شهرستان شیروان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان شیروان
NorthKhorasan-Shirvan.svg
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانخراسان شمالی
مرکز شهرستانشیروان
سایر شهرهاشیروان، لوجلی زیارت قوشخانه
بخش‌هامرکزی، سرحد، قوشخانه
سال تأسیس۱۳۳۹
اداره
فرماندارامین رضا مرآتی
مردم
جمعیت۱۵۷٬۰۱۴ نفر (۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
مساحت۳۷۸۹ کیلومتر مربع کیلومتر مربع
داده‌های دیگر
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۸

شهرستان شیروان از شهرستان‌های استان خراسان شمالی است.

جغرافیا[ویرایش]

کوهستانی در شهرستان شیروان و نزدیکی مرز ترکمنستان
روستای بلقان سفلی در شهرستان شیروان
روستای بلقان سفلی در شهرستان شیروان

با وسعت ۳۷۸۹ کیلومتر مربع که از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب به شهرستان اسفراین از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به بجنورد محدود می‌شود.

مرکز آن شهر شیروان است و لوجلی شهری است در شمال این شهرستان. شیروان از شهرهای مرتفع استان خراسان شمالی است که در درهٔ رود مرزی اترک ما بین کوه‌های کپه‌داغ و آلاداغ جای گرفته‌است. شیروان دارای آب و هوای نسبتاً سرد در زمستان و گرم و معتدل در تابستان می‌باشد. این شهرستان در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۶۴ هزار نفر جمعیت داشته‌است. از افراد مشهور آن می‌توان به دکتر علی جدی و دکتر عبدالرضا عزیزی و عبدالرضا رحمانی فضلی، حسین آفریده، و «حسن شکوری نسب»، «اسماعیل حسین پور» و «شیخ محمد عوض زاده»،«علی شعبانی» ،«حسن فرهادی»،«وجیه اله خدمتگزار»،«بازرگان امیری»،«رضا سویدانلویی»،«غلامرضا عوض زاده»«حسن ارگی»،«رضا رجب زاده»،«علی مصافی»،«امان اله خدمتگزار»،«محمود دلپسند»،«عباسعلی صفایی»،«ولی قلیچی»،«مهندس محمد محمدزاده»، استاد کلیم الله توحدی و پهلوانان نصرت الله و قدرت الله اوغازیان و مهندس احمدرضا قنبری و حکیم ارد بزرگ و هیوا مسیح نام برد.[۱]

آبشار اسطرخی[ویرایش]

آبشار اسطرخی، از بلندترین آبشار های منطقهٔ شیروان است. طول این آبشار به ۲۰ متر می‌رسد.[۲] این آبشار در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر شیروان، در دامنه‌های شمالی رشته‌کوه شاه‌جهان قرار دارد. در مسیر دسترسی به این آبشار، غار گلیان نیز از جاذبه‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شود.[۳] در حد فاصل سر چشمه و آبشار اسطرخی تک درخت کهن و تنومندی از نوع سرو کوهی وجود دارد که سن آن به ۶۰۰ سال می‌رسد.[۴]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان شیروان به سه بخش (۱-بخش مرکزی ۲-بخش سرحد ۳-بخش قوشخانه) تقسیم می‌شود.

همچنین شهرستان شیروان دارای چهار شهر ۱-شیروان و ۲-لوجلی و ۳-زیارت و ۴-قوشخانه می‌باشد.

پیشینه[ویرایش]

در ایران معمولاً شهرهاو آبادی‌های قدیم را به پهلوانان و شهریاران نسبت می‌دهند، مثلاً بجنورد را به بیژن و شیروان را به انوشیروان نسبت می‌دهند. نام شیروان منسوب به نقش شیری است که شکل و شمایل آن در دامن شمالی شیرکوه مشاهده می‌شود.

همچنین نام شیروان منسوب به شیربانانی بوده که در قرون گذشته در جنگل‌های منطقه شیروان به شکار و نگهداری شیر اشتغال داشته‌اند.

شیروان روزگاری پایتخت قوم پارت بوده‌است. دیاکونوف محقق و نویسنده روسی معتقد است اولین امپراتوری مقتدر پارتها (یوئه چرمی) به نام کوشانیان در شیروان به وجود آمده‌است. ایزدو خاراکسی و استرابون از مورخین و جغرافی دانان یونان محل زندگی و حکومت پارت را در درّه رود اترک شیروان ذکر کرده‌اند.

شیروان در زمان اشکانیان در زمره قلمرو آنان قرار داشته و وجود گورهای زرتشتی و آثار تاریخی در نقاط گوناگون ناحیه شیروان، نه تنها بر شناخت رویدادهای تاریخی شیروان در پیش از تاریخ کمک می‌نماید، بلکه آبادی و اهمیت این شهر را در آن زمان نشان می‌دهد. شهرهای خراسان، از جمله شیروان، بین سال‌های ۳۱ و ۳۲ هـ. ق، در روزگار خلافت عثمان، به دست مسلمانان افتاد. در زمان حکومت طاهریان، صفاریان و سامانیان، شیروان یکی‌از آبادی‌های پرجمعیت و آباد بوده‌است. سلطان محمود غزنوی در بازگشت از هندوستان از مسیر راه مشهد طَرَقی - شیروان، یک شبانه روز در روستاهای دهستان گلیان شیروان، اردو زده‌است؛ به طوری که این محل را تخت سلطان محمود نیز می‌نامند. مغولان در ۶۱۸ هـ. ق، شهرهای خراسان، از جمله شیروان را گشودند و به کشتار و چپاول پرداختند. شیروان در ۸۷۴ هـ. ق، به دست تیمور لنگ افتاد. هم‌اکنون مقبره‌ای نیز منسوب به تیمور لنگ، واقع در روستای زیارت وجود دارد. شیروان در زمان صفویه از اعتبار و اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد و در زمان شاه عباس بزرگ بیش از چهل هزار خانوار از کردان جنگجو عمدتا از نواحی شرقی آناتولی به این ناحیه کوچ کرده و مستقر شدند. شاه عباس صفوی چند بار، از جمله در ۱۰۰۷ هـ. ق، به خراسان که مورد تاخت و تاز مردمان گوناگون بود و هم چنین به شیروان، مرکز حکومت ایلخانی سفر کرده‌است. نادرشاه افشار در ۲۴ شوال ۱۱۴۸ هـ. ق، به پادشاهی رسید و رضاقلی میرزا، پسرش را فرمانروای خراسان، از جمله شیروان کرد.

شیروان یکی از شهرهای مهم نادر شاه افشار به حساب آمده‌است. در ۱۲۱۰ هـ. ق، آقا محمد خان قاجار هنگام رفتن به مشهد، از شیروان گذشت و امیر گونه خان، حاکم شیروان نسبت به وی اعلام وفاداری کرد. در روزگار محمد شاه قاجار، شیروان یکی از نواحی مهم درگیری‌های حاکمان محلی بود. ناصرالدین شاه قاجار، دو بار در سال‌های ۱۲۸۴ و ۱۳۰۰ هـ. ق، به خراسان سفر و از شیروان نیز دیدن کرد.

زبان رایج در شهر شیروان تورکی خراسانی است.

بومی‌ترین و قدیمی‌ترین زبان منطقه شیروان تاتی و ترکی بوده‌ است.

زبان تاتی هم امروزه در بسیاری از روستاهای پیرامون شیروان مانند برزل آباد، برزلی و دهستان گلیان رواج دارد.[۵]

در بعضی از قباله‌ها و اسناد قدیمی بجنورد، مانه و سملقان و حتی اسفراین را از توابع جلیان (گلیان) شیروان عنوان کرده‌اند (مطلع الشمس).[۶]

== قومیت، فرهنگ و آثار تاریخی =تورک وتات وکرمانج اقوام شیروان می باشند.[۷][۸]

مکان‌های زیارتی و تفریحی[ویرایش]

امامزاده قاسم الحسینی روستای خادمی ارسال از علی اکبرزاده

حمام روستای پیرشهید

ورزش‌های محبوب[ویرایش]

 • کشتی چوخه: کشتی برای ایرانیان نه یک مبارزه برای غلبه بلکه تلاش و ورزش بدنی بوده که همراه با شهامت و شجاعت بوده‌است ونام پهلوان برای مردم ارزش فرهنگی ممتازی داشته‌است. نام این کشتی قبلاً کشنی کردی بوده که در فصل‌هایی بخصوص زمستان و بهار و مراسمی خاص از جمله عروسی انجام می‌شده و در چند دهه اخیر به لحاظ لباس چوخا که هنگام کشتی به تن می‌کنند به مرور نام آن به کشتی چوخه تغییر پیدا کرده‌است. مسابقات این ورزش در سال ۱۳۴۲ برای اولین بار با حمایت «منوچهر لطیف» در شهر شیروان برگزار شد. همچنین عیسی خان پهلوان اوغازعلی اکبر پهلوان بوده‌اند.
 • کوهنوردی و صخره‌نوردی: رضا پیل پا عضو تیم ۵ نفره صخره‌نوردی ایران از شیروان
 • والیبال: تیم قند شیروان که در سال‌های ۸۱ و ۸۲ در لیگ برتر والیبال کشور حضور داشت و به عنوان بهترین تیم شهرستانی انتخاب شد. این تیم به خاطر مشکلات مالی منحل شد.

علی شفیعی بازیکن آینده دار و پدیده رقابت‌های لیگ برتر ۹۳ والیبال ایران که در لیست ۲۵ نفره لیگ جهانی ۲۰۱۵ تیم ملی والیبال قرار دارد. او هم‌اکنون در تیم نوین کشاورز تهران توپ می‌زند و سابقه پوشیدن لباس تیم کاله آمل را نیز دارد.

غذاهای محلی[ویرایش]

دفکلی خوشمزه

دانشگاه‌ها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

09353849198

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
 2. اسکندری، مجید(۱۳۸۹)، آبشار های ایران، تهران: انتشارات ایران‌شناسی،۱۳۸۹، ص۱۲۱.
 3. آبشار‌های ایران، ص ۱۲۱.
 4. «آبشار اسطرخی (۱۳۹۹)|تمام اطلاعات موردنیاز سفر به این جاذبه». gardeshgari724.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۲۴.
 5. «پژوهشی در گویش تاتی شمال خراسان». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ مه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ فوریه ۲۰۱۶.
 6. http://www.irna.ir/fa/News/80593376/فرهنگی/روستای_ˈگلیان_شیروان_پذیرای_شمار_بسیاری_از_گردشگران_است
 7. خراسان شمالی از یک نگاه
 8. زبان تاتی در خراسان

پیوند به بیرون[ویرایش]