فرومغناطیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

فِرّومغناطیس (به انگلیسی: Ferromagnetism) به پدیدهٔ ایجاد گشتاور مغناطیسی موازی در اثر برهم‌کنش تبادلی[۱] در دماهای پایین‌تر از نقطهٔ بحرانی (دمای کوری Tc) گفته می‌شود .

موادی که این خاصیت را داشته باشند، فِرّومَگنِت نامیده می‌شوند. این مواد می‌توانند در نبودِ میدان خارجی، مغناطش خودبخودی (Ms) غیرصفر داشته باشند . این مقدار در دمای صفر مطلق به بیشترین میزان خود رسیده و در دمای کوری به صفر می‌رسد.

فرومغناطیسی مکانیسمی اساسی است که توسط آن مواد خاص (مانند آهن) آهن‌ربای دائمی می‌شوند یا به آهن‌ربا جذب می‌شوند. در فیزیک، چندین نوع مختلف از خاصیت مغناطیسی وجود دارد. فرومغناطیس قوی‌ترین نوع است، تنها نوعی است که به اندازهٔ کافی قوی است تا حس شود و باعث پدیده‌های مغناطیسی در زندگی روزمره شود. یکی از نمونه‌ها، آهن‌ربای یخچال است.

همهٔ آهن‌رباهای دائم (موادی که می‌توانند توسط یک میدان مغناطیسی خارجی مغناطیسی شوند و بعد از حذف میدان مغناطیسی خارجی آهن‌ربا باقی بمانند) فرومغناطیس سخت هستند، به طوری که مواد دیگر به آن‌ها جذب می‌شوند.

از لحاظ تاریخی، واژهٔ فرومغناطیس برای هر ماده‌ای که بتواند خود به خود مغناطیسی شود به کار می‌رود: موادی که گشتاور مغناطیسی در غیاب میدان مغناطیسی خارجی در آن‌ها ایجاد می‌شود. این تعریف اجمالی هنوز در حالت کلی برقرار است. اخیراً گونه‌های مختلف مغناطش خود به خودی شناسایی شده‌اند [نیازمند منبع] زمانی که بیش از یک یون مغناطیسی در هر سلول ابتدایی از مواد وجود دارد، منجر به تعریف سختگیرانه تری از "فرو مغناطیسی " می‌شود که وجه تمایز با فری مغناطیس را باعث می‌شود. مواد "فرومغناطیسی" در این معنا. در هر یک از واحدهای مغناطیسی وجود دارد. اگر بعضی از یون‌های مغناطیسی از تفریق خالص مغناطیسی (اگر آن‌ها تا حدی ضد تراز باشند)، ماده فری مغناطیس است. اگر این نیروهای تراز و ناتراز با هم در تعادل قرار بگیرند به طوری که خاصیت مغناطیسی نداشته باشند این ماده ضد فری مغناطیس است. تمامی تأثیر تراز شدن تنها در دمای زیر دمای بحرانی معینی به نام دمای کوری (برای فرو مغناطیس و فری مغناطیس‌ها) یا درجه حرارت Néel (برای ضد فرومغناطیس‌ها) رخ می‌دهد.

Ferromagnetic ordering of microscopic magnets (the گشتاور مغناطیسیs of individual particles).

در میان تحقیقات اولیه بر روی فرو مغناطیس‌ها می‌شود به تلاش‌های پیشگامانهٔ الکساندر استولتف برای اندازه‌گیری تراوایی مغناطیسی فرو مغناطیس‌ها که با منحنی استولتف شناخته می‌شود اشاره کرد.

مواد فرو مغناطیسی[ویرایش]

دمای کوری چند فرومگنت کریستالی (* = مواد فرومگنت)
ماده دمای کوری (کلوین)
Co ۱۳۸۸
Fe ۱۰۴۳
FeOFe2O3* ۸۵۸
NiOFe2O3* ۸۵۸
CuOFe2O3* ۷۲۸
MgOFe2O3* ۷۱۳
MnBi ۶۳۰
Ni ۶۲۷
MnSb ۵۸۷
MnOFe2O3* ۵۷۳
Y3Fe5O12* ۵۶۰
CrO2 ۳۸۶
MnAs ۳۱۸
Gd ۲۹۲
Dy ۸۸
EuO ۶۹

تعدادی از مواد کریستالی وجود دارد که خاصیت فرومغناطیسی از خود نشان می‌دهند. جدول زیر لیست از بعضی از آنها، همراه با دمای کوری خود، درجه حرارتی که بالاتر از آن خاصیت مغناطیسی خود به خودی را دارند، نشان می‌دهد.

فرومغناطیسی تنها یک خاصیت ترکیب شیمیایی مواد نیست بلکه به ساختار بلوری و ساختار میکروسکوپی نیز بستگی دارد. آلیاژهای فلزی فرومغناطیسی وجود دارد که اجزای آن‌ها خود فرومغناطیسی نیستند؛ که به آن‌ها آلیاژهای فریتس هاسلر می‌گویند.

همچنین می‌توان مواد آمورف (غیر بلوری) را نیز توسط سرد کردن بسیار سریع (کوینچ کردن) از آلیاژ مایع فرومغناطیسی کرد. این مزیت را که خواص آن‌ها در حدود ایزوتروپیک (در امتداد محور کریستال تراز نیست) می‌توان ایجاد کرد؛ این نتایج در ضد پسماند پایین، از دست دادن پسماند کم، نفوذپذیری بالا، مقاومت الکتریکی. بالا بدست می‌آید. از این مواد می‌توان به آلیاژهای انتقالی و آلیاژهای ضد فلزی (معمولاً آهن، کبالت یا نیکل) ویا ترکیبات شبه فلزی (بور، کربن، سیلیسیم، فسفر یا آلومینیوم) با نقطه ذوب پایین اشاره نمود.

فرومغناطیس‌های آکتنیدی[ویرایش]

تعدادی از ترکیبات آکتینیدی در دمای اتاق فرومغناطیسی هستند یا زیر دمای کوری به فرومغناطیس تبدیل می‌شوند. TC)PuP) یک ماده اکتنیدی است که در دمای اتاق پارامغناطیس است و تقارن مکعبی دارد، اما پس از خنک شدن، زمانی که تا زیر دمای کوری سرد شود دستخوش اعوجاج شبکه چهاروجهی می‌شود. Tc = 125 K و دارای محور کریستالی <۱۰۰> خواهد بود، پس: (c – a)/a = –(۳۱ ± ۱) × 10−4 برای NpFe2 که دارای محور کریستالی <۱۱۱> است بالای ۵۰۰درجه کلوین مکعبی و پارامغناطیس خواهد بود و داریم: (c – a)/a = –(۱۲۰ ± ۵) × 10−4) که بیشترین تنش را در ترکیبات آکتنیدی داراست.

گاز لیتیم[ویرایش]

در سال ۲۰۰۹، گروهی از فیزیکدانان MIT نشان دادند که گاز لیتیم که به کمتر از ۱ کلوین سرد شده‌است می‌تواند خاصیت فرومغناطیسی از خود نشان دهد. [۵] این گروه لیتیوم – ۶ را به کمتر از ۱۵۰ میلیاردم ۱ کلوین بالای صفر مطلق با استفاده از خنک‌کننده لیزر مادون قرمز رساندند. این برای اولین بار بود که خاصیت فرو مغناطیسی در گازها نشان داده می‌شد.

توضیحات[ویرایش]

خاصیت فرومغناطیسی به دلیل نفوذ مستقیم دو اثر از مکانیک کوانتومی: اسپین و اصل طرد پائولی ایجاد می‌شود.

علت مغناطیسی‌شدن[ویرایش]

یکی از ویژگی‌های اساسی الکترون (بر اساس این که حامل بار است) این است که می‌تواند یک گشتاور دوقطبی داشته باشد. (الکترون همانند یک آهن‌ربای کوچک عمل می‌کند) این گشتاور دوقطبی از ویژگی‌های اساسی‌تر که اسپین مکانیک کوانتومی دارد ناشی می‌شود. طبیعت مکانیک کوانتومی موجب می‌شود اسپین ذاتی الکترون در یک میدان مغناطیسی تنها در دو حالت قرار بگیرد: به طرف بالا یا پایین. اسپین الکترون‌ها در اتم‌ها منشأ اصلی خاصیت فرومغناطیسی است اگرچه در آن اندازه حرکت زاویه‌ای اوربیتالی الکترون نسبت به هسته نیز تأثیرگذار است. زمانی که این دوقطبی‌های کوچک در یک جهت به خط می‌شوند، میدان مغناطیسی آن‌ها با هم جمع شده و سبب ایجاد یک میدان ماکروسکوپی قابل اندازه‌گیری می‌شود. با این حال در موادی با لایهٔ الکترون پرشده، گشتاور دوقطبی کل الکترون‌ها صفر است چرا که اسپین جفت الکترون‌ها بالا و پایین است بنابراین تنها موادی با لایه الکترونی نیمه پر شده (اسپین جفت نشده) می‌توانند یک گشتاور مغناطیسی خالص داشته باشند و دارای خاصیت فرومغناطیسی باشند. بنابر قانون هوند، اولین الکترون‌ها تمایل دارند اسپین یکسانی داشته باشند بنابراین گشتاور دوقطبی کل افزایش می‌یابد. این دوقطبی‌های جفت نشده تمایل دارند به موازات یک میدان مغناطیسی خارجی به خط شوند، اثری که پارامغناطیس نامیده می‌شود. این در حالی است که فورمغناطیس یک پدیده اضافی را در بر می‌گیرد: دوقطبی‌ها تمایل دارند (حتی زمانی که هیچ میدان مغناطیسی اعمال نمی‌شود) به صورت خودبخودی بخط شوند، که این امر آهن‌ربایی شدن خودبخودی را افزایش می‌دهد.[۲]

تبادل متقابل[ویرایش]

با توجه به الکترومغناطیس کلاسیک، دو دوقطبی مغناطیسی تمایل دارند در جهت مخالف تراز شوند، بنابراین میدان مغناطیسی خود را از یک دیگر دور یا حذف می‌کنند. با این حال در بعضی مواد فرومغناطیسی، آن‌ها تمایل دارند در جهت اثر کوانتوم مکانیکی به نام تبادل متقابل تراز شوند. اصل طرد پائولی می‌گوید که دو الکترون با اسپین یکسان نمی‌تواند «موقعیت» یکسانی داشته باشند؛ بنابراین، تحت شرایط خاصی، هنگامی که اوربیتال الکترون‌های ظرفیتی بیرونی جفت نشده باشند از اتم‌های مجاور همپوشانی شده و توزیع بار الکتریکی خود را متوازن می‌سازند. این کاهش انرژی الکترواستاتیک از اسپین الکترون‌ها است. پس اسپین موازی با ثبات تر است. به عبارت ساده، الکترون‌ها که یکدیگر را دفع می‌کنند، می‌تواند «با فاصله بیشتری» با تراز کردن اسپین خود، حرکت کنند، پس این اسپین الکترون‌ها تمایل به ردیف شدن دارند. این تفاوت در انرژی تبادل انرژی نامیده می‌شود. تبادل متقابل همچنین باعث انواع دیگر قرارگیری خود بخودی در مواد جامد مغناطیسی، فرومغناطیسی و فری مغناطیسی می‌شود. در اغلب فرو مغناطیس‌ها تبادل متقابل بسیار قوی تر از رقابت دو قطبی است. به عنوان مثال، در آهن (Fe) آن در حدود ۱۰۰۰ برابر قوی تر از تعامل دو قطبی است؛ بنابراین در زیر دمای کوری عملاً تمامی دو قطبی‌ها در مواد فرومغناطیسی در تراز وسط قرار دارند.

دامنه مغناطیسی[ویرایش]

موارد بالا به نظر می‌رسد نشان می‌دهد که هر قطعه از مواد فرومغناطیسی باید میدان مغناطیسی قوی داشته باشد، ولی آهن و دیگر فرومغناطیسی‌ها در بعضی از مواقع در جایگاه نامغناطیسی یافت می‌شود. دلیل این امر این است که یک قطعه فرومغناطیسی به بسیاری از حوزه‌های کوچک مغناطیسی (که به نام حوزه‌های Weiss شناخته می‌شوند) تقسیم می‌شود. در هر دامنه، اسپین‌ها هم ردیف هستند اما، اگر اسپین حوزه‌های متمایز، متفاوت باشد جسم میدان مغناطیسی قوی ای نخواهد داشت. ساختار میکروسکوپی حوزه‌های Weiss

مواد فرومغناطیسی خود به خود به حوزه‌های مغناطیسی تقسیم می‌شوند زیرا که سطح انرژی پایین‌تری دارد. در مسافت‌های طولانی (بعد از هزاران یون (انرژی تبادل شده از دو قطبی کلاسیک نا ترازپیشی می‌گیرد. مرز بین دو حوزه، که در آن خاصیت مغناطیسی افول می‌کند، دیوارهٔ حوزه نامیده می‌شود (به عنوان مثال، دیوار Néel/Bloch، بسته به اینکه آیا مغناطیسی شدن موازی / عمود بر رابط دامنه است) انتقال تدریجی در مقیاس اتمی خواهد بود. (پوشش فاصله در حدود ۳۰۰ یون در آهن) این اثر توسط Barkhausen نشان داده شده‌است: زمانی که میدان مغناطیسی تغییر می‌کند، تغییرات مغناطیسی در هزاران جهش کوچک ناپیوسته ناگهانی دیواره به عیوب قبلی می‌چسبد. این مغناطیسی شدن را می‌توان به عنوان یک تابع از میدان‌های خارجی توسط منحنی hysteresis توصیف کرد. اگر چه این حالت دامنه تراز است حداقل انرژی پیکربندی بسیار پایداراست و مشاهده شده‌است که برای میلیون‌ها سال در آهن مغناطیسی seafloor همسو شده توسط میدان مغناطیسی زمین باقی می‌ماند.

دمای کوری[ویرایش]

وقتی که درجه حرارت افزایش می‌یابد، حرکت حرارتی، یا آنتروپی با گرایش فرومغناطیسی برای دو قطبی تر شدن رقابت می‌کند. هنگامی که درجه حرارت بالا می‌رود فراتر از نقطه خاصی به نام دمای کوری، انتقال فاز دومی وجود دارد که سیستم دیگر نمی‌تواند خاصیت مغناطیسی خودجوش خود را حفظ کند، گرچه آن پاسخ پارامغناطیسی به میدان خارجی است. دمای کوری خود یک نقطهٔ بحرانی است، که در آن حساسیت مغناطیسی بی‌نهایت است، اگر چه هیچ خاصیت مغناطیسی خالصی وجود ندارد، ولی دامنه‌ها همبستگی نوسان‌ها در تمام مقیاس‌ها را خواستارند. مطالعه انتقال فاز فرومغناطیسی، به ویژه از طریق مدل اسپینی Ising، تأثیر مهمی در توسعه فیزیک آماری داشته‌است، ابتدا به وضوح نشان داده شد که تئوری موفق به پیش‌بینی رفتار درست در نقطه بحرانی نیست (که شامل کلاس جهانی که در بر گیرنده بسیاری از سیستم‌های دیگر از قبیل انتقال گاز- مایع است) و باید گروه دیگری از نظریه‌های عادی ساز را جایگزین کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • 1Richard M. Bozorth, Ferromagnetism, first published 1951, reprinted 1993 by IEEE Press New York as a "Classic Reissue." ISBN 0-7803-1032-2.
 • ^ Lander GH, Lam DJ (1976). "Neutron diffraction study of PuP: The electronic ground state". Phys Rev B. 14 (9): 4064–7. doi:10.1103/PhysRevB.14.4064.
 • ^ a b c Mueller MH, Lander GH, Hoff HA, Knott HW, Reddy JF (آوریل ۱۹۷۹). "Lattice distortions measured in actinide ferromagnets PuP, NpFe2, and NpNi2". J Phys Colloque C4, supplement 40 (4): C4–68–C4–69. http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/21/88/17/PDF/ajp-jphyscol197940C421.pdf.
 • ^ Aldred AT, Dunlap BD, Lam DJ, Lander GH, Mueller MH, Nowik I (1975). "Magnetic properties of neptunium Laves phases: NpMn2, NpFe2, NpCo2, and NpNi2". Phys Rev B. 11 (1): 530–44. doi:10.1103/PhysRevB.11.530.
 • ^ G-B Jo, Y-R Lee, J-H Choi, C. A. Christensen, T. H. Kim, J. H. Thywissen, D. E. Pritchard, and W. Ketterle (2009). "Itinerant Ferromagnetism in a Fermi Gas of Ultracold Atoms". Science 325: 1521–1524.
 • ^ Feynman, Richard P. ; Robert Leighton, Matthew Sands (1963). The Feynman Lectures on Physics, Vol.2. USA: Addison-Wesley. pp. Ch. 37.
 • CHARLES P. POOLE JR.(Ed.), Encyclopedic Dictionary of Condensed Matter Physics Vol. 1, Elsevier Inc. , United Kingdom, 2004. ISBN 0-12-561465-9

پانویس[ویرایش]

 1. Exchange interaction
 2. ویکی‌پدیای انگلیسی
A magnet made of alnico, a ferromagnetic iron alloy, with its keeper.

Ferromagnetism is the basic mechanism by which certain materials (such as iron) form permanent magnets, or are attracted to magnets. In physics, several different types of magnetism are distinguished. Ferromagnetism (along with the similar effect ferrimagnetism) is the strongest type and is responsible for the common phenomenon of magnetism in magnets encountered in everyday life.[1] Substances respond weakly to magnetic fields with three other types of magnetism—paramagnetism, diamagnetism, and antiferromagnetism—but the forces are usually so weak that they can be detected only by sensitive instruments in a laboratory. An everyday example of ferromagnetism is a refrigerator magnet used to hold notes on a refrigerator door. The attraction between a magnet and ferromagnetic material is "the quality of magnetism first apparent to the ancient world, and to us today".[2]

Permanent magnets (materials that can be magnetized by an external magnetic field and remain magnetized after the external field is removed) are either ferromagnetic or ferrimagnetic, as are the materials that are noticeably attracted to them. Only a few substances are ferromagnetic. The common ones are iron, cobalt, nickel and most of their alloys, and some compounds of rare earth metals. Ferromagnetism is very important in industry and modern technology, and is the basis for many electrical and electromechanical devices such as electromagnets, electric motors, generators, transformers, and magnetic storage such as tape recorders, and hard disks, and nondestructive testing of ferrous materials.

Ferromagnetic materials can be divided into magnetically "soft" materials like annealed iron, which can be magnetized but do not tend to stay magnetized, and magnetically "hard" materials, which do. Permanent magnets are made from "hard" ferromagnetic materials such as alnico and ferrite that are subjected to special processing in a strong magnetic field during manufacture to align their internal microcrystalline structure, making them very hard to demagnetize. To demagnetize a saturated magnet, a certain magnetic field must be applied, and this threshold depends on coercivity of the respective material. "Hard" materials have high coercivity, whereas "soft" materials have low coercivity. The overall strength of a magnet is measured by its magnetic moment or, alternatively, the total magnetic flux it produces. The local strength of magnetism in a material is measured by its magnetization.

History and distinction from ferrimagnetism

Ferromagnetic ordering in the strict sense
Ferrimagnetic ordering

Historically, the term ferromagnetism was used for any material that could exhibit spontaneous magnetization: a net magnetic moment in the absence of an external magnetic field. This general definition is still in common use.[3]

However, in a landmark paper in 1948, Louis Néel showed there are two levels of magnetic alignment that result in this behavior. One is ferromagnetism in the strict sense, where all the magnetic moments are aligned. The other is ferrimagnetism, where some magnetic moments point in the opposite direction but have a smaller contribution, so there is still a spontaneous magnetization.[4][5]:28–29

In the special case where the opposing moments balance completely, the alignment is known as antiferromagnetism; but antiferromagnets do not have a spontaneous magnetization.

Ferromagnetic materials

Curie temperatures for some crystalline ferromagnetic materials[6][7]
Material Curie
temp. (K)
Co 1388
Fe 1043
Fe2O3[a] 948
FeOFe2O3[a] 858
NiOFe2O3[a] 858
CuOFe2O3[a] 728
MgOFe2O3[a] 713
MnBi 630
Ni 627
Nd2Fe14 B 593
MnSb 587
MnOFe2O3[a] 573
Y3Fe5O12[a] 560
CrO2 386
MnAs 318
Gd 292
Tb 219
Dy 88
EuO 69
 1. ^ a b c d e f g Ferrimagnetic material

The table above lists a selection of ferromagnetic and ferrimagnetic compounds, along with the temperature above which they cease to exhibit spontaneous magnetization (see Curie temperature).

Ferromagnetism is a property not just of the chemical make-up of a material, but of its crystalline structure and microstructure. There are ferromagnetic metal alloys whose constituents are not themselves ferromagnetic, called Heusler alloys, named after Fritz Heusler. Conversely there are non-magnetic alloys, such as types of stainless steel, composed almost exclusively of ferromagnetic metals.

Amorphous (non-crystalline) ferromagnetic metallic alloys can be made by very rapid quenching (cooling) of a liquid alloy. These have the advantage that their properties are nearly isotropic (not aligned along a crystal axis); this results in low coercivity, low hysteresis loss, high permeability, and high electrical resistivity. One such typical material is a transition metal-metalloid alloy, made from about 80% transition metal (usually Fe, Co, or Ni) and a metalloid component (B, C, Si, P, or Al) that lowers the melting point.

A relatively new class of exceptionally strong ferromagnetic materials are the rare-earth magnets. They contain lanthanide elements that are known for their ability to carry large magnetic moments in well-localized f-orbitals.

Most ferromagnetic materials are metals, since the conducting electrons are often responsible for mediating the ferromagnetic interactions. It is therefore a challenge to develop ferromagnetic insulators, especially multiferroic materials, which are both ferromagnetic and ferroelectric.[8]

Actinide ferromagnets

A number of actinide compounds are ferromagnets at room temperature or exhibit ferromagnetism upon cooling. PuP is a paramagnet with cubic symmetry at room temperature, but which undergoes a structural transition into a tetragonal state with ferromagnetic order when cooled below its TC = 125 K. In its ferromagnetic state, PuP's easy axis is in the <100> direction.[9]

In NpFe2 the easy axis is <111>.[10] Above TC ≈ 500 K NpFe2 is also paramagnetic and cubic. Cooling below the Curie temperature produces a rhombohedral distortion wherein the rhombohedral angle changes from 60° (cubic phase) to 60.53°. An alternate description of this distortion is to consider the length c along the unique trigonal axis (after the distortion has begun) and a as the distance in the plane perpendicular to c. In the cubic phase this reduces to c/a = 1.00. Below the Curie temperature

which is the largest strain in any actinide compound.[11] NpNi2 undergoes a similar lattice distortion below TC = 32 K, with a strain of (43 ± 5) × 10−4.[11] NpCo2 is a ferrimagnet below 15 K.

Lithium gas

In 2009, a team of MIT physicists demonstrated that a lithium gas cooled to less than one kelvin can exhibit ferromagnetism.[12] The team cooled fermionic lithium-6 to less than 150 nK (150 billionths of one kelvin) using infrared laser cooling. This demonstration is the first time that ferromagnetism has been demonstrated in a gas.

Tetragonal ruthenium

In 2018, a team of University of Minnesota physicists demonstrated that body-centered tetragonal ruthenium exhibits ferromagnetism at room temperature.[13]

Explanation

The Bohr–van Leeuwen theorem, discovered in the 1910s, showed that classical physics theories are unable to account for any form of magnetism, including ferromagnetism. Magnetism is now regarded as a purely quantum mechanical effect. Ferromagnetism arises due to two effects from quantum mechanics: spin and the Pauli exclusion principle.[14]

Origin of magnetism

One of the fundamental properties of an electron (besides that it carries charge) is that it has a magnetic dipole moment, i.e., it behaves like a tiny magnet, producing a magnetic field. This dipole moment comes from the more fundamental property of the electron that it has quantum mechanical spin. Due to its quantum nature, the spin of the electron can be in one of only two states; with the magnetic field either pointing "up" or "down" (for any choice of up and down). The spin of the electrons in atoms is the main source of ferromagnetism, although there is also a contribution from the orbital angular momentum of the electron about the nucleus. When these magnetic dipoles in a piece of matter are aligned, (point in the same direction) their individually tiny magnetic fields add together to create a much larger macroscopic field.

However, materials made of atoms with filled electron shells have a total dipole moment of zero: because the electrons all exist in pairs with opposite spin, every electron's magnetic moment is cancelled by the opposite moment of the second electron in the pair. Only atoms with partially filled shells (i.e., unpaired spins) can have a net magnetic moment, so ferromagnetism occurs only in materials with partially filled shells. Because of Hund's rules, the first few electrons in a shell tend to have the same spin, thereby increasing the total dipole moment.

These unpaired dipoles (often called simply "spins" even though they also generally include orbital angular momentum) tend to align in parallel to an external magnetic field, an effect called paramagnetism. Ferromagnetism involves an additional phenomenon, however: in a few substances the dipoles tend to align spontaneously, giving rise to a spontaneous magnetization, even when there is no applied field.

Exchange interaction

When two nearby atoms have unpaired electrons, whether the electron spins are parallel or antiparallel affects whether the electrons can share the same orbit as a result of the quantum mechanical effect called the exchange interaction. This in turn affects the electron location and the Coulomb (electrostatic) interaction and thus the energy difference between these states.

The exchange interaction is related to the Pauli exclusion principle, which says that two electrons with the same spin cannot also be in the same spatial state (orbital). This is a consequence of the spin-statistics theorem and that electrons are fermions. Therefore, under certain conditions, when the orbitals of the unpaired outer valence electrons from adjacent atoms overlap, the distributions of their electric charge in space are farther apart when the electrons have parallel spins than when they have opposite spins. This reduces the electrostatic energy of the electrons when their spins are parallel compared to their energy when the spins are anti-parallel, so the parallel-spin state is more stable. In simple terms, the electrons, which repel one another, can move "further apart" by aligning their spins, so the spins of these electrons tend to line up. This difference in energy is called the exchange energy.

This energy difference can be orders of magnitude larger than the energy differences associated with the magnetic dipole-dipole interaction due to dipole orientation,[15] which tends to align the dipoles antiparallel. In certain doped semiconductor oxides RKKY interactions have been shown to bring about periodic longer-range magnetic interactions, a phenomenon of significance in the study of spintronic materials.[16]

The materials in which the exchange interaction is much stronger than the competing dipole-dipole interaction are frequently called magnetic materials. For instance, in iron (Fe) the exchange force is about 1000 times stronger than the dipole interaction. Therefore, below the Curie temperature virtually all of the dipoles in a ferromagnetic material will be aligned. In addition to ferromagnetism, the exchange interaction is also responsible for the other types of spontaneous ordering of atomic magnetic moments occurring in magnetic solids, antiferromagnetism and ferrimagnetism. There are different exchange interaction mechanisms which create the magnetism in different ferromagnetic, ferrimagnetic, and antiferromagnetic substances. These mechanisms include direct exchange, RKKY exchange, double exchange, and superexchange.

Magnetic anisotropy

Although the exchange interaction keeps spins aligned, it does not align them in a particular direction. Without magnetic anisotropy, the spins in a magnet randomly change direction in response to thermal fluctuations and the magnet is superparamagnetic. There are several kinds of magnetic anisotropy, the most common of which is magnetocrystalline anisotropy. This is a dependence of the energy on the direction of magnetization relative to the crystallographic lattice. Another common source of anisotropy, inverse magnetostriction, is induced by internal strains. Single-domain magnets also can have a shape anisotropy due to the magnetostatic effects of the particle shape. As the temperature of a magnet increases, the anisotropy tends to decrease, and there is often a blocking temperature at which a transition to superparamagnetism occurs.[17]

Magnetic domains

Electromagnetic dynamic magnetic domain motion of grain oriented electrical silicon steel.
Kerr micrograph of metal surface showing magnetic domains, with red and green stripes denoting opposite magnetization directions.

The above would seem to suggest that every piece of ferromagnetic material should have a strong magnetic field, since all the spins are aligned, yet iron and other ferromagnets are often found in an "unmagnetized" state. The reason for this is that a bulk piece of ferromagnetic material is divided into tiny regions called magnetic domains[18] (also known as Weiss domains). Within each domain, the spins are aligned, but (if the bulk material is in its lowest energy configuration; i.e. unmagnetized), the spins of separate domains point in different directions and their magnetic fields cancel out, so the object has no net large scale magnetic field.

Ferromagnetic materials spontaneously divide into magnetic domains because the exchange interaction is a short-range force, so over long distances of many atoms the tendency of the magnetic dipoles to reduce their energy by orienting in opposite directions wins out. If all the dipoles in a piece of ferromagnetic material are aligned parallel, it creates a large magnetic field extending into the space around it. This contains a lot of magnetostatic energy. The material can reduce this energy by splitting into many domains pointing in different directions, so the magnetic field is confined to small local fields in the material, reducing the volume of the field. The domains are separated by thin domain walls a number of molecules thick, in which the direction of magnetization of the dipoles rotates smoothly from one domain's direction to the other.

Magnetized materials

Moving domain walls in a grain of silicon steel caused by an increasing external magnetic field in the "downward" direction, observed in a Kerr microscope. White areas are domains with magnetization directed up, dark areas are domains with magnetization directed down.

Thus, a piece of iron in its lowest energy state ("unmagnetized") generally has little or no net magnetic field. However, the magnetic domains in a material are not fixed in place; they are simply regions where the spins of the electrons have aligned spontaneously due to their magnetic fields, and thus can be altered by an external magnetic field. If a strong enough external magnetic field is applied to the material, the domain walls will move by the process of the spins of the electrons in atoms near the wall in one domain turning under the influence of the external field to face in the same direction as the electrons in the other domain, thus reorienting the domains so more of the dipoles are aligned with the external field. The domains will remain aligned when the external field is removed, creating a magnetic field of their own extending into the space around the material, thus creating a "permanent" magnet. The domains do not go back to their original minimum energy configuration when the field is removed because the domain walls tend to become 'pinned' or 'snagged' on defects in the crystal lattice, preserving their parallel orientation. This is shown by the Barkhausen effect: as the magnetizing field is changed, the magnetization changes in thousands of tiny discontinuous jumps as the domain walls suddenly "snap" past defects.

This magnetization as a function of the external field is described by a hysteresis curve. Although this state of aligned domains found in a piece of magnetized ferromagnetic material is not a minimal-energy configuration, it is metastable, and can persist for long periods, as shown by samples of magnetite from the sea floor which have maintained their magnetization for millions of years.

Heating and then cooling (annealing) a magnetized material, subjecting it to vibration by hammering it, or applying a rapidly oscillating magnetic field from a degaussing coil tends to release the domain walls from their pinned state, and the domain boundaries tend to move back to a lower energy configuration with less external magnetic field, thus demagnetizing the material.

Commercial magnets are made of "hard" ferromagnetic or ferrimagnetic materials with very large magnetic anisotropy such as alnico and ferrites, which have a very strong tendency for the magnetization to be pointed along one axis of the crystal, the "easy axis". During manufacture the materials are subjected to various metallurgical processes in a powerful magnetic field, which aligns the crystal grains so their "easy" axes of magnetization all point in the same direction. Thus the magnetization, and the resulting magnetic field, is "built in" to the crystal structure of the material, making it very difficult to demagnetize.

Curie temperature

As the temperature increases, thermal motion, or entropy, competes with the ferromagnetic tendency for dipoles to align. When the temperature rises beyond a certain point, called the Curie temperature, there is a second-order phase transition and the system can no longer maintain a spontaneous magnetization, so its ability to be magnetized or attracted to a magnet disappears, although it still responds paramagnetically to an external field. Below that temperature, there is a spontaneous symmetry breaking and magnetic moments become aligned with their neighbors. The Curie temperature itself is a critical point, where the magnetic susceptibility is theoretically infinite and, although there is no net magnetization, domain-like spin correlations fluctuate at all length scales.

The study of ferromagnetic phase transitions, especially via the simplified Ising spin model, had an important impact on the development of statistical physics. There, it was first clearly shown that mean field theory approaches failed to predict the correct behavior at the critical point (which was found to fall under a universality class that includes many other systems, such as liquid-gas transitions), and had to be replaced by renormalization group theory.[citation needed]

See also

References

 1. ^ Chikazumi, Sōshin (2009). Physics of ferromagnetism. English edition prepared with the assistance of C.D. Graham, Jr (2nd ed.). Oxford: Oxford University Press. p. 118. ISBN 9780199564811.
 2. ^ Bozorth, Richard M. Ferromagnetism, first published 1951, reprinted 1993 by IEEE Press, New York as a "Classic Reissue." ISBN 0-7803-1032-2.
 3. ^ Somasundaran, P., ed. (2006). Encyclopedia of surface and colloid science (2nd ed.). New York: Taylor & Francis. p. 3471. ISBN 9780849396083.
 4. ^ Cullity, B.D.; Graham, C.D. (2011). "6. Ferrimagnetism". Introduction to Magnetic Materials. John Wiley & Sons. ISBN 9781118211496.
 5. ^ Aharoni, Amikam (2000). Introduction to the theory of ferromagnetism (2nd ed.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780198508090.
 6. ^ Kittel, Charles (1986). Introduction to Solid State Physics (sixth ed.). John Wiley and Sons. ISBN 0-471-87474-4.
 7. ^ Jackson, Mike (2000). "Wherefore Gadolinium? Magnetism of the Rare Earths" (PDF). IRM Quarterly. Institute for Rock Magnetism. 10 (3): 6. Archived from the original (PDF) on 2017-07-12. Retrieved 2016-08-08.
 8. ^ Hill, Nicola A. (2000-07-01). "Why Are There so Few Magnetic Ferroelectrics?". The Journal of Physical Chemistry B. 104 (29): 6694–6709. doi:10.1021/jp000114x. ISSN 1520-6106.
 9. ^ Lander GH, Lam DJ (1976). "Neutron diffraction study of PuP: The electronic ground state". Phys. Rev. B. 14 (9): 4064–67. Bibcode:1976PhRvB..14.4064L. doi:10.1103/PhysRevB.14.4064.
 10. ^ Aldred AT, Dunlap BD, Lam DJ, Lander GH, Mueller MH, Nowik I (1975). "Magnetic properties of neptunium Laves phases: NpMn2, NpFe2, NpCo2, and NpNi2". Phys. Rev. B. 11 (1): 530–44. Bibcode:1975PhRvB..11..530A. doi:10.1103/PhysRevB.11.530.
 11. ^ a b Mueller MH, Lander GH, Hoff HA, Knott HW, Reddy JF (Apr 1979). "Lattice distortions measured in actinide ferromagnets PuP, NpFe2, and NpNi2" (PDF). J Phys Colloque C4, Supplement. 40 (4): C4-68–C4-69.
 12. ^ G-B Jo; Y-R Lee; J-H Choi; C.A. Christensen; T.H. Kim; J.H. Thywissen; D.E. Pritchard; W. Ketterle (2009). "Itinerant Ferromagnetism in a Fermi Gas of Ultracold Atoms". Science. 325 (5947): 1521–24. arXiv:0907.2888. Bibcode:2009Sci...325.1521J. doi:10.1126/science.1177112. PMID 19762638.
 13. ^ Quarterman, P.; Sun, Congli; Garcia-Barriocanal, Javier; DC, Mahendra; Lv, Yang; Manipatruni, Sasikanth; Nikonov, Dmitri E.; Young, Ian A.; Voyles, Paul M.; Wang, Jian-Ping (2018). "Demonstration of Ru as the 4th ferromagnetic element at room temperature". Nature Communications. 9 (1): 2058. Bibcode:2018NatCo...9.2058Q. doi:10.1038/s41467-018-04512-1. PMC 5970227. PMID 29802304.
 14. ^ Feynman, Richard P.; Robert Leighton; Matthew Sands (1963). The Feynman Lectures on Physics, Vol. 2. Addison-Wesley. pp. Ch. 37.
 15. ^ Chikazumi, Sōshin (2009). Physics of ferromagnetism. English edition prepared with the assistance of C.D. Graham, Jr (2nd ed.). Oxford: Oxford University Press. pp. 129–30. ISBN 9780199564811.
 16. ^ Assadi, M.H.N; Hanaor, D.A.H (2013). "Theoretical study on copper's energetics and magnetism in TiO2 polymorphs". Journal of Applied Physics. 113 (23): 233913–233913–5. arXiv:1304.1854. Bibcode:2013JAP...113w3913A. doi:10.1063/1.4811539.
 17. ^ Aharoni, Amikam (1996). Introduction to the Theory of Ferromagnetism. Clarendon Press. ISBN 0-19-851791-2.
 18. ^ Feynman, Richard P.; Robert B. Leighton; Matthew Sands (1963). The Feynman Lectures on Physics, Vol. I. Pasadena: California Inst. of Technology. pp. 37.5–37.6. ISBN 0465024939.

External links