سنگ‌نگاره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سنگ نگاره)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سنگ‌نگاره‌ای در گلپایگان (منطقه تیمره)
سنگ‌نگاره‌ای در تخت جمشید که نمادی از نوروز زرتشتیان را نشان می‌دهد. در اعتدال بهاری در روز نخست نوروز، نیرو و توان شیر و گاو در حال نبرد برابر است. شیر نماد خورشید و گاو نماد زمین است.
سنگ‌نگاره‌ای در خمین (منطقه تیمره)

سنگ‌نگاره نگاره‌ای نمادین است که بر روی سنگ تراشیده شده و بر روی سطح بیرونی آن نمایش‌پذیر است. سنگ‌نگاره نه انواعی از تصویرنگاشت، که رویدادها را بر پایهٔ ترتیب زمانیشان به نمایش می‌گذارند، هستند و نه غارنگاره، که یک نوع نقاشی بر روی دیوارهای یک غار است. آن‌ها بخشی از هنر سنگی هستند.

سنگ‌نگاره‌ها را می‌توان از کهن‌ترین آثار تاریخی و هنری به جا مانده از بشر دانست. در ایران، چند ده هزار نمونه از این نقاشی‌ها بر روی سنگ‌ها یافت شده‌اند. عمر بعضی از این نگاره‌ها به بیش از ۴۰٬۰۰۰ سال می‌رسد.[۱] هنر صخره‌ای کهن‌ترین شکل سنگ‌نگاره است. تیمره گلپایگان[نیازمند منبع] دارای بیشترین[نیازمند منبع] و کاملترین[نیازمند منبع] مجموعه سنگ‌نگاره‌های ایران است و پایتخت سنگ‌نگاره‌های ایران به شمار می‌رود[نیازمند منبع]. بیش از 36000 سنگ نگاره در قالب 31 منطقه در تیمره گلپایگان وجود دارد[نیازمند منبع]. کشف سند ازدواج به شکل سنگ نگاره در حدود ۱٬۳۵۰ پیش از میلاد در بوگازکوی (Boḡazköy) واقع در آناتولی، با ذکر نام پادشاه هیتی و حاکم تمدن میتانی که فرمانروایان سرزمین‌هایی هستند که مردم در آنجا به الهه‌های هندی-ایرانی میترا-وارونا، ایندرا و اشوین‌ها متوسل می‌شوند و آن‌ها را می‌پرستند. این سند ظاهراً رسیدن موجی از اقوام هندو-ایرانی را به شمال غرب ایران تصدیق می‌کند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

گالری عکس‌ها[ویرایش]

  1. سنگ‌نگاره‌های ایران، Iran Rock Art، دریافت‌شده در ۲ مارس ۲۰۱۳
  2. CHRONOLOGY OF IRANIAN HISTORY PART 1 iranicaonline.org