بلک ماسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بلک ماسک
Black Mask
Bat636.jpg
ناشر دی‌سی کامیکس
اولین حضور بتمن (کتاب کمیک)، شمارهٔ ۳۸۶، اوت ۱۹۸۵
نام کامل رومن سایونیس
وابستگی به تیم صورت کاذبان
مافیای گاتهام
انجمن سری ابرشرورها
سپاه فانوس سیاه
هم‌دستان اورفه (شخصیت کمیک)

بلک ماسک(سیاه نقاب) (به انگلیسی: Black mask) یکی از دشمنان بتمن است که توسط کمپانی دی سی کمیکس خلق شده‌است. او برای اولین بار در بتمن شماره ۳۸۶ در اوت ۱۹۸۵ ظاهر شد. نام واقعی او رومن سایونیس (به انگلیسی: Roman Sionis) است. او از ثروتمندان گاتهام سیتی است که از بتمن و بروس وین متنفّر است. خالقان بلک ماسک داگ مونچ و تام مندریک هستند.

زندگی و سرگذشت[ویرایش]

آغاز تاریک[ویرایش]

JArkhamasBlackMask.jpg

رومن از خانواده یهودی و ثروتمند سایونیس در شهر گاتهام زاده شد. پدر و مادرش از توماس وین و مارثا وین، والدین بروس وین، متنّفر بودندامّا به دلیل حفظ موقعیت اجتماعی با آنها دوستی ظاهری داشتند. وقتی رومن پا به جوانی گذاشت در شرکت پدرش که شرکت لوازم آرایشی بنام ژنوس بود سمت مهمی را بر عهده می‌گیرد و سپس عاشق منشی اش سیرکا می‌شود اما پدرش که سیرکا را در شأن خانواده‌شان نمی‌دید با ازدواج رومن و سیرکا مخالفت کرد. سپس رومن بخاطر سیرکا عمارت والدینش را به آتش کشید و آنها را کشت و بعد با سیرکا ازدواج کرد و صاحب اصلی شرکت پدرش شد. امّا بعد از کشته شدن پدر و مادرش، از پس اداره شرکت پدرش بر نیامد و کمپانی سایونیس به دلیل تولید ماده آرایشی سمّی ورشکست شد و بعد همسرش سیرکا از او طلاق گرفت. در این بین بروس وین کمپانی سایونیس را خرید و رومن به خاک سیاه نشست و برای انتقام ماسکی از چوب تابوت پدرش می‌سازد تا از بروس وین انتقام بگیرد. او که به هویت واقعی بتمن پی برده، تصمیم می‌گیرد با او مبارزه کند. اما روزی در نبردی مقّرش آتش می‌گیرد. بتمن به او کمک می‌کند اما دیگر خیلی دیر شده است و ماسک سیاهش در آتش جذب پوستش می‌شود، او از این پس دیگر رومن سایونیس نیست و هویت تازه‌ای دارد: بلک ماسک. بعد این واقعه انجمنی بنام صورت کاذبان تأسیس می‌کند که هدفش گسترش جنایت در گاتهام است، اعضای این انجمن نقاب سیاه و عینک دارند. او در نهایت توسط زن گربه‌ای به قتل می‌رسد.

بازگشت[ویرایش]

بلک ماسک در کمیک‌های دارکست نایت (به انگلیسی: darkest night) با هویت بلک لانترن یا فانوس سیاه بازمی‌گردد.

بازگشت دوم[ویرایش]

بلک ماسک دوم برادرزاده آمادیوس ارکهام مؤسس تیمارستان آرکهام ارمیاست که در کمیک جنگ برای شنل (battle for the cowl) دیوانه می‌شود و آرکهام را به آتش می‌کشد؛ و در سه‌گانه (Arkham reborn) آنرا بازسازی می‌کند.

رسانه[ویرایش]

BlackMask.JPG

بلک ماسک در انیمیشن بتمن پرندگان شکار {انگلیسی|birds of prey} حضور داشت. بلک ماسک سپس انیمیشن دیگری بنام بتمن دیده شد. همچنین در انیمیشن‌های بتمن:شجاع و جسور {انگلیسی|Batman:the brave and the bold} و انیمیشن زیر نقاب سرخ سرخ {انگلیسی|under the red hood} حضور داشت که در آن گفته می‌شود نقاب سیاه، ده سال متوالی تجارت خرید و فروش مواد مخدّر را در آرخام به دست گرفته است. او در هیچ فیلمی نبوده اما شایعه بود که در فیلم خیزش شوالیه تاریکی حضور خواهد داشت.

بازی‌های ویدئویی[ویرایش]

BlackMaskArkhamOrigins.jpg

او در بازی فردای تاریک (The dark tommorow) با صداگذاری مایکل رایت حضور داشت. سپس در بتمن لگو و سر انجام در شهر آرخام (Batman:Arkham city) با صدای نولان نورث حضور داشت. او در بازی بتمن:ریشه‌های آرخام (Batman:Arkham origins) بعنوان دشمن بتمن حضور داشت. این بازی ۲۵ اکتبر ۲۰۱۳ منتشر شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «(Black Mask (comics»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ سپتامبر ۲۰۱۲).