آکوردئون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آکوردئون با صفحه کلید پیانومانند

آکوردئون[۱] یک نوع ساز بادی دستی شستی‌دار است با سطح مورب متحرک در دو طرف و بدنه فانوسی.

این ساز را نوازنده بین دو دستش می‌گیرد. در وسط، مجاری هوایی قرار دارند که با باز و بسته شدنشان توسط نوازنده صدا تولید می‌شود. در یک سمت صفحه‌کلید کوچکی تعبیه شده‌است که کلیدهای آن وظیفه کنترل ورود هوا به مجاری را دارند و در سمت دیگر جعبه بیس قرار دارد که معمولاً آن نیز دکمه‌های مخصوص خود را دارد.

این ساز در اوایل قرن نوزدهم در اروپا اختراع شد و معمولاً در موسیقی محلی اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدیمی‌ترین نام این ساز هارمونیکا است که یک اسم یونانی بوده و به معنی هارمونی موسیقیایی به کار برده می‌شده‌است.

آکوردئون یک ساز مشهور روسی است که شهرت جهانی از نظر سادگی و لطافت صدا را به خود اختصاص داده‌است.[نیازمند منبع]

آکاردئون در فرهنگ آمریکایی و بریتانیایی[ویرایش]

وقتی فیلم‌ها و صحنه‌های نمایش در فرانسه و مخصوصاً پاریس اتفاق می‌افتد، در موسیقی متن فیلم اغلب از آکاردئون استفاده می‌شود. مردم بریتانیا ساز آکاردئون را یک ساز فرانسوی می‌دانند. مردم آمریکا هنگامی که نام آکاردئون آورده می‌شود، موسیقی‌های ویژه رقص و آواز قدیمی در ذهنشان تداعی می‌شود.

جستارهای وابسه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «۱۰ اختراعی که آلمانی‌ها به دنیا عرضه کردند». دوچه‌وله فارسی، ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۵. 
  • Michael Mayor/Stephen Bullon/Michael Murphy. «A». در Dictionary of English Language and Culture. Della Summers. ویرایش Third Impression. La Italy/Tipografica: Pearson Education Limited، ۲۰۰۸. ۳. شابک ‎۳–۸۵۳۱۳-۵۸۲–۰-۹۷۸. 
  • آکوردئون (انگلیسی)، وب‌گاه بریتانیکا. بازدید در تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۱۰.