بواسیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بواسیر

برش مقعد دچارشده به بواسیر بیرونی.
آی‌سی‌دی-۱۰ I84
آی‌سی‌دی-۹ 455
دادگان بیماری‌ها ۱۰۰۳۶
مدلاین پلاس 000292
ای‌مدیسین med/۲۸۲۱ emerg/242

بَواسیر (به انگلیسی: Hemorrhoid) نوعی واریس رگ‌های مقعدی (سیاهرگ) است.

بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. احتمالاً نیمی از افراد تا سن پنجاه سال، به بواسیر دچارمی‌شوند. بواسیرها ناشی از گرفتاری سیاهرگ‌های ناحیه مقعدی هستند. اگر به هر علتی، فشار بیش از حد به پایین راست روده (رکتوم) و ناحیه مقعدی وارد شود، به طور غیرطبیعی این سیاهرگ‌ها متورم می‌شوند. فشار زیاد، ممکن است به علت وارد آمدن فشار مکرر به سیاهرگ‌های مقعد یا راست روده عوامل افزایش دهنده خطر، رژیم غذایی بدون فیبر، نشستن یا ایستادن به مدت‌طولانی، چاقی، یبوست، کم‌شدن توان عضلانی در سنین بالا، جراحی راست روده یا پارگی مجرای تناسلی به هنگام زایمان و دوختن آن، بیماری کبدی، سرطان روده بزرگ، سکس مقعدی، بالا بردن فشار خون در سیستم سیاهرگی دستگاه گوارش باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم و یا توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‌شوند بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد می‌شوند.

نشانه‌ها[ویرایش]

شایعترین علایم بواسیر شامل خارش و خونریزی، بیرون افتادگی و درد است. خونریزی اغلب به دنبال دفع پیخال (مدفوع) اتفاق می‌افتد. بواسیرها ممکن است افتادگی پیدا کنند (به بیرون لغزیدن) و از طریق مقعد بیرون بزنند. درد در طی حرکات روده یا بعد از تحرک بواسیرها اتفاق می‌افتد. در خیلی از موارد علایم در عرض چند روز فروکش می‌کند. اگر علایم تداوم داشته باشند بهتر است با پزشک تماس گرفته شود. بر اساس میزان بیرون زدگی عروق متسع گاه هموروئید درجه بندی می‌شود.

انواع[ویرایش]

 • هموروئید خارجی:از زیر خط دندانه دار منشا گرفته و با اپیتلیوم سنگفرشی پوشیده می‌شود.
 • هموروئید داخلی:از بالای خط داندانه سرچشمه می‌گیرد و با اپیتلیوم اترنسشیال یا استوانه‌ای پوشیده شده است. هموروئید داخلی را با توجه به میزان بیرون زدگی (پرولاپس) به ۴ رده تقسیم می‌شود:
  • گرید I: در این مرحله هموروئید به داخل کانال آنال متورم می‌شود ولی پایین‌تر از خط دندانه‌ای نمی‌آید.
  • گرید II: در این مرحله هموروئید به پایین‌تر از خط دندانه‌ای پرولاپس یافته ولی با فشار دادن آن به جای اصلی باز می‌گردد.
  • گرید III: در این مرحله هموروئید با زور زدن یا اجابت مزاج بیرون زدگی می‌یابد و با وارد کردن فشار بر روی توده اندازه آن کاهش می‌باید.
  • گرید IV:هموروئید به طور دائم بیرون زدگی می‌یابد و غیر قابل بازگشت.

اگر چه این تقسیم بندی دچار محدودیت است ولی برای انتخاب روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۱]

پیشگیری[ویرایش]

تغییرات عادات غذایی و نحوه زندگی به طور منظم بیرون روی را افزایش دهید و با خوردن آب فراوان و خوردن میوه، سبزیجات، سبوس و حبوبات قوام پیخال (مدفوع) را نرم نگه دارید. تداوم نظم حرکات روده می‌تواند باعث بهبود یا جلوگیری از یبوست و زورزدن شود. هنگام بلند کردن بار سنگین به گونه‌ای نفس بکشید که حالت زور زدن پیدا نکنید.

عوارض احتمالی[ویرایش]

 1. کم‌خونی، اگر خونریزی زیاد باشد.
 2. درد شدید در اثر وجود لخته خون در بواسیر.

درمان[ویرایش]

درمان در خانه[ویرایش]

اگر تحریک ایجاد شده‌است نشستن داخل آب گرم (وان یا لگن آب گرم)sitz bath روزانه چند بار هر بار به مدت ده تا پانزده دقیقه به کاهش تورم کمک کرده و منطقه گرفتار را تسکین می‌دهد.[۲] نشستن در لگن (وان یا قصری) آب گرم در صورتی که به‌دنبال دفع پیخال (مدفوع) باشد، بیشترین اثر را خواهد داشت.

درمان موضعی[ویرایش]

برای درد خفیف، خارش، یا کاهش تورم، می‌توان از داروهایی که اختصاصاً برای تخفیف علایم بواسیر ساخته شده‌اند استفاده کرد. بسته به شدت درد، پزشک ممکن است کرم هیدروکورتیزون، لیدوکائین، زینک اکسید یا ترکیبات مشابه آن را برای بهبود التهاب و درد توصیه کند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند. اگر علایم بواسیر به هنگام حاملگی رخ دهند از پزشک خود در مورد داروهای مناسب که در حاملگی مشکلی ایجاد نکنند پرسش کنید.

چون برطرف کردن یبوست ضروری است اگر نیاز به استفاده از مسهل باشد، از نرم‌کننده‌های اجابت مزاج استفاده کنید.

درمان جراحی[ویرایش]

بدون درما ن پزشکی بیماری بواسیر در اغلب موارد پس از یک الی دوهفته به خودی خود بهبود می‌یابد.[۳] در مورد عارضه بسیار دردناک بواسیر خارجی ترمبوزه Thrombosed External hemorrohid تنها در ۷۲ ساعت اول توصیه می‌گردد و پس از ۷۲ ساعت از شروع درد درمان جراحی بدون فایده بوده و ضرر آن بیشتر از منفعت آن می‌باشد در صورتی که بیش ار سه روز از شروع عارضه سپری شده درمان با نشستن در لگن آب گرم و استفاده از رژیم غذایی پر از فیبر که مدفوع را نرم می‌کنند توصیه می‌گردد.[۴] موارد شدید بواسیر داخلی احتیاج به جراحی دارند. روش‌های جراحی متعددی جهت درمان همورویید وجود دارند. جراح عروق واریسی ناحیه مقعد که موجب بواسیر می‌شوند را برداشته در مورد همورویید خارجی ترومبوزه لخته خون داخل بواسیر را خارج می‌کند. جراحی بواسیر در اغلب موارد بدون بیهوشی عمومی قابل انجام است. بستن یک باند لاستیکی در قاعده بواسیر؛ اسکلروتراپی (تزریق مواد شیمیایی برای بسته شدن سیاهرگ‌ها و تشکیل بافت جوشگاهی)؛ جراحی با سرما (منجمد کردن بواسیر با نیتروژن مایع)؛ انعقاد بواسیر (با اشعه مادون قرمز یا لیزر)؛ و برداشتن بواسیر از جمله درمانهای جراحی موجود می‌باشند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

عنوان پیوند