هنرهای رزمی ترکیبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هنرهای رزمی ترکیبی تا حدی یادآور مسابقات پانکریشن است که در المپیک باستانی یونان انجام می‌شد و در آن هم از ضربات دست و پا و هم از فنون کشتی استفاده می‌شد.

هنرهای رزمی ترکیبی یا (Mixed Martial Arts (MMA یک ورزش رزمی کامل است که مبارزان می‌توانند از ضربه‌های مشت، آرنج، زانو، پا، فنون درگیری و گلاویزی ایستاده، در خاک، فنون پرتابی و قفل مفاصل استفاده کنند؛ که شامل ترکیبی از تمام ورزش‌های رزمی می‌باشد؛ و بزرگترین و معتبرترین سازمان های برگذاری این مسابقات، سازمان های یواف‌سی،کی وان،استریک‌فورس می‌باشد.

قوانین[ویرایش]

مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی با حداقل قوانین محدودکننده انجام می‌شود، اجرای فنون تقریباً تمام رشته‌های رزمی در آن آزاد است و به همین دلیل خشونت بالایی در مسابقات آن وجود دارد. این مسابقات به طور معمول بر روی یک سکوی هشت ضلعی که دور آن با توری‌های فلزی پوشیده شده است، برگزار می‌شود.

قوانین کلی MMA

حمله به بیضه فروکردن انگشت در چشم فروکردن انگشت به هرکدام ازمنافذبدن نیشگون گرفتن ووقتی که حریف بیهوش روی زمین افتاده باشد باباپاضربه زدن به حریف خطا محسوب می‌شود

مکمل‌های MMA[ویرایش]

به منظور حرفه شدن در این رشته می‌توان از دیگر رشته‌های رزمی بهره گرفت.

که بهترین رشته‌های مکمل برای هنرهای رزمی ترکیبی عبارت اند از: بوکس، تکواندو،کیک بوکسینگ ،موی تای، کیوکوشین، ساندا، کشتی، جودو، جوجیتسو برزیلی

از بوکس به عنوان ضربات مشت و نحوهٔ گارد و دفاع

از موی تای به عنوان ضربات آرنج و زانو و ساق

از کیوکوشین به عنوان محکم کردن بدن در برابر ضربات

از تکواندو به عنوان ضربات سرعتی و متفاوت پا

از کیک بوکسینگ به عنوان تریکیب دست و پا

از ساندا به عنوان جواب دادن به ضربات با استفاده از فنون درگیری و گول با استفاده ترکیب دست و پا

از کشتی به عنوان زیر گیری و خاک کردن‌ها

از جودو به عنوان فنون پرتابی

از جوجیتسو برزیلی به عنوان فنون در خاک و قفل مفاصل

تاریخچه MMA[ویرایش]

رقابت‌های MMA در کل شیوه جدیدی از رقابت‌های رزمی محسوب می‌شود اما اگر به گذشته نگاه کنیم می‌توان رگه‌هایی از رقابت‌های «وال تودو» که از سال ۱۹۲۰ در برزیل برگزار می‌شود را در MMA امروزی مشاهده کرد و اگر خیلی به عقب برگردیم شاید «پانکریشن» این نقش را برعهده بگیرد.

به طور کلی تفکر ترکیب رشته‌های مختلف رزمی، بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ رشد پیدا کرد که نقش اصلی را در این مورد بروس لی بازی کرد. او معتقد بود یک مبارز خوب، یک بوکسور، یک کاراته کا یا یک جودوکا نیست. یک مبارز خوب کسی است که خودش را با هر سبکی وفق داده و توانایی مبارزه در هر استایلی را دارد.

این حرف بعدها توسط دانا وایت به صورت عملی وارد عرصه رقابت‌های رزمی شد. دانا وایت رئیس UFC و کسی است که امروز وی را به عنوان پدر MMA می‌شناسند.

MMA نوین از سال ۱۹۹۳ با برگزاری مسابقات UFC در ایالات متحده و به دنبال آن رقابت‌های PRIDE در سال ۱۹۹۷ در ژاپن کلید خورد. این رقابت‌ها از آن زمان تا به حال از نظر قوانین تغییرات زیادی را شاهد بوده است؛ با این هدف که این تغییرات بتواند رقابت‌های MMA را به عنوان یک ورزش به جامعه معرفی کرده و گسترش دهد. مسابقات MMA هم اکنون در سراسر جهان کاملاً شناخته شده و در ایالات متحده و ژاپن از محبوبیت شگرفی برخوردار است.

.[۱]

پانویس[ویرایش]

۲. #هنرهای رزمی ترکیبی