جوجیتسو برزیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رقابت دو استاد جوجیتسو برزیلی در مسابقات قهرمانی جوجیتسو جهان ۲۰۰۹، مبارزی که در پائین قرار گرفته در حال اجرای تکنیک خفه‌کردن مثلثی یکی از مهمترین فنون جوجیتسو برزیلی است.
دو سرباز آمریکایی در حال تمرین در یک کلاس جوجیتسو برزیلی در عراق، ژانویه ۲۰۰۴

جوجیتسو برزیلی (به پرتغالی: Brazilian jiu jitsu) نوعی هنر رزمی است که بر فنون گلاویزی و مبارزه در وضعیت خاک تأکید دارد. در مبارزات این رشته هدف نهایی به‌دست آوردن وضعیت برتر نسبت به حریف و بی‌دفاع ساختن او با استفاده از تکنیک‌های قفل‌کننده‌است.

جوجیتسو برزیلی در اوایل سدهٔ بیست میلادی از هنر رزمی ژاپنی کودوکان جودو تکامل یافت که خود در سدهٔ نوزدهم بر اساس سبک جوجیتسو ژاپنی برخی مدارس ژاپن طراحی شده بود. از میان فنون جودو و جوجیتسو در جوجیتسو برزیلی تأکید بیشتر بر نه-وازا (فنون خاک) است. بنیان‌گذار این رشته برادران کارلوس و هلیو گریسی هستند. کارلوس جودو را از میتسویو مائدا استاد ژاپنی مقیم برزیل آموخت و سپس آن را به برادران و اعضای خانواده خود آموخت. قدرت این رشتهٔ رزمی برای نخستین بار با شروع مسابقات آزاد یواف‌سی که مبارزان از کلیه رشته‌ها در آن شرکت می‌کردند و پیروزی‌های اسطورهٔ این رشته رویس گریسی(Royce Gracie) بر همگان اثبات شد.امروزه تمرین و آموزش جوجیتسو برای شرکت در مبارزات آزاد به یک اصل بدل شده‌است.

این رشته بر این اصل تأکید دارد که یک شخص کوچک‌تر و ضعیف‌تر با به‌کارگیری صحیح تکنیک‌ها و شناخت شیوه‌های جابه جایی نیرو می‌تواند یک مهاجم بزرگ‌تر و قوی‌تر از خود را شکست دهد. تمرین این رشته برای دفاع شخصی، شرکت در مسابقات ورزشی (جوجیتسو برزیلی و رشته‌های مشابه) و همچنین هنرهای رزمی ترکیبی صورت می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت این رشته شباهتی به ورزش‌هایی نظیر تکواندو، کاراته و کونگ فو ندارد و به‌طور کامل بر اساس اصول گلاویزی بنیان نهاده شده‌است.

جوجیتسو برزیلی در ایران[ویرایش]

جوجیتسو برزیلی به صورت غیر رسمی از سال ۹۰ با ورود یونس صفرعلیزاده مربی آموزش یافته و دان 2 داده شده توسط رنزو گریسی، به ایران شروع شد.در سال در سال 1393 بردیا هنردار زیر نظر نلسون سولاری دان 5 از برزیل با دریافت کمربند بنفش، حضور خود را رسما اعلام کرد. سید امیر خوشبین سرمربی حال حاضر تیم ملی جوجیتسو ایران نیز در همان سال‌ها کمربند مشکی خود را از ریگان ماچادو دریافت کرد و اولین آکادمی ایرانی را به نام خود تأسیس کرد، از مربیان کارآموخته حال حاضر در ایران می‌توان به سید امیر خوشبین، علی صفرعلیزاده، بردیا هنردار و سید احسان کلینی اشاره نمود. اولین رقابت جوجیتسو برزیلی که مبارزین ایرانی در آن حضور پیدا کردند مسابقات قهرمانی جهان 2014 ابوظبی امارات بود. از برجسته‌ترین مدال آوران این رشته در رقابت‌های بین‌المللی و جهانی در رده بزرگسالان می‌توان به نفراتی همچون علی صفرعلیزاده، امیرحسین خادمیان، حسین(هادی) شریف محمدی، بهمن هنردار، آرش کریمی، علی(سهیل) اکبرپور، محمد فهمی و سید ابراهیم حسینی اشاره کرد، همچنین در رده‌های پیشکسوتان رسول قدوسی، سید احسان کلینی، بردیا هنردار، حبیب رنجبر و سید رضا موسوی خصال صاحب عنوان قهرمانی می‌باشند. در سال 2019 در خلال رقابت‌های قهرمانی جهان در شهر ابوظبی امارات سهیل اکبرپور توانست در رده کمربند بنفش وزن 94 کیلوگرم، در فینال رقابت‌های بزرگسالان و همچنین فینال رقابت‌های پیشکسوتان افتخار آفرینی کند و با کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره کارنامه ای درخشان از خود به جای گذارد.

آکادمی های فعال در ایران[ویرایش]

Star Jiu-Jitsu تحت هدایت سیروان قصیری

iran Jiu-Jitsu academy تحت هدایت سید امیر خوشبین

Arte Suave Academy تحت هدایت بردیا هنردار

Team Xtreme Tehran تحت هدایت علی صفرعلیزاده

Iran Legacy Jiu-Jitsu Team تحت هدایت سید احسان کلینی

Almeida Jiu-Jitsu تحت هدایت محمد زرینی

درجات[ویرایش]

اعطای درجه در جوجیتسو برزیلی بر دو مبنای زیر استوار است؛

  • میزان دانش فنی قابل اجرای هنرجو
  • نمایش هنرجو در مبارزه

دانش فنی هر شخص با توجه به تعداد تکنیک‌هایی که او توان اجرای آن‌ها را دارد و مهارت او در اجرای هر یک از آن‌ها مشخص می‌شود. مهم‌ترین مسئله در این رشته قابل اجرا بودن هر تکنیک است به همین جهت هنرجویان تشویق می‌شوند که تکنیک‌ها را با توجه به توانائی‌های جسمی و شکل بدن خود انجام دهند. البته این دو مبنا برای خارج از ایران است، در ایران به روش کاملا من درآوردی هرکس هرچی دلش بخواهد میبندد.

کمربند[ویرایش]

اجرای یک تکنیک قفل مفصل

درجه ورزش‌کاران این رشته با رنگ کمربند آنان مشخص می‌شود؛

حداقل سن مورد نیاز برای دریافت کمربند آبی ۱۵ سال است و برای افراد زیر ۱۵ سال از کمربندهای زرد، نارنجی و سبز استفاده می‌شود. برای دریافت کمربند مشکی نیز حداقل ۱۹ سال لازم است. دارندگان کمربند مشکی می‌توانند با تمرین و آموزش این رشته تا بالاتر از ۹ درجه (دان) را دریافت کنند. شخصی که دان ۸ را به‌دست می‌آورد از یک کمربند مشکی و قرمز استفاده می‌کند و با دریافت دان ۹ و ۱۰ آن را با یک کمربند سرخ جایگزین می‌کند[۱]

رویس گریسی یکی از پسران بنیان‌گذار جوجیتسو برزیلی نقش غیرقابل انکاری در معرفی و گسترش این رشته در دنیا داشته‌است. او در هر سه دوره نخست مسابقات UFC با استفاده از فنون جوجیتسو برزیلی بر حریفان پیروز شد و نگاه جهانیان را متوجه جوجیتسو برزیلی کرد. گریسی به تازگی در لیست ۵۰ نفره بزرگترین ورزشکاران تمام دوران مجله «اسپرتس ایلستریتد» قرار گرفته‌است.

منابع[ویرایش]

  • علی حق شناس، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، ۱۳۹۴.
  • وبسایت فدراسیون جوجیتسو برزیلی امارات متحده عربی www.uaejjf.com

پیوند به بیرون[ویرایش]