هات‌برد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۰°۰′ شمالی ۱۳°۰۰′ شرقی / ۰٫۰۰۰°شمالی ۱۳٫۰۰۰°شرقی / 0.000; 13.000

هات برد
پرونده:Hotbird.jpg
Hot Bird Official Logo
کشور اصلی فرانسه
اپراتور یوتل ست
کاربرد Communications
مشخصات
رژیم مداری سیزده درجه شرقی
تولید
وضعیت Operational
ساخته شده ۱۱
بر پایه سفارش ۰
پرتاب‌ها ۱۱
عملیاتی ۳
بازنشسته ۷
Lost ۱
نخستین پرتاب هات‌برد
28 March 1995
آخرین پرتاب Hot Bird 10
12 February 2009

هات‌برد (Hotbird) نام مجموعهٔ ماهواره‌ای شرکت فرانسوی یوتل‌ست است.[۱] این ماهواره در مدار ۱۳ درجهٔ شرقی قرار دارد.[نیازمند منبع]ماهواره هاتبرد دارای ۱۱۰۰ شبکه تلویزیونی برای بیشتر از ۱۲۳ میلیون خانوار دراروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه می‌باشد که این نخستین جایگاه برای جذب مصرف‌کننده در بین بینندگان در اروپا و خاورمیانه به‌شمار می‌رود.[۲]

پوشش[ویرایش]

پوشش هاتبرد شامل اروپا خاورمیانه و شمال آفریقا است.

هات‌برد ۱[ویرایش]

هاتبرد یک در سال ۱۹۹۵ پرتاب شد و پوشش آن فقط شامل اروپا بود.با پرتاب هات‌برد ۷آ این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد.

هات‌برد ۲[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۲ در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۹۹۶ توسط موشک Atlas درمدار قرار گرفت.

هات‌برد ۳[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۳ درتاریخ ۰۲/۰۹/۱۹۹۷ توسط موشک Ariane V۹۹ درمدار قرار گرفت.

هات‌برد ۴[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۴ در تاریخ ۲۷/۰۲/۱۹۹۸ توسط موشک Ariane V۹۶ درمدار قرار گرفت. با پرتاب هات‌برد ۷آ این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد و هاتبرد ۴ در ژوئیه ۲۰۰۶ به مدار هفت درجهٔ غربی منتقل شد.

هات‌برد ۵[ویرایش]

هاتبرد ۵ پس از مدت کمی به ۲۶ درجه شرقی منتقل شد و نام آن یوروبردبرد ۲ شد.

هات‌برد ۶[ویرایش]

ماهواره هات‌برد ۶ در تاریخ ۲۱/۰۸/۲۰۰۲ توسط موشک Atlas۵-AV-۰۰۵ درمدار قرار گرفت.این ماهواره در سال ۸۸ در جریان انتخاب ریاست جمهوری ایران بلاک شد و برخی شبکه‌های آن قابل دسترس در ایران نمی‌باشد.

هات‌برد ۷[ویرایش]

هاتبرد ۷ در دسامبر ۲۰۰۲ موفق به جایگیری در مدار نشد.

هات‌برد ۷ای[ویرایش]

هاتبرد هفت ای در یازدهم مارس ۲۰۰۶ بطور موفقیت آمیز وارد مدار شد.این ماهواره وظایف هات‌برد ۱ و هات‌برد ۴ را بر عهده گرفت.

هات‌برد ۸[ویرایش]

پرتاب شده‌است

کانال‌های کرد زبان و ایرانی اغلب بر روی این ماهواره قرار داده شده‌اند. در سال ۲۰۱۰ هم شبکه جدید GEM Music بر روی این ماهواره قرار گرفته‌است.

هات‌برد ۹[ویرایش]

هات‌برد ۹ در ربع چهارم سال ۲۰۰۸ پرتاب شد. این ماهواره یکی از قوی‌ترین ماهواره‌ها خواهد بود که در حدود ۶۴ فرستنده را در خود دارد. که احتمال می‌رود قریب ۵۰۰ کانال را پوشش دهد.

هات‌برد ۱۰[ویرایش]

هاتبرد ۱۰ در ابتدای سال ۲۰۰۹ پرتاب شد.

تنظیم ماهواره هاتبرد۱۳ درجه شرقی در ایران[ویرایش]

حال ساعت ال ان بی را روی ساعت ۵ در اکثر ال ان بی‌ها مشترک است قرار دهید یعنی اگر دیش را صفحه ساعت در نظر بگیرید قسمتی که سیم از ال ان بی در آمده را روی ساعت ۵ باید قرار دهید. فرکانس را در قسمت منوی دستگاه روی فرکانس۱۱۱۳۷-سیمبل ریت ۲۷۵۰۰ هوریزونتال قرار دهید. ماهواره را رو به قبله کنید و حدود ۳۰درجه به سمت راست بچرخانید و نکته اصلی هم همان قسمت کیفیت است که به محل قرارگیری و موانع اطراف آن و جنس دیش و ال ان بی وابسته می‌باشد که با دیش‌های ۱۲۰سانتیمتری به راحتی میتوان سیگنال را دریافت نمود. البته بالا سر دیش هم نباید سقفی یا مانعی باشد که کارایی نوک ال ان بی را برای دریافت سیگنال مختل کند.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست ماهواره‌های مخابراتی

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]