تهاجم به لهستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نبرد سپتامبر (جنگ دفاعی ۱۹۳۹ - نبرد لهستان)
بخشی از جنگ جهانی دوم
Battle of Poland.png
از چپ به راست: بمب افکن‌های نیروی هوایی آلمان نازی در حال پرواز بر فراز لهستان، ناو اس‌ام‌اس شلسویگ-هولشتاین در حال بمباران وسترپلاته، سربازان ارتش آلمان نازی در حال تخریب موانع در مرز آلمان و لهستان، ستون زرهی آلمان، سربازان آلمان و شوروی در حال فشردن دست‌های یکدیگر پس از پایان جنگ، بمباران ورشو در جنگ جهانی دوم
زمان ۱ سپتامبر-۶ اکتبر ۱۹۳۹
مکان لهستان، شرق آلمان نازی و شهر آزاد دانتسیگ
نتیجه پیروزی قاطع ارتش آلمان نازی و ارتش شوروی و آغاز جنگ جهانی دوم
جنگندگان
لهستان لهستان آلمان نازی آلمان نازی
 اتحاد جماهیر شوروی
فرماندهان
لهستان ادوارد ریدز-اشمیگوی

لهستان تادیوس کوترزبا
لهستان یولیوس رومل

آلمان نازی فدر فون بک

آلمان نازی کارل رودولف گرد فون روندشتت
 اتحاد جماهیر شوروی میخائیل کوالیوف
 اتحاد جماهیر شوروی سیمیون تیموشنکو

نیروها
۹۵۰٬۰۰۰ نفر (شامل ۳۹ لشکر و ۸۸۰ تانک) بیش از ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر (شامل بیش از ۹۰ لشکر و بیش از ۷٬۴۰۰ تانک)
تلفات
۶۶٬۰۰۰ کشته
۱۳۳٬۷۰۰ مجروح
تقریباً ۲۰٬۰۰۰ کشته
بیش از ۳۰٬۰۰۰ مجروح

تهاجم به لهستان که در لهستان، لشکرکشی سپتامبر (به لهستانی: (Kampania wrześniowa) و در آلمان، لشکرکشی لهستان (به آلمانی: Polenfeldzug) خوانده می‌شود تهاجم آلمان نازی به لهستان است که آن را نقطه شروع جنگ جهانی دوم می‌دانند. تهاجم آلمان در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ میلادی، یک هفته پس از امضای پیمان ریبنتروپ-مولوتوف میان آلمان و شوروی آغاز شد، و شوروی نیز پس از تعیین مرزهای خود با ژاپن در ۱۷ سپتامبر تهاجم خود به لهستان را آغاز کرد. این تهاجم در ۶ اکتبر به پایان رسید و آلمان و شوروی لهستان را بر اساس توافق میان خود تقسیم کردند.

نیروهای آلمانی پس از حادثه گلایویتس تهاجم خود را از سه جهت شمال، غرب و جنوب آغاز کردند. با پیشروی نیروهای آلمانی، لهستانی‌ها به سمت داخل کشور جهت ایجاد مواضع دفاعی پایدارتر عقب‌نشینی کردند اما پس از شکست نیروهای لهستان در نبرد بیزورا در میانه سپتامبر ارتش آلمان برتری کامل را به دست‌آورد. پس از آن نیروهای لهستانی به سمت مرز رومانی عقب‌نشینی کردند تا دفاع طولانی مدت در این ناحیه را به امید رسیدن کمک‌های فرانسه و بریتانیا برنامه‌ریزی کنند. هرچند که علی‌رغم اعلان جنگ این دو کشور به آلمان در ۳ سپتامبر هیچ وقت کمک جدی برای لهستان ارسال نشد.

در ۱۷ سپتامبر با آغاز تهاجم ارتش سرخ از سمت شرق به زودی مشخص شد که طرح دفاع در مرز رومانی هم دیگر بی‌فایده است و دستور عقب‌نشینی همه نیروها به خاک رومانی که در آن زمان بی‌طرف بود صادر گشت. در ۶ اکتبر و پس از شکست در نبرد کوک نیروهای آلمان و شوروی تسلط کامل بر خاک لهستان پیدا کردند و جمهوری دوم لهستان پایان یافت هرچند که لهستان هیچگاه به صورت رسمی تسلیم نگشت.

دو روز بعد در ۸ اکتبر دولت آلمان به صورت رسمی مناطق غربی لهستان را ضمیمه خاک خود و در قسمت باقی مانده دولت عمومی را ایجاد کرد. در شرق نیز مناطق اشغالی توسط شوروی به خاک جمهوری‌های بلاروس و اوکراین ضمیمه گشتند و لهستان وارد دوره‌ای از اشغال گشت. پس از اشغال کشور به سرعت گروه‌های مقاومت دست به ایجاد دولت زیرزمینی لهستان زدند و دولت لهستان که به غرب فرار کرده بود دولت در تبعید لهستان را تأسیس کرد تا مقاومت ادامه پیدا کند.

منابع[ویرایش]