شبکه یک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکهٔ یک سیما
IRIBTV1.svg
راه‌اندازی‌شده۱۱ مهر ۱۳۳۷ (۶۲ سال پیش)
شبکهشبکه یک سیما
متعلق بهسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
قالب تصویر۱۶:۹ (۵۷۶آی، SDTV)
شعارشبکه یک ، شبکهٔ هر ایرانی
کشور ایران
زبانفارسی
دفترهای مرکزیتهران
پیشتر نامیده می‌شدتلویزیون ملی ایران
وبگاهwww.tv1.ir
در دسترس‌بودن
زمینی
ایستگاه جماران (تهران)CH37 UHF دیجیتال
ایستگاه جماران (تهران)CH25 UHF آنالوگ
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۱۹۰۰/عمودی/۲۷۵۰۰
بدر ۵۱۱۸۸۱/افقی/۲۷۵۰۰
اینتل‌ست ۳۹۱۱۵۵۵ / عمودی / ۳۰۰۰۰
اکسپرس ای‌ام ۷۱۱۶۷۷ / عمودی / ۳۰۰۰۰ / ۳/۴
رسانه جاری
پخش آنلاین شبکه ۱ سیما

شبکهٔ یک یا شبکهٔ ملی یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعهٔ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود. این شبکه که از طرف مسئولان اجرائی‌اش با نام شبکهٔ ملی نیز یاد می‌شود، قدیمی‌ترین رسانهٔ تصویری فارسی‌زبان در جهان ا‌ست.

تاریخچه[ویرایش]

این شبکه در ۱۱ مهر ۱۳۳۷ با نام تلویزیون ملی ایران شروع به کار کرد. در آن زمان این شبکه به عنوان بخشی از رادیو تلویزیون ملی ایران فعالیت می‌کرد.

با سفر محمدرضا پهلوی به فرانسه و طی قراردادی با ژاک شیراک نخست‌وزیر وقت فرانسه، ایران سیستم رنگی سکام را از این کشور خرید و در ۵ بهمن ۱۳۵۰ شبکه یک سیما افتتاح شد. در سال ۱۳۵۴، این شبکه پخش برنامه‌هایش به صورت رنگی را آغاز کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران نام این شبکه از تلویزیون ملی به نام فعلی‌اش تغییر کرد. از سال‌های میانی دههٔ ۱۳۸۰ شمسی از این شبکه با نام شبکه ملی نیز یاد می‌شود.

در دوران مدیریت علی لاریجانی بر صدا و سیما این شبکه سیستم پخش رنگی خود را از سکام به پال تغییر داد.

از ۱۴ تیر ۱۳۹۷ مجید زین‌العابدین مدیریت این شبکه را بر عهده دارد. شبکه اول سیما در ۲۸ آبان ۱۳۹۷ به مناسبت شصتمین سالگرد تأسیس شبکه، هویت بصری و گرافیک شبکه را بروزرسانی کرد.

گسترهٔ پخش[ویرایش]

این شبکه هم‌اکنون توسط ۳ ماهوارهٔ اینتل‌ست ۳۹، اکسپرس ای‌ام ۷ و بدر ۵ در ایران و بخش‌هایی از آسیا قابل دریافت است. همچنین این شبکه توسط صدها ایستگاه رله در سراسر ایران قابل دریافت است. این شبکه از طریق شبکه‌های تلویزیون کابلی در افغانستان نیز قابل دریافت است.

برنامه‌ها[ویرایش]

این شبکه محتوایی سیاسی اجتماعی دارد. بخش‌های خبری، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این شبکه‌است. بخش‌های خبری اصلی شبکه اول در ساعت‌های ۹ بامداد، ۱۴، ۱۹ و ۲۱ پخش می‌شوند. برنامه‌های فرمول یک، ثریا، این شب‌ها، سیمای خانواده، صبح بخیر ایران، آفتاب شرقی، پایش، حرف حساب، و ورزش و مردم از جمله برنامه‌های شاخص این رسانهٔ تلویزیونی می‌باشند.

نشان‌واره‌ها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "ویدئویی از پخش برنامه راز بقا در دهه ۷۰ شمسی". Retrieved 10 Dec 2015.