مراد سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سلطان مراد سوم.

مراد سوم (زاده ۴ جولای ۱۵۴۶ - درگذشته در ۱۵/۱۶ ژانویه ۱۵۹۵ میلادی) سیزدهمین سلطان امپراتوری عثمانی و از خلفای مسلمان بود که پس از سلیم دوم به خلافت رسید.

حکومت[ویرایش]

وی از ۱۵۷۴ تا زمان مرگش در سال ۱۵۹۵ میلادی سلطنت کرد. او در آغاز سلطنت پنج برادرش را به قتل رساند. در زمان سلطنت مراد برخی زنان حرمسرا مانند نوربانو، صفیه سلطان و عصمت‌ بانو در سیاست‌های دربار عثمانی نفوذ پیدا کردند. در دوره سلطنت مراد سوم، سپاهیان مسلمان در شمال آفریقا پیش‌روی کردند. مراد سوم، فز را فتح کرد و حکومت آن را به سرداری از مراکش به نام احمد منصور سپرد. جنگ با صفویان در ایران در دوره سلطنت مراد سوم تداوم یافت. سپاهیان سلطان مراد پیشروی خود را از طریق اردهان آغاز کردند و با تسخیر آخیسکا و تفلیس پایان دادند. مراد سوم در استانبول درگذشت و در همان شهر مدفون شد.

رابطه با دول اروپایی[ویرایش]

سلطان مراد سوم، امتیازات قنسولی را با فرانسه و ونیز تجدید کرد و صوقللی پاشا صدراعظم را مأمور اجرای آن ساخت. وی بر بندهای معاهده دولت خود با فرانسه و ونیز مسائلی را افزود. از جمله آن که سفیر فرانسه در مراسم مختلف، مقدم بر دیگران است. هم چنین کشتی‌های اروپایی – به استثنای ونیز – اجازه یافتند تا زیر پرچم فرانسه به سواحل عثمانی وارد شوند. مدتی بعد انگلیس نیز تمام امتیازات تجاری فرانسه را به دست آورد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • شاو استانفورد. تاریخ امپراتوری عثمانی. ترجمهٔ محمود رمضان‌زاده. چاپ اول. مشهد: آستان قدس رضوی، ۱۳۷۰. 
  • سایت تخصصی تاریخ اسلام
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ مراد سوم موجود است.