موسیقی متال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یکی از زیرشاخه‌های اصلی راک، سبک متال است که امروزه خود به عنوان یک شاخهٔ اصلی شناخته می‌شود. از موسیقی متال که به علت خشن‌بودن آواها به این نام خوانده می‌شود، به خودی خود زیر شاخه‌های متعددی منشعب شده‌است. دههٔ هشتاد میلادی دوران شکل‌گیری کامل‌تر و تعالی این سبک به حساب می‌آید. یکی از گروه‌های شاخص دههٔ هشتاد گروه آمریکایی متالیکا با سبک هوی متال را می‌توان نام برد. موسیقی متال می‌خواهد در اشعارش اعتراض را به گونه مستقیم بیان کند. اولین گروه سبک متال بلک سبت با خوانندگی جان آزی آز بورن می‌باشد.

موسیقی هوی متال از تکنیکی‌ترین، فنی‌ترین و فلسفی‌ترین موسیقی‌های جهان است. مفهوم شعرهای هوی متال همان طور که قابل لمس هست اعتراض‌آمیز هم هست.

موسیقی متال نه تنها اشعار تو خالی سکس و عشق نیست، بلکه در مورد مسائل مختلف از جمله سیاسی، فرهنگی اجتماعی و حتی اسطوره‌ای هم سخن به میان آورده می‌شود. موسیقی که در عین سنگینی حرف خود را بیان می‌کند.

طرفداران این سبک معتقد هستند که متال یک موسیقی عادی نیست بلکه یک جنبش عظیم فکری و تحولی درونی برای انسان‌هاست. جنبشی که از حقوق بشر دفاع می‌کند و قصد دارد با نشان دادن پستی‌ها و رذالت‌ها انسان را در مسیر اصلی خود هدایت کند و با ابزار سخت خود، سخت‌ترین انسان‌ها را فرو می‌ریزد و انسان متکی به نفس و تفکر خویش را به وجود می‌آورد.

این عده از هر عنصری اسنفاده می‌کنند. از نوع لباسی که به تن می‌کنند، از طرز آرایش، مدل‌های ریش و مو گرفته تا برخوردهای اجتماعی، برای نشان دادن اعتراض خود استفاده می‌کنند.

متال پس از جنگ جهانی دوم پایه‌گذاری شد، واقعه‌ای که بر روی همهٔ کشورهای جهان مخصوصا کشورهای اروپایی تأثیر بدی گذاشت و همه ملتها با مشکلات جدی روبرو شدند. قهرمانان میدان‌های نبرد با وجود رشادتهای فراوان کنار گذاشته شدند و فساد همه جا را پر کرد.

متال یک عامل اساسی در برابر خفقان و سکوتی بود که دولتها به وجود آوردند.

طرفداران این سبک معتقدند که تلاش‌هایی صورت گرفت که چهره این موسیقی را نزد مردم خراب کنند و مردم را نسبت به آن بی‌اعتماد کنند، آلیس کوپر تحت فشار قرار گرفت و مورد تمسخر مردم شد، آزی آزبرن به جرم شیطان‌پرستی به دادگاه کشیده شد، افرادی چون فردی مرکوری مورد انتقادهای شدید قرار گرفتند

متال و شاخه‌ها و زیر شاخه‌ها[ویرایش]

زیر مجموعه‌های ریتم متال:

 • Traditional Metal
 • Heavy Metal
 • Doom Metal
 • Death Metal
 • Black Metal
 • Progressive Metal
 • Industrial Metal
 • N.W.O.B.H.M
 • Christian Metal
 • Thrash/Speed Metal

Traditional Metal[ویرایش]

از اولین شاخه‌های متال که ایجاد شد. گروه‌های بسیاری باعث به وجود آمدن این موزیک شدند. نام دیگر این شاخه True Metal به معنی متال واقعی است. این شاخه توسط گروه‌ها و شخصهایی از قبیل Judas Priste, Savatage, Metal Church بوجود آمده‌است.

گروه کویین را باید جز برترین گروه‌های راک کلاسیک دانست. این گروه به رهبری فرخ بورسالار که ایرانی الاصل بود و بعدها بنام فردی مرکوری تغییر نام داد در اواخر دهه ۶۰ میلادی تشکیل شد. دوران طلایی گروه را باید دهه ۷۰ میلادی دانست زیرا فرم هنری گروه از این دهه به بعد به سوی نوعی سادگی رفت و گروه به نوعی بشکل یک گروه پاپ راک در آمد. آنچه منتقدان آنرا پست مدرنیسم می‌دانند. البته این فرایندی بود که بسیاری از گروه‌های راک سنگین مانند metallica در دهه ۹۰ میلادی دنبال کردند.

گروه پینک فلوید Pink Floyd از بزرگ‌ترین گروه‌های راک کلاسیک است که از اواخر دهه ۶۰ میلادی فعالیت خود را در سبک منحصر بفرد space rock آغاز کرد. اعضای اولیه پینک فلوید عبارت بودند از سید بارت, راجر واترز, ریچارد رایت و نیک میسن. عده‌ای واترز را لیدر گروه می‌دانند اما بی تردید تفکر و سبک هنری گروه را باید در زوایایی ذهن نا متعارف و خلاق بارت جستجو کرد که به شدت تحت تأثیر انواع مواد مخدر و توهم زا بود و سرانجام بارت را قربانی کرد. برخی از آلبومهای گروه:

 • dark side of the moon
 • wish you were here
 • animals
 • the wall
 • division bell

موزیک در اینجا بصورت آرام همراه گیتار آرام است. بعضی اوقات این شاخه به پاور متال POWER METALشناخته می‌شوند. گروه‌های این شاخه: Defender, Iron Fire, Metalium, Risk, Manowar, Spirit Web

Heavy Metal[ویرایش]

اسکورپیونز (انگلیسی: The Scorpions) گروه Hard Rock/Heavy Metal آلمانی است که با فروش بیش از ۲۵۰ میلیون آلبوم جایگاه خودش را به عنوان یکی از موفق‌ترین گروه‌های راک قاره اروپا ثبت کرده‌است. این گروه از پرفروشترین گروههای راک و همچنین موسیقی به شمار می‌رود. رودلف شنکر (آواز و گیتار الکتریک) این گروه را با حضور کارل هینز فولمر (گیتار لیدلوتار هیمبرگ (گیتار بیس) و ولفگنگ دزیونی (درامز) در سال ۱۹۶۹ در هانوور تشکیل داد. سپس در سال ۱۹۹۱ برادر کوچک شنکر به نام میخایل (گیتار لید) و دوست صمیمی‌اش کلوز مین (آواز) به گروه پیوستند. در سال ۱۹۷۲ گروه موفق شد اولین آلبومشان را به نام «Lonesome Crow» ضبط کند.

ُScorpions آهنگهای زیبا و پرطرفدار زیادی از جمله ((Still Loving you)) و ((Are You The One)) و ((A Moment In A Million Years)) را اجرا کردند که باعث محبوبیت آنان گشت.

هرچند اسکورپیینز در دهه ۷۰ میلادی نیز شناخته شده بود (مخصوصآ در ژاپن)، اما بیش از هر چیز با ترانه‌های «Rock You Like a Hurricane» در سال ۱۹۸۴ و «Wind of Change» در سال ۱۹۹۰ به شهرت رسید.

متالیکا پر طرفدارترین و شناخته شده‌ترین باند موسیقی متال در جهان و مخصوصا ایران گروه متالیکا است. این گروه به رهبری لارس اولرک درامر دانمارکی اولاصل گروه در سال۱۹۸۲ تأسیس شد و اولین آلبوم خود را در سال ۱۹۸۳ بنام kill'EM all به بازار عرضه گرچه نمی‌توان متالیکا را گروهی کاملاً خلاق و دارای سبکی منحصر بفرد دانست ولی بی تردید متالیکا بخاطر توانایی‌های کم نظیرش در آهنگ سازی و تنظیم مدرنترین آثار ترش متال از رقبای خود همیشه یک سر و گردن بالاتر بوده‌است. متالیکا همانطور که خودش اذعان کرده بشدت تحت تأثیر گروه‌های متال دهه۷۰ و مخصوصا گروه‌های موج نوی هوی متال انگلیسی قرارداشته و می‌توان گفت متالیکا این جریان را تقویت کرد و آن را به کمال رساند. نویسنده دوران طلایی گروه را دهه۸۰ میلادی می‌داند. یعنی زمانی که گروه چهار آلبوم موفق خود را عرضه کرد. گرچه نمی‌توان تمام آثار متالیکا بعد از این دوره را کم ارزش دانست ولی افت هنری گروه بعد از این دوران که بیشتر به علت تغییر سبک حساب نشده و فرار افراطی‌اش از آهنگسازی مدرن به سوی نوعی سادگی و تکیه بیشتر برجلوه‌های دیداری بود کاملاً مشهود است. آلبوم load خود دلیل روشنی بر این ادعا است، بطوری که بعضی منتقدان متالیکای واقعی را متالیکای دهه۸۰ می‌دانند

Doom Metal[ویرایش]

در اینجا گروهای همچون Black Sabbath, Paradise Lost, Anathema فعالیت دارند. در خلاف بقیه ریتم‌ها ممکنه در دوم متال اشعار بصورت داستان و کلمه‌ای بیان شود. نام اصلی این شاخه دوم دث DOOM DEATH هستش که در کنار شاخه دث متال قرار می‌گیرد. از گروه‌های بسیار معروف این شاخه گروه uaral هست. گروه‌های این شاخه: Black Sabbath, Crowbar, Winter, *Abdullah*, My Dying Bride, Iron Man

DEATH metal[ویرایش]

قوی‌ترین شاخه در موسیقی متال ریتم دث متال است. دث متال توسط گروه دث ایجاد گردید. به همین دلیل اسم این دث متال شد. از گروه‌های خدایی که در قوی شدن این موسیقی فعالیت کردند گروه‌های DEATH, Deicide, Morbid Angel, Entombed, Obituary می‌باشند. هدف در اشعار به خوبی قابل تشخیص است. گروهای این شاخه: At The Gates, In Flames, Iron Maiden, Entombed

Progressive Metal[ویرایش]

از شاخه‌های آغازین و اولین متال می‌باشد که گروه‌های زیادی در آن فعالیت نمی‌کنند. برای نمونه گروه Dream Theater از اولین گروه‌های ایجاد شده می‌باشند. در سال‌های اخیر توجه نسبت به این شاخه بسیار محدود شده‌است و افراد زیادی طرفدار این شاخه نیستند. همچنین بر خلاف ریتم‌های دیگر در موسیقی متال موسیقی گروه‌ها بصورت میکس MIX شده می‌باشند. گروه‌های این شاخه: Dream Theater, Watchtower, Fates Warning, Queensryche, Cynic, Spiral Architect

Industrial Metal[ویرایش]

در ایندوستریال متال از موزیک به ندرت استفاده می‌شود. اکثر آهنگ‌های این شاخه بصورت صحبت و بی‌موزیک است. گروه‌های این شاخه: Ministry, Nine Inch Nails. N.W.O.B.H.M: این شاخه در کشور انگلیس توسط گروه‌های انگلیسی به وجود آمد. ان. دبلیو. او. بی. اچ. ام. مختصر the New Wave Of British Heavy Metal می‌باشد که به معنی: امواج جدیدی از سوی هوی متال انگلیسی است. از سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ به بعد این ریتم مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت. آلبوم «دبات» از گروه آیرون میدن در این شاخه نواخته شده‌است. گروه‌های این شاخه: Iron Maiden, Def Leppard, Saxon, AngelWitch, Diamon Head, Static-X