آسیب‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آسیب‌شناسی یا پاتولوژی (به انگلیسی: Pathology) شاخه‌ای از علم پزشکی است که در خصوص تاثیر بیماریها و آسیب‌ها در سطح بافتی و سلولی و مولکولی بحث می‌کند و شامل مطالعه فرایند بیماری در یک اندام یا تمامی بدن برای شناخت ماهیت و علت‌های آن است. آسیب شناسی به دو شاخه اصلی آسیب شناسی بالینی Clinical pathology و آسیب‌شناسی تشریحی Surgical pathology تقسیم میشود.

آسیب شناسی بالینی یکی از تخصص های پزشکی است که به امر تشخیص بیماریها بر پایه مطالعه و بررسی مایعات و سایر نمونه های اخذ شده از بدن همانند ادرار ، خون ، مدفوع و ... می پردازد و به زیرشاخه های بیوشیمی chemical pathology ، میکروب شناسی بالینی میکروبیولوژی پزشکی , خون‌شناسی بالینی Hematopathology , آسیب شناسی مولکولی Molecular pathology و ژنتیک بالینی ژن‌شناسی پزشکی ، ایمنی شناسی بالینی Immunopathology تقسیم میشود.

آسیب شناسی تشریحی Anatomical pathology به مطالعه میکروسکوپی و بررسی ظاهری نمونه های بافتی که توسط خود پاتولوژیست یا توسط سایر پزشکان از بدن انسان برداشته میشود می پردازد.

پزشکان عمومی با قبولی در امتحان پذیرش دستیار و طی نمودن دوره 4 ساله و گذراندن امتحانات ارتقاء ، گواهینامه و دانشنامه تخصصی مدرک متخصص آسیب شناسی را دریافت میکنند.

در کشور ایران برخلاف رویه جاری در کشورهای پیشرفته در سال 1367 با توجه به کمبود نیروی متخصص پاتولوژی رشته ای تحت عنوان فوق لیسانس علوم آزمایشگاهی که بعدا به دکتری حرفه ای تغییر نام داد تشکیل شد که با گذشت چند سال با توجه به ناموفق بودن آن و اینکه در هیچ کدام از کشورهای دنیا چنین روندی وجود نداشت پذیرش دانشجو در این رشته متوقف گردید.

متاسفانه با توجه به سابقه فوق فارغ التحصيلان علوم آزمایشگاهی و دارندگان مدارک پی اچ دی تک رشته ای با نفوذی که مجموعه وزارت بهداشت دارند سعی در احیای رشته فوق الذکر دارند . در حالیکه در تمام رشته های مرتبط با بالین بیمار ورود غیر پزشک به این عرصه ها سلامت جامعه را به خطر انداخته و آسیب‌های غیر قابل جبرانی بدنبال خواهد داشت.

در ایران آزمایشگاه مرجع سلامت مسئولیت نظارت و تصویب قوانین مرتبط با اداره آزمایشگاه های تشخیص طبی را بر عهده دارد.

منابع[ویرایش]

  • پاتولوژی رابینز.
  • The Practice of Surgical Pathology: A Beginner's Guide to the Diagnostic Process، by Diana Weedman Molavi، Publisher: Springer، 2008
  • واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان وادب فارسی