شمشیربازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شمشیربازی، از ورزش‌هایی است که در تمامی دوره‌های بازی‌های المپیک تابستانی برگزار شده‌است.[۱] مسابقات شمشیربازی در سه اسلحهٔ فلوره، اپه و سابر برگزار می‌شوند.
نیکولای کووالف (راست) در حال شمشیربازی با آرون سیلاگی (چپ)

شمشیر بازی نوعی رشته ورزشی است که دو ورزشکار در آن با استفاده از یک شمشیر کوچک با هم مبارزه می‌کنند. شمشیربازی یکی از پنج رشته ورزشی است که در همه دوره‌های بازیهای المپیک برگزار شده‌است (چهار رشته دیگر دو و میدانی، شنا، ژیمناستیک و دوچرخه‌سواری هستند). مسابقات این رشته در سه بخش فلوره، اپه و سابر برگزار می‌شود که از نظر نوع شمشیر مورد استفاده و قوانین بازی با یکدیگر تفاوت دارند.

شمشیربازی معلولان نیز در مسابقات پارالمپیک به صورت شمشیربازی با ویلچر برگزار می‌شود. در رشته المپیکی پنج‌گانه مدرن نیز یکی از رشته‌های ورزشی شمشیربازی اپه است.

تاریخچه[ویرایش]

شمشیر بازی از قرن ها قبل در میان مردم دنیا وجود داشته است. هدف اصلی آن دفاع از خود و استفاده از آن برای مبارزه در جنگ ها بوده است. اما از اواخر قرن هجدهم بود شمشیربازی به عنوان یک ورزش تعریف شد. اولین مدرسه شمشیربازی نیز در سال 1610 در پاریس افتتاح شد.

فدراسیون جهانی شمشیربازی[ویرایش]

فدراسیون جهانی شمشیر بازی ( FIE ) در سال1913 تشکیل شد و مقر آن در لوزان سوییس است.هدف از تشکیل این فدراسیون ساماندهی به مسابقات شمشیربازی در دنیا بوده است.امروزه برگزاری مسابقات جهانی، کمک در ساماندهی مسابقات این رشته در المپیک و همچنین تصویب و به‌روزرسانی قوانین در خصوص اسلحه‌ها و قوانین این ورزش از وظایف فدراسیون جهانی است. در حال حاضر این فدراسیون 145 عضو دارد.

رکورد داران[ویرایش]

در طول تاریخ مسابقات شمشیربازی در المپیک دو کشور ایتالیا و فرانسه سرآمد سایر کشور ها در کسب مدال بودند و اکثر مدال های این رشته را تصاحب کرده اند.

کشور طلا نقره برنز مجموع
ایتالیا 48 40 33 121
فرانسه 41 40 37 115
مجارستان 35 22 26 83
اتحاد جماهیر شوروی 9 4 6 19
لوگوی فدراسیون جهانی

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی