پرش به محتوا

سپر کانادا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سپر کانادا
سن: پرکامبرین
گونهسپر
زیربخش‌هاLaurentian Upland
Kazan
مساحت۸۰۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع
موقعیت
منطقهآمریکای شمالی
کشور کانادا
 ایالات متحده آمریکا

سپر کانادا منطقه وسیعی از سنگ‌های پرکامبرین (نواحی قرمز) است که خلیج هادسون) را احاطه کرده و در شمال، شمال‌شرق و شرق میانه کانادا و بخش شمالی غرب میانه ایالات متحده آمریکا گسترده شده‌است.

سپر کانادا (انگلیسی: Canadian Shield) یک سپر زمین‌شناسی و ناحیه وسیعی متشکل از رخنمون سنگ‌های آذرین و دگرگونی متعلق به دوره پرکامبرین است که هسته زمین‌شناختی قدیمی قاره آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد. سپر کانادا از سنگ‌های آذرین ناشی از فعالیت طولانی‌مدت آتشفشانی پدید آمده که روی آن را لایه نازکی از خاک پوشانیده است. این عارضه زمین‌شناختی با سنگ بستر یک‌پارچه در مرکز و شرق کانادا از دریاچه‌های بزرگ تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده شده و بیش از نیمی از مساحت کانادا را می‌پوشاند. گستره جنوبی این سپر تا مرزهای ایالات متحده آمریکا نیز می‌رسد. با وجود منابع غنی موجود در این منطقه، جمعیت آن پراکنده و توسعه صنعتی آن اندک است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]


A globus

گیتاشناسی یا جغرافیا یا زمین‌نگاری در حقیقت مطالعهٔ روابط بین جوامع متشکل انسانی و محیط زندگی آن‌هاست. به بیانی دیگر جغرافیا دانشی‌است که دربارهٔ سطح زمین و پدیده‌های طبیعی، آب‌وهوا، رستنی‌ها، خاک، فراورده‌ها و پراکندگی آن‌ها بر روی زمین و روابط آن‌ها با انسان گفتگو می‌کند. هر یک از موارد مورد بررسی این دانش رشتهٔ ویژه‌ای مانند زمین‌شناسی، هواشناسی،ستاره‌شناسی، مردم‌شناسی، و زیست‌شناسی را پدید آورده‌است. جغرافیا مطالعهٔ زمین و اراضی، سیما، جمعیت و پدیده‌هایش است. جغرافیای نوین نظم و انضباطی فراگیر است که در درجهٔ نخست به دنبال درک زمین و همهٔ پیچیدگی‌های انسان و طبیعت بوده‌است و تنها منحصر به چیزها و جایشان نیست، بلکه در مورد آنکه چگونه تغییر کرده و خواهند کرد نیز هست. جغرافیا به عنوان «پلی میان انسان و علوم فیزیکی»، به دو شاخهٔ اصلی «جغرافیای انسانی» و «جغرافیای فیزیکی» بخش شده‌است. ادامه...