متغیرهای تصادفی تعویض پذیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در آمار دنباله‌ای از متغیرهای تصادفی تعویض پذیر (به انگلیسی: exchangeable) دنباله‌ای است که در آن نمونه‌های آینده مانند نمونه‌های اولیه رفتار کنند.

تعریف[ویرایش]

در صورتی که دنباله‌ای بی‌نهایت X1، X2، X3، ... از متغیرهای تصادفی داشته باشیم، و به ازای هر جایگشت دلخواه σ تعداد محدودی از از آن‌ها را جابجا کنیم، و دنباله ی جدیدی درست کنیم

توزیع مشترک دنباله ی جدید عیناً برابر با توزیع مشترک دنباله قبل از جابجایی باشد.

ارتباط بین تعویض‌پذیری و IID بودن[ویرایش]

مجموعه‌ای از متغیرهای تصادفی که IID متغیرهای تصادفی مستقل با توزیع یکسان مشروط بر فرض دانستن اطلاعات توزیع، تعویض پذیر هستند. این نتیجه مستقیماً از تعریف دنباله ی تعویض پذیر بر اساس توزیع مشترک بدست می‌آید. یا به عبارت دیگر می‌توان یک دنباله ی تعویض پذیر را معادل با یک دنباله ی IID مشروط به ساختار توزیعی آن‌ها تعریف کرد. توجه باید کرد که این مسئله تنها در مورد دنباله با طول بی‌نهایت صادق است.

یک دنباله ی تعویض پذیر با طول بی‌نهایت، اکیداً ایستا است و قاتون اعداد بزرگ به فرم نظریه ارگودیک (Birkhoff-Khinchin theorem) در مورد آن صدق می‌کند. یعنی می‌توان با نسبت دادن توصیفی برای توزیع داده ها، خطای تجمعی نمونه‌ها اکیداً محدود کرد. هرچه نمونه‌های واقعی به نمونه‌های تعویض پذیر شباهت بیشتری داشته باشند، این استدلال واقعی تر است.

می توان توصیف ریاضی مفاهیم بالا را این‌گونه بیان کرد. فرض کنیم دنباله ی بینهایت را داشته باشیم، توزیع نمونه‌ای را این‌گونه تعریف می کنیم:

اگر دنباله تعویض پذیر باشد، بدین معنی است که المان‌های از هم مستقل هستند. این بدی معنی است که می‌توان توزیع مشترک هر زیر مجموعه‌ای از متغیرها به این صورت جدا کرد:

جستارهای وابسته[ویرایش]

توضیحات[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مطالعه ی بیشتر[ویرایش]

  • Kingman, J. F. C.، Uses of exchangeability، Ann. Probability 6 (1978) 83–197 MR494344 JSTOR 2243211