جنگ‌افزار سرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سلاح سرد)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سلاح سرد به هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد و از حیطهٔ باروت، شلیک و انفجار گلوله خارج باشد، سلاح سرد می‌گویند.

انواع چاقو، زنجیر، پنجه بوکس، قمه،قداره،انواع افشانه‌های اشک‌آور، خواب‌آور و بیهوش‌کننده و شوکرهای الکتریکی، تفنگ و کلت بادی شبیه سلاح گرم، انواع پرتاب‌کننده‌های سوزن‌های سمّی و آغشته به مواد شیمیایی و بیولوژیکی و سلاح‌های بی‌حس‌کنندهٔ جانوران سلاح سرد محسوب می‌شوند.

سلاح‌های سرد ژاپنی، مربوط به حدود سال‌های ۱۸۹۲–۱۸۹۵

معرفی سلاح های سرد[ویرایش]

  • چاقو:این نوع سلاح انواع متفاوتی دارد که از این موارد میتوان به چاقوی ضامن دار،چاقوی کشویی و چاقوی معمولی(کارد) اشاره داشت.چاقو‌ها معمولا از یک تیغه برّنده و یک قسمت دسته که از جنس پلاستیک،فلز یا چوب میباشد تشکیل شده‌اند.
  • زنجیر:این نوع سلاح نیز انوع مختلفی دارد از جمله زنجیر اسپرینگ،زنجیر نینجا(ووشو) و.... زنجیر اسپرینگ که یکی از معروف‌ترین سلاح‌های سرد میباشد عموما به صورت دستی درست شده و استفاده می‌شود؛این سلاح از یک دسته چرمی و واشر‌های فنری درست شده‌است و دو نوع برّنده و معمولی دارد.زنجیر نینجا نیز از قطعات آهنی و چوبی تشکیل شده است؛این زنجیر از یک دسته چوبی یا فلزی و زنجیر های به هم بافته شده تشکیل شده و یک تیغه فلزی برّان در انتهای خود دارد.به صورت عمده این سلاح در ورزش ووشو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • پنجه بوکس:این نوع سلاح که مورد استفاده در نزاع خیابانی می‌باشد در داخل انگشتان قرار می‌گیرد و نوک تیز یا پخ دارد و اکثرا از فلزی سخت تشکیل می‌شود.
  • قمه:نوعی سلاح‌سرد می‌باشد که مانند شمشیر ولی با طول کمتر.این سلاح از یک دسته عموما چوبی و یا تیغه فلزی تشکیل شده‌است.
  • قداره:این سلاح بسیار شبیه به قمه با طولی بین ۳۴ تا ۴۱ سانتی متر می‌باشد و از یک تیغه فلزی و یک دسته چوبی یا فلزی تشکیل شده‌است.
  • افشانه اشک آور(اسپری فلفل):نوعی سلاح سرد است که به صورت عمده در استفاده نیروی انتظامی و نیروهای ضدشورش میباشد و برای آرام کردن نزاعهای دسته جمعی مورد استفاده پلیس قرار می‌گیرد.
  • شوکر الکتریکی:نوعی سلاح‌سرد می‌باشد که عموما از طرف پلیس در برابر مجرمان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و دارای انواع متفاوت با ولتاژهای متفاوت می‌باشد.استفاده از این سلاح نیازمند آموزش ‌های خواص می‌باشد و استفاده ناشیانه از این سلاح می‌تواند نتایج زیان‌باری به همراه داشته باشد.
  • تفنگ و کلت‌های بادی:این نوع از سلاح‌ها با وجود اینکه در رده تفنگ‌ها قرار می‌گیرند اما به دلیل نبود انفجار و مورد استفاده قرار نگرفتن باروت در هنگام شلیک گلوله(ساچمه) در رده سلاح‌های سرد طبقه‌بندی می‌شوند.