شهروند خبرنگار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شهروند خبرنگار شهروندانِ معمولیِ یک جامعه هستند که در فرایندِ جمع‌آوری، گزارش، تحلیل و انتشارِ اخبار و اطلاعات در جامعه، نقشِ فعالی بازی می‌کنند.[۱] در سالهای اخیر پس از گسترش فرهنگ دیجیتال، اینترنت، تلفن‌های همراه دوربین‌دار و دوربین‌های دیجیتال هم‌چنین شبکه‌های اجتماعی بسیاری از شهروندان عادی با تصویر برداری و عکاسی از وقایع پیرامون‌شان و انتشار آن در سطح اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فرهنگ جدیدی به عنوان شهروند خبرنگار را پدیدآوردند. این واژه به هنگام وقایع پس از اعتراضات وال استریت و در جریان حرکت‌های جنبش اشغال وال استریت پدیدار شد و پس از آن در کشورهای همسایه و خاورمیانه در جریان وقایع بهار عربی نهادینه شد.

نکات آموزشی تصویربرداری برای شهروند خبرنگاری[ویرایش]

  • به یاد داشته باشید گوشی تلفن همراه را در هنگام تصویربرداری به صورت افقی بگیرید؛ و هنگام فیلمبرداری، حتماً تلفن خود را ۹۰ درجه چرخانده و به حالت افقی (Landscape) فیلمبرداری کنید.
  • به خاطر داشته باشید که هنگام گرفتن عکس یا فیلم، رعایت کنید و دستورها و قوانین را زیر پا نگذارید.
  • قبل از فیلم‌برداری از تمیز بودن لنز مطمئن شوید.
  • تنظیمات دوربین تلفن همراهِ خودرا، حتماً از پیش روی «کیفیت بالا» تنظیم کرده و قرار دهید.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Bowman, S. and Willis, C. "We Media: How Audiences are Shaping the Future of News and Information." 2003, The Media Center at the American Press Institute.
  2. خبرگزاری باشگاه خبرنگاران (۲۰۱۶-۰۱-۱۶). «آموزش تصویربرداری خبری برای شهروندخبرنگاران + فیلم». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | YJC. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۱۶.
  3. «چگونه فیلم بهتری برای پخش در گزارشگر من و تو بگیری». اتاق خبر. ۲۰۱۹-۰۳-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۴-۱۶.