هات‌برد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۰°۰′ شمالی ۱۳°۰۰′ شرقی / ۰٫۰۰۰°شمالی ۱۳٫۰۰۰°شرقی / 0.000; 13.000

هات برد
Hot Bird (logo).jpg
Hot Bird Official Logo
کشور اصلی فرانسه
اپراتور یوتل ست
کاربرد ماهواره مخابراتی
مشخصات
رژیم مداری سیزده درجه شرقی
تولید
وضعیت Operational
ساخته شده ۱۱
بر پایه سفارش ۰
پرتاب‌ها ۱۱
عملیاتی ۳
بازنشسته ۷
Lost ۱
نخستین پرتاب هات‌برد
28 March 1995
آخرین پرتاب Hot Bird 10
12 February 2009

هات‌برد (Hotbird) نام مجموعهٔ ماهواره‌ای شرکت فرانسوی یوتل‌ست است.[۱] این ماهواره در مدار ۱۳ درجهٔ شرقی قرار دارد.[نیازمند منبع]ماهواره هات برد دارای ۱۱۰۰ شبکه تلویزیونی برای بیشتر از ۱۲۳ میلیون خانوار دراروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه می‌باشد که این نخستین جایگاه برای جذب مصرف‌کننده در بین بینندگان در اروپا و خاورمیانه به‌شمار می‌رود.[۲]

پوشش[ویرایش]

پوشش هات برد شامل اروپا خاورمیانه و شمال آفریقا است.

هات‌برد ۱[ویرایش]

هات برد ۱ در سال ۱۹۹۵ پرتاب شد و پوشش آن فقط شامل اروپا بود. با پرتاب هات‌برد 7A این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد.

هات‌برد ۲[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۲ در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۹۹۶ توسط موشک Atlas درمدار قرار گرفت.

هات‌برد ۳[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۳ درتاریخ ۰۲/۰۹/۱۹۹۷ توسط موشک Ariane V99 درمدار قرار گرفت.

هات‌برد ۴[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۴ در تاریخ ۲۷/۰۲/۱۹۹۸ توسط موشک Ariane V96 درمدار قرار گرفت. با پرتاب هات‌برد 7A این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد و هات برد ۴ در ژوئیه ۲۰۰۶ به مدار هفت درجهٔ غربی منتقل شد.

هات‌برد ۵[ویرایش]

هات برد ۵ پس از مدت کمی به ۲۶ درجه شرقی منتقل شد و نام آن به یوروبرد۲ تغییر کرد.

هات‌برد ۶[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۶ در تاریخ ۲۱/۰۸/۲۰۰۲ توسط موشک Atlas5-AV-005 درمدار قرار گرفت. این ماهواره در سال ۱۳۸۸ در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران بلاک شد و برخی شبکه‌های آن قابل دسترس در ایران نمی‌باشد.

هات‌برد ۷[ویرایش]

هات برد ۷ در دسامبر ۲۰۰۲ موفق به جایگیری در مدار نشد.

هات‌برد 7A[ویرایش]

هات برد 7A در یازدهم مارس ۲۰۰۶ بطور موفقیت‌آمیز وارد مدار شد. این ماهواره وظایف هات‌برد ۱ و هات‌برد ۴ را بر عهده گرفت.

هات‌برد ۸[ویرایش]

هات برد ۸ به وسیلهٔ یک موشک روسی به نام پروتون-ام در ساعات اولیه صبح شنبه ۰۵/۰۸/۲۰۰۶ که ماهواره هات برد ۸ را حمل می‌کرد از پایگاه اصلی فضایی روسیه در بایکونور قراقستان به فضا پرتاب شد و و با موفقیت ماهواره را در مدار مقرر به دور کره زمین قرار داد. ماهواره ۴٫۹ تنی هات برد ۸ که به وسیلهٔ شرکت EADS Space برای شرکت مخابراتی یوتلست ساخته شده بزرگترین ماهواره مخابراتی است که تا به حال به وسیلهٔ این شرکت مستقر در پاریس به فضا فرستاده شده‌است. کانال‌های کرد زبان و ایرانی اغلب بر روی این ماهواره قرار داده شده‌اند. در سال ۲۰۱۰ هم شبکه جدید GEM Music بر روی این ماهواره قرار گرفته‌است.

هات‌برد ۹[ویرایش]

هات‌برد ۹ در دسامبر سال ۲۰۰۸ توسط موشک Ariane 5 ECA پرتاب شد. ماهواره هات برد۹ در مدار ۱۳ درجه شرقی جایگزین هاتبرد 7A شد. در نخستین مأموریت، ۲۸ ترانسپاندر به هاتبرد ۹ منتقل شدند.

هات‌برد ۱۰[ویرایش]

هات برد ۱۰ در فوریه ۲۰۰۹ توسط موشک Ariane 5 ECA پرتاب شد.

تنظیم ماهواره هاتبرد۱۳ درجه شرقی در ایران[ویرایش]

ابتدا ساعت LNB را روی ساعت ۵ که در اکثر ال ان بی‌ها مشترک است قرار دهید. یعنی اگر دیش را صفحه ساعت در نظر بگیرید قسمتی که سیم از LNB درآمده را روی ساعت ۵ باید قرار دهید. فرکانس را در قسمت منوی دستگاه بر روی ۱۱۱۳۷-سیمبل ریت ۲۷۵۰۰ هوریزنتال قرار دهید. ماهواره را رو به قبله قرار دهید و حدود ۳۰ درجه به سمت راست بچرخانید و نکته اصلی هم همان قسمت کیفیت است که به محل قرارگیری و موانع اطراف آن و جنس دیش و LNB وابسته می‌باشد که با دیش‌های ۱۲۰سانتیمتری به راحتی می‌توان سیگنال را دریافت نمود. البته بالا سر دیش هم نباید سقفی یا مانعی باشد که کارایی نوک LNB را برای دریافت سیگنال مختل کند.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست ماهواره‌های مخابراتی

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]