دولت کانادا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دولت کانادا
The bilingual Government of Canada wordmark
امضا
تشکیل۱۸۶۷
کشورکانادا
وبگاهcanada.ca
مهم‌ترین اشخاص
رئیس دولتپادشاه
نائب السلطنهفرماندار کل
مقرRideau Hall
قانون گذار
قوه مقننهپارلمان
محل ملاقاتCentre Block
اجرایی
کابینهٔ اصلیشورای خبرگان ملکهٔ کانادا
رهبررئیس شورای خبرگان
عضو اصلیکابینه
رئیس دولتنخست‌وزیر
محل ملاقاتLangevin Block
قضایی
دادگاهدیوان عالی کانادا
Canada wordmark.svg
Government of Canada signature.svg

دولت کانادا، رسماً دولت علیاحضرت حکومت فدرال دمکراتیک کانادا توسط یک اقتدار مشترک است.

پارلمان کانادا در اتاوا

کانادا دارای حکومت پادشاهی مشروطه است. ملکه الیزابت دوم از بریتانیای کبیر، ملکه کانادا و رئیس کشور به‌شمار می‌رود.[۱][۲] و دموکراسی پارلمانی با نظام فدرال دولت پارلمانی و روش قوی دموکراتیک در این کشور. قانون اساسی کانادا بر چارچوب‌های قانونی کشور حاکم است و شامل قوانین و قراردادهای مکتوب و نامکتوب است.[۳] قانون اساسی شامل قوانین آزادی و حقوق بشر نیز است که در مورد حمایت از حقوق اولیه انسان و آزادی در این کشور حمایت می‌کند و در کل حاوی این مطلب است که حقوق هیچ‌کس در این کشور نمی‌تواند توسط هیج سطحی از دولت چه حقیقی وچه حقوقی، نقض شود. اگر چه این قانون شامل یک بخش ۳۳ قسمتی در مورد این حقوق نیز هست که به پارلمان و مجلس ایالتی این دولت این اجاره را می‌دهد که برای یک دورهٔ ۵ ساله، بطورموقت برخی از بخش‌های دیگر این چارتر را بر اساس صلاح کشور کنار بگذارند.

جایگاه نخست‌وزیر کانادا به عنوان عضو ارشد دولت، متعلق به حزب ارشد سیاسی است که باید اعتماد اکثریت اعضاء را در مجلس عوام بدست آورد. نخست‌وزیر و اعضای کابینه وی به‌طور رسمی توسط فرماندار که نماینده ملکه نیز هست، منصوب می‌شود. اگر چه طبق قرار داد، نخست‌وزیر اعضای کابینه را انتخاب می‌کند و فرماندار نیز به انتخاب وی احترام می‌گذارد. اعضای کابینه به صورت سنتی، از اعضای حزب نخست‌وزیر، توسط اعضای کابینه وخود نخست‌وزیر انتخاب می‌شوند و این اعضا در مجلس محرمانه ملکه برای خدمت به کانادا قسم می‌خورند و بدین ترتیب مسئولین و وزرای این کشور پادشاهی انتخاب می‌شوند. نخست‌وزیر در این کشور بیشترین قدرت سیاسی را خصوصاً در انتصاب دیگر مقامات رسمی در دولت و خدمات شهری، داراست. میشائل ژان، از ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۵، فرماندار این کشور و استفان هارپر، رهبر حزب کنسرواتیو کانادا، از ۶ فوریه ۲۰۰۶ به عنوان نخست‌وزیر، ایفای نقش می‌کنند.

پارلمان کانادا، از ملکه و دو مجلس تشکیل شد:مجلس عوام و مجلس سنا. هر یک از اعضای مجلس عوام توسط آرای اکثریت در هر یک از استان‌ها و بخش‌های کانادا، انتخاب می‌شوند، زمان انتخابات عمومی توسط فرماندار، به پیشنهاد نخست‌وزیر، اعلام می‌شود و این در حالی است که هیچ دوره ریاست پارلمانی کوتاهی وجود ندارد وانتخاب جدید پس از گذشت ۵ سال از انتخابات عمومی قبلی، انجام می‌شود. اعضای مجلس سنا، که هر کدام مسئول منطقه‌ای خاص خواهند شد، توسط نخست‌وزیر انتخاب و به‌طور ر سمی توسط فرماندار منصوب می‌شوند تا سن ۷۵ سالگی خدمت می‌کنند. ۴حزب اصلی کانادا، حزب کنسرواتیو، لیبرال، نیو دموکراتیک (NDP) وBloc Québécois است. دولت کنونی توسط حزب لیبرال روی کار آمد. در حال حاضر حزب محافظه کار و سپس نیو دموکراتیک بیشترین اعضا را در مجلس عوام پس از حزب حاکم حزب لیبرال دارا هستند و حزب بلوک کبکوا و حزب سبز بعد از این احزاب، توانسته‌اند کرسی‌هایی را در مجلس عوام کسب کنند. دیگر احزاب کوچک در کانادا، در حال حاضر نماینده‌ای در پارلمان ندارند، فهرستی از احزاب سیاسی در کانادا، که اجازه ورود در پارلمان، با انتخاب نماینده‌شان داشته‌اند، وجود دارد که حائز اهمیت می‌باشد.

منابع[ویرایش متنی]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۸ ژوئیه ۲۰۰۸.
  2. «Role and Responsibilities of the Governor General». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ دسامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۸ ژوئیه ۲۰۰۸.
  3. Constitution Acts 1867 to 1982 : Table of Contents