گروه ایرباس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گروه ایرباس
نوعشرکت سهامی عام
ISINNL0000235190 ویرایش در ویکی‌داده
صنعتفناوری هوافضا
صنایع جنگ‌افزاری
بنا نهاده۲۰۰۰
دفتر مرکزیتولوز، فرانسه
محدودهٔ فعالیتجهانی
مدیر عامل اجراییتام اندرس
رئیس هیئت مدیرهدنیس رانک
درآمد ۵۶٫۴ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
سود خالص ۱٫۲ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
مجموع دارایی ۹۲٫۱ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
تعداد کارکنان۱۴۳٫۳۵۸ نفر (۲۰۱۳)
شرکت‌های وابستهایرباس
ایرباس هلیکوپترز
ایرباس دیفنس اند اسپیس
وبگاه
ایرباس ای۳۸۰ بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان

گروه ایرباس (به انگلیسی: Airbus Group) ابرشرکت هوافضا و صنایع جنگ‌افزاری اروپایی با چند شعبهٔ خارج از اروپا است، که یکی از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه طراحی و انجام پروژه‌های هوانوردی و فضانوردی در جهان محسوب می‌شود.

این ابرشرکت به صورت اشتراکی با ادغام شرکت‌های دایملرکرایسلر ایروسپیس آلمان، آئروسپاسیال-ماترا فرانسه و کاسا اسپانیا در تاریخ ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۰۰ با نام شرکت دفاع هوایی و فضایی اروپا (به انگلیسی: European Aeronautic Defence and Space Company) به‌اختصار ای‌اِی‌دی‌اس (به انگلیسی: EADS) فعالیت خود را آغاز نمود.[۱] سپس سهام آن در بازارهای بورس مادرید، بورس فرانکفورت و یورونکست پاریس به صورت عمومی عرضه گردید.[۲]

ایرباس شرکت سازندهٔ هواپیماهای مسافربری، آستریوم سازندهٔ موشک‌های وگا و آرین، ایرباس دیفنس اند اسپیس؛ سازندهٔ سامانه‌های دفاعی و ناوبری، هواپیماهای جنگی و باربری، ایرباس هلیکوپترز سازندهٔ بالگردهای چندمنظوره، زیر مجموعه‌هایی از این گروه به‌شمار می‌آیند.

تاریخچه

گروه ایرباس در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۰ از به هم پیوستن بزرگترین شرکت‌های فعال هوافضای اروپا یعنی دایملرکرایسلر ایروسپیس آلمان، آئروسپاسیال-ماترا فرانسه و کاسا اسپانیا شکل گرفت. اولین رئیس این شرکت راینر هاینریش در مجمع عمومی این شرکت در ۱۵ اکتبر همان سال انتخاب شد. ای‌ای‌دی‌اس بخش اعظمی از تولیدات و پیشرفت‌های انجام شده در بخش هوافضای اروپا را بر عهده دارد. بزرگترین تولیدکنندهٔ هواپیمای اروپا ایرباس از زیرمجموعه‌های این شرکت است که به تولید هواپیماهای مسافری می‌پردازد.

ایرباس نظامی دیگر زیر مجموعهٔ این شرکت است، که هواپیماهای نظامی و باربری و تانکرهای هوایی را تولید می‌کند. کاسیدیان تولید کنندهٔ سامانه‌های الکترونیکی نظامی است. یوروکوپتر به تولید بالگردهای نظامی و غیرنظامی می‌پردازد. آستریوم هم بخش فضای این شرکت را دربر می‌گیرد.

زیرمجموعه‌ها

زیرمجموعه‌های دیگر

جستارهای وابسته

پانویس

  1. «EADS Reports Solid Half-Year (H1) Results, Reaffirms 2013 Guidance». ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ اوت ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۳.
  2. «EADS Chronicle» (PDF). دریافت‌شده در ۲۵ فوریه ۲۰۱۲.[پیوند مرده]

منابع

پیوند به بیرون