روز جهانی چپ‌دست‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز جهانی چپ دست‌ها، میدان لستر، لندن، ۱۳ آگوست ۲۰۰۲
سید حسن امین در حال رونمایی از تمبر مخصوص این روز در سومین جشن سالانهٔ چپ‌دست‌ها در ایران (۱۳۹۷)

روز جهانی چپ‌دست‌ها (به انگلیسی: International Lefthanders Day) یک روز بین‌المللی است که هر ساله در روز ۱۳ آگوست برابر با ۲۲ مرداد برای تفاوت افراد چپ دست جشن گرفته می‌شود. نام این روز در سال ۱۹۷۶ برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد شد و به تصویب رسید.[۱]

روز بین‌المللی چپ دست‌ها به منظور تجلیل و افزایش آگاهی از مزایا و معایب چپ دست بودن در جهانی که عمدتاً افراد راست دست هستند ایجاد شد درحالی که ۷ تا ۱۰٪ از جمعیت جهان را چپ دست‌ها تشکیل می‌دهند.[۲]

این روز همچنین آگاهی را در مورد مسائلی که چپ دستها با آن روبرو هستند، گسترش می‌دهد. اهمیت نیازهای ویژه برای کودکان چپ دست و احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی برای چپ دست‌ها.[۳][۴]

دلیل نامگذاری این روز، به دلیل این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست‌ها طراحی شده‌اند (مانند صندلی‌های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، کلیدهای اصلی دسته‌های بازی، قانون‌های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک‌ها و اداره‌ها و…) و چپ دست‌ها را مجبور به کاربرد از دست راست می‌کنند.

چپ‌دستی به معنای استفاده عادی افراد در به‌کارگیری از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به‌ویژه نوشتن است. پژوهش‌های گوناگون نشان می‌دهد که در جامعه‌های گوناگون، ۷۰ تا ۹۰ درصد جمعیت، راست‌دست و دیگران چپ‌دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی به کار بردن هر دو دست را دارند.

منابع[ویرایش]

  1. «International Left-Handers Day: Here Are Some Famous Lefties». NDTV.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۱۴.
  2. Scharoun, Sara M.; Bryden, Pamela J. (2014-02-18). "Hand preference, performance abilities, and hand selection in children". Frontiers in Psychology. 5. doi:10.3389/fpsyg.2014.00082. ISSN 1664-1078. PMC 3927078. PMID 24600414.
  3. Peart, Karen N. (2013-10-31). "Left-handed people more likely to have mental disorders like schizophrenia". YaleNews (به انگلیسی). Retrieved 2021-08-14.
  4. "8 New Scientific Findings About Left-Handedness | Psychology Today". www.psychologytoday.com (به انگلیسی). Retrieved 2021-08-14.