اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن بین‌المللی نجوم (به انگلیسی: International Astronomical Union) که به صورت مختصر IAU خوانده می‌شود، سازمانی بین‌المللی است که هدفش ترقی و حفظ دانش اخترشناسی در تمام زمینه‌ها است. این سازمان در سال ۱۳۱۹ گشایش یافت و یکی از اعضای گسترده‌تر انجمن علمی شورای بین‌المللی علوم (ICSU) است.

اعضای این انجمن در سراسر دنیا اخترشناسان حرفه‌ای هستند که مدرک Ph.D (دکترا) و یا بالاتر دارند و در فعالیت‌های حرفه‌ای و آموزش نجوم شرکت می‌کنند. البته IAU روابطی نزدیک با سازمان‌هایی که در زمینه نجوم آماتوری کار می‌کند، هم دارد.

همچنین IAU به عنوان مرجعی معتبر در اخترشناسی وظیفه نام‌گذاری اجرام آسمانی و هرگونه عوارض سطحی آن‌ها را هم برعهده دارد.

فعالیت‌های علمی و آموزشی IAU را ۱۱ بخش علمی آن انجام می‌دهند؛ و در آن بخش‌ها بیش از ۴۰ کمیسیون تخصصی مختلف در تمام زمینه‌های اخترشناسی (شامل بیش از ۷۰ گروه) برنامه‌ریزی و اجرا) کار می‌کنند.

سیاست‌های کاری بلندمدت IAU توسط مجمع عمومی آن معین می‌شود و توسط هیئت اجرائی به انجام می‌رسد. کارهای انجام‌شده در IAU روزبه‌روز توسط مسئولین انجام و کنترل می‌شود. نقطه کانونی همه فعالیت‌ها و تحقیقات دبیرخانه IAU در انستیتوی اختریرنک و مایل در فرانسه است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «International Astronomical Union»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۹ مارس ۲۰۱۵).

پیوند به بیرون[ویرایش]