محمود دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمود دوم
سلطان امپراتوری عثمانی
Athanasios Karantz(ou)las - Sultan Mahmud II - Google Art Project.jpg
نگاره‌ای از سلطان محمود دوم
دوران ۱۸۰۸-۱۸۳۹
زادروز ۲۰ جولای ۱۷۸۹
زادگاه کاخ توپ‌قاپی در شهر قسطنطنیه
مرگ ۱ جولای ۱۸۳۹(49سال)
پیش از عبدالمجید
پس از مصطفی چهارم
دودمان خاندان عثمان
پدر عبدالحمید یکم

محمود دوم (به زبان ترکی عثمانی: محمود ثانی) (زاده ۲۰ جولای ۱۷۸۹- درگذشته ۱ جولای ۱۸۳۹ میلادی) سی‌امین سلطان امپراتوری عثمانی بود که از سال ۱۸۰۸ تا زمان مرگش در ۱۸۳۹ حکومت کرد. او در کاخ توپ‌قاپی در قسطنطنیه زاده شد. او پسر سلطان عبدالحمید یکم بود. دوره حکومت او بیشتر به خاطر انجام اصلاحات در امور اداری، نظامی و مالی و به ویژه دوره تنظیمات او معروف و شناخته شده است که این اصلاحات و تغییرات توسط پسران وی عبدالمجید یکم و عبدالعزیز یکم نیز ادامه یافت.

زندگی نامه[ویرایش]

محمود دوم فرزند سلطان عبدالحميد یکم بعد از عزل مصطفي چهارم در سال ۱۸۰۸ و در سن 19سالگي قدرت امپراطوري عثماني را به دست گرفت. اولين اقدام وي انحلال تشكيلات قوات ويژه ( انكشاريه ) بود و آنها را كاملاً سركوب كرد . محمود در دوران قدرت خود شاهد جنگ خونيني در مرزهاي روسيه ، اتريش و روماني بود و مستقيماً با سه كشور مورد اشاره روبرو شد و از طرف ديگر با توجه به انقلاب صنعتي فرانسه و انقلابات ديگري كه به پيـروي از انقلاب فرانسه به وقوع پيوستند ، در كشورهاي اروپائي اوضاع كاملاً در حال تغيير بود و هر روز در اثر حمله و هجوم پياپي از طريق روسيه و نيروهاي داخلي ، استانبول تحت محاصره قرار مي‌گرفت و روسيه تا وسط تركيه پیش روی و شهر ادرنه را اشغال كرد . دولتهاي اروپايي از ترس اينكه استانبول در اشغال روسيه قرار گيرد، شروع به ميانجيگري كردند و بين عثماني ها و روسيه آتش بس و صلحنامه در سال ۱۸۲۶ امضاء شد و روسيه با گرفتن امتيازاتي، تا حد زيادي بر تركيه صاحب نفوذ گرديد.

محمد علي كه فردي ظالم و اهل خدعه بود و در باطن به اروپائيان تمايل داشت، به حجاز حمله كرد و براي حرمين شريفين احترامي قائل نشد و بعد از قتل و کشتار و تخريب زياد و ايجاد امنيت نسبي در حرمين، فرزندش طوسون را به عنوان حاكم در حجاز تعيين کرد و خود به مصر برگشت . طوسون به مركز حكومت سعودي ها در شهر درعيه حمله كرد و امير عبدالله يكي از حكام وقت آل سعود را دستگير نمود و به استانبول فرستاد. او را سه روز در استانبول در انظار مردم نمايش دادند و سپس اعدامش كردند. سلطان محمود به تقليد از غرب دستور داد علماء به جاي عمامه از تربوش استفاده كنند. سپس دستور داد لباس فرم غربي را به عنوان لباس رسمي نظاميان جايگزين كنند . او در سال هاي پایانی قدرتش براي حفظ جايگاه خود خيلي كوشيد، ولي اقدامات وي با توجه به تحريكات فرانسه و شيطنت هاي انگليس و روسيه و جنبش ملي و مذهبي داخلي به جايي نرسيد و در سال ۱۸۳۹ میلادی فوت كرد .

طغرای محمود دوم
محمود دوم پیش از تغیر لباس خود
محمود دوم پس از تغیر لباس خود سال1826
آرامگاه محمود دوم

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Mahmud II»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۹ بهمن ۱۳۸۹).