شیء ناشناس پرنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اشیای ناشناس پرنده)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
عکس گرفته‌شده از تصویر احتمالیِ یک بشقاب‌پرنده در سال ۱۹۵۲ در نیوجرسی آمریکا

شیءِ ناشناسِ پرنده، بشقاب پرنده یا یوفو (به انگلیسی: Unidentified flying object | UFO) اصطلاح رایج برای هر پدیدهٔ هوایی است که علت آن نمی‌تواند به‌آسانی یا بلافاصله توسط ناظر شناخته شود. نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، که در سال ۱۹۵۲ این اصطلاح را ابداع کرده‌است، در ابتدا اصطلاح «یوفو» را به اشیائی که پس از بررسی دقیق توسط محققان متخصص ناشناخته باقی می‌مانَد، اطلاق کرد؛ هر چند امروزه اصطلاح یوفو اغلب برای توصیف هر گونه منظرهٔ ناشناخته که توسط ناظر گزارش می‌شود، استفاده می‌شود.

فرهنگ عامه غالباً اصطلاح یوفو را به‌عنوان یک مترادف برای فضاپیمای بیگانگان استفاده می‌کند. فرقه‌ها با یوفوها همراه شده، و اسطوره‌شناسی و فرهنگ عامه پیرامون این پدیده تکامل یافته‌اند. برخی از محققان در حال حاضر ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از سردرگمی و باورهای نادرستی که به‌دنبال اصطلاح یوفو می‌آید، از اصطلاح عام‌ترِ «پدیدهٔ ناشناس هوایی»(به انگلیسی: UAP) استفاده کنند. یکی دیگر از مخفف‌ها برای یوفو، که به‌طور گسترده در زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی، پرتغالی و ایتالیایی استفاده می‌شود، "OVNI" است. مطالعات نشان داده‌است که اکثر یوفوهای مشاهده‌شده اجسام متداولی مانند هواپیما، بالون یا اجسام نجومی ازقبیل سنگ‌های آسمانی یا سیارات درخشان است. همچنین درصد کمی از گزارش‌های مشاهدهٔ یوفوها جعلی است. تنها درصد کمی (بین ۵ تا ۲۰٪) از گزارش‌های مبنی بر رؤیت یوفوها را می‌توان به‌طور مشخص در طبقهٔ «اشیای ناشناس پرنده» به مفهوم دقیق آن قرار داد.

عکس از یک جسم پرندهٔ ناشناخته
عکس از یک جسم پرندهٔ ناشناخته

هفت فرضیه در مورد یوفوها وجود دارد که مهمترینشان همان فضایی بودن آن‌ها است ولی دیگر فرضیه‌های معتبر زمینی و باستانی بودن آن‌ها است.

بشقاب‌پرنده یا یک اشتباه؟[نیازمند منبع][ویرایش]

فقط بررسی گزارش‌های مشاهدهٔ بشقاب‌پرنده توسط افراد مطلع و آشنا معتبر است، زیرا بسیاری از کسانی که مدعی مشاهدهٔ بشقاب‌پرنده شده‌اند، اشیاء یا پدیده‌های شناخته‌شده را به‌عنوان بشقاب‌پرنده تلقی کرده‌اند. مشهورترین و آشناترینِ این اشیاء یا پدیده‌ها عبارتند از: موشک‌های پرتاب‌شده توسط هواپیما، ماهواره‌های برخاسته از زمین، شهاب، قطعات [شهاب‌سنگ] خرد شده که با انعکاس نور خورشید روشن دیده می‌شوند، روشن شدن ابرهای ارتفاع‌پایین توسط خورشید، طبقات موشک‌های حامل، نورهای به رنگ‌های مختلفِ حاصل از سوختن ماهواره‌ها در جو، گلوله‌های منور نظامی، هواپیماهایی که فرود آمدنشان را علامت می‌دهند، بالون‌های آزمایش، کره‌های درخشان یا قرص‌های برّاق و روشن حاصل از انعکاس نور توسط سطوح خارجی هواپیماهای مدرن، دنبالهٔ بخار هواپیماها، سطح بالون‌های آزمایشی و هر سطح صیقل‌داده‌شده، حشراتی که در ارتفاعات خیلی بالا پرواز می‌کنند، پرندگان، هالهٔ نورانیِ اطراف خطوط سیم‌های انتقال برق فشار قوی بر اثر احاطه شدن با کریستال‌های یخ در زمستان، سیارات، ستاره‌های درخشان، نورافکن، اعلانات نورانی بدنهٔ هواپیما، امواج انعکاس‌یافتهٔ رادارهای دوربرد روی صفحهٔ رادار (بر اثر تغییرات محلیِ جو)، هواپیماهای بدون خلبان، سراب نوریِ جو، سراب الکترونیکیِ یونوسفری، کاغذ سفید سرگردان در هوا که بر اثر تابش نور خورشید درخشان دیده می‌شوند، حباب کف و غیره.

بشقاب‌پرنده‌ها در ایران[ویرایش]

در دورهٔ جدید که موج رؤیت بشقاب‌پرنده‌ها به اوج رسید، نام ایران نیز در بین کشورهایی قرار گرفت که نه‌تنها تعداد قابل‌توجهی گزارش از آن مخابره می‌شد، بلکه تعدادی از گزارش‌های مهم ازنظر طرفداران وجود بشقاب‌پرنده‌ها در ایران رخ داده‌بود. در این بین، یکی از گزارش‌ها اهمیت بیشتری داشت: شیء ناشناس پرنده که در بامداد روز ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۷۶ (۲۸ شهریور ۱۳۵۵) در تهران دیده شد. بر اساس گزارشی از این ماجرا، که در ۳۱ اگوست ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) منتشر شد، ساعت ۱۲:۳۰ نیمه‌شب ۱۹ سپتامبر تلفن‌هایی از منطقهٔ شمیران به نیروی هوایی ارتش ایران زده می‌شود و طی آن، گزارش رؤیت یک شیء پرندهٔ ناشناس در افق شمالی گزارش می‌شود. دقایقی بعد، برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تهران حضور این جِرم را در رادار خود تأیید می‌کند و بلافاصله یک فروند هواپیمای شکاری به تعقیب آن برمی‌خیزد.[۱]
داستان بشقاب‌پرنده‌ها در ایران برای چندین سال دوران آرامی را سپری کرد تا اینکه از اوایل دو سال گذشته و با مشاهده اشیاء نورانی در برخی شهرها، بار دیگر داستان از نو آغاز شد. اولین گزارش‌ها از مرزن‌آباد و سپس بابل و مشکین‌شهر آغاز شد؛ جایی که گوی‌های نورانی می‌توانست علاوه بر این‌که موجب وحشت اهالی شود، حتی خسارات زیادی به‌جای گذارد. این پدیده، که هم‌زمان در برخی از کشورهای جهان هم رؤیت شد، به‌سرعت مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه به‌زودی مشخص شد. آذرگوی‌های گلوله‌ای، که یک پدیدهٔ نادر ولی شناخته‌شده‌است. البته در مورد بابل، گونه‌ای از تخلیهٔ انرژی ژئوفیزیکی علت اصلی حادثه اعلام شد، اما مشکین‌شهر نه‌تنها پایان داستان آذرخش‌های گلوله‌ای را رقم زد، آغاز فصل جدید بشقاب‌های پرنده نیز از همان‌جا آغاز شد.

گزارش‌های اخیر درمورد یوفو[ویرایش]

۲۵ و ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۸۳ خبرگزاری‌ها خبر مشاهده شیء ناشناس نورانی را در آسمان مشکین‌شهر و اردبیل دادند، بلافاصله صدا و سیما تصاویری که توسط یک دوربین آماتور (ساده) از این اجرام تهیه شده بود منتشر ساخت و بدین ترتیب موج جدید آغاز شد. خبرگزاری ایرنا در کمتر از ۷۲ ساعت بیش از ۶ خبر از رؤیت این اجرام در آسمان شهرهای مختلف ایران از مشکین‌شهر و اردبیل گرفته تا گنبدکاووس و تبریز و اراک و اشنویه و سنندج و… منتشر کرد.

گزارش اول از دو شیء پرندهٔ ناشناس در آسمان سخن می‌گفت که تلألوئی با رنگ‌های مختلف داشتند و حرکت‌هایی نامشخص در آسمان انجام می‌دادند هنوز دربارهٔ این گزارش نمی‌توان اظهار نظر کرد، چرا که هیچ داده مشخصی از آن وجود ندارد. اما در بقیهٔ موارد با شیء درخشان در افق جنوب غرب یا شمال غرب مواجه شدیم که حتی از آن هم تصاویری تهیه و پخش شد. به غیر از گزارش اول که مانند رؤیت بسیاری از اجرام پرنده اطلاعات ناقص و نامشخصی دارد، برای بقیهٔ پاسخ قاطعی وجود دارد. چیزی که حتی باور آن نیز مشکل است که چطور چنین شمار زیادی از مردم و رسانه‌ها به آن بی‌توجه بوده‌اند.

گزارش ایرنا از دیده شدن این شیء در تبریز را مرور کنید[نیازمند منبع]:

"تعدادی از شاهدان عینی گفتند یک شیء نورانی را چهارشنبه شب در آسمان تبریز مشاهده کرده‌اند. به گفته آنان، این شیء که طیف‌هایی از نورهای قرمز، آبی و سبز از آن به سرعت ساطع می‌شده‌است، مقارن ساعت ۲۰:۳۰ چهارشنبه در جنوب آسمان تبریز در منطقهٔ ولیعصر رؤیت شد، در طرفین این شیء نورانی دو بازوی نورانی خط‌گونه وجود داشت. یکی از شاهدان افزود، این شیء از سمت شرق به غرب با سرعتی بسیار کند و غیر محسوس در حرکت بود."

"یک شیء نورانی بار دیگر سه شنبه شب در ارتفاع پائین در ضلع جنوبی شهر گنبد کاووس دیده شد. به گفتهٔ منابع مردمی، این شیء از ساعت ۲۰ تا ۲۲:۳۰ دقیقه در آسمان ظاهر شده و رنگهای مختلف از خود انعکاس می‌داد. این شیء نورانی، کم کم در آسمان ناپدید شد. دوشنبه شب نیز یک شیء نورانی در ارتفاع پایین در ضلع جنوبی شهر گنبد کاووس مشاهده شده بود."

"ایرناً گزارش داده بود که این شیء به مدت ۹۰ تا۱۲۰ دقیقه در آسمان ظاهر شده و رنگهای مختلف از خود انعکاس می‌داد. از این شیء نورانی، دو نور جدا شده و کم‌کم در آسمان ناپدید شد."

"در ساعت ۲۲:۱۵ پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ شیئی نورانی به مدت ۱۰ دقیقه در ضلع شمالی آسمان گنبد کاووس مشاهده شد که ابتدا به صورت حبابی بود که داخل آن یک نور روشنی بود، سپس این حباب به دوقسمت تقسیم شد و یک شکل مخروطی کنار آن تشکیل شد و در آخر به‌صورت غباری آسمان را گرفت و ناگهان ناپدید شد."

آذر ۱۳۹۵ شیئ بزرگ از آسمان مازندران رد شد و به گفته شاهدان عینی بی‌سیم پلیس و آنتن تمام تلفن‌های خانگی و تلفن‌های همراه تا چند ساعت قطع بودند. اما صحت آن را تاکنون هیچ منبع رسمی اعلام نکرده.

برخی موارد گزارش اشیای پرنده ناشناخته[ویرایش]

 • حادثه رازول در ۱۹۴۷، مهم‌ترین حادثهٔ مربوط به رویت بشقاب پرنده هاست.
 • حادثه لانی زامورا در شهر ساکورو.
 • در ۹ دسامبر ۱۹۶۵، بسیاری از مردم جسم عجیبی را دیدند که داخل جنگل‌های پنسیلوانیا سقوط کرد.[۲]
 • صبح ۲۷ دسامبر ۱۹۸۰، دو تن از افراد نیروی هوایی انگلیس جسم فلزی نورانی را در آسمان مشاهده کردند.[۲]
 • بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ صدها نفر وجود اجسام مثلثی شکل بزرگی را در آسمان بلژیک گزارش دادند.[۲]
 • در ۵ ژانویه ۲۰۰۰، یک تاجر و چند مأمور پلیس جسم بزرگ نورانی‌ای را در حال حرکت در آسمان دیدند.[۲]
 • گروهی از افسران بازنشسته آمریکایی بعد از سال‌ها مدعی شدند که اشیای پرنده ناشناس بارها روی تأسیسات هسته‌ای آمریکا در سراسر این کشور پرواز کرده‌اند. آن‌ها همچنین مدعی شدند که این اشیای پرنده سیستم موشکی پدافند هوایی این تأسیسات را از کار می‌انداختند.[۳]
 • در سال ۱۳۸۳ گزارش‌هایی از مشاهدهٔ گوی‌های درخشان در آسمان بابل، مرزن‌آباد، مشکین‌شهر و بعد از آن در شهرهای دیگر ایران مخابره شد.[۴]
 • در اول سپتامبر سال ۲۰۱۰ دولت چین اعلام کرد یک بشقاب‌پرنده باعث لغو پروازهای فرودگاه شهر هانگجو، مرکز استان ججیانگ در شرق چین شدند.[۵]
 • در هفدهم آبان ۱۳۸۹ جسمی موشک مانند در غرب آسمان لس آنجلس دیده شد. مسئولین نظامی و هوانوردی از اینکه این جسم چه بوده‌است اظهار بی‌اطلاعی کردند.[۶]
 • در ۴ دسامبر ۲۰۱۲ نیروی دریایی ژاپن تصویر سقوط یک بشقاب‌پرنده را در سواحل این کشور منتشر کرد.[۷]

اسناد علنی شده «پروژه کتاب آبی» نیروی هوایی آمریکا[ویرایش]

جان گرینوالد مورخ آماتور آمریکایی حدود دو دهه به‌طور مستمر از دولت آمریکا خواسته‌است تا اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به اشیای ناشناس پرنده (بشقاب‌پرنده‌ها) را علنی کند. موارد زیر پنج نکته مهم از اسناد علنی شده نیروی هوایی آمریکاست که در دوران انجام این پژوهش‌ها به «پروژه کتاب آبی» شهرت داشت.[۸]

۱- پروژه کتاب آبی یک مأموریتی با ابعاد قابل ملاحظه بود[ویرایش]

الخاندرو روخاس پژوهشگر بشقاب‌پرنده‌ها به بی‌بی‌سی گفت که سابقه این مأموریت به ژوئن ۱۹۴۷ برمی‌گردد. او که در حال حاضر سردبیر نشریه‌ای است به نام «ذهن باز»، می‌افزاید که در آن زمان یک تاجر و خلبان مورد احترام به نام کنت آرنولد در زمان پرواز بر فراز ایالت واشینگتن اشیای پرنده ناشناس و غیرقابل تشخیصی را مشاهده کرده بود.

مدتی بعد کنت آرنولد در تشریح این اشیای ناشناس گفت که «مثل بشقاب‌های درحال دَوَران» حرکت می‌کردند. از آن زمان به‌بعد رسانه‌ها از واژهٔ بشقاب‌پرنده استفاده کردند.

این حادثه به علاوه چند مورد خبرساز دیگر مثل گزارش‌هایی در مورد فرود آمدن یک شیء ناشناس پرنده در ایالت نیومکزیکو در همان سال، باعث شد که نیروی هوایی آمریکا نهاد ویژه‌ای را مأمور تحقیقات در این زمینه کند. این مأموریت را «پروژه کتاب آبی» نامیدند و مرکز آن در پایگاه نیروی هوایی رایت - پاترسون در ایالت اوهایو مستقر شد.

در آغاز کار فقط چند نفر در این مأموریت مشغول به کار بودند. اما در طول دو دهه‌ای که فعالیت آن ادامه داشت این گروه بیش از ۱۲٬۶۰۰ مورد گزارش از رؤیت بشقاب‌پرنده‌ها را دریافت کرد و در مورد آن‌ها تحقیقاتی انجام داد.

۲- پروژهٔ کتاب آبی در سال‌های هراس عمومی در آمریکا راه‌اندازی شد[ویرایش]

هدف از راه‌اندازی این پروژهٔ تحقیقاتی که درست در سال‌های آغاز جنگ سرد شروع به کار کرد، کاستن از هراس مردم آمریکا بود که از پخش شایعات مربوط به مشاهدهٔ اشیای ناشناس پرنده در نقاط حساس کشور، مثل آسمان شهر واشینگتن یا بر فراز کاخ سفید، به‌شدت نگران شده‌بودند.

جان گرینوالد، مورخ آماتور آمریکایی، که بخشی از اسناد پروژهٔ کتاب آبی را منتشر کرده، می‌گوید: «در آن زمان هراس شدیدی در میان مردم آمریکا وجود داشت و از نظر حکومت و نیروهای مسلح وجود چنین هراسی در میان مردم یک خطر بزرگ تلقی می‌شد. این مهم نبود که آیا چنین اشیایی وجود دارند یا نه، و اگر وجود دارند آیا واقعاً متعلق به موجودات فضایی هستند. مسئله اصلی این بود که این شایعات هراس شدیدی را به وجود آورده بود و حکومت باید این نگرانی‌ها را کنترل و آرام می‌کرد.»

هر چند امروزه دیگر کمتر کسی موضوع بشقاب‌پرنده‌ها را جدی می‌گیرد ولی اسناد نشان می‌دهند که در دهه‌های چهل و پنجاه میلادی این موضوع یکی از موارد مهم از مباحث و برنامه‌ریزی‌ها در سطوح عالی حکومت آمریکا بوده‌است.

الخاندرو روخاس، پژوهشگر بشقاب‌پرنده‌ها، می‌گوید: «در آن زمان این موضوع بسیار جدی تلقی می‌شد و حتی مدیران سازمان سیا در صحبت‌های علنی خود می‌گفتند که این یک موضوع واقعی است و برخی از اعضای کنگرهٔ آمریکا از جمله جرالد فورد که بعدها به مقام ریاست جمهوری رسید، تأکید می‌کردند که در این مورد باید تحقیقات جدی صورت بگیرد.»

در سال ۱۹۶۶ یک هیئت تحقیق دیگر توسط نیروی هوایی آمریکا تشکیل شد تا در مورد برخی از موارد موجود در مأموریت پروژه کتاب آبی تحقیقات عمیق‌تری انجام دهد. این هیئت تحقیق بعدها گزارشی تهیه کرد و در آن قید کرد که هیچ شواهدی در مورد وجود بشقاب‌پرنده‌ها به دست نیاورده‌است. پروژهٔ کتاب آبی بالاخره در سال ۱۹۶۹ تعطیل شد.

۳- همچنین به نظر می‌رسد که بسیاری از موارد در پروژهٔ کتاب آبی بارها مورد پژوهش قرار گرفته سپس رد شده‌اند.[ویرایش]

هرچند در برخی از موارد، منابع قابل‌اعتمادی مثل دریادارهای نیروی دریایی آمریکا یا خلبانهای ارتش و خطوط هوایی مشاهده بشقاب‌پرنده‌ها را گزارش داده‌بودند، اما نتیجهٔ اکثر مواردی که در پروژه کتاب آبی مورد بررسی قرار گرفتند این بود که دلیل چنین مشاهداتی خطای دید ناشی از تغییرات ناگهانی جوی، اشتباه گرفتن بالون‌های هواشناسی با اشیای ناشناس یا خطای دید ناشی از انعکاس نور بر فراز محیط آغشته به گاز در باتلاق‌ها بوده‌است.

به‌عنوان نمونه، در آوریل ۱۹۵۶، در شهر سیاتل، واشینگتن چند شاهد ادعا کردند "یک شیء مدور و سفید به‌اندازهٔ یک برابر و نیم ماه را دیده‌اند که مرتب در آسمان دور می‌زد. در میان اسناد پروژهٔ کتاب آبی می‌توان دید که پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که این شیء یک بالون مخصوص هواشناسی بوده و به این خاطر پروندهٔ تحقیق در این مورد را بستند.

و یا در ژانویه ۱۹۶۱ در ایالت نیوجرسی یک شاهد گزارش داد که یک شئ خاکستری رنگ و تیره را دیده‌است «که به اندازه یک هواپیمای جت بوده ولی بال نداشته». بعدها تحقیقات نشان داد که این شئ در حقیقت یک هواپیمای جت بوده که در منطقه پرواز می‌کرده‌است.

۴- برخی از موارد در پروژهٔ کتاب آبی را نمی‌توان به‌سادگی توضیح داد[ویرایش]

به گفته جان گرینوالد و الخاندرو روخاس در نهایت پژوهشگران نتوانستند برای ۷۰۰ مورد از پرونده‌های موجود در پروژه کتاب آبی توجیه قانع‌کننده‌ای پیدا کنند. برای حل بسیاری از این موارد شواهد و اطلاعات کافی وجود نداشت.

اما برخی از این پرونده‌های بسته‌شده هنوز هم برای پژوهشگران بشقاب‌پرنده‌ها سؤال‌برانگیز هستند.

در یکی از این موارد، یک مأمور پلیس در سال ۱۹۶۴ درحالیکه یک اتومبیل مظنون را تعقیب می‌کرد یک شئ عجیب و ناشناس را در آسمان دید. این مأمور پلیس شئ پرنده را تعقیب کرده و می‌گوید با چشم خودش دیده‌است که این شئ در نقطه‌ای فرود آمد و دو موجود که قامت آن‌ها به اندازه یک کودک بود، از آن خارج شدند. این شئ پرنده بعد از مدتی به پرواز درمی آید و منطقه را ترک می‌کند اما از فرود آن بر سطح زمین آثاری به جا می‌مانَد.

جان گرینوالد، مورخ آماتور بشقاب‌پرنده‌ها، می‌گوید: «پروژهٔ کتاب آبی این مورد را غیرقابل‌توضیح طبقه‌بندی کرده و پس از گذشت چندین دهه هنوز نمی‌توانند برای آن پاسخی بیابند.»

۵- هنوز هم درمورد یوفوها اطلاعات انتشار نیافته وجود دارد[ویرایش]

هرچند جان گرینوالد تاکنون توانسته‌است حدود صد هزار صفحه از اسناد دولتی در مورد بشقاب‌پرنده‌ها را جمع‌آوری و منتشر کند ولی تأکید می‌کند که هنوز هم اطلاعات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که افکار عمومی و مردم از آن بی‌خبرند.

او در تازه‌ترین مورد از تقاضاهای مکرر خود از نهادهای اطلاعاتی آمریکا توانسته‌است صدها صفحه مدارک دیگر را به دست بیاورد؛ ولی به گفته او این اسناد چنان سانسور شده‌اند که در هر صفحهٔ آن فقط چند کلمهٔ خوانا وجود دارد!.

جان گرینوالد یادآوری می‌کند که به غیر از نیروی هوایی و پروژهٔ کتاب آبی، نهادهای اطلاعاتی دیگر آمریکا مثل سازمان سیا و اداره امنیت وزارت دفاع نیز در مورد بشقاب‌پرنده‌ها تحقیقاتی انجام داده‌اند که هیچ‌یک از آن‌ها تاکنون علنی نشده‌اند.

او می‌افزاید: «به نظر من پروژهٔ کتاب آبی فقط بخش کوچک و شناخته شده این تحقیقات است و من به تقاضاهای مکرر خود برای انتشار سایر اسناد ادامه خواهم داد. همیشه بعد از هر مورد از رسوا*یی‌های مربوط به مخفی کاری نهادهای دولتی اطلاعات جدیدی درز می‌کند و من مطمئن هستم که اطلاعات بیشتری وجود دارد که باید به دنبال آن رفت.»

از طرفی در نظریه ما و فرازمینی‌ها اشاره به این می‌شود که تمدن زمینی‌ها توسط موجودات خارج از کره زمین به وجود آمده، حتی در کتاب ارابه خدایان کلمهٔ «خدایان» که در کتاب‌های باستانی آمده، در واقع موجودات فرازمینی هستند که انسان‌های آن دوران به آن‌ها «خدایان» می‌گفتند. اما نظریه دیگری وجود دارد که بیان می‌کند اصلاً هیچ فرازمینی وجود خارجی ندارد بلکه تمام آثار و علائم ناشی بر وجود فرازمینی‌ها ناشی از خود انسان‌های آینده بوده‌است. به طوری که انسان در آینده‌های دور قدرت مسافرت در زمان را پیدا می‌کند و در باستان، اجداد ما در چندین هزار سال پیش با آیندگان خود که توانسته‌اند در زمان سفر کرده ملاقات نموده و تمدن و آثار به جای مانده از آن‌ها به وسیله همین ملاقات به وجود آمده‌است. ۹

پانویس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

۹. بری پارکر، (۱۹۹۸). زندگی بیگانه: جستجو برای خارج از کشور و فراتر از آن، ترجمه: مهدی محمدی عزیزآبادی، نشر هیرمند، تهران.

پیوند به بیرون[ویرایش]

در پروژه‌های خواهر می‌توانید در مورد UFO اطلاعات بیشتری بیابید.


Search Wiktionary در میان واژه‌ها از ویکی‌واژه
Search Wikibooks در میان کتاب‌ها از ویکی‌کتاب
Search Wikiquote در میان گفتاوردها از ویکی‌گفتاورد
Search Wikisource در میان متون از ویکی‌نبشته
Search Commons در میان تصویرها و رسانه‌ها از ویکی‌انبار
Search Wikinews در میان خبرها از ویکی‌خبر

Photograph of an alleged UFO in Passaic, New Jersey, taken on July 31, 1952.

Unidentified flying object (UFO) is the popular term for any aerial phenomenon that cannot immediately be identified. Most UFOs are identified on investigation as conventional objects or phenomena. The term is widely used for claimed observations of extraterrestrial spacecraft.

Terminology

The term "UFO" (or "UFOB") was coined in 1953 by the United States Air Force (USAF) to serve as a catch-all for all such reports. In its initial definition, the USAF stated that a "UFOB" was "any airborne object which by performance, aerodynamic characteristics, or unusual features, does not conform to any presently known aircraft or missile type, or which cannot be positively identified as a familiar object." Accordingly, the term was initially restricted to that fraction of cases which remained unidentified after investigation, as the USAF was interested in potential national security reasons and "technical aspects" (see Air Force Regulation 200-2).

During the late 1940s and through the 1950s, UFOs were often referred to popularly as "flying saucers" or "flying discs". The term UFO became more widespread during the 1950s, at first in technical literature, but later in popular use. UFOs garnered considerable interest during the Cold War, an era associated with a heightened concern for national security, and, more recently, in the 2010s, for unexplained reasons.[1][2] Nevertheless, various studies have concluded that the phenomenon does not represent a threat to national security, nor does it contain anything worthy of scientific pursuit (e.g., 1951 Flying Saucer Working Party, 1953 CIA Robertson Panel, USAF Project Blue Book, Condon Committee).

The Oxford English Dictionary defines a UFO as "An unidentified flying object; a 'flying saucer'." The first published book to use the word was authored by Donald E. Keyhoe.[3]

As an acronym, "UFO" was coined by Captain Edward J. Ruppelt, who headed Project Blue Book, then the USAF's official investigation of UFOs. He wrote, "Obviously the term 'flying saucer' is misleading when applied to objects of every conceivable shape and performance. For this reason the military prefers the more general, if less colorful, name: unidentified flying objects. UFO (pronounced Yoo-foe) for short."[4] Other phrases that were used officially and that predate the UFO acronym include "flying flapjack", "flying disc", "unexplained flying discs", and "unidentifiable object".[5][6][7]

The phrase "flying saucer" had gained widespread attention after the summer of 1947. On June 24, a civilian pilot named Kenneth Arnold reported seeing nine objects flying in formation near Mount Rainier. Arnold timed the sighting and estimated the speed of discs to be over 1,200 mph (1,931 km/h). At the time, he claimed he described the objects flying in a saucer-like fashion, leading to newspaper accounts of "flying saucers" and "flying discs".[8][9] UFOs were commonly referred to colloquially, as a "Bogey" by military personal and pilots during the cold war. The term "bogey" was originally used to report anomalies in radar blips, to indicate possible hostile forces that might be roaming in the area.[10]

In popular usage, the term UFO came to be used to refer to claims of alien spacecraft,[3] and because of the public and media ridicule associated with the topic, some ufologists and investigators prefer to use terms such as "unidentified aerial phenomenon" (UAP) or "anomalous phenomena", as in the title of the National Aviation Reporting Center on Anomalous Phenomena (NARCAP).[11] "Anomalous aerial vehicle" (AAV) or "unidentified aerial system" (UAS) are also sometimes used in a military aviation context to describe unidentified targets.[12]

Studies

Studies have established that the majority of UFO observations are misidentified conventional objects or natural phenomena—most commonly aircraft, balloons including sky lanterns, satellites, and astronomical objects such as meteors, bright stars, and planets. A small percentage are hoaxes.[note 1] Fewer than 10% of reported sightings remain unexplained after proper investigation, and therefore can be classified as unidentified in the strictest sense. While proponents of the extraterrestrial hypothesis (ETH) suggest that these unexplained reports are of alien spacecraft, the null hypothesis cannot be excluded that these reports are simply other more prosaic phenomena that cannot be identified due to lack of complete information or due to the necessary subjectivity of the reports. Instead of accepting the null hypothesis, UFO enthusiasts tend to engage in special pleading by offering outlandish, untested explanations for the validity of the ETH. These violate Occam's razor.[13]

Almost no scientific papers about UFOs have been published in peer-reviewed journals.[14] There was, in the past, some debate in the scientific community about whether any scientific investigation into UFO sightings is warranted with the general conclusion being that the phenomenon was not worthy of serious investigation except as a cultural artifact.[15][16][17][18][19][20][21] UFOs have been the subject of investigations by various governments who have provided extensive records related to the subject. Many of the most involved government-sponsored investigations ended after agencies concluded that there was no benefit to continued investigation.[22][23]

The void left by the lack of institutional or scientific study has given rise to independent researchers and fringe groups, including the National Investigations Committee on Aerial Phenomena (NICAP) in the mid-20th century and, more recently, the Mutual UFO Network (MUFON)[24] and the Center for UFO Studies (CUFOS).[25] The term "Ufology" is used to describe the collective efforts of those who study reports and associated evidence of unidentified flying objects.[26]

UFOs have become a prevalent theme in modern culture,[27] and the social phenomena have been the subject of academic research in sociology and psychology.[14]

Early history

Unexplained aerial observations have been reported throughout history. Some were undoubtedly astronomical in nature: comets, bright meteors, one or more of the five planets that can be readily seen with the naked eye, planetary conjunctions, or atmospheric optical phenomena such as parhelia and lenticular clouds. An example is Halley's Comet, which was recorded first by Chinese astronomers in 240 BC and possibly as early as 467 BC. Such sightings throughout history often were treated as supernatural portents, angels, or other religious omens. Some current-day UFO researchers have noticed similarities between some religious symbols in medieval paintings and UFO reports[28] though the canonical and symbolic character of such images is documented by art historians placing more conventional religious interpretations on such images.[29]

 • On April 14, 1561, residents of Nuremberg described the appearance of a large black triangular object. According to witnesses, there were also hundreds of spheres, cylinders and other odd-shaped objects that moved erratically overhead.[30]
 • On January 25, 1878, the Denison Daily News printed an article in which John Martin, a local farmer, had reported seeing a large, dark, circular object resembling a balloon flying "at wonderful speed." Martin, according to the newspaper account, said it appeared to be about the size of a saucer, one of the first uses of the word "saucer" in association with a UFO.[31]
 • In April 1897, thousands of people reported seeing "airships" in various parts of the United States. Many signed affidavits. Scores of people even reported talking to the pilots. Thomas Edison was asked his opinion, and said, "You can take it from me that it is a pure fake."[32][33]
 • On February 28, 1904, there was a sighting by three crew members on the USS Supply 300 miles (483 km) west of San Francisco, reported by Lieutenant Frank Schofield, later to become Commander-in-Chief of the Pacific Battle Fleet. Schofield wrote of three bright red meteors - one egg shaped and the other two round - that approached beneath the cloud layer, then "soared" above the clouds, departing after two to three minutes. The largest had an apparent size of about six Suns, he said.[34][35]
 • The three earliest known pilot UFO sightings, of 1,305 similar sightings catalogued by NARCAP, took place in 1916 and 1926. On January 31, 1916, a UK pilot near Rochford reported a row of lights, resembling lighted windows on a railway carriage, that rose and disappeared. In January 1926 a pilot reported six "flying manhole covers" between Wichita, Kansas, and Colorado Springs, Colorado. In late September 1926 an airmail pilot over Nevada said he had been forced to land by a huge, wingless, cylindrical object.[36]
 • On August 5, 1926, while traveling in the Humboldt Mountains of Tibet's Kokonor region, Russian explorer Nicholas Roerich reported, members of his expedition saw "something big and shiny reflecting the sun, like a huge oval moving at great speed. Crossing our camp the thing changed in its direction from south to southwest. And we saw how it disappeared in the intense blue sky. We even had time to take our field glasses and saw quite distinctly an oval form with shiny surface, one side of which was brilliant from the sun."[37] Another description by Roerich was of a "shiny body flying from north to south. Field glasses are at hand. It is a huge body. One side glows in the sun. It is oval in shape. Then it somehow turns in another direction and disappears in the southwest."[38]
 • In the Pacific and European theatres during World War II, "foo fighters" (metallic spheres, balls of light and other shapes that followed aircraft) were reported and on occasion photographed by Allied and Axis pilots. Some proposed Allied explanations at the time included St. Elmo's fire, the planet Venus, hallucinations from oxygen deprivation, or German secret weapons.[39][40]
 • In 1946, more than 2,000 reports were collected, primarily by the Swedish military, of unidentified aerial objects over the Scandinavian nations, along with isolated reports from France, Portugal, Italy and Greece. The objects were referred to as "Russian hail" and later as "ghost rockets" because it was thought that the mysterious objects were possibly Russian tests of captured German V1 or V2 rockets. Although most were thought to be such natural phenomena as meteors, more than 200 were tracked on radar by the Swedish military and deemed to be "real physical objects." In a 1948 top secret document, Swedish authorities advised the USAF Europe that some of their investigators believed these craft to be extraterrestrial in origin.[41]

Investigations

UFOs have been subject to investigations over the years that varied widely in scope and scientific rigor. Governments or independent academics in the United States, Canada, the United Kingdom, Japan, Peru, France, Belgium, Sweden, Brazil, Chile, Uruguay, Mexico, Spain, and the Soviet Union are known to have investigated UFO reports at various times.

Among the best known government studies are the ghost rockets investigation by the Swedish military (1946–1947), Project Blue Book, previously Project Sign and Project Grudge, conducted by the USAF from 1947 until 1969, the secret U.S. Army/Air Force Project Twinkle investigation into green fireballs (1948–1951), the secret USAF Project Blue Book Special Report No. 14[42] by the Battelle Memorial Institute, and the Brazilian Air Force's 1977 Operação Prato (Operation Saucer). France has had an ongoing investigation (GEPAN/SEPRA/GEIPAN) within its space agency Centre national d'études spatiales (CNES) since 1977; the government of Uruguay has had a similar investigation since 1989.

Project Sign

Project Sign in 1948 produced a highly classified finding (see Estimate of the Situation) that the best UFO reports probably had an extraterrestrial explanation. A top secret Swedish military opinion given to the USAF in 1948 stated that some of their analysts believed that the 1946 ghost rockets and later flying saucers had extraterrestrial origins. (For document, see Ghost rockets.) In 1954 German rocket scientist Hermann Oberth revealed that an internal West German government investigation, which he headed, had arrived at an extraterrestrial conclusion, but this study was never made public.

Project Grudge

Project Sign was dismantled and became Project Grudge at the end of 1948. Angered by the low quality of investigations by Grudge, the Air Force Director of Intelligence reorganized it as Project Blue Book in late 1951, placing Ruppelt in charge. Blue Book closed down in 1970, using the Condon Committee's negative conclusion as a rationale, thus ending official Air Force UFO investigations. However, a 1969 USAF document, known as the Bolender memo, along with later government documents, revealed that non-public U.S. government UFO investigations continued after 1970. The Bolender memo first stated that "reports of unidentified flying objects that could affect national security ... are not part of the Blue Book system," indicating that more serious UFO incidents already were handled outside the public Blue Book investigation. The memo then added, "reports of UFOs which could affect national security would continue to be handled through the standard Air Force procedures designed for this purpose."[note 2] In addition, in the late 1960s a chapter on UFOs in the Space Sciences course at the U.S. Air Force Academy gave serious consideration to possible extraterrestrial origins. When word of the curriculum became public, the Air Force in 1970 issued a statement to the effect that the book was outdated and that cadets instead were being informed of the Condon Report's negative conclusion.[43]

USAF Regulation 200-2

Air Force Regulation 200-2,[44] issued in 1953 and 1954, defined an Unidentified Flying Object ("UFOB") as "any airborne object which by performance, aerodynamic characteristics, or unusual features, does not conform to any presently known aircraft or missile type, or which cannot be positively identified as a familiar object." The regulation also said UFOBs were to be investigated as a "possible threat to the security of the United States" and "to determine technical aspects involved." The regulation went on to say that "it is permissible to inform news media representatives on UFOB's when the object is positively identified as a familiar object," but added: "For those objects which are not explainable, only the fact that ATIC [Air Technical Intelligence Center] will analyze the data is worthy of release, due to many unknowns involved."[44]

Project Blue Book

Allen Hynek (left) and Jacques Vallée

J. Allen Hynek, a trained astronomer who served as a scientific advisor for Project Blue Book, was initially skeptical of UFO reports, but eventually came to the conclusion that many of them could not be satisfactorily explained and was highly critical of what he described as "the cavalier disregard by Project Blue Book of the principles of scientific investigation."[45] Leaving government work, he founded the privately funded CUFOS, to whose work he devoted the rest of his life. Other private groups studying the phenomenon include the MUFON, a grass roots organization whose investigator's handbooks go into great detail on the documentation of alleged UFO sightings.

Like Hynek, Jacques Vallée, a scientist and prominent UFO researcher, has pointed to what he believes is the scientific deficiency of most UFO research, including government studies. He complains of the mythology and cultism often associated with the phenomenon, but alleges that several hundred professional scientists—a group both he and Hynek have termed "the invisible college"—continue to study UFOs in private.[27]

Scientific studies

The study of UFOs has received little support in mainstream scientific literature. Official studies ended in the U.S. in December 1969, following the statement by the government scientist Edward Condon that further study of UFOs could not be justified on grounds of scientific advancement.[17][46] The Condon Report and its conclusions were endorsed by the National Academy of Scientists, of which Condon was a member. On the other hand, a scientific review by the UFO subcommittee of the American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) disagreed with Condon's conclusion, noting that at least 30 percent of the cases studied remained unexplained and that scientific benefit might be gained by continued study.

Critics argue that all UFO evidence is anecdotal[47] and can be explained as prosaic natural phenomena. Defenders of UFO research counter that knowledge of observational data, other than what is reported in the popular media, is limited in the scientific community and that further study is needed.[27][48]

No official government investigation has ever publicly concluded that UFOs are indisputably real, physical objects, extraterrestrial in origin, or of concern to national defense. These same negative conclusions also have been found in studies that were highly classified for many years, such as the UK's Flying Saucer Working Party, Project Condign, the U.S. CIA-sponsored Robertson Panel, the U.S. military investigation into the green fireballs from 1948 to 1951, and the Battelle Memorial Institute study for the USAF from 1952 to 1955 (Project Blue Book Special Report No. 14).

Some public government reports have acknowledged the possibility of physical reality of UFOs, but have stopped short of proposing extraterrestrial origins, though not dismissing the possibility entirely. Examples are the Belgian military investigation into large triangles over their airspace in 1989–1991 and the 2009 Uruguayan Air Force study conclusion (see below).

Some private studies have been neutral in their conclusions, but argued that the inexplicable core cases call for continued scientific study. Examples are the Sturrock panel study of 1998 and the 1970 AIAA review of the Condon Report.

United States

U.S. investigations into UFOs include:

 • According to UFO researcher Timothy Good, he received a letter from the Army's director of counter-intelligence confirming the existence of the Interplanetary Phenomenon Unit. Good claims the letter shows that the IPU was established by the U.S. Army sometime in the 1940s and disestablished sometime during the late 1950s.[49]
 • Project Blue Book, previously Project Sign and Project Grudge, conducted by the USAF from 1947 until 1969
 • The secret U.S. Army/Air Force Project Twinkle investigation into green fireballs (1948–1951)
 • Ghost rockets investigations by the Swedish, UK, U.S., and Greek militaries (1946–1947)
 • The secret CIA Office of Scientific Investigation (OS/I) study (1952–53)
 • The secret CIA Robertson Panel (1953)
 • The secret USAF Project Blue Book Special Report No. 14 by the Battelle Memorial Institute (1951–1954)
 • The Brookings Report (1960), commissioned by NASA
 • The public Condon Committee (1966–1968)
 • The private, internal RAND Corporation study (1968)[50]
 • The private Sturrock panel (1998)
 • The secret Advanced Aviation Threat Identification Program which was funded from 2007 to 2012.[51]

Thousands of documents released under FOIA also indicate that many U.S. intelligence agencies collected (and still collect) information on UFOs. These agencies include the Defense Intelligence Agency (DIA), FBI,[7] CIA, National Security Agency (NSA), as well as military intelligence agencies of the Army and U.S. Navy, in addition to the Air Force.[note 3]

The investigation of UFOs has also attracted many civilians, who in the U.S formed research groups such as NICAP (active 1956–1980), Aerial Phenomena Research Organization (APRO) (active 1952–1988), MUFON (active 1969–), and CUFOS (active 1973–).

In November 2011, the White House released an official response to two petitions asking the U.S. government to acknowledge formally that aliens have visited this planet and to disclose any intentional withholding of government interactions with extraterrestrial beings. According to the response, "The U.S. government has no evidence that any life exists outside our planet, or that an extraterrestrial presence has contacted or engaged any member of the human race."[52][53] Also, according to the response, there is "no credible information to suggest that any evidence is being hidden from the public's eye."[52][53] The response further noted that efforts, like SETI and NASA's Kepler space telescope and Mars Science Laboratory, continue looking for signs of life. The response noted "odds are pretty high" that there may be life on other planets but "the odds of us making contact with any of them—especially any intelligent ones—are extremely small, given the distances involved."[52][53]

Post-1947 sightings

Following the large U.S. surge in sightings in June and early July 1947, on July 9, 1947, United States Army Air Forces (USAAF) intelligence, in cooperation with the FBI,[7] began a formal investigation into selected sightings with characteristics that could not be immediately rationalized, such as Kenneth Arnold's. The USAAF used "all of its top scientists" to determine whether "such a phenomenon could, in fact, occur." The research was "being conducted with the thought that the flying objects might be a celestial phenomenon," or that "they might be a foreign body mechanically devised and controlled."[54] Three weeks later in a preliminary defense estimate, the air force investigation decided that, "This 'flying saucer' situation is not all imaginary or seeing too much in some natural phenomenon. Something is really flying around."[55]

A further review by the intelligence and technical divisions of the Air Materiel Command at Wright Field reached the same conclusion. It reported that "the phenomenon is something real and not visionary or fictitious," that there were objects in the shape of a disc, metallic in appearance, and as big as man-made aircraft. They were characterized by "extreme rates of climb [and] maneuverability," general lack of noise, absence of trail, occasional formation flying, and "evasive" behavior "when sighted or contacted by friendly aircraft and radar," suggesting a controlled craft. It was therefore recommended in late September 1947 that an official Air Force investigation be set up to investigate the phenomenon. It was also recommended that other government agencies should assist in the investigation.[note 4]

Project Sign

This led to the creation of the Air Force's Project Sign at the end of 1947, one of the earliest government studies to come to a secret extraterrestrial conclusion. In August 1948, Sign investigators wrote a top-secret intelligence estimate to that effect, but the Air Force Chief of Staff Hoyt Vandenberg ordered it destroyed. The existence of this suppressed report was revealed by several insiders who had read it, such as astronomer and USAF consultant J. Allen Hynek and Capt. Edward J. Ruppelt, the first head of the USAF's Project Blue Book.[56]

Another highly classified U.S. study was conducted by the CIA's Office of Scientific Investigation (OS/I) in the latter half of 1952 in response to orders from the National Security Council (NSC). This study concluded UFOs were real physical objects of potential threat to national security. One OS/I memo to the CIA Director (DCI) in December read:

the reports of incidents convince us that there is something going on that must have immediate attention ... Sightings of unexplained objects at great altitudes and traveling at high speeds in the vicinity of major U.S. defense installations are of such a nature that they are not attributable to natural phenomena or any known types of aerial vehicles.

The matter was considered so urgent that OS/I drafted a memorandum from the DCI to the NSC proposing that the NSC establish an investigation of UFOs as a priority project throughout the intelligence and the defense research and development community. It also urged the DCI to establish an external research project of top-level scientists, now known as the Robertson Panel to analyze the problem of UFOs. The OS/I investigation was called off after the Robertson Panel's negative conclusions in January 1953.[57]

Condon Committee

A public research effort conducted by the Condon Committee for the USAF, which arrived at a negative conclusion in 1968, marked the end of the U.S. government's official investigation of UFOs, though various government intelligence agencies continue unofficially to investigate or monitor the situation.[note 5]

Controversy has surrounded the Condon Report, both before and after it was released. It has been observed that the report was "harshly criticized by numerous scientists, particularly at the powerful AIAA ... [which] recommended moderate, but continuous scientific work on UFOs."[17] In an address to the AAAS, James E. McDonald stated that he believed science had failed to mount adequate studies of the problem and criticized the Condon Report and earlier studies by the USAF as scientifically deficient. He also questioned the basis for Condon's conclusions[58] and argued that the reports of UFOs have been "laughed out of scientific court."[16] J. Allen Hynek, an astronomer who worked as a USAF consultant from 1948, sharply criticized the Condon Committee Report and later wrote two nontechnical books that set forth the case for continuing to investigate UFO reports.

Ruppelt recounted his experiences with Project Blue Book, a USAF investigation that preceded Condon's.[59]

Notable US cases

Document on sighting of a UFO occurred on December 16, 1977, in the state of Bahia, Brazil.

Brazil

On October 31, 2008, the National Archives of Brazil began receiving from the Aeronautical Documentation and History Center part of the documentation of the Brazilian Air Force regarding the investigation of the appearance of UFOs in Brazil. Currently this collection gathers cases between 1952 and 2016.[60]

Canada

In Canada, the Department of National Defence has dealt with reports, sightings and investigations of UFOs across Canada. In addition to conducting investigations into crop circles in Duhamel, Alberta, it still considers "unsolved" the Falcon Lake incident in Manitoba and the Shag Harbour UFO incident in Nova Scotia.[61]

Early Canadian studies included Project Magnet (1950–1954) and Project Second Storey (1952–1954), supported by the Defence Research Board.

France

On March 2007, the French space agency CNES published an archive of UFO sightings and other phenomena online.[62]

French studies include GEPAN/SEPRA/GEIPAN (1977–), within CNES (French space agency), the longest ongoing government-sponsored investigation. About 22% of 6000 cases studied remain unexplained.[63] The official opinion of GEPAN/SEPRA/GEIPAN has been neutral, stating on their FAQ page that their mission is fact-finding for the scientific community, not rendering an opinion. They add they can neither prove nor disprove the Exterrestrial Hypothesis (ETH), but their Steering Committee's clear position is that they cannot discard the possibility that some fraction of the very strange 22% of unexplained cases might be due to distant and advanced civilizations.[64] Possibly their bias may be indicated by their use of the terms "PAN" (French) or "UAP" (English equivalent) for "Unidentified Aerospace Phenomenon" (whereas "UAP" as normally used by English organizations stands for "Unidentified Aerial Phenomenon", a more neutral term). In addition, the three heads of the studies have gone on record in stating that UFOs were real physical flying machines beyond our knowledge or that the best explanation for the most inexplicable cases was an extraterrestrial one.[65][66][67]

In 2008, Michel Scheller, president of the Association Aéronautique et Astronautique de France (3AF), created the Sigma Commission. Its purpose was to investigate UFO phenomenon worldwide.[68] A progress report published in May 2010 stated that the central hypothesis proposed by the COMETA report is perfectly credible.[69] In December 2012, the final report of the Sigma Commission was submitted to Scheller. Following the submission of the final report, the Sigma2 Commission is to be formed with a mandate to continue the scientific investigation of UFO phenomenon.[70][71]

The most notable cases of UFO sightings in France include the Valensole UFO incident in 1965, and the Trans-en-Provence Case in 1981.

Italy

Italian ufologist Roberto Pinotti (it) with astrophysicist Josef Allen Hynek in 1981.

According to some Italian ufologists, the first documented case of a UFO sighting in Italy dates back to April 11, 1933, to Varese. Documents of the time show that an alleged UFO crashed or landed near Vergiate. Following this, Benito Mussolini created a secret group to look at it, called Cabinet RS/33.[72][73]

Alleged UFO sightings gradually increased since the war, peaking in 1978 and 2005. The total number of sightings since 1947 are 18,500, of which 90% are identifiable.[74]

In 2000, Italian ufologist Roberto Pinotti published material regarding the so-called "Fascist UFO Files", which dealt with a flying saucer that had crashed near Milan in 1933 (some 14 years before the Roswell, New Mexico, crash), and of the subsequent investigation by a never mentioned before Cabinet RS/33, that allegedly was authorized by Benito Mussolini, and headed by the Nobel scientist Guglielmo Marconi. A spaceship was allegedly stored in the hangars of the SIAI Marchetti in Vergiate near Milan.[75]

Julius Obsequens was a Roman writer who is believed to have lived in the middle of the fourth century AD. The only work associated with his name is the Liber de prodigiis (Book of Prodigies), completely extracted from an epitome, or abridgment, written by Livy; De prodigiis was constructed as an account of the wonders and portents that occurred in Rome between 249 BC-12 BC. An aspect of Obsequens' work that has inspired much interest in some circles is that references are made to things moving through the sky. These have been interpreted as reports of UFOs, but may just as well describe meteors, and, since Obsequens, probably, writes in the 4th century, that is, some 400 years after the events he describes, they hardly qualify as eye-witness accounts.[76][77]

Notable cases

 • A UFO sighting in Florence, October 28, 1954, followed by a fall of angel hair.[78]
 • In 1973, an Alitalia airplane left Rome for Naples sighted a mysterious round object. Two Italian Air Force planes from Ciampino confirmed the sighting.[79] In the same year there was another sighting at Caselle airport near Turin.[80]
 • In 1978, two young hikers, while walking on Monte Musinè near Turin, saw a bright light; one of them temporarily disappeared and, after a while, was found in a state of shock and with a noticeable scald on one leg. After regaining consciousness, he reported having seen an elongated vehicle and that some strangely shaped beings descended from it. Both the young hikers suffered from conjunctivitis for some time.[81]
 • A close encounter reported in September 1978 in Torrita di Siena in the Province of Siena. A young motorist saw in front of him a bright object, two beings of small stature who wore suits and helmets, the two approached the car, and after watching it carefully went back and rose again to the UFO. A boy who lived with his family in a country house not far from there said he had seen at the same time "a kind of small reddish sun".[82]
 • Yet in 1978, there has been also the story of Pier Fortunato Zanfretta, the best known and most controversial case of an Italian alleged alien abduction. Zanfretta said (also with truth serum injected) to have been kidnapped by reptilian-like creatures on the night of 6 December and 7 December while he was performing his job at Marzano, in the municipality of Torriglia in the Province of Genoa;[83] 52 testimonies of the case from other people were collected.[83]

United Kingdom

The UK's Flying Saucer Working Party published its final report in June 1951, which remained secret for over 50 years. The Working Party concluded that all UFO sightings could be explained as misidentifications of ordinary objects or phenomena, optical illusions, psychological misperceptions/aberrations, or hoaxes. The report stated: "We accordingly recommend very strongly that no further investigation of reported mysterious aerial phenomena be undertaken, unless and until some material evidence becomes available."[84]

Eight file collections on UFO sightings, dating from 1978 to 1987, were first released on May 14, 2008, to The National Archives by the Ministry of Defence (MoD).[85] Although kept secret from the public for many years, most of the files have low levels of classification and none are classified Top Secret. 200 files are set to be made public by 2012. The files are correspondence from the public sent to the British government and officials, such as the MoD and Margaret Thatcher. The MoD released the files under the Freedom of Information Act due to requests from researchers.[86] These files include, but are not limited to, UFOs over Liverpool and the Waterloo Bridge in London.[87]

On October 20, 2008, more UFO files were released. One case released detailed that in 1991 an Alitalia passenger aircraft was approaching London Heathrow Airport when the pilots saw what they described as a "cruise missile" fly extremely close to the cockpit. The pilots believed that a collision was imminent. UFO expert David Clarke says that this is one of the most convincing cases for a UFO he has come across.[88]

A secret study of UFOs was undertaken for the Ministry of Defence between 1996 and 2000 and was code-named Project Condign. The resulting report, titled "Unidentified Aerial Phenomena in the UK Defence Region", was publicly released in 2006, but the identity and credentials of whomever constituted Project Condign remains classified. The report confirmed earlier findings that the main causes of UFO sightings are misidentification of man-made and natural objects. The report noted: "No artefacts of unknown or unexplained origin have been reported or handed to the UK authorities, despite thousands of Unidentified Aerial Phenomena reports. There are no SIGINT, ELINT or radiation measurements and little useful video or still IMINT." It concluded: "There is no evidence that any UAP, seen in the UKADR [UK Air Defence Region], are incursions by air-objects of any intelligent (extraterrestrial or foreign) origin, or that they represent any hostile intent." A little-discussed conclusion of the report was that novel meteorological plasma phenomenon akin to ball lightning are responsible for "the majority, if not all" of otherwise inexplicable sightings, especially reports of black triangle UFOs.[89]

On December 1, 2009, the Ministry of Defence quietly closed down its UFO investigations unit. The unit's hotline and email address were suspended by the MoD on that date. The MoD said there was no value in continuing to receive and investigate sightings in a release, stating

in over fifty years, no UFO report has revealed any evidence of a potential threat to the United Kingdom. The MoD has no specific capability for identifying the nature of such sightings. There is no Defence benefit in such investigation and it would be an inappropriate use of defence resources. Furthermore, responding to reported UFO sightings diverts MoD resources from tasks that are relevant to Defence."

The Guardian reported that the MoD claimed the closure would save the Ministry around £50,000 a year. The MoD said that it would continue to release UFO files to the public through The National Archives.[90]

Notable cases

According to records released on August 5, 2010, British wartime prime minister Winston Churchill banned the reporting for 50 years of an alleged UFO incident because of fears it could create mass panic. Reports given to Churchill asserted that the incident involved a Royal Air Force (RAF) reconnaissance aircraft returning from a mission in France or Germany toward the end of World War II. It was over or near the English coastline when it was allegedly intercepted by a strange metallic object that matched the aircraft's course and speed for a time before accelerating away and disappearing. The aircraft's crew were reported to have photographed the object, which they said had "hovered noiselessly" near the aircraft, before moving off.[91] According to the documents, details of the coverup emerged when a man wrote to the government in 1999 seeking to find out more about the incident and described how his grandfather, who had served with the RAF in the war, was present when Churchill and U.S. General Dwight D. Eisenhower discussed how to deal with the UFO encounter.[92][93] The files come from more than 5,000 pages of UFO reports, letters and drawings from members of the public, as well as questions raised in Parliament. They are available to download from The National Archives website.[85]

In the April 1957 West Freugh incident in Scotland, named after the principal military base involved, two unidentified objects flying high over the UK were tracked by radar operators. The objects were reported to operate at speeds and perform maneuvers beyond the capability of any known craft. Also significant is their alleged size, which – based on the radar returns – was closer to that of a ship than an aircraft.

In the Rendlesham Forest incident of December 1980, U.S. military personnel witnessed UFOs near the air base at Woodbridge, Suffolk, over a period of three nights. On one night the deputy base commander, Colonel Charles I. Halt, and other personnel followed one or more UFOs that were moving in and above the forest for several hours. Col. Halt made an audio recording while this was happening and subsequently wrote an official memorandum summarizing the incident. After retirement from the military, he said that he had deliberately downplayed the event (officially termed 'Unexplained Lights') to avoid damaging his career. Other base personnel are said to have observed one of the UFOs, which had landed in the forest, and even gone up to and touched it.

Uruguay

The Uruguayan Air Force has conducted UFO investigations since 1989 and reportedly analyzed 2,100 cases of which they regard approximately 2% as lacking explanation.[94]

Astronomer reports

The USAF's Project Blue Book files indicate that approximately 1%[95] of all unknown reports came from amateur and professional astronomers or other users of telescopes (such as missile trackers or surveyors). In 1952, astronomer J. Allen Hynek, then a consultant to Blue Book, conducted a small survey of 45 fellow professional astronomers. Five reported UFO sightings (about 11%). In the 1970s, astrophysicist Peter A. Sturrock conducted two large surveys of the AIAA and American Astronomical Society (AAS). About 5% of the members polled indicated that they had had UFO sightings.

Astronomer Clyde Tombaugh, who admitted to six UFO sightings, including three green fireballs, supported the Extraterrestrial hypothesis for UFOs and stated he thought scientists who dismissed it without study were being "unscientific." Another astronomer was Lincoln LaPaz, who had headed the Air Force's investigation into the green fireballs and other UFO phenomena in New Mexico. LaPaz reported two personal sightings, one of a green fireball, the other of an anomalous disc-like object. (Both Tombaugh and LaPaz were part of Hynek's 1952 survey.) Hynek himself took two photos through the window of a commercial airliner of a disc-like object that seemed to pace his aircraft.[96]

In 1980, a survey of 1800 members of various amateur astronomer associations by Gert Helb and Hynek for CUFOS found that 24% responded "yes" to the question "Have you ever observed an object which resisted your most exhaustive efforts at identification?"[97]

Claims of increase in reports

In 2011, MUFON reported that UFO sightings referred to their offices had increased by 67% over the past three years as of June, 2011. According to MUFON international director Clifford Clift, "Over the past year, we've been averaging 500 sighting reports a month, compared to about 300 three years ago [67 percent],".[98][99]

According to the annual survey of reports conducted by Canadian-based UFO research group Ufology Research, reported UFO sightings doubled in Canada between 2011 and 2012.[100][101]

In 2013 the Peruvian government's Departamento de Investigación de Fenómenos Aéreos Anómalos (Anomalous Aerial Phenomena Research Department), or "DIFAA", was officially reactivated due to an increase in reported sightings. According to Colonel Julio Vucetich, head of the air force's aerospace interests division (who himself claims to have seen an "anomalous aerial object"), "On a personal basis, it's evident to me that we are not alone in this world or universe."[102][103]

In contrast, according to the UK-based Association for the Scientific Study of Anomalous Phenomena (ASSAP), reports of sightings in Britain to their office had declined by 96% from 1988 to 2012.[104]

Identification of UFOs

Fata Morgana, a type of mirage in which objects located below the astronomical horizon appear to be hovering in the sky just above the horizon, may be responsible for some UFO sightings. (Here, the shape floating above the horizon is the reflected image of a boat.) Fata Morgana can also distort the appearance of distant objects, sometimes making them unrecognizable[105]
Lenticular clouds have in some cases been reported as UFOs due to their peculiar shape

Studies show that after careful investigation, the majority of UFOs can be identified as ordinary objects or phenomena. The most commonly found identified sources of UFO reports are:

A 1952–1955 study by the Battelle Memorial Institute for the USAF included these categories as well as a "psychological" one.

An individual 1979 study by CUFOS researcher Allan Hendry found, as did other investigations, that only a small percentage of cases he investigated were hoaxes (<1 %) and that most sightings were actually honest misidentifications of prosaic phenomena. Hendry attributed most of these to inexperience or misperception.[106]

Claims by military, government, and aviation personnel

Since 2001 there have been calls for greater openness on the part of the government by various persons. In May 2001, a press conference was held at the National Press Club in Washington, D.C., by an organization called the Disclosure Project, featuring twenty persons including retired Air Force and FAA personnel, intelligence officers and an air traffic controller.[107][108][109][110][111][112][113] They all gave a brief account of what they knew or had witnessed, and stated that they would be willing to testify to what they had said under oath to a Congressional committee. According to a 2002 report in the Oregon Daily Emerald, Disclosure Project founder Steven M. Greer has gathered 120 hours of testimony from various government officials on the topic of UFOs, including astronaut Gordon Cooper and a Brigadier General.[114]

In 2007, former Arizona governor Fife Symington came forward and belatedly claimed that he had seen "a massive, delta-shaped craft silently navigate over Squaw Peak, a mountain range in Phoenix, Arizona" in 1997.[115]

On September 27, 2010, a group of six former USAF officers and one former enlisted Air Force man held a press conference at the National Press Club in Washington, D.C., on the theme "U.S. Nuclear Weapons Have Been Compromised by Unidentified Aerial Objects."[116] They told how they had witnessed UFOs hovering near missile sites and even disarming the missiles.

From April 29 to May 3, 2013, the Paradigm Research Group held the "Citizen Hearing on Disclosure" at the National Press Club. The group paid former U.S. Senator Mike Gravel and former Representatives Carolyn Cheeks Kilpatrick, Roscoe Bartlett, Merrill Cook, Darlene Hooley, and Lynn Woolsey $20,000 each to hear testimony from a panel of researchers which included witnesses from military, agency, and political backgrounds.[117][118]

Apollo 14 astronaut Dr Edgar Mitchell claimed that he knew of senior government employees who had been involved in "close encounters" and because of this he has no doubt that aliens have visited Earth.[119]

In May 2019, The New York Times reported that American Navy fighter jets had several encounters with unexplained objects while conducting exercises off the eastern seaboard of the United States from the summer of 2014 to March 2015. The Times published a cockpit instrument video of an object moving at high speed near the ocean surface as it appeared to rotate. Pilots observed that the objects were capable of high acceleration, deceleration and maneuverability. In two separate incidents, a pilot reported his cockpit instruments locked onto and tracked objects but he was unable to see them through his helmet camera. In another encounter, an object described as a sphere encasing a cube passed between two jets as they flew about 100 feet apart.[120] Nonetheless, some at the very highest levels of government may be skeptical of such accounts.[121]

Extraterrestrial hypothesis

While technically a UFO refers to any unidentified flying object, in modern popular culture the term UFO has generally become synonymous with alien spacecraft;[122] however, the term ETV (ExtraTerrestrial Vehicle) is sometimes used to separate this explanation of UFOs from totally earthbound explanations.[123]

Associated claims

Besides anecdotal visual sightings, reports sometimes include claims of other kinds of evidence, including cases studied by the military and various government agencies of different countries (such as Project Blue Book, the Condon Committee, the French GEPAN/SEPRA, and Uruguay's current Air Force study).

A comprehensive scientific review of cases where physical evidence was available was carried out by the 1998 Sturrock panel, with specific examples of many of the categories listed below.[124][125][126]

 • Radar contact and tracking, sometimes from multiple sites. These have included military personnel and control tower operators, simultaneous visual sightings, and aircraft intercepts. One such example were the mass sightings of large, silent, low-flying black triangles in 1989 and 1990 over Belgium, tracked by NATO radar and jet interceptors, and investigated by Belgium's military (included photographic evidence).[127] Another famous case from 1986 was the Japan Air Lines flight 1628 incident over Alaska investigated by the Federal Aviation Administration (FAA).
 • Photographic evidence, including still photos, movie film, and video.
 • Claims of physical trace of landing UFOs, including ground impressions, burned or desiccated soil, burned and broken foliage, magnetic anomalies[specify], increased radiation levels, and metallic traces. (See, e. g. Height 611 UFO incident or the 1964 Lonnie Zamora's Socorro, New Mexico encounter of the USAF Project Blue Book cases.) A well-known example from December 1980 was the USAF Rendlesham Forest incident in England. Another occurred in January 1981 in Trans-en-Provence and was investigated by GEPAN, then France's official government UFO-investigation agency. Project Blue Book head Edward J. Ruppelt described a classic 1952 CE2 case involving a patch of charred grass roots.
 • Physiological effects on people and animals including temporary paralysis, skin burns and rashes, corneal burns, and symptoms superficially resembling radiation poisoning, such as the Cash-Landrum incident in 1980.
 • Animal/cattle mutilation cases, that some feel are also part of the UFO phenomenon.
 • Biological effects on plants such as increased or decreased growth, germination effects on seeds, and blown-out stem nodes (usually associated with physical trace cases or crop circles)
 • Electromagnetic interference (EM) effects. A famous 1976 military case over Tehran, recorded in CIA and DIA classified documents, was associated with communication losses in multiple aircraft and weapons system failure in an F-4 Phantom II jet interceptor as it was about to fire a missile on one of the UFOs.[128]
 • Apparent remote radiation detection, some noted in FBI and CIA documents occurring over government nuclear installations at Los Alamos National Laboratory and Oak Ridge National Laboratory in 1950, also reported by Project Blue Book director Edward J. Ruppelt in his book.
 • Claimed artifacts of UFOs themselves, such as 1957, Ubatuba, Brazil, magnesium fragments analyzed by the Brazilian government and in the Condon Report and by others. The 1964 Lonnie Zamora incident also left metal traces, analyzed by NASA.[129][130] A more recent example involves a tear drop-shaped object recovered by Bob White and was featured in a television episode of UFO Hunters.[131]
 • Angel hair and angel grass, possibly explained in some cases as nests from ballooning spiders or chaff.[132]

Ufology

Photograph of "an unusual atmospheric occurrence observed over Sri Lanka", forwarded to the UK Ministry of Defence by RAF Fylingdales, 2004

Ufology is a neologism describing the collective efforts of those who study UFO reports and associated evidence.

Researchers

Sightings

Organizations

Categorization

Some ufologists recommend that observations be classified according to the features of the phenomenon or object that are reported or recorded. Typical categories include:

 • Saucer, toy-top, or disk-shaped "craft" without visible or audible propulsion.
 • Large triangular "craft" or triangular light pattern, usually reported at night.
 • Cigar-shaped "craft" with lighted windows (meteor fireballs are sometimes reported this way, but are very different phenomena).
 • Other: chevrons, (equilateral) triangles, crescent, boomerangs, spheres (usually reported to be shining, glowing at night), domes, diamonds, shapeless black masses, eggs, pyramids and cylinders, classic "lights."

Popular UFO classification systems include the Hynek system, created by J. Allen Hynek, and the Vallée system, created by Jacques Vallée.[citation needed]

Hynek's system involves dividing the sighted object by appearance, subdivided further into the type of "close encounter" (a term from which the film director Steven Spielberg derived the title of his 1977 UFO movie, Close Encounters of the Third Kind).

Jacques Vallée's system classifies UFOs into five broad types, each with from three to five subtypes that vary according to type.

Scientific skepticism

A scientifically skeptical group that has for many years offered critical analysis of UFO claims is the Committee for Skeptical Inquiry (CSI).

One example is the response to local beliefs that "extraterrestrial beings" in UFOs were responsible for crop circles appearing in Indonesia, which the government and the National Institute of Aeronautics and Space (LAPAN) described as "man-made". Thomas Djamaluddin, research professor of astronomy and astrophysics at LAPAN stated: "We have come to agree that this 'thing' cannot be scientifically proven. Scientists have put UFOs in the category of pseudoscience."[133]

Conspiracy theories

UFOs are sometimes an element of conspiracy theories in which governments are allegedly intentionally "covering up" the existence of aliens by removing physical evidence of their presence, or even collaborating with extraterrestrial beings. There are many versions of this story; some are exclusive, while others overlap with various other conspiracy theories.

In the U.S., an opinion poll conducted in 1997 suggested that 80% of Americans believed the U.S. government was withholding such information.[134][135] Various notables have also expressed such views. Some examples are astronauts Gordon Cooper and Edgar Mitchell, Senator Barry Goldwater, Vice Admiral Roscoe H. Hillenkoetter (the first CIA director), Lord Hill-Norton (former British Chief of Defense Staff and NATO head), the 1999 French COMETA study by various French generals and aerospace experts, and Yves Sillard (former director of CNES, new director of French UFO research organization GEIPAN).[62]

It has also been suggested by a few paranormal authors that all or most human technology and culture is based on extraterrestrial contact (see also ancient astronauts).

Famous hoaxes

 • The Maury Island incident
 • George Adamski, over the space of two decades, made various claims about his meetings with telepathic aliens from nearby planets. He claimed that photographs of the far side of the Moon taken by the Soviet lunar probe Luna 3 in 1959 were fake, and that there were cities, trees and snow-capped mountains on the far side of the Moon. Among copycats was a shadowy British figure named Cedric Allingham.
 • Ed Walters, a building contractor, in 1987 allegedly perpetrated a hoax in Gulf Breeze, Florida. Walters claimed at first having seen a small UFO flying near his home and took some photographs of the craft. Walters reported and documented a series of UFO sightings over a period of three weeks and took several photographs. These sightings became famous, and are collectively referred to as the Gulf Breeze UFO incident. Three years later, in 1990, after the Walters family had moved, the new residents discovered a model of a UFO poorly hidden in the attic that bore an undeniable resemblance to the craft in Walters' photographs. Most investigators, like the forensic photo expert William G. Hyzer,[136] now consider the sightings to be a hoax.

In popular culture

A UFO Monument at Tenjo, Colombia.

UFOs have constituted a widespread international cultural phenomenon since the 1950s. Gallup Polls rank UFOs near the top of lists for subjects of widespread recognition. In 1973, a survey found that 95 percent of the public reported having heard of UFOs, whereas only 92 percent had heard of U.S. President Gerald Ford in a 1977 poll taken just nine months after he left the White House.[137][138] A 1996 Gallup Poll reported that 71 percent of the United States population believed that the U.S. government was covering up information regarding UFOs. A 2002 Roper Poll for the Sci-Fi Channel found similar results, but with more people believing that UFOs are extraterrestrial craft. In that latest poll, 56 percent thought UFOs were real craft and 48 percent that aliens had visited the Earth. Again, about 70 percent felt the government was not sharing everything it knew about UFOs or extraterrestrial life.[139][140]

Another effect of the flying saucer type of UFO sightings has been Earth-made flying saucer craft in space fiction, for example the United Planets Cruiser C57D in Forbidden Planet (1956), the Jupiter 2 in Lost in Space, and the saucer section of the USS Enterprise in Star Trek, and many others.

UFOs and extraterrestrials have been featured in many movies.

See also

Notes

 1. ^ For example, the USAF's Project Blue Book concluded that less than 2 % of reported UFOs were "psychological" or hoaxes; Allan Hendry's study for CUFOS had less than 1 %.
 2. ^ For example, current USAF general reporting procedures are in Air Force Instruction (AFI)10-206. Section 5.7.3 (p. 64) lists sightings of "unidentified flying objects" and "aircraft of unconventional design" as separate categories from potentially hostile but conventional, unidentified aircraft, missiles, surface vessels, or submarines. Additionally, "unidentified objects" detected by missile warning systems, creating a potential risk of nuclear war, are covered by Rule 5E (p.35).
 3. ^ Many of these documents are now online at the FOIA websites of these agencies such as the "FBI FOIA site". Archived from the original on May 24, 2008. Retrieved August 9, 2007.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link), as well as private websites such as The Black Vault, which has an archive of several thousand U.S. government UFO-related documents from the USAF, Army, CIA, DIA, DOD, and NSA.
 4. ^ The so-called Twining memo of Sept. 23, 1947, by future USAF Chief of Staff, General Nathan Twining, specifically recommended intelligence cooperation with the Army, Navy, Atomic Energy Commission, the Defense Department's Joint Research and Development Board, Air Force Scientific Advisory Board, National Advisory Committee for Aeronautics (NACA), Project RAND, and the Nuclear Energy for the Propulsion of Aircraft (NEPA) project.
 5. ^ See, e.g., the 1976 Tehran UFO incident where a Defense Intelligence Agency report on the event had a distribution list that included the White House, Secretary of State, Joint Chiefs of Staff, National Security Agency (NSA), and Central Intelligence Agency (CIA). Several thousand UFO-related pages of more recent vintage from the CIA, NSA, DIA, and other agencies have also been released and can be viewed online."Archived copy". Archived from the original on June 2, 2009. Retrieved June 10, 2009.CS1 maint: Archived copy as title (link)

References

 1. ^ Blumenthal, Ralph (April 24, 2017). "People Are Seeing U.F.O.s Everywhere, and This Book Proves It". New York Times. Retrieved April 24, 2017.
 2. ^ Costa, Cheryl; Costa, Linda Miller (March 24, 2017). "UFO Sightings Desk Reference: United States of America 2001-2015". Amazon. Retrieved April 24, 2017.
 3. ^ a b Keyhoe 1953
 4. ^ Ruppelt 1956, Chapter 1: "Project Blue Book and the UFO Story"
 5. ^ "UFO Part 1 of 16". The Vault. Washington, D.C.: Federal Bureau of Investigation. pp. 1–20. Retrieved May 16, 2013.
 6. ^ Aldrich, Lynn C. (July 14, 1947). "Unidentifiable objects, Williams Field; Chandler, Arizona" (Memorandum). Project Blue Book Archive. NARA-PBB1-922. Archived from the original on September 28, 2013. Retrieved May 16, 2013.
 7. ^ a b c Contreras, Russell (March 29, 2013). "FBI 'flying saucers' NM memo bureau's most viewed". Associated Press. Retrieved April 1, 2013.
 8. ^ Garber, Megan. "The Man Who Introduced the World to Flying Saucers". The Atlantic. Retrieved February 2, 2017.
 9. ^ "Saturday Night Uforia Audioplex: Edward R. Murrow - The Case ForOf The Flying Saucer (April 7, 1950 broadcast)". www.saturdaynightuforia.com. Retrieved February 2, 2017.
 10. ^ "what is a bogey". search security. Retrieved March 24, 2019.
 11. ^ Roe, Ted. "On The Radar". NARCAP.org. National Aviation Reporting Center on Anomalous Phenomena (NARCAP). Archived from the original on July 27, 2011. Retrieved September 6, 2013. See May 17, 2013, NARCAP.org news release: "'Aliens', 'Alien Spaceships' & Government Coverups" on Facebook.
 12. ^ 2015 FighterSweep.com account of the 2004 Nimitz UFO incident
 13. ^ Novella, Steven, et al. The Skeptics' Guide to the Universe: How to Know What's Really Real in a World Increasingly Full of Fake. Grand Central Publishing, 2018. pp. 160.
 14. ^ a b Cross, Anne (March 2004). "The Flexibility of Scientific Rhetoric: A Case Study of UFO Researchers". Qualitative Sociology. Springer. 27 (1): 3–34. doi:10.1023/B:QUAS.0000015542.28438.41. ISSN 0162-0436.
 15. ^ Sagan & Page 1996
 16. ^ a b McDonald, James E. (July 29, 1968). "Statement on Unidentified Flying Objects: Submitted to the House Committee on Science and Astronautics at July 29, 1968, Symposium on Unidentified Flying Objects, Rayburn Bldg., Washington, D.C., by James E. McDonald" (PDF). Retrieved September 6, 2013.
 17. ^ a b c "COMETA Report". Seattle, WA: ufoevidence.org. Retrieved July 13, 2013.
 18. ^ McCarthy 1975
 19. ^ Salisbury, David F. (July 1, 1998). "UFO study causes media sensation: 7/1/98". Stanford Report. Stanford, CA: Stanford University. Retrieved May 16, 2013.
 20. ^ Menzel & Taves 1977
 21. ^ Hough, Andrew (April 13, 2010). "UFO studies should be 'legitimate university subject', claims American professor". The Daily Telegraph. London: Telegraph Media Group. Retrieved July 13, 2013.
 22. ^ Siddique, Haroon (December 17, 2017). "Pentagon admits running secret UFO investigation for five years". the Guardian. Retrieved March 21, 2018.
 23. ^ Eghigian, Greg. "That Secret Government Program to Track UFOs? It's Not the First". Air & Space Magazine. Retrieved March 21, 2018.
 24. ^ "Mutual UFO Network". MUFON.com. Cincinnati, OH: Mutual UFO Network, Inc. Retrieved July 13, 2013.
 25. ^ "Center for UFO Studies". CUFOS.org. Chicago: Center for UFO Studies. Retrieved July 13, 2013.
 26. ^ Speigel, Lee (August 26, 2011). "UFO Sightings Increase 67 Percent In 3 Years, History Channel Investigates Unexplained Aerial Phenomena". The Huffington Post. AOL. Retrieved July 13, 2013.
 27. ^ a b c Vallée 2008
 28. ^ Giordano, Daniela (November 13, 2006). "Do UFOs Exist in the History of Arts?". American Chronicle. Ultio, LLC. Archived from the original on August 19, 2012. Retrieved September 6, 2013.
 29. ^ Cuoghi, Diego (2004). "The Art of Imagining UFOs". Skeptic. The Skeptics Society. 11 (1). Retrieved September 6, 2013.
 30. ^ Vallee, Jacques; Aubeck, Chris (2010). Wonders in the Sky: Unexplained Aerial Objects from Antiquity to Modern Times. Tarcher. ISBN 1585428205.
 31. ^ Booth, B J (December 8, 2008). "Before the Wright Brothers ... There Were UFOs". American Chronicle. Ultio, LLC. Archived from the original on August 19, 2012. Retrieved September 6, 2013.
 32. ^ Keel 1996, pp. 29–31
 33. ^ New York Herald. April 12, 1897. Missing or empty |title= (help)
 34. ^ "Navy Officer Sees Meteors: They Were Red Ones, the Largest About Six Suns Big" (PDF). The New York Times. March 9, 1904. Retrieved September 6, 2013.
 35. ^ "Saw Big Meteors: The Largest Had an Apparent Area of About Six Suns". Richland Shield and Banner. Mansfield, OH. March 10, 1904. p. 1. Retrieved September 6, 2013.
 36. ^ Weinstein 2001
 37. ^ Roerich, Nicholas (2001) [Originally published 1929; New York: Frederick A. Stokes Company]. Altai-Himalaya: A Travel Diary. Kempton, IL: Adventures Unlimited Press. pp. 361–362. ISBN 0-932813-93-3. LCCN 29011922. OCLC 50196530.
 38. ^ Roerich, Nicholas (1990) [Originally published 1930; New York: Frederick A. Stokes Company]. Shambhala: In Search of the New Era. Frontispiece in colors by Svetoslav Roerich. Rochester, VT: Inner Traditions International, Ltd. pp. 6–7, 244. ISBN 0-89281-305-9. LCCN 30009209. OCLC 21332745.
 39. ^ "Foo-Fighter". Time. January 15, 1945. Retrieved May 16, 2013.
 40. ^ Stevens 2003, p. 69
 41. ^ Swords & Powell 2012, p. 63
 42. ^ "Project Blue Book Special Report #14". Internet Archive. United States Air Force. Retrieved September 7, 2013.
 43. ^ "Introductory Space Science". CUFON.org. West Jacksonville, FL: Computer UFO Network (CUFON). Retrieved May 16, 2013. Air Force Academy UFO material.
 44. ^ a b "AFD-070703-004.pdf" (PDF). Air Force Freedom of Information Act. United States Air Force. Archived from the original (PDF) on September 10, 2012. Retrieved September 7, 2013.
 45. ^ Hynek 1972, p. 76
 46. ^ Swords & Powell 2012, pp. 306–332
 47. ^ Sagan, Carl (1995). The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark (1st ed.). New York: Random House. ISBN 0-394-53512-X. LCCN 95034076. OCLC 779687822.
 48. ^ Friedman 2008
 49. ^ Good 1988, p. 484
 50. ^ Kocher 1968
 51. ^ Cooper, Helene; Blumenthal, Ralph; Kean, Lesie (December 16, 2017). "Glowing Auras and 'Black Money': The Pentagon's Mysterious U.F.O. Program". The New York Times. Retrieved December 16, 2017.
 52. ^ a b c Larson, Phil (November 5, 2011). "Searching for ET, But No Evidence Yet". White House. Archived from the original on November 24, 2011. Retrieved September 6, 2013.
 53. ^ a b c Atkinson, Nancy (November 5, 2011). "No Alien Visits or UFO Coverups, White House Says". Universe Today. Courtenay, B.C. Retrieved November 6, 2011.
 54. ^ "Federal Bureau of Investigation FOIA Documents - Unidentified Flying Objects". Project Gutenberg. Retrieved September 7, 2013. Internal FBI memo from E. G. Fitch to D. M. Ladd concerning a request by General George F. Schulgen, Chief of the Requirements Intelligence Branch of Army Air Corps Intelligence, for the FBI to help with their investigation of UFO reports.
 55. ^ Hall & Connors 1998, p. 83
 56. ^ Ruppelt 1956, Chapter 3: "The Classics"
 57. ^ Haines, Gerald K. (1997). "CIA's Role in the Study of UFOs, 1947–90". Central Intelligence Agency. OCLC 713270503. Retrieved July 13, 2013.
 58. ^ McDonald, James E. (1974) [Originally published 1972]. "Science in Default: Twenty-Two Years of Inadequate UFO Investigations". In Sagan, Carl; Page, Thornton (eds.). UFO's: A Scientific Debate. American Association for the Advancement of Science, 134th Meeting (Reprint ed.). New York: W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-00739-8. LCCN 72004572. OCLC 934695. Archived from the original on July 16, 2011. Retrieved March 30, 2011.
 59. ^ Ruppelt 1956
 60. ^ "Brazil to record UFO sightings". BBC News. August 12, 2010. Retrieved April 1, 2018.
 61. ^ "Canada's UFOs: The Search for the Unknown" (Virtual museum). Ottawa: Library and Archives Canada. Archived from the original on January 16, 2016. Retrieved September 8, 2013.
 62. ^ a b "GEIPAN: Le GEIPAN". Groupe d'Études et d'Informations sur les Phénomènes Aérospatiaux Non Identifiés (GEIPAN). Paris: Centre national d'études spatiales (CNES). Retrieved May 16, 2013.
 63. ^ "A history of UAP research at CNES". CNES. Retrieved October 6, 2014.
 64. ^ "English translation of GEIPAN FAQ". Retrieved October 6, 2014.
 65. ^ "Official French Gov't UFO study project to resume with new director". Seattle, WA: ufoevidence.org. October 2005. Retrieved July 13, 2013.
 66. ^ "'Yes, UFOs exist': Position statement by SEPRA head, Jean-Jacques Velasco". Seattle, WA: ufoevidence.org. April 18, 2004 [Originally published in La Dépêche du Midi]. Retrieved July 13, 2013.
 67. ^ "Assessment of the UFO phenomenon by GEPAN (1978)". Seattle, WA: ufoevidence.org. Retrieved July 13, 2013.
 68. ^ "Ovni-nouvelle-commission-denquete-3AF-PAN (Partie 1)". Dailymotion. Paris: Orange. Retrieved January 11, 2014.
 69. ^ "Rapport d'étape de la Commission Sigma/3AF" (PDF). Paris: Association Aéronautique et Astronautique de France. May 31, 2010. Retrieved January 11, 2014.
 70. ^ Dini, Luc (January 10, 2013). "Sigma 2". 3AF. Paris: Association Aéronautique et Astronautique de France. Retrieved January 11, 2014.
 71. ^ Boudier, Alain (June 20, 2013). "Alexandre – Alain Boudier – Sygma & 3AF". RimLive.com (Interview). Interviewed by Alexandre. Paris. Retrieved January 11, 2014.
 72. ^ Lissoni, Alfredo (Autumn 2001). "New Documents 'Will Revolutionize UFOlogy'!". Flying Saucer Review. London: Flying Saucer Service. 46/3: 13–17. ISSN 0015-4881. Retrieved September 9, 2013.
 73. ^ Latagliata 2006
 74. ^ "And Ufology UFO Italy UFO sightings, not Flying Saucers, Aliens or Extraterrestrials". Ufo.it. Retrieved October 6, 2014.
 75. ^ Roberto Pinotti, Alfredo Lissoni. Mussolini e gli UFO. Idea Libri, Bologna, 2001
 76. ^ Julio Obsecuente, Libro de los Prodigios (restituido a su integridad, en beneficio de la Historia, por Conrado Licóstenes), ed. Ana Moure Casas (Madrid: Ediciones Clásicas, 1990)
 77. ^ Giulio Ossequente, Il Libro dei prodigi, ed. Solas Boncompagni (Rome: Edizioni Mediterranee, 1992)
 78. ^ Pirro, Deirdre (June 17, 2010). "Unexpected fans". The Florentine (125/2010). Florence: The Florentine Group. Retrieved July 13, 2013.
 79. ^ Innocenti, Stefano. "Gli UFO nel Lazio". UFO.it (in Italian). Cermenate: Maurizio Verga. Retrieved July 13, 2013.
 80. ^ Fiorino, Paolo. "Caselle, 1973". UFO.it (in Italian). Cermenate: Maurizio Verga. Retrieved May 16, 2013.
 81. ^ Nattero, Rosalba (June 14, 2011). "Il Monte Musiné tra storia, tradizione, UFO e viaggi nel tempo". Shan Newspaper. Retrieved February 3, 2014.
 82. ^ Viberti 2010
 83. ^ a b Francesco Castagna: Il caso Zanfretta[incomplete short citation]
 84. ^ "Unidentified Flying Objects" (PDF). The Black Vault. Northridge, CA: John Greenewald. June 1951. DSI/JTIC Report No. 7. Retrieved September 16, 2013.
 85. ^ a b "UFO files". Kew: The National Archives. Retrieved September 10, 2013.
 86. ^ "Files released on UFO sightings". BBC News. London: BBC. May 14, 2008. Retrieved May 16, 2013.
 87. ^ "The truth is out there: Britons 'spotted' UFOs, records say". London. AFP. May 13, 2008. Archived from the original on June 5, 2013. Retrieved May 16, 2013.
 88. ^ "Airliner had near miss with UFO". BBC News. London: BBC. October 20, 2008. Retrieved May 16, 2013.
 89. ^ Defence Intelligence Staff (December 2000). "Unidentified Aerial Phenomena in the UK Air Defence Region" (PDF). Kew: The National Archives. p. 2. 55/2/00. Archived from the original (PDF) on October 26, 2012. Retrieved September 10, 2013. See also The National Archives site: "Unidentified Aerial Phenomena (UAP) in the UK Air Defence Region" for archived documents.
 90. ^ Dearing, Stephanie (December 5, 2009). "Cost-cutting causes British gov't to shut down UFO investigations". Digital Journal. Toronto. Retrieved May 16, 2013.
 91. ^ "Churchill 'banned UFO report to avoid mass panic'". London. AFP. August 5, 2010. Retrieved May 16, 2013.
 92. ^ "Churchill Ordered UFO Coverup, Documents Suggest". FoxNews.com. New York: Fox Entertainment Group. August 5, 2010. Retrieved July 13, 2013.
 93. ^ "Churchill ordered UFO cover-up, National Archives show". BBC News. London: BBC. August 5, 2010. Retrieved July 13, 2013.
 94. ^ Isgleas, Daniel (June 7, 2009). "Hay aún 40 casos de ovnis sin explicación". El País (in Spanish). Montevideo: Teledoce. Retrieved September 10, 2013.
 95. ^ Sparks, Brad, ed. (October 2, 2009). "Comprehensive Catalog of 1,600 Project BLUE BOOK UFO Unknowns". CUFOS.org. Chicago: Center for UFO Studies. Archived from the original on June 30, 2013. Retrieved July 13, 2013.
 96. ^ Hynek 1972, p. 52
 97. ^ Herb, Gert; Hynek, J. Allen (May 2006). "The Amateur Astronomer and the UFO Phenomena". International UFO Reporter. Reprint. Chicago: J. Allen Hynek Center for UFO Studies. 30 (3): 14–16.
 98. ^ "UFO Sightings Increase 67 Percent In 3 Years, History Channel Investigates Unexplained Aerial Phenomena". Huffington Post. Oath Inc. August 26, 2011. Retrieved December 6, 2017.
 99. ^ Radford, Benjamin (June 16, 2011). "Sp what's up with the big increase in UFO reports?". NBC News. Retrieved November 4, 2018.
 100. ^ Scrivener, Leslie (June 2, 2013). "UFO sightings have doubled in Canada: Are there aliens among us?". The Toronto Star. Toronto Star Newspapers Ltd. Retrieved November 4, 2018.
 101. ^ Dittman, Geoff. "The Canadian UFO Survey". Canadian UFO Survey. Retrieved November 4, 2018.
 102. ^ Collyns, Dan (October 27, 2013). "Peru's UFO investigations office to be reopened". The Guardian. Guardian News and Media Limited. Retrieved November 4, 2018.
 103. ^ ""Bienvenidos". DINAE. Archived from the original on January 6, 2014. Retrieved February 23, 2014.
 104. ^ Copping, Jasper (November 4, 2012). "UFO enthusiasts admit the truth may not be out there after all". The Daily Telegraph. London: Telegraph Media Group. Retrieved November 21, 2013.
 105. ^ Sturrock, et al. 1998, Appendix 4: "Electromagnetic-Wave Ducting" by V. R. Eshleman
 106. ^ Hendry 1979
 107. ^ "2001 National Press Club Event" on YouTube
 108. ^ Duin, Julia (May 11, 2001). "Government is covering up UFO evidence, group says". The Washington Times. Washington, D.C.: News World Communications. Retrieved September 11, 2013.
 109. ^ Spavin, Vicky (May 9, 2001). "They're Here; UFO Watchers to Reveal Proof That Aliens Have Visited Earth". The Daily Record. Glasgow: Trinity Mirror. Retrieved March 10, 2013.
 110. ^ Raymer, Katelynn; Ruppe, David (May 10, 2001). "Group Calls for Disclosure of UFO Info". ABC News. Retrieved March 11, 2013.
 111. ^ Watson, Rob (May 10, 2001). "UFO spotters slam 'US cover-up'". BBC News. London: BBC. Retrieved September 11, 2013.
 112. ^ Kehnemui, Sharon (May 10, 2001). "Men in Suits See Aliens as Part of Solution, Not Problem". FoxNews.com. New York: Fox Entertainment Group. Retrieved May 10, 2007.
 113. ^ McCullagh, Declan (May 10, 2001). "Ooo-WEE-ooo Fans Come to D.C." Wired News. Waltham, MA: Lycos. Retrieved May 10, 2007.
 114. ^ Schmidt, Brad (April 25, 2002). "Alien theorist offers proof of government coverup". Oregon Daily Emerald. Eugene, OR. Retrieved December 12, 2012.
 115. ^ Symington, Fife (November 9, 2007). "Symington: I saw a UFO in the Arizona sky". CNN. Atlanta, GA: Turner Broadcasting System. Retrieved November 25, 2013.
 116. ^ Salas, Robert; Hastings, Robert (September 15, 2010). "U.S. Nuclear Weapons Have Been Compromised by Unidentified Aerial Objects" (Press release). Washington, D.C.: PR Newswire. Archived from the original on January 27, 2011. Retrieved September 11, 2013. "National Press Club: UFOs Tampering with Nukes - Part 1/7" on YouTube
 117. ^ Schultz, Marisa (April 29, 2013). "Ex-Rep. Kilpatrick 'waiting to hear' evidence of space aliens". The Detroit News. MediaNews Group. Archived from the original on May 31, 2013. Retrieved September 11, 2013.
 118. ^ "Citizen Hearing on Disclosure". Citizen Hearing on Disclosure. Bethesda, MD: Paradigm Research Group. Retrieved September 11, 2013.
 119. ^ Mitchell, Edgar (2008), p262
 120. ^ Cooper, Helene; Blumenthal, Ralph; Kean (May 26, 2019). "'Wow, What Is That?' Navy Pilots Report Unexplained Flying Objects". The New York Times. Retrieved May 27, 2019.
 121. ^ Choi, Matthew (June 15, 2019), "Trump says he was briefed on Navy sightings of UFOs", Politico, retrieved June 15, 2019
 122. ^ Haines 1979, Chapter: "The Zeitgeist of the UFO Phenomenon" by Armando Simón
 123. ^ Giere, Ronald N.; Bickle, John; Mauldin, Robert F. (2006), Understanding Scientific Reasoning (5th ed.), Wadsworth Publishing, p. 99, ISBN 0-15-506326-X, LCCN 2005922853, OCLC 61369793
 124. ^ "Physical Evidence Related to UFO Reports - Sturrock Panel - Abstract, Summary and Introduction". Seattle, WA: ufoevidence.org. Retrieved September 8, 2013.
 125. ^ Sturrock, et al. 1998
 126. ^ "Sturrock Panel". Seattle, WA: ufoevidence.org. Retrieved September 8, 2013. Other links to Sturrock panel.
 127. ^ Van Utrecht, Wim. "Triangles over Belgium". Caelestia. Caelestia.be. Retrieved July 13, 2013.
 128. ^ Fawcett & Greenwood, 81–89; Good 1988, pp. 318–322, 497–502
 129. ^ Good 1988, pp. 371–373
 130. ^ Stanford 1976, pp. 112–154
 131. ^ "UFO Relics". UFO Hunters. Season 3. Episode 33. May 6, 2009. History.
 132. ^ Heaven and hell : a compulsively readable compendium of myth, legend, wisdom, and wit for saints and sinners. Faustino, Mara. New York: Atlantic Monthly Press. 2004. ISBN 0871136961. OCLC 55596198.CS1 maint: others (link)
 133. ^ Krismantari, Ika (February 6, 2011). "Crop circles provide food for thought". The Star. Petaling Jaya: Star Publications. Archived from the original on October 30, 2012. Retrieved September 12, 2013.
 134. ^ "Is the Government Hiding Facts On UFOs & Extraterrestrial Life?; New Roper Poll Reveals that More Than Two-Thirds of Americans Think So" (Press release). New York: Business Wire. October 15, 2002. Retrieved September 12, 2013.
 135. ^ "Poll: U.S. hiding knowledge of aliens". CNN. Atlanta, GA: Turner Broadcasting System. June 15, 1997. Retrieved September 12, 2013.
 136. ^ Posner, Gary P. (July 1992). "The Gulf Breeze 'UFOs'". Tampa Bay Sounding. Seminole, FL: Tampa Bay Mensa. Retrieved July 13, 2013.
 137. ^ Jacobs 2000, Chapter: "UFOs: Lost in the Myths" by Thomas E. Bullard, p. 141
 138. ^ Jacobs 2000, Chapter: "UFOs, the Military, and the Early Cold War Era" by Michael D. Swords, pp. 82–121
 139. ^ "The Roper Poll". Ufology Resource Center. SciFi.com. September 2002. Archived from the original on July 13, 2006. Retrieved August 19, 2006.
 140. ^ "UFO Fast Facts". MUFON.com. Cincinnati, OH: Mutual UFO Network, Inc. Archived from the original on April 30, 2008. Retrieved July 13, 2013.

Bibliography

General

History

Psychology

Technology

Skepticism

External links