیایی ساخت پیترو فابی ۱۶۷۷

این ساز نزد موسیقی‌دانان دورهٔ رنسانس و باروک محبوبیت زیادی داشته و یکی از مهم‌ترین سازهای کلاویه‌ای موسیقی اروپایی از قرن شانزدهم تا نیمهٔ آغازین قرن هجدهم میلادی بوده‌است.[۲] در این دوره با فراگیر شدن پیانو، به مرور محبوبیت هارپسیکورد رو به کاهش گذاشت. در قرن بیستم میلادی به‌خاطر استفاده در اجرای آثار قدیمی و برخی آثار مدرن استفاده از هارپسیکورد دوباره رواج یافت. این ساز در دوره باروک به عنوان ساز همراهی کننده به کار می‌رفت. غالباً برای این ساز آهنگساز به صورت باس شیفره یا شماره گذاری شده به گونه‌ای استفاده می‌کرد که نوازنده اجازه بداهه نوازی در آکوردهای تعریف شده را داشت.

هارپسیکورد در شکل و اندازه‌های مختلفی وجود دارد گرچه عملکرد همهٔ آن‌ها یکسان است. دیگر سازهای خانوادهٔ هارپسیکورد-که از نظر اندازه کوچکتر از آن هستند-ورجینالز،[پانویس ۱] میوسلر[پانویس ۲] و اسپینت[پانویس ۳] هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پی‌نوشت[ویرایش]

  1. virginals
  2. muselar
  3. spinet

منابع[ویرایش]

  1. ضرابی، تقی. شناخت سازهای ارکسترسمفونیک (٢) (سازهای بادی و ضربی). تهران: شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران، ١٣٩٢. ۱۴۱. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۰۵-۱۹۴۲-۴. 
  2. «harpsichord»(انگلیسی)‎. وب‌گاه دانشنامه بریتانیکا. بازبینی‌شده در ۳ اوت ۲۰۱۱.