کامران باقری لنکرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کامران باقری لنکرانی
وزیر بهداشت ایران
مشغول به کار
۱۳۸۴ – ۱۳۸۸
رئیس‌جمهور محمود احمدی نژاد
پس از مسعود پزشکیان
پیش از مرضیه وحید دستجردی
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۴۴
تهران،
ملیت  ایران
حزب سیاسی جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی
محل تحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز
پیشه سخنگوی جبههٔ پایداری ، پزشک
تخصص ، سیاستمدار
دین اسلام شیعه

کامران باقری لنکرانی متولد سال ۱۳۴۴ در تهران وزیر بهداشت کابینه اول محمود احمدی نژاد بود.

وی مدرک دیپلم خود را از دبیرستان شبانه‌روزی نمونه توحید شیراز اخذ نمود و مدرک دکترای حرفه‌ای پزشکی خود را در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبهٔ ممتاز دریافت کرد. سپس مدرک تخصص بیماری‌های داخلی را در سال ۱۳۷۱ از دانشگاه علوم پزشکی شیراز (با رتبهٔ اول کشور) و مدرک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد را در سال ۱۳۷۵ از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دریافت کرد. وی در حال حاضر ریییس مرکز تحقیقات سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز می‌باشد.

تحصیلات[ویرایش]

طبق اطلاعات وب‌گاه پتب‌مد وی دارای مقالات مختلفی در زمینه‌های بیماری‌های داخلی، عفونی، ارتوپدی، اعصاب و روان، سیاست گذاری‌های درمان عمومی در مجلات مختلف داخلی و خارجی می‌باشند.[۱][۲] بر اساس پایگاه اطلاعاتی Scopus وی دارای بیش از ۱۰۰ مقاله در مجلات بین‌المللی بوده و h-index وی طبق گوگل اسکالر ۱۵ می‌باشد.[۳] وی هم اکنون مدیر مسئول، سردبیر یا عضو هیئت تحریریه تعداد متعددی از مجلات داخلی و بین‌المللی می‌باشد. دکتر کامران باقری لنکرانی در سال ۱۳۷۱ به عنوان استادیار بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز کار خود را آغاز نمود. وی در سال ۱۳۸۱ به درجه دانشیاری و در سال ۱۳۸۵ به درجه استاد تمامی ارتقا یافت. یک سایت نزدیک به گروه پایداری در گفتگویی با باقری لنکرانی وزیر سابق احمدی نژاد از وی به عنوان پرفسور لنکرانی یاد کرد [۴]

مسئولیتها[ویرایش]

کامران باقری لنکرانی در دوران دانشجویی خود، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سپس عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بود. پس از فارغالتحصیلی ، به ترتیب به عنوان معاون آموزشی گروه داخلی و معاونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام وظیف کرد. همچنین مدتی بعنوان ریاست بیمارستان نمازی شیراز ایفای مسئولیت نمود. با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، کامران باقری لنکرانی به عنوان وزیر بهداشت دولت نهم انتخاب شد. اما در دولت دهم، جای خود را به مرضیه وحید دستجردی داد تا اولین زنی باشد که در ایران به مقام وزارت می‌رسد. وی درسال 1390 تا آغاز سال 92 به عنوان سخنگوی جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی فعالیت نموده است و در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ برای کاندیداتوری این حزب در یازدهمین دروره انتخابات ریاست جمهوری ایران از این پست کناره گیری نمود.


کابینهٔ نخست احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ فرشیدیعلی‌احمدی آموزش‌وپرورش ۱۲ رحمتیبهبهانی راه وترابری
۲ سلیمانی ارتباطات ۱۳ کاظمیمصری رفاه
۳ محسنی اژه‌ایبرکناری اطلاعات وامنیت ۱۴ طهماسبیمحرابیان صنایع ومعادن
۴ دانش جعفریحسینی اقتصاد ۱۵ زاهدی علوم
۵ متکی امورخارجه ۱۶ صفارهرندیبرکناری ارشاد
۶ میرکاظمی بازرگانی ۱۷ جهرمی کار
۷ باقری‌لنکرانی بهداشت ۱۸ پورمحمدیکردانمحصولی کشور
۸ ناظمیعباسی تعاون ۱۹ سعیدی‌کیا مسکن
۹ اسکندری جهادکشاورزی ۲۰ وزیری هامانهنوذری نفت
۱۰ کریمی رادالهام دادگستری ۲۱ فتاح نیرو
۱۱ محمدنجار دفاع
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: پرویز داوودیاسفندیار رحیم‌مشایی
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ موسوی معاون حقوقی ۵ دهقاناستعفا بنیاد شهید
۲ رهبربرکناری معاون برنامه‌ریزی ۶ علی‌آبادیسعیدلو تربیت بدنی
۳ واعظ‌ زاده علمی و فناوری ۷ جوادی محیط زیست
۴ آقازادهاستعفا انرژی اتمی ۸ رحیم‌مشاییبقایی میراث فرهنگیلقب جنجالی هلو[ویرایش]

کامران لنکرانی که در دولت نهم عهده دار وزارت بهداشت و درمان بود و از نزدیکان احمدی نژاد بشمار می رفت. در یک مصاحبه تلویریونی با احمدی نژاد، لنکرانی را به هلو تشبیه کرد. این اقدام وی بازتاب وسیعی در فضای رسانه ای داشت.[نیازمند منبع]

انتخابات ریاست جمهوری[ویرایش]

حسین جلالی، رییس دفتر محمدتقی مصباح یزدی در ۲۴ فروردین، خبر از نهایی شدن کاندیداتوری باقری لنکرانی به عنوان نامزد جبهه پایداری در یازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران داد. همچنین خبر رسمی این موضوع در روز اول اردیبهشت در تالار وحدت تهران اعلام شد. وی به نفع سعید جلیلی کاندیدای جبهه پایداری انصراف داد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

کامران باقری در گوگل اسکالر