شرکت مجتمع فولاد خراسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مجتمع فولاد خراسان)
شرکت مجتمع فولاد خراسان
نوعسهامی عام
بنا نهاده۱۳۶۸
دفتر مرکزینیشابور، ایران ایران
محدودهٔ فعالیتایران و خاورمیانه
محصولاتفولاد
تعداد کارکنان۵٬۰۰۰ نفر
وبگاه

شرکت مجتمع فولاد خراسان (با سرواژگان: KSC) یکی از سه شرکت‌های بزرگ تولیدکنندهٔ فولاد در ایران است.[۱] از ۱۸ واحد مختلف تشکیل شده که ۵ واحد گندله سازی ، احیاء مستقیم ، ذوب ، ریخته‌گری و نورد به عنوان واحدهای اصلی و بقیهٔ واحدها جانبی و پشتیبانی محسوب می‌گردند. کارخانه در شهر نیشابور واقع شده‌است.

بر اساس مطالعات امکان‌سنجی در استان خراسان بزرگ توسط شرکت کوبه استیل ژاپن در سال ۱۳۶۸، شرکت مجتمع فولاد خراسان در منطقه‌ای به مساحت ۱٬۴۰۰ هکتار واقع در ۱۵ کیلومتری شمال‌غرب شهرستان نیشابور مکان‌یابی گردیده و با بهره‌برداری از کارخانجات: نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال، می‌رود تا با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود شامل فولادسازی شمارهٔ ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن، گندله‌سازی به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن و کنسانتره ۲٫۵ میلیون تنی و برنامهٔ احداث توسعه‌های فولادسازی و نورد، قطب سوم فولاد کشور را در استان خراسان رضوی تثبیت نماید.

این واحد اشتغالی بالغ بر ۵٬۰۰۰ نفر به‌طور مستقیم در خطوط تولید، پشتیبانی و ترابری و برای بیش از این تعداد به‌طور غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاده کرده‌است و پس از شرکت‌های فولاد مبارکهٔ اصفهان و فولاد خوزستان از شرکت‌های مؤثر تولید فولاد به شمار می‌رود.

تقریباً ۱۰ درصد درآمد مالیاتی استان خراسان رضوی (۱۸۰۰ میلیارد ریال) از این مجتمع حاصل می‌شود.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دربارهٔ شرکت مجتمع فولاد خراسان». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۲.
  2. «پروژه فولاد احمدی نژاد یا طرح 35 ساله». روزنامه شرق. ۱ خرداد ۱۳۹۷.