ووشو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اجرای تای چی مدرن توسط مبنا حمدل
اجرای فرم دونفرهٔ جیان‌دائو در بازی‌های سراسری چین

ووشو (به زبان چینی: 武術 - پین‌یین: whǔshù) یا کونگ فو به مجموعه هنرهای رزمی چینی گفته می‌شود که امروزه با نام های سی ام ای نیز شناخته می‌شود و به عنوان یکی از کامل‌ترین رشته‌های رزمی شناخته می‌شود.ووشو به معنای هنر جنگیدن یا هنر رزم میباشد. این هنر رزمی در دو بخش ساندا (بخش مبارزه) و تالو (بخش اجرای فرم) برگزارمی‌شود. قدمت ووشو در کشور چین به زمان های بسیار دور و در حدود ۳۰۰۰ سال پیش، باز می گردد و به عنوان کهن ترین رشته رزمی جهان شناخته می‌شود. در آن زمان به منظور حفظ سلامتی، درمان بیماری ها، افزایش بنیه جسمانی و طول عمر و تعلیم مهارت های نظامی به افراد جامعه، حرکاتی ابداع گردید که بسط و گسترش آن در طول دوره های مختلف به ورزش ووشو یا کونگ‌فو امروزی بدل شده است. پس از انقلاب کمونیستی چین در ۱۹۴۹ این ورزش تحول یافت و دولت چین کلاس های آموزشی،کمربند و فنون جدید را به این ورزش رزمی اضافه کرد.ووشو امروزه یک ورزش بین‌المللی است که زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ووشو اداره می‌شود. مسابقات قهرمانی جهان این رشته از سال ۱۹۹۱ هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و همچنین از ۱۹۹۰ در برنامهٔ بازی‌های آسیایی قرار گرفته‌ است.همچنین مسابقات جهانی کونگ فو زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ووشو در‌ قالب ووشوسنتی برگزار می‌شود.کمربند‌های ووشو به ترتیب به شرح زیر می‌باشد: سفید،زرد،نارنجی،سبز،آبی،بنفش،قهوه‌ای،قرمز،مشکی مشکی‌دان1-مشکی‌دان2-مشکی‌دان3-مشکی‌دان4-مشکی‌دان5-مشکی‌دان6-مشکی‌دان7-مشکی‌‌دان8-مشکی‌دان9 البته در بعضی‌ از سبک‌ها کمربند بنفش‌ حذف می‌شود و بسیاری از ووشو بازان در راه رسیدن به کمربند رنگین کمانی جان خود را فدا کردند و

اجرای تای چی مدرن توسط مبنا حمدل
اجرای فرم دونفرهٔ جیان‌دائو در بازی‌های سراسری چین

ووشو (به زبان چینی: 武術 - پین‌یین: whǔshù) یا کونگ فو و یا بخش ووشو تورکیبه مجموعه هنرهای رزمی چینی و مراقه ای گفته می‌شود که امروزه با نام های سی ام ای یا تورکووشو نیز شناخته می‌شود و به عنوان یکی از کامل‌ترین رشته‌های رزمی شناخته می‌شود.نام ووشو در شمال کشور چین برای هنر رزمی چینی استفاده می شود ، ولی ووشو تورکی از قدیمی ترین ورزشهای جهان است و اما کونگ فو در جنوب چین برای سبک های چینی کاربرد دارد اما ووشو و کونگ فو اشاره به سبک های چینی دارند و تفاوتی بینشان نیست. ووشو به معنای هنر جنگیدن یا هنر رزم با تورک میباشد و کونگ فو به معنای دستاورد انسان مراغه ایست. این هنر رزمی در سه بخش ساندا (بخش مبارزه) و تالو (بخش اجرای فرم) و فرم مهم تمام مطالب ووشو تورکی برگزارمی‌شود. قدمت ووشو در کشور چین به زمان های بسیار دور و در حدود ۳۰۰۰ سال پیش، باز می گردد این درحالیست که قدمت فنون و اصول ووشو تورکی به 3200 میلیارد سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد و به عنوان کهن ترین رشته رزمی جهان شناخته می‌شود. در آن زمان به منظور حفظ سلامتی، درمان بیماری ها، افزایش بنیه جسمانی و روحانی (که در آینده به آن خواهیم پرداخت و توسط استاد کونبا تدریس میشد ) و طول عمر و تعلیم مهارت های نظامی به افراد جامعه، حرکاتی ابداع گردید که بسط و گسترش آن در طول دوره های مختلف به ورزش ووشو یا کونگ‌فو امروزی بدل شده است. پس از انقلاب کمونیستی چین در ۱۹۴۹ این ورزش تحول یافت و دولت چین کلاس های آموزشی،کمربند و فنون جدید را به این ورزش رزمی اضافه کرد.ووشو امروزه یک ورزش بین‌المللی است که زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ووشو اداره می‌شود. مسابقات قهرمانی جهان این رشته از سال ۱۹۹۱ هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و همچنین از ۱۹۹۰ در برنامهٔ بازی‌های آسیایی قرار گرفته‌ است.همچنین مسابقات جهانی کونگ فو زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ووشو در‌ قالب ووشوسنتی و تورکی به مدیرت استاد حمیدلیان برگزار می‌شود.کمربند‌های ووشو به ترتیب به شرح زیر می‌باشد: سفید،زرد،نارنجی،سبز،آبی،بنفش،قهوه‌ای،قرمز،مشکی مشکی‌دان1-مشکی‌دان2-مشکی‌دان3-مشکی‌دان4-مشکی‌دان5-مشکی‌دان6-مشکی‌دان7-مشکی‌‌دان8-مشکی‌دان9 البته در بعضی‌ از سبک‌ها کمربند بنفش‌ حذف می‌شود و کمربند آخر که فقط مربوط به استاتید غلعه میشم در مراقه میشود و هزاران ووشوباز در این مسیر رسیدن به کمربند هفت رنگ جان باختند میشود که حتی کونگفو کاران معبد شایولین به آن غبطه میخورند.

تالو[ویرایش]

تالو در زبان چینی به معنای فرم است. مسابقات ووشو در دو بخش ساندا و تالو اجرا میشود. در بخش تالو که بخش اجرای فرم است به طور معمول از فرم سبک‌های تای چی چوان ، چانگ چوان ، نان چوان اجرا می‌شوند. [۱]

سبک‌ها[ویرایش]

اجرای تای چی مدرن توسط یک بانو

ووشو دارای بیش از ۳۰۰ سبک است. اما سه سبک اصلی ووشو چانگ چوان، نان چوان، و تای چی چوان هستند.البته سبک های مهم دیگری همچون وینگ چون یا شائولین کونگ فو نیز وجود دارند. درمسابقات بین‌المللی فرم های استاندارد وحرفه‌ای ازاین سه سبک اجرا می‌شود.

  • چانگ چوان شامل سبک‌های شمالی کونگ‌فو می‌شود. واژه چانگ چوان به معنی مشت بلند می‌باشد. در این سبک از حرکات با دستان و پاهای کشیده و حرکات زیبای آکروباتیک استفاده می‌شود.
  • نان چوان به معنی تحت‌اللفظی مشت کوتاه شامل سبک‌های جنوبی کونگ‌فو می‌شود؛ و بیشترحرکات آن انفجاری و باسرعت است و نمایان گر درگیری های نزدیک می‌باشد.

تای چی چوان سبکی است که برپایه انرژی چی بناشده است وبه تقویت بدن هم ازنظرجسمی وهم از نظرروحی می‌پردازد.

در این سبک حرکات آرام همراه باتنفس اصولی انرژی بدن راتنظیم می‌کند. این سبک به داشتن خصیصه مدیتیشن در حرکت معروف است. مسابقات ووشو در دو بخش نمایشی (تالو) و مبارزات سانشو یا سان‌دا برگزار می‌شود.

تالو از فرم‌های رزمی تشکیل می‌شود که معمولاً مقامات منتخب دولت چین آن‌ها را بر اساس فرم‌های سنتی هنرهای رزمی چینی ابداع کرده‌اند و انواع استقرارها، لگدها، مشت‌ها، حرکات تعادلی، پرش‌ها، فنون جارویی و فنون پرتابی در آن‌ها گنجانده شده‌است. سان‌دا یا سان‌شو نیز یک روش مبارزهٔ فول کنتاکت است که بر اساس تکنیک‌های سبک‌های مختلف کیک بوکس و کشتی چینی مانند شوای چیائو طراحی شده و شباهت زیادی به مبارزات کیک‌بوکسینگ و ام ام ای دارد، اما فنون گلاویزیِ بیشتری در آن دیده می‌شود. این مسابقات بر روی سکو یا همان رینگ باز برگزار می‌شود. مسابقات تالو و ساندا معمولاً در کنار هم برگزار می‌شوند. [۲]_

ساندا یا ساشنو[ویرایش]

ساندا و سانشو در زبان چینی به معنای مبارزه آزاد هستند.سان‌دا یا سان‌شو نیز یک روش مبارزهٔ فول کنتاکت است که بر اساس تکنیک‌های سبک‌های مختلف ژیمناستیک ، کیک بوکسینگ ، کشتی چینی مانند شوای چیائو طراحی شده و شباهت زیادی به مبارزات کیک‌بوکسینگ و ام ام ای دارد، اما فنون گلاویزیِ بیشتری در آن دیده می‌شود. این مسابقات بر روی سکو یا همان رینگ باز برگزار می‌شود.همچنین مسابقات حرفه‌ای ساندا در کشور چین در‌ سازمان‌های مختلف همچون سازمان (سی اف سی) برگزار می‌شود.همچنین مسابقاتی با نام سانداوانگ در چین برگزار میشود که در این مسابقات ضربات آرنج و زانو و حتی کله هم آزاد است. از سانداکاران برجسته میتوان به حسین اوجاقی ، مسلم سالیکوف و... نام برد.

ناکامی ووشو در عضویت المپیک[ویرایش]

فدراسیون بین‌المللی ووشو تلاش ناموفقی برای حضور این ورزش در المپیک ۲۰۰۸ پکن داشت. البته کمیته بین‌المللی المپیک به چین اجازه داد تا مسابقات ووشو پکن ۲۰۰۸ را هم‌زمان با المپیک پکن برگزار کند اما این مسابقات در زمرهٔ مسابقات رسمی یا حتی نمایشی المپیک قرار نمی‌گرفتند ، چراکه ورزش ووشو را سبک ورزش رزمی غیر علمی و ناسازگار با واقعیت می دانستند.

کمیته بین‌المللی المپیک هم‌چنین در سال ۲۰۱۱ ووشو را به عنوان یکی از هشت رشته ورزشی انتخاب کرد که در صورت حذف کشتی کاندیدای حضور در المپیک ۲۰۲۰ خواهند بود. ورزش‌های کاراته، اسکیت، سافت‌بال، بیسبال، صخره‌نوردی، اسکواش، موج‌سواری دیگر کاندیداهای حضور در این المپیک هستند.[۳] مسابقات المپیک با حداکثر ۲۸ رشته ورزشی برگزار می‌شود و در صورت قطعی شدن حذف ورزش کشتی امکان حضور یک رشته دیگر به جای آن فراهم خواهد شد. اما در سال ۲۰۱۶ کمیته‌بین‌المللی المپیک تصمیم به ابقای کشتی گرفت اما به دلیل میزبانی کشور ژاپن رشته کاراته نیز وارد المپیک شد.

پانویس[ویرایش]

  1. حق شناس، علی، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴، ص ۳۶۰
  2. حق شناس، علی، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴، ص ۳۶۱
  3. IOC announces new events for Sochi 2014, shortlisted sports for 2020 Olympic.org

منابع[ویرایش]

  • علی حق‌شناس، دانشنامۀ هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]