فرایند دیریکله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در نظریه احتمالات فرایند دیریکله یک فرایند تصادفی است. این فرایند یک توزیع روی توزیع هاست.

یک فرایند دیریکله با مشخص می شود که در آن توزیع پایه است و پارامتر تراکم نامیده می شود. اگرچه توزیع پایه یعنی پیوسته است، اما مقادیر ایجاد شده توسط فرایند دیریکله گسسته هستند. یعنی ممکن است تکرار شوند. اینکه احتمال اینکه مقادير تکرار شوند، چقدر است بستگی به پارامتر دارد.

توجه کنید که فرایند دیریکله یک فرایند تصادفی است؛ یعنی تشکیل شده از بی نهایت متغیر تصادفی است. حال می توان یک فرایند دیریکله را به اینصورت ایجاد کرد: یک توزیع تصادفی انتخاب می کنیم و بی نهایت متغیر تصادفی را در نظر بگیرید که بی نهایت مقدار تصادفی از آن را مشخص می کنند. می توان این فرایند را توسط سناریوهای دیگری نیز تصویر کرد؛ مانند فرایند رستوران چینی یا فرایند شکستن چوب.

راه دیگر برای تصور فرایند دیریکله تصور یک توزیع دیریکله بینهایت است. با میل دادن ابعاد یک توزیع دیریکله متقارن بعدی با پارامتر تراکم به بی نهایت، می توان به فرایند شکستن چوب رسید که تجسمی دیگر برای فرایند دیریکله است.

اولین بار فرایند دیریکله توسط توماس فرگوسن معرفی شده است. [۱]

مقدمه[ویرایش]

توزیع مخلوط زیر را در نظر بگیرید:

مجموعه داده های مشاهده هستند که مطابق توزیع مخلوط با مولفه توزیع شده اند و هر مولفه دارای توزیع ثابت است، بطوریکه هر مولفه دارای پارامتر متفاوتی برای است که به نوبه ی خود از توزیع بدست آمده است. معمولاً توزیع ، مزدوج پیشین توزیع است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]