شالقون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شالقون یکی از روستاهای زیبای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ملایعقوب بخش مرکزی شهرستان سراب واقع شده‌ است.روستای شالقون با بیش از  ۲۰۰ خانوار ، جمعیتی در حدود 750 نفر جمعیت مقیم و جمعیت شناور 1500 نفر ، در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان سراب واقع گردیده. دارای تابستانی بی نهایت مطبوع و زمستانی سرد است. این روستای بهشتی محل ییلاق بسیاری از روستاییان مهاجرت کرده به شهرهای اطراف و یا مرکز می باشد. اقتصاد آن بر پایه کشاروزی و دامپروری است .

طبیعت شالقون : در سالهای اخیر طبیعت بکر آن بسیاری را جذب خود کرده و از این بعد بیم تخریب طبیعت آن دور از انتظار نیست . آبگرم معدنی شالقون یکی از قدیمی ترین آبگرم های منطقه و دارای خواص درمانی است ، متاسفانه طی سال های اخیر علی رغم توسعه اقتصادی و انسانی به همان شکل سنتی و رو باز باقی مانده است .اخیرا روستاییان و سرمایه گذاران تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در توسعه و تجهیز آبگرم نشان داده اند.

از قدیم الایام باغات میوه شالقون در منطقه معروف بوده است. کاشت درختان میوه در سال های اخیر با کاشت باغ های جدید میوه با محوریت کشت سیب و گردو رونق بیشتری به خود گرفته است.

به دلیل شکل استقرار جغرافیایی روستا در دامنه کوهستان بزقوش و رودخانه ، روستا از دو قسمت کوچک و بزرگ تشکیل شده است. با پیشرفت های حاصل شده و ورود امکاناتی از قبیل برق، آب ،گاز، راه آسفالت، پست و مخابرات ، پست بانک ، مدارس ابتدایی - راهنمایی و خانه بهداشت ... انتظار میرفت روند مهاجرت کند یا متوقف گردد . لیکن عدم تمکین روستاییان به اصول اولیه کشاورزی نوین از قبیل یکپارچه سازی اراضی ، استفاده از روش های جدید آبیاری ، تکنولوژی نوین دامپروری و احداث گلخانه باعث عقب تر ماندن این روستا نسبت به روستاهای اطراف گردیده است.

از فرصت های فراوان اقتصادی موجود در روستای زیبای شالقون میتوان به موارد زیر اشاره کرد : استعداد ویژه در دامپروری به علت وجود مراتع وسیع و کوهستانی آن ، وجود رودخانه هایی با کیفیت آب بسیار عالی و خاک حاصلخیز ، توان بالای تولید و پرورش گیاهان داروئی ، فرصت احداث کارخانجات فرآوری محصولات دامی و کشاورزی

مهدی باوقار

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • شهدای شالقون:
  • شعرای شالقون:
  • علمای دینی شالقون: