مرگ هیتلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Bundesarchiv B 145 Bild-F051673-0059, Adolf Hitler und Eva Braun auf dem Berghof.jpg

آدولف هیتلر سیاستمدار آلمانی بود که رهبری حزب نازی و صدراعظمی آلمان را از ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ بر عهده داشت. او از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۵ پیشوای آلمان نازی بود. وی در شامگاه ۳۰ آوریل ۱۹۴۵ در برلین با شلیک تپانچه به سر خود خودکشی کرد. اوا براون همسر تنها یکروزه ی او نیز با قرص سیانور به همراهی او خود را کشت.[الف][ب][پ] [ت] هیتلر در زمان مرگ تنها ۵۶ سال داشت. هیتلر ۳۶ ساعت قبل از مرگش با معشوقه خود، اوا براون که از زمان شروع فعالیت در حزب نازی با او در یک عکاسی، که مشتری آنجا بود آشنا شده بود پیمان زناشویی بست و با اینکه خبر نفوذ نیروهای متفقین تأیید شده بود، هیتلر در آخرین ساعات عمرش با «اوا براون» ازدواج کرد و هنگام خودکشی نیز اوا همراه وی همزمان دست به خودکشی زد. پیکر بی جان آن دو را دکتر گوبلز و سایرین که در سنگر بودند به بیرون بردند و به خواست خود هیتلر سوزانده شد. [۱] تعدادی از پژوهشگران معتقدند که وی خودکشی نکرده و با پیاده‌سازی سناریوی خودکشی فرار کرده‌است.[۲][۳][۴] [۵][۶] همچنین در خردادماه ۱۳۹۶ مرد سالخورده ای در شهر سالتا در کشور آرژانتین ادعا کرده که دیکتاتور معروف آلمان آدولف هیتلر است که در ۷۰ سال گذشته مخفی شده‌است. این پیرمرد در مصاحبه‌ای با روزنامه ال-پاتریوت گفت که در سال ۱۹۴۵ با پاسپورتی به نام هرمن گونتربرگ از آلمان به آرژانتین مهاجرت کرده‌است. او می‌گوید که پاسپورتش جعلی بوده و از سوی گشتاپو در روزهای آخر جنگ صادر شده و او رهبر سابق نازی‌ها یعنی آدولف هیتلر است.[۷][۸][۹]

Stars & Stripes & Hitler Dead2.jpg

نگارخانه[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. "... Günsche stated he entered the study to inspect the bodies, and observed Hitler … sat … sunken over, with blood dripping out of his right temple. He had shot himself with his own pistol, a PPK 7.65." (Fischer 2008, p. ۴۷).
 2. "... Blood dripped from a bullet hole in his right temple ..."(Kershaw 2008, p. ۹۵۵).
 3. "...30 April … During the afternoon Hitler shot himself..." (MI5 staff ۲۰۱۱).
 4. "... her lips puckered from the poison." (Beevor 2002, p. ۳۵۹).

منابع[ویرایش]

 1. Joachimsthaler 1999, pp. ۲۱۰–۲۱۱.
 2. خبرگزاری مهر. [www.mehrnews.com «آیا هیتلر پس از مرگ اعلامی زنده بوده‌است»]. http://www.mehrnews.com/news/2176086/آیا-هيتلر-پس-از-مرگ-اعلامی-زنده-بوده-است. 
 3. سایت طرفداری. [www.tarafdari.com «" آیا هیتلر هنوز زنده است؟ اسرار مرگ هیتلر -بخش اول "»]. https://www.tarafdari.com/کاربران/مقاله/394534/آیا-هیتلر-هنوز-زنده-است؟-اسرار-مرگ-هیتلر-بخش-اول. 
 4. سایت طرفداری. [www.tarafdari.com «" آیا هیتلر هنوز زنده است؟ اسرار مرگ هیتلر -بخش دوم "»]. https://www.tarafdari.com/کاربران/مقاله/394535/آیا-هیتلر-هنوز-زنده-است؟-اسرار-مرگ-هیتلر-بخش-دوم. 
 5. «مستند ردپای هیتلر». شبکه من و تو. 
 6. «هیتلر زنده است?». روزنامه همشهری (همشهری). 
 7. خبرگزاری دانشگاه آزاد. «آیا هیتلر واقعاً زنده است؟». http://www.ana.ir/news/229205. 
 8. رکنا. [www.rokna.ir «شوک خبری/آدولف هیتلر زنده است! +عکس»]. http://www.rokna.ir/بخش-گوناگون-22/274490-شوک-خبری-آدولف-هیتلر-زنده-است-عکس. 
 9. جهان نیوز. [www.jahannews.com «آیا هیتلر زنده است؟/ ادعایی وجود دارد»]. http://www.jahannews.com/news/528456/آیا-هیتلر-زنده-ادعایی-وجود.