برخورد ژرف (فضاپیما)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برخورد ژرف
Deep Impact[۱][۲]
A spacecraft deploys an impactor towards a comet, visible in the background.
Artist's impression of the Deep Impact space probe after deployment of the Impactor.
گونه مأموریتFlyby · impactor (9P/Tempel)
اپراتورناسا · آزمایشگاه پیش‌رانش جت
شناسهٔ کوسپار2005-001A
شماره ستکات28517
وبگاه
مدت مأموریتFinal: ۸ سال، ۶ ماه، ۲۶ روز
ویژگی‌های فضاپیما
سازندهBall Aerospace · دانشگاه مریلند، کالج پارک
جرم پرتابSpacecraft: ۶۰۱ کیلوگرم (۱٬۳۲۵ پوند)[۳]
Impactor: ۳۷۲ کیلوگرم (۸۲۰ پوند)[۳]
ابعاد۳٫۳ × ۱٫۷ × ۲٫۳ متر (۱۰٫۸ × ۵٫۶ × ۷٫۵ فوت)[۳]
توان92 وات (سامانه فتوولتاییک / باتری نیکل-هیدروژن)[۳]
آغاز مأموریت
تاریخ راه‌اندازیJanuary 12, 2005, 18:47:08 (2005-01-12UTC18:47:08) ساعت هماهنگ جهانی
موشکدلتا ۲ 7925
سایت پرتابپایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال مجتمع شماره ۱۷ پرتاب موشک پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال
پیمان‌کاربوئینگ
پایان مأموریت
DisposalContact lost
واپسین تماس۲۳ نوامبر ۲۰۲۲&#۱۶۰;(۲۰۱۳-۰۸-۰۹)
پرواز از Tempel 1
نزدیک‌ترین فاصلهJuly 4, 2005, 06:05 UTC
فاصله~۵۰۰ کیلومتر (۳۱۰ مایل)
برخوردگر تمپل ۱
تاریخ برخوردJuly 4, 2005, 05:52 UTC
An oval with a red and black border encloses an image of a spacecraft and it's trajectory from Earth, depicting a deployed impactor before and after its impact with a comet.
Official insignia of the Deep Impact mission
برنامه دیسکاوری
مسنجر (فضاپیما) دان (فضاپیما)

برخورد ژرف (به انگلیسی: Deep Impact) یا دیپ ایمپکت، فضاپیمای ناسا بود که به منظور برخورد عمدی و هدایت‌شده با دنباله‌دار تمپل ۱ طراحی شده بود. هدف از چنین عملیاتی، ارسال تصاویر این دنباله‌دار قبل از برخورد (و بررسی از طریق تلسکوپ‌ها بعد از برخود) برای مشخص نمودن اجزای سازنده دنباله‌دارها بود. این کاوشگر فضایی در ۱۲ ژانویه سال ۲۰۰۵ از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال با موفقیت پرتاب[۴] و در ۵:۵۲ UTC در ۴ ژوئیه ۲۰۰۵، به‌طور موفقیت‌آمیز با هسته دنباله‌دار برخورد کرد و اجزای آن توسط تلسکوپ‌های زیادی مانند تلسکوپ فضایی هابل رصد شد.[۵]

فاصله این دنباله‌دار تا زمین در هنگام برخورد ۱۳۰ میلیون کیلومتر و سرعت برخورد فضاپیما صد هزار کیلومتر بر ساعت محاسبه شده‌است.[۶] تحقیقات اولیه بر پایهٔ تصاویر ثبت‌شده اثبات کرد که در هنگام برخورد، غبار متراکم بیشتر و در عین‌حال، ذرات منجمد و متبلور (بلور شده - درخشان) کمتری نسبت به آنچه پیش‌بینی شده بود انتشار و پراکنده شد. ضربه برخوردی دیپ ایمپکت همچنین یک ابر متراکم گرد و غبار روشن و بزرگ را که غیرمنتظره نیز بود ایجاد کرد که حاصل ابتدایی آن، پنهان شدن دهانهٔ برخوردی این فضاپیما با تمپل ۱ بود.

ماموریت دیپ ایمپکت در اصل برای پاسخ به پرسش‌های اساسی معمول دربارهٔ اجزای ستاره‌های دنباله‌دار از جمله ترکیبات هستهٔ آنها و اصولاً اجزای متشکلهٔ این ستاره‌ها از بدو تولد بود.[۷][۸]

مأموریت[ویرایش]

مأموریت برخورد ژرف برای کمک به پاسخگویی به سؤالات اساسی در مورد دنباله‌دارها برنامه‌ریزی شده بود، که شامل چه چیزی ترکیب هسته دنباله‌دار را می‌سازد، دهانه به چه عمقی از برخورد می‌رسد، و منشأ دنباله‌دار در شکل‌گیری آن کجاست. با مشاهده ترکیب این دنباله‌دار، ستاره‌شناسان امیدوار بودند که بر اساس تفاوت‌های بین ساختار داخلی و خارجی دنباله‌دار، چگونگی شکل‌گیری دنباله‌دارها را تعیین کنند. مشاهدات برخورد و پیامدهای آن به اخترشناسان اجازه می‌دهد تا پاسخ این سؤالات را تعیین کنند.[۹]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Ray, Justin (January 9, 2005). "Delta Launch Report: Overview of NASA's Deep Impact comet mission". Spaceflight Now. Retrieved January 7, 2010.
  2. "Deep Impact (EPOXI): Key Dates". NASA. Archived from the original on November 14, 2016. Retrieved November 12, 2016.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ "Deep Impact Launch: Press Kit" (PDF). NASA. January 2005.
  4. Ray, Justin (January 12, 2005). "Probe launched to smack heart of wandering comet". Cape Canaveral, FL: Spaceflight Now. Retrieved June 9, 2014.
  5. Wikipedia contributors, "Deep Impact (space mission)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Deep_Impact_(space_mission)&oldid=269314585 (accessed February 27, 2009).
  6. کتاب اسرار کائنات نوشته ابراهیم ویکتوری انتشارات به‌نگار صفحه۱۴۱ بخش فارسی
  7. Lamie, William E. (January 13, 2006). "Case study: NASA's "Deep Impact" employs embedded systems to score bullseye 80 million miles away". Military Embedded Systems. Retrieved March 30, 2015.
  8. "Deep Impact: Mission Science Q&A". NASA. Archived from the original on September 11, 2005. Retrieved May 11, 2009.
  9. "Deep Impact: Mission Science Q&A". NASA. Archived from the original on September 11, 2005. Retrieved May 11, 2009.

پیوند به بیرون[ویرایش]