سلیمان دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سلیمان دوم
سلطان امپراتوری عثمانی
200px
نگاره‌ای از سلطان سلیمان دوم
دوران ۱۶۸۷-۱۶۹۱(4سال)
نام کامل سلیمان غازی
زادروز ۱۵ آوریل ۱۶۴۲
زادگاه کاخ توپ‌قاپی شهر قسطنطنیه
مرگ ۲۲/۲۳ ژوئن ۱۶۹۱
محل مرگ ادیرنه
آرامگاه مسجد سلیمانیه
پیش از احمد دوم
پس از محمد چهارم
همسر نداشت
کاخ توپکاپی استانبول
دودمان خاندان عثمان
پدر سلطان ابراهیم اول
مادر صالحه دلاشوب سلطان
فرزندان فرزندی نداشت
دین اسلام

سلیمان دوم یا سلیمان غازی (به زبان ترکی عثمانی:سلیمان ثانی) (۱۵ آوریل ۱۶۴۲-۲۲/۲۳ ژوئن ۱۶۹۱) از سال ۱۶۸۷ تا سال ۱۶۹۱ ۲۰ سلطان امپراتوری عثمانی و ۹۹ خلیفه اسلامی بود.او برادر کوچکتر و جانشین سلطان محمد چهارم بود و در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد.در دوران شاهزادگی در مدارس کاخ توپکاپی آموزش ویزه ای دید و زیر نظر استادان گران مایه پرورش داده شد.او بیشتر عمر خود را در زندان به اصطلاح قفس گذراند (قفس زندانی بود که در کاخ اصلی قرار داشت و محل شاهزادگانی بود که احتمال کودتا از آنها می‌رفت).اودر زندگی صاحب فرزند نشد.سلیمان دوم بعد از چهل سال حبس در قفس توانست برادرش را از سلطنت خلع کرده وخود را امپراتور دولت عثمانی بکند.در زمان به سلطنت رسیدن سلیمان برادرش احمد دوم در زندان به سر می برد.برای دنیا و تمام درباریان جای شگفت بود که او بتواند با وجود حبس زمام دولت را به دست بگیرد.معماری در عصر سلطنت سلطان سلیمان دوم[ویرایش]

سلطان سلیمان دوم در داخل شهرقسطنطنیه مشغول به بررسی فعالیت های نوسازی شد.وی مسجدی در ازمیر ساخت.

صالحه دلاشوب سلطان[ویرایش]

والده سلطان صالحه دلاشوب سلطان (1627-1689)مادر سلطان سلیمان ثانی وهمسر ابراهیم اول بود.او در سال 1627 در یک خانواده صربی به دنیا آمد.در آغاز متولد شدن نامش کاترینا بود.در قصر توپکاپی اورا صالحه دیلا سلطان ختاب می کردند.با به قدرت رسیدن سلیمان مقام والده سلطان را به مدت 4سال کسب کرد.سرانجام صالحه سلطان در سال 1689 به لقا حق شتافت ودر مسجد سلیمانیه دفن گردید.

جنگ عثمانی و خاندان هابسبورگ[ویرایش]

امپراتوری عثمانی در دوران سلطنت محمد چهارم از هابسبورگی ها در نبردی به نام موهاچ به رهبری ساری سلیمان پاشا شکست خورد.با برکناری آوجی محمد یا سلطان محمد چهارم و مدتی کوتاه پس از روی کار آمدن سلیمان دوم امپراتوری عثمانی از شکست در برابر دودمان هابسبورگ رنج می برد.بنابراین سلطان سلیمان دوم با وجود اینکه مملکت را نمی توانست به نحو احسن فرمانروایی کند اما به طور زیرکانه کوپرولو فضلی مطصفی پاشا را وزیر اعظم خود کرد وبه او ماموریت داد تا با سپاهی نیرومند شکست را جبران کند.

پیروزی مصطفی پاشا[ویرایش]

در نهایت مصطفی پاشا با سپاهی فراوان و نیرومند و متشکل از ۶۰۰۰۰ مرد جنگی در تاریخ ۸ تموز ۱۶۹۰ گلادوا و اوذشوا را پس گرفت ؛همچنین او توانست شهر نادکانیژا را که در تاریخ ۸ اکتبر ۱۶۹۰ به دست دشمن افتاد تسخیر کند.

مرگ سلیمان دوم[ویرایش]

سلیمان غازی در طول چهار سال(1687-1691)بر امپراتوری عثمانی حکم راند.از این چهار سال 2سال را به عنوان مریضی گذراند و روزبهروز ضعیف تر میشد،لذا در سال 1691 توسط برادرش سلطان احمد دوم از تخت برکنار شد وبه کاخ شهر ادیرنه فرستاده شد.در سال 1695 به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی کلیه از دنیا رفت.

محل دفن[ویرایش]

پس از مرگ سلیمان دوم در شهر ادرنه،جنازه او را به استانبول برده و در مسجد سلیمانیه در جوار سلیمان اول دفن کردند.

نکات منفی وغیرقابل اغماض در دوران سلطنت سلیمان دوم[ویرایش]

الف)۵۰ تا۶۰ درصد قدرت دولت در دست زنان ومادران شاهان بود. ب)کارهای مهم دولتی به افراد بی کفایت ،بی سواد،فاقد شخصیت واگذار می شد. ج)خرید وفروش مقام های دولتی بخصوص قضات و فرماندهان مهم


منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Suleiman II»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۰ بهمن ۱۳۸۹).

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ سلیمان دوم موجود است.