کنفرانس پوتسدام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
از راست به چپ: استالین، ترومن و چرچیل

کنفرانس پتسدام (به انگلیسی: Potsdam Conference)، در سال آخر جنگ جهانی دوم یعنی سال ۱۹۴۵ و در شهر پوتسدام (در نواحی آلمان اشغال شده) با حضور هری ترومن، ژوزف استالین و وینستون چرچیل تشکیل شد. در همین کنفرانس بود که به ترومن خبر دادند بمب اتمی با موفقیت آزمایش شده که وی نیز تصمیم به استفاده از آن علیه ژاپن گرفت.

در این کنفرانس، هری ترومن که پس از درگذشت فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا شده بود، برای اولین بار با سایر سران متفقین ملاقات کرد.

در میانه کنفرانس، با شکست حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی، نخست وزیری چرچیل پایان یافت و کلمنت اتلی، نخست وزیر جدید بریتانیا از حزب کارگر در ادامه مذاکرات جایگزین او شد.

مرز اودر-نایسه

در این کنفرانس توافقنامه‌هایی در مورد نحوه برخورد با آلمان شکست خورده ایجاد شد، از جمله اینکه بخشی از غرامت جنگی شوروی از آلمان بصورت کار اجباری آلمانی‌ها باشد، تغییرات مرزی در لهستان (از جمله الحاق بخش بزرگی از شرق لهستان به شوروی و در مقابل الحاق مناطقی از آلمان به لهستان بدون در نظر گرفتن دیدگاه لهستانی‌ها) و برخی دیگر از کشورهای اروپای شرقی به تصویب متفقین رسید و نیز بر خروج نیروهای متفقین از ایران تاکید شد.

پیوندهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]