خارسرتباران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خارسران)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خارسرتباران
Acanthocephala Pomphorhynchus.jpg
پومفورینکوس[۱] بالغ
در درون یک ماهی آبی[۲]
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
زیرفرمانرو: هوپس‌زیان[۳]
بالاشاخه: پَهن‌زیان[۴]
(طبقه‌بندی‌نشده): دوسوئیان[۵]
شاخه: خارسرتباران
کوهل‌رویتر،[۶] ۱۷۷۱
رده‌ها

باستان‌خارسرتباران
دیرین‌خارسرتباران
Eoacanthocephala

خارسَرتباران (Acanthocephala) شاخه‌ای از کرم‌ها هستند که سرشان خاردار است و گاهی اوقات انگل روده مهره‌داران هستند.[۷] به آن‌ها خاربرسران هم گفته شده‌است. خارسرتباران دارای ساختار خرطوم‌مانند در ناحیۀ سر و فاقد آرواره و روده هستند که بالغ آنها در رودۀ مهره‌داران زندگی می‌کند. در حدود ۱۱۵۰ گونه از خارسران تاکنون توصیف شده‌است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

ویژگی خارسرتباران دارا بودن یک خرطومک proboscis وارون‌شونده و بازوهای خاردار است. این کرم‌ها دارای یک توده عصبی عقده ای جلویی-شکمی هستند که از ان اعصاب جلویی و عقبی منشاء می‌گیرد.

چرخه زیستی خارسرتباران پیچیده است و میزبان‌های آن‌ها شامل بی‌مهرگان، ماهی‌ها، دوزیستان، پرندگان و پستانداران می‌شود. این کرم‌ها در چرخه زندگی به دو میزبان نیازمندند (نابالغ، به سخت‌پوست کوچک، بالغ، به ماهی‌ها). خارسرتباران ذرات غذایی را از طریق دیواره بدن می‌گیرند و برای این کار از بازوهای خاردار خود برای سُنبیدن دیوارهٔ اندام گوارشی میزبان خود استفاده می‌کنند.

نام نوزاد خارسرتباران در مرحلۀ اول سیر تکاملی خارسرچه acanthor و نام کرم خارسر در مرحله‌ای از رشد خارسرک acanthella است.[۸] ابتلا به کرم‌های شاخه خارسرتباران نیز خارسرزدگی acanthocephaliasis نام دارد.[۹]

منابع و پانویس‌ها[ویرایش]

*Tain, L, et al. "Altered Host Behavior and Brain Serotonergic Activity Caused by Acanthocephalans; Evidence for Specificity." The Royal Society, 2006.

  1. Pomphorhynchus
  2. Pomatomus saltatrix
  3. Eumetazoa
  4. Platyzoa
  5. Bilateria
  6. Kohlreuther
  7. فرهنگستان زبان فارسی، بازدید: دسامبر ۲۰۰۸
  8. مجموعهٔ واژه‌های مصوّب فرهنگستان زبان فارسی تا پایان سال ۱۳۸۹.
  9. همان منبع.