مرگ هیتلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Stars & Stripes & Hitler Dead2.jpg
Bundesarchiv B 145 Bild-F051673-0059, Adolf Hitler und Eva Braun auf dem Berghof.jpg

مرگ آدولف هیتلر رهبر رایش سوم در شامگاه ۳۰ آوریل ۱۹۴۵ اتفاق افتاد. او به وسیلهٔ سیانور و شلیک تپانچه به سرش خودکشی کرد. هیتلر در زمان مرگ تنها ۵۶ سال داشت. هیتلر ۳۶ ساعت قبل از مرگش با معشوقه خود، اوا براون که از زمان شروع فعالیت در حزب نازی با او در یک عکاسی، که مشتری آنجا بود آشنا شده بود پیمان زناشویی بست و با اینکه خبر نفوذ نیروهای متفقین تأیید شده بود، هیتلر در آخرین ساعات عمرش با «اوا براون» ازدواج کرد و هنگام خودکشی نیز اوا همراه وی همزمان دست به خودکشی زد. اوا براون با شکستن کپسول سیانور و هیتلر نیز با سیانور و شلیک هم‌زمان گلوله تپانچه به سرش دست به خودکشی دست زدند؛ و متفقین که خود را در حال پیروزی می‌دیدند، به هیج کسی رحم نمی‌کردند. در نتیجه پیکر بی جان آن دو را دکتر گوبلز و سایرین که در سنگر بودند به بیرون بردند و به خواست خود هیتلر سوزانده شد. تا به دست متفقین نیفتد

به طور کلی مرگ هیتلر مورد تأیید نمی‌باشد. بر مبنای اظهارات برخی سران نازی در جریان دادگاه نورنبرگ، باورداشت عمومی در مورد پایان زندگی آدولف هیتلر اینست که او به اتفاق همسرش اوا براون با خوردن سیانور اقدام به خودکشی کرده‌اند و سپس طبق دستور خود هیتلر از قبل، جسد هر دو را کاملاً سوزانده‌اند بطوری که نه به دست نیروهای متفقین بیفتد، و نه هیچ‌گونه اثری از آن‌ها باقی بماند. اما کسی بدرستی نمی‌داند سرانجام رایش سوم چه شد.

منابع دیگری نیز اعلام می‌دارند که آدولف هیتلر از مخفیگاهش به آمریکای جنوبی فرار کرده و در سال ۱۹۸۴ در شهر کوچکی در نزدیکی مرز برزیل با بولیوی فوت کرده است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Death of Adolf Hitler»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴).