نمادهای رختشویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمادهای مراقبت رختشویی با دستورالعمل به ژاپنی. با چهار نمادی که نشان داده، بیان می‌کند که لباس باید: در آب شسته نشود، نباید سفید کننده استفاده شود، تنها با فشار پارچه محافظ اتو شود، و باید خشک‌شویی شود.

نماد رختشویی، که نماد مراقبت نیز نامیده می‌شود، یک نماد تصویری است که نشان دهنده روش شستشو است، برای مثال خشک کردن، خشک‌شویی کردن و اتو کردن لباس. این نمادها بر روی برچسب‌هایی است، که به عنوان برچسب مراقبت ویا تگ مراقبت، متصل به لباس است تا نشان دهد چگونه یک آیتم خاص در بهترین حالت می‌تواند تمیز شود.

شست‌وشو[ویرایش]

نماد تشت شست‌وشو، و شماره درون تشت، بمفهوم حداکثر دمای شستشو (درجه سانتیگراد) است. یک خط زیر تشت نشانگر طرز عمل ملایمتر در ماشین لباسشویی است. دو خط دلالت بر شستن بسیار ملایم است. دست در تشت بمعنی اینست که شستن تنها با دست (بطور ملایم) و (با دمای ۴۰ درجه سانتی گراد و پایین‌تر) مجاز است. یک ضربدر روی تشت به این معنی است که پارچه و لباس در شرایط عادی خانگی نباید شسته گردد.

در استاندارد اروپایی، سطح تلاطم توصیه شده در شستشو توسط خط‌های زیر نماد تشت نشان داده می‌شود. عدم وجود خط‌ها نشان دهنده حداکثر تلاطم (شستشو پنبه)، یک خط تک نشانه تلاطم متوسط (چرخه الیاف مصنوعی) و یک خط دوتایی نشان دهنده تلاطم بسیار کم (چرخه ابریشم/پشم) است.[۱] نمادهای خط نشان دهنده سطح از دوران توصیه شده نیز می‌باشند که خط‌های بیشتر نشان دهنده سرعت پایین دورانند.[۲]

سفیدگری[ویرایش]

مثلث خالی (که قبلاً به صورت Cl نوشته می‌شد) به سفیدگری با کلر و یا سفیدکننده غیر کلر اجازه می‌دهد. دو خط مورب در مثلث ممنوعیت سفیدگری با کلر را نشان می‌دهد. مثلث با ضربدر هر سفیدکننده‌ای را منع کرده‌است.

خشک‌کردن[ویرایش]

یک دایره در مربع نماد خشک کن لباس است. یک نقطه نشان خشک کردن در درجه حرارت کاهش یافته و دو نقطه برای دمای نرمال است. نماد ضربدر بدان معنی است که لباس خشک شدن با ماشین را تحمل نمی‌کند. در ایالات متحده و ژاپن، نشان‌های دیگری برای خشک کردن طبیعی وجود دارد.

خشک‌کن چرخشی[ویرایش]

خشک‌کردن طبیعی[ویرایش]

اتوکردن[ویرایش]

اتو تا سه نقطه اتو کردن را اجازه می‌دهد. تعداد نقاط، دمای اختصاص داده شده را نشان می‌دهد: یک نقطه یعنی ۱۱۰ درجه سانتی گراد، دو نقطه بمعنی ۱۵۰ درجه سانتی گراد و سه نقطه به معنی ۲۰۰ درجه سانتی گراد است. اتو با یک ضربدر اتو کشیدن را ممنوع کرده‌است.

تمیزکردن حرفه‌ای[ویرایش]

یک دایره مشخص کنندهٔ امکان تمیزکردن حرفه‌ای است. یک خط در زیر نماد به معنی تمیز کردن به آرامی، و دو خط بمعنی تمیز کردن بسیار ملایم است.

خشکشویی[ویرایش]

حروف P و F در دایره برای حلال‌های متفاوت است که در پاک‌کنندگی خشک حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمیزکردن مرطوب[ویرایش]

حرف W در دایره نشان دهنده تمیز کردن مرطوب حرفه‌ای است.

استانداردهای ملی و بین‌المللی[ویرایش]

اگر چه استاندارد بین‌المللی که مورد توافق ISO و در اروپا توسط EU وجود دارد، اما قوانین کپی رایت، انتشار آن را این به‌طور گسترده با مشکل روبرو کرده‌است. با این حال، تلاش‌ها برای جمع‌بندی استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام گرفته‌است.[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.ginetex.net/files/pdf/gin_pfle_kar_ch_gb_web_rz.pdf
  2. http://www.ginetex.net/files/pdf/gin_pfle_bro_ch_gb_web_rz.pdf
  3. Res CompleteCareLabelling.pdf "Caring About the Consumers Beyond the Label" (PDF). Intertek.com. Intertek. 2014. Retrieved 2014-04-20. {{cite web}}: Check |url= value (help)[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]