فیروزه نیشابور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیروزهٔ نیشابور[۱] به فیروزه‌ای که از معدن‌های نیشابور درمی‌آید گفته می‌شود. معدن اصلی آن در روستای معدن علیا، بخش مرکزی شهرستان فیروزه قرار دارد؛ با ذخیره ۹ هزار تن و ظرفیت تولید سالانه ۱۹ تن. معدن فیروزه نیشابور از کهن‌ترین معادن فیروزه جهان است که از ۲۰۰۰ سال پیش از آن سنگ فیروزه استخراج می‌شود.[۲] نمونه‌های طبیعی-تاریخی فیروزهٔ نیشابور در موزه‌های لندن، زمین‌شناسی تهران نگهداری می‌شود.

سنگ‌های فیروزهٔ نیشابور.

مطالعات علمی[ویرایش]

اولین همایش مرتبط با فیروزه تحت عنوان "فیروزه، صنعت و فرهنگ " سال ۱۳۹۶ در محل دانشگاه نیشابور برگزار شد.

پیشینه[ویرایش]

در ۲ ژانویه ۲۰۱۶، رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران گفت که «معادن نیشابور خیلی وقت است که دیگر از محصول خالی شده و این نتیجهٔ برداشت بی‌رویه از معادن و خام‌فروشی است. در واقع ما دیگر فیروزه نیشابور نداریم.»[۳]

معدن[ویرایش]

روش سنتّی استخراج سنگ‌های فیروزه از معدن فیروزهٔ نیشابور، باعث می‌شود که عملیات آتش باری در آن، سنگ‌ها را خرد کرد و از ظرفیت حقیقی استخراج، بسیار بکاهد.[۴] یکی از مقالات که سال۱۳۹۶ در همایش یکم فیروزه در دانشگاه ازاد نیشابور ارائه شد، استفاده از روشهای برشی در استخراج فیروزه است که تحت عنوان "کاربرد روشهای برشی و معزه گیری در استخراج فیروزه" بوده و تاثیر به سزایی در کیفیت سنگ استخراج شده دارد.

ساختار[ویرایش]

سنگهای فیروزهٔ نیشابور به دوسته خاکی و سنگی تقسیم می‌شوند. فیروزه خاکی دارای رنگ و مرغوبیت بالاتر است. فیروزه عجمی، فیروزه شجری و چغاله از دیگر انواع فیروزه هستند.

منابع[ویرایش]

  1. در نامیدن فیروزهٔ نیشابور، گسترهٔ سیاسی شهرستان نیشابور مهم انگاشته نمی‌شود.
  2. «آشنایی با سنگ فیروزه». همشهری آنلاین. ۳۰ خرداد ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵.
  3. «مردم فقیرتر شده‌اند و پول خرید طلا و جواهر ندارند / دولت قبل مردم را فقیر کرد». خبرگزاری ایلنا. ۱۲ دی ۱۳۹۴. دریافت‌شده در اوت ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  4. «13 ویژگی معدن فیروزه نیشابور ایران». دنیای اقتصاد. :1395/02/11. دریافت‌شده در اوت ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)