خبرگزاری فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Agence France-Presse
نوع سازمان ناسودبر
بنا نهاده ۱۸۳۵ در پاریس
دفتر مرکزی پاریس در فرانسه فرانسه
کارکنان ۲٬۲۶۰[۱]
وب‌گاه www.afp.com

خبرگزاری فرانسه (به فرانسوی: Agence France-Presse (AFP))، یک خبرگزاری فرانسوی است. این خبرگزاری قدیمی‌ترین خبرگزاری جهان و یکی از سه خبرگزاری بزرگ جهان، همراه با آسوشیتدپرس و رویترز است.

خبرگزاری فرانسه در پاریس مستقر است، و دارای مراکز منطقه‌ای در هنگ‌کنگ، نیکوزیا، قبرس، مونته‌ویدئو، سائوپائولو، و واشنگتن، و دفاتر در ۱۱۰ کشور است. این خبرگزاری اخبار را به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی، عربی، اسپانیایی، آلمانی، و پرتغالی انتقال می‌دهد.

درسال ۱۸۵۳ توسط چالزهاواس راه اندازی شد. رویتر و ولف، بنیانگذاران دو خبرگزاری بین‌المللی دیگر، از کارمندان این خبرگزاری بودند.

در سال ۱۹۵۳ با تصویب پارلمان فرانسه AFP به عنوان یک سازمان مستقل از دولت با ماموریت گزارش رویدادها به طور صحیح بدون هرگونه دخالت و نفوذ یا کنترل و حمایت هیچ گروه سیاسی، ایدئولوژی یا اقتصادی تشکیل گردید.

درآمد[ویرایش]

درآمد اصلی آن از مشترکین دولتی است که در سال ۲۰۱۱ رقمی بالغ بر ۱۱۵ میلیون یورو بوده‌است.

ساختار مالکیت و اداره[ویرایش]

AFP یک شرکت سهامی تحت قانون دولت است که استقلال مالی از دولت دارد. یک هیات مدیره ۱۵ نفره مدیر عامل را برای سه سال انتخاب می‌کند.

ترکیب هیئت مدیره عبارتند از هشت نماینده مطبوعات، دو نماینده از کارکنان AFP، دو نماینده از رادیو تلویزیون دولتی، سه نماینده از دولت شامل نماینده نخست وزیر، وزارت خارجه، وزارت اقتصاد یک شورای نظارت زیر نظر هیئت مدیره وظیفه نظارت بر استقلال AFP را دارا است.

سردبیری AFP توسط شبکه‌ای از خبرنگاران ارشد انجام می‌شود. هرکدام از دفاتر منطقه‌ای از مالی مستقل بوده و سردبیر ارشد و مدیر عامل خود را دارند.

منابع[ویرایش]

  1. Delcambre, Alexis (July 11, 2015). "La grève à l'AFP se poursuit ("AFP strike goes on")". Le Monde. Retrieved July 13, 2015. 
  • Agence France-Presse، مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، برداشت شده در ۱۷ مارس ۲۰۱۱.